Luisa a Lotka

Luisa a Lotka https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/3540/luisa-a-lotka-3540.jpg 5 829 128

Veselý, nevšední příběh dvou devítiletých dívek Luisy a Lotky, které se náhodně poznají o prázdninách na táboře a spiklenecky se hned dohodnou na záměně. Luisa a Lotka jsou dvojčata, která žila po rozvodu rodičů odděleně, a teď se rozhodly vzít osud do svých rukou. Každá tedy odjíždí k druhému rodiči s nadějí na jejich smíření, a z toho vzejdou humorné a spletité situace. Luisa a Lotka jsou sice stejná děvčata, ale přece jen tak jiná. Oblíbená knížka mnoha čtenářek byla pro svou nápaditost, vtip i nestárnoucí námět několikrát zfilmována.... celý text

Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Das doppelte Lottchen , 1949

haki34
22.02.2019 4 z 5

Opakovane prečítaná v detstve..dnes náhodne pripomenutá kolegyňkou v práci :)

Prostredie i atmosféra vykreslené veľmi pekne, a keďže som celé prázdniny trávievala na chalupe so starými rodičmi, pri tejto knižke som snívala o podobnom letnom tábore, v akom sa zoznámili Lujza a Lotka,...

od začiatku dievčatám držíme palce, prežívame príbeh s nimi, ja som sa teda až divila ich odhodlaniu a nápadu, odvážene baby veru, ja by som si netrúfla :D a tie nervy v priebehu čakania, ako to vlastne dopadne !!!

Každopádne, i navzdory happyendu vo mne i po rokoch ostáva pocit smútku z tejto knižky - možno z ťažkej témy všeobecne, možno z podvedomého porovnávania ostatných rozpadnutých rodín, čo nedopadli dobre, s týmto príbehom..a možno i vďaka stresu, čo som si pri fandení dievčatám prežila ;)

a ešte jedna poznámka - ako dieťa som nemala rada, keď sa príbeh komplikoval chorobou...čo niektorí autori dosť často použili (a i používajú) ako barličku k rozseknutiu príbehu... (napadá ma druhá detská knižka z našej police - Princ a Škovránok..)

Zhrniem - navzdory mojmu osobnému pocitu, že knižka je vlastne smutná, určite odporúčam ako peknú detskú literatúru, ktorá viac zaujme zrejme dievčatá...

lietajka
20.02.2019

Prečítané v origináli v rámci učenia sa nemčiny. Konečne viem, odkiaľ je ten motív rozdelených a potom zamenených dvojčiat. Ako malá som totiž čítala len Emil a detektívi od tohto autora. A ešte je zaujímavé porovnanie, akým témam sa venuje detská kniha oproti našej detskej literatúre (z rovnakého obdobia)...

Nikollinka
11.02.2019 5 z 5

První kniha, kterou jsem si sama přečetla, moc se mi líbila.

Hani77
01.02.2019 5 z 5

Četla jsem jako malá a líbila se mi.

SSTknihy
14.08.2018 5 z 5

Jak já jsem těm holkám záviděla! Tak moc jsem si přála zažít podobné dobrodružství. Celou dobu jsem jim držela palce, aby všechno vyšlo, a přitom se výborně bavila nad tím, jak se učily žít v životě té druhé. No a bez šťastného konce by to prostě ani nešlo. I dneska v knize ráda zalistuju.

kojana
20.07.2018 5 z 5

Je to moje dětství. Vždycky jsem na konci brečela.

DancerJaneBooks
02.02.2018 5 z 5

Četli jsme ji před pár lety ve škole a je to moc hezký a originální příběh.

M-arta
10.12.2017 5 z 5

Překrásný příběh se šťastným koncem o vztazích a lásce v rodině. Dcera ho přečetla jedním dechem a já v jejím věku taky.

nycol
03.10.2017 5 z 5

Jako dítě jsem jí milovala.

slimáčik
23.09.2017 5 z 5

Keď som videla film Pasca na rodičov s vtedy roztomilou Lindsay Lohan dvojmo, pripomenul mi iný tak veľmi podobný príbeh odohrávajúci sa v inom období, kde vystupuje pán skladateľ, hlavne detskej opery.
Tak som si na stránkach CSFD vyhľadala detaily k filmu a pri mene autora predlohy sa mi automaticky doplnili ďalšie niekoľko desaťročí uložené spomienky. Trebárs aj na palacinky so šľahačkou a rozverne ihravé piesne spievané za sprievodu klavíra .
Idem sa pustiť do pátrania, kam sa schovali Lujza i Lotka spolu s knihou. ;)

leny.wood
05.09.2017 5 z 5

To je tak krásný a uvolňující návrat do dětství, který jasně ukazuje, že i v dospělosti bychom si měli tu a tam dětskou knížku přečíst :)

Atanone
29.07.2017 5 z 5

Další kousek mého dětství. Tahle kniha mě dojímala moc ráda jsem ji četla znovu.
Strašně jsem toužila po sourozencích (i když obdaření kamarádi to nechápali) a obzvlášť jsem toužila po sestře,se kterou bych všechno mohla sdílet. Moje přání se splnilo až ve zralém věku. Sesterství a bratrství nemusí být vždy jen po krvi a já ten dar dostala.

moničina
12.06.2017 5 z 5

Výborná kniha, ktorá nemohla chýbať v mojej detskej knižnici.

Karcoolka2210
24.05.2017 5 z 5

Krásny a dojímavý príbeh uzdravenia rodiny. Kde je láska a vôľa, tam sa dejú zázraky. A kde sú ešte aj múdre a šikovné dievčatá :)

Elulilinka1
18.05.2017 5 z 5

KLASIKA. Každý by si měl přečíst. Viděla jsem i ve filmovém zpracování, ale kniha byla( podle mého názoru ) lepší.

TaLu
11.05.2017 5 z 5

Nevšední příběh, přečtený kdysi dávno a nezapomenutelný. Těším se, až vnoučci povyrostou, že budu číst i jim. Rozhodně tato kniha na pomyslném seznamu, který si již v duchu vytvářím, nebude chybět.
Jak já těm holkám fandila, aby to se všemi dobře dopadlo a jejich plán se zdařil!

Aleen
01.03.2017 5 z 5

Vím, co je to za knihu: je to SÍLA !! Jak jinak bych si pamatovala příběh a pocity z něj tolik let? Vím, že jsme si o něm s kamarádkami ve škole i vyprávěli (Jůtubeři tenkrát nebyli, tak jsme si četli a taky jsme si spolu povídali...) a líbil se nám všem. Patří mezi nadčasové knihy a doporučuji i dnešním holčičkám a klukům.

Briv
11.02.2017 5 z 5

Je sice ostuda, že jsem tuhle knihu četla, až jako dospělá, ale lepší pozdě než vůbec, ne? :) Knížka je to velice pěkně napsaná, jsou v ní krásně vykreslené postavy a ten stupňující děj. Kdybych byla dítě, určitě se mi u ní bude tajit dech. Doporučuji a určitě až jednou budu mít své děti, tak jim to moc ráda budu číst.

Kopretina
19.01.2017 5 z 5

Ke knize jsem se dostala náhodou. Synové ji trochu znali ze školy, měli úryvek v čítance (copy a kudrliny). Moc jí chtěli přečíst. No a tak jsme se do ní pustili. Na začátku jsem zjistila, že začíná otázkou, takže hned jsem rozhodla, že ji použiji ve čtenářské výzvě 2017. To téma, jak bych řekla, se velmi dotýká mé rodiny, a připadá mi velmi citlivé. Pokaždé jsem se kluků ptala, jestli v pohodě, jestli nevezmeme jinou knihu. Ale oni NE, tahle je nejlepší, cos nám kdy četla. Takže i když mě přišla dost citově náročná, synci ji naprosto "žrali" a hned po dočtení řekli: "A teď by to chtělo 2. díl!"

Baiba
14.01.2017 5 z 5

K Luise a Lotce jsem se vrátila snad po třiceti letech (ech!) a byla jsem velice příjemně překvapená. Notoricky známý příběh jsem samozřejmě nezapomněla, ale jako dítě jsem si rozhodně neuvědomovala ten půvabný, lehce ironický a přesto krásně dojemný styl, jakým je kniha napsána. Musím říct, že "první" setkání Luisy s maminkou jsem málem obrečela :)