Luisa a Lotka

Luisa a Lotka https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/3540/luisa-a-lotka-3540.jpg 5 829 128

Veselý, nevšední příběh dvou devítiletých dívek Luisy a Lotky, které se náhodně poznají o prázdninách na táboře a spiklenecky se hned dohodnou na záměně. Luisa a Lotka jsou dvojčata, která žila po rozvodu rodičů odděleně, a teď se rozhodly vzít osud do svých rukou. Každá tedy odjíždí k druhému rodiči s nadějí na jejich smíření, a z toho vzejdou humorné a spletité situace. Luisa a Lotka jsou sice stejná děvčata, ale přece jen tak jiná. Oblíbená knížka mnoha čtenářek byla pro svou nápaditost, vtip i nestárnoucí námět několikrát zfilmována.... celý text

Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Das doppelte Lottchen , 1949

Hathor89
08.01.2017 5 z 5

Nádherná knížka, ke které se ráda vracím (a nejsem v rodině jediná). Není nádherné, jak jsou děti vynalézavé a jak je pro ně všechno jednoduché? Je škoda, že nás tyto schopnosti s věkem opouští.

tatafa
07.01.2017 5 z 5

Nádherná knížka, která mne doprovází od útlého dětství a stále se k ní velice ráda vracím. Škoda, že postupem času člověku odchází ta krásná naivita a lehkost věci změnit, kterou nalézáme v této knížce.

kikidok
06.01.2017 5 z 5

Nádherná dětská naivní knížka, která se čte jedním dechem, pohladí po duši a na okamžik dodá pocit, že s určitou snaživostí jde vše, co si kdo umane.

okureček
28.12.2016 5 z 5

Jedna z mojich oblíbených knížek dětství! Tenkrát mi ji doporučila paní učitelka. :) Příběh dvojčat naprosto fantastický a co se týče ilustrací, ty jsou nádherné.

Morčička
26.12.2016 5 z 5

Moc krásná kniha. Milá a má jedna z nejoblíbenějších z dětství.

Yarwen
11.12.2016 5 z 5

Četl jsem knížku jako malý a líbila se mně natolik, že jsem se k ní vrátil díky čtenářské výzvě. A zatímco tenkrát jsem si užíval krásného příběhu, nyní, jako dospělý, jsem si vychutnával i kapky moudrosti, které Erich Kästner hojně roztrousil do řádků knihy. Místy až poetický styl, jenž dojímá, a chvíle, kdy máma odhalí Luisu, je jeden z nejsilnějších momentů, na který jsem v knihách doposud narazil, a to jsem jich přečetl nemálo.

lenkaabooks
01.10.2016 4 z 5

Vrátila jsem se do dětství a to díky Čtenářské výzvě. Zfilmovanou verzi Past na rodiče jsem několikrát viděla s dětmi, ale knihu jsem četla opravdu dávno. Příběh dvojčat , která žijí každá s jedním rodičem a náhodně se setkají na letním táboře a následně se vymění, je opravdu milým počtením, které vykouzlí úsměv na tváři. :-)

Pajina68
27.09.2016 5 z 5

Nádherná dětská knížka. Pro mě to byl velice krásný příběh, který jsem četla, když jsem byla ve stejném věku jako ty dívky z příběhu. Takže jsem to vše prožívala, jako bych byla jedna z nich. Myslím že i dnes se tato kniha malým slečnám musí líbit.

Dakarianna
21.08.2016 5 z 5

Ať je vám kolik chce, tento příběh je zkrátka čtivý a úsměvný.

AllyKumari
17.08.2016 5 z 5

Vynikající dětská kniha o "dospělém" tématu. Zábavná i čtivá, a v každém případě stále současná.

jarki
10.07.2016 4 z 5

Jako malá jsem jí četla, líbí se mi příběhy ze života, těším se až si ji opět přečtu.

Madlenka_Knihy
11.06.2016 5 z 5

Viděla jsem sice prvně film, a pak jsem četla knihu, a tušila jsem, jak to asi dopadne, ale vůbec mě nenudila! Obdivuji autora, jak píše knihy... Tak lidsky! Nebo já nevím :-D A nepřijde mi divné, že se k sobě vrátili tak rychle. Byli mladí, a tak se nejspíše z unáhlenosti rozešli, ale nepřestali se mít rádi, to je normální, to se může stát i v reálném životě. Akorát nechápu, proč na obálce je taková exotika - papoušek, gepard, či co to je :-D Neví to někdo?

lapagerie
27.04.2016 5 z 5

Tuhle knížku jsem jako dítě milovala a dobrovolně se přiznávám, že si jí sem tam přečtu i teď... :)

pklimova
20.02.2016 5 z 5

Nezapomenutelný příběh dvou sester. V komentářích již je napsáno vše, za mě je to velmi silné čtení, které jsem jako dítě prožívala do posledního slova.

Carpinus-CZ
27.10.2015 4 z 5

Kam se na tento lidský příběh se zdánlivě obyčejnou, ale přitom hezkou zápletkou hrabou některé dnešní pseudoknížky pro děti ...

aronoele
31.07.2015 5 z 5

Miluju od dětství tenhle příběh i jeho filmové adaptace.

Luccy78
20.07.2015 4 z 5

Moc hezká a humorná dětská knížka o dvou nezbedných holčinách, které na táboře zjistí, že jsou dvojčata.

havranice
09.07.2015 4 z 5

Knihu jsem právě dočetla, četla jsem ji své 7,5 leté dceři. Já sama jsem ji v dětství neznala. Dcera byla z knihy nadšená, příběh naplno prožívala, lituje, že jsme ji už dočetly, hned plánovala, že ji budeme číst znova. Příběh je moc pěkný - o jednovaječných dvojčatech, co o sobě nevědí, na táboře se náhodně potkají a zjistí že jsou sestry. Jedna žije s matkou, druhá s otcem, protože rodiče se rozvedli záhy po jejich narození. Rozhodnou se, že se vymění. Příběh končí šťastně, maminka a tatínek se dají zase dohromady, což si obě moc přejí. Kniha není nijak příliš dlouhá, i kapitoly mají příjemnou délku. I když dcera čte už pěkně, přeci jen mi přišlo, že to na samostatné čtení není - ztrácela se v tom. Některé výrazové prostředky v knize mi přišly pro dítě velmi složité, různé věci byly vyjadřovány narážkami a náznaky, které dítě kolem 8 let (kniha je určena od 8 let) nemůže chápat. Někdy text plynul pěkně, ale místy alespoň pro mě velmi kostrbatě a nepřehledně, mnohé pasáže se mi prostě nečetly vůbec dobře. Na spoustě míst se pomocí různých složitějších výrazových prostředků odkrývají vnitřní motivace jednotlivých hrdinů, bez mého komentáře a bez toho, že by dcera měla možnost se ihned ptát, by spoustu věcí pochopila jinak a následně by se ztrácela v dalším ději. Pro samostatné čtení dítětem bych to doporučila až tak od 10 let. Kniha rozvod rozhodně nebagatelizuje a postavy rodičů neidealizuje. Velmi živě a dost dramaticky dává nahlédnout do toho, jaké následky má taková situace pro děti. V tomto ohledu se mi na knize líbilo, že je velmi reálná a dítě o fenoménu rozvodu velmi reálně poučí. Čtyři hvězdičky dávám kvůli pro mě ne úplně hladkému plynutí textu.

jaja1989
17.04.2015 5 z 5

Jako malá jsem si taky přála, abych na táboře našla svoje dvojče:))))
Film se knize nikdy nevyrovna

Ika6
14.02.2015

Moc hezká knížka. Akorát mi přišlo divný,že se rozvedení rodiče k sobě vrátili.
Jako stát se může všechno, ale tak rychle?!