Lotta z Rošťácké uličky

Lotta z Rošťácké uličky https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31883/lotta-z-rostacke-uli-31883.jpg 4 302 48

Malá Lotta bydlí s rodiči a dvěma sourozenci v hezkém žlutém domě v uličce, která se správně jmenuje Pošťácká. Možná že kdysi v téhle ulici pošťáci žili, prohlásil jednou Lottin tatínek, ale protože tu teď již dlouho řádí jenom rošťáci, překřtili ji na Rošťáckou. A opravdu, všechny tři děti Nymanových jsou velmi podnikavé, s báječnými plány a nápady, z nichž nejoriginálnější a nejúžasnější má vždycky ta nejmladší – však už jistě tušíte kdo a odkud.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Příběhy
Vydáno: , Albatros (ČR)

Lotta på Bråkmakargatan , 1992

tereza1526
11.05.2019 5 z 5

Spolu s Dětmi z Bullerbynu je to mé dětství. Krásné knížky.

JessieEx
04.01.2019 4 z 5

Lottu si z dětství nepamatuju a přitom jsme ji měli v knihovničce, takže jsem ji teď nejspíš četla poprvé. Na večerní předčítání je báječná. Chtě nechtě jsem ji ale srovnávala s mými milovanými Dětmi z Bullerbynu a musím říct, že na ně prostě nemá. Ale to nevadí, i tak byla super. Kdyby však Lotka byla moje dítě, asi bych jí utrhla hlavu :D jinak je to ale skvělý příklad vychytralého dítěte :)
Škoda, že si překladatel nedal více práce a nesjednotil jednotlivé části knihy, aby jim dal jednoho vypravěče. Vím, že české vydání je spojením několika originálních knížek s různými vypravěči, ale bylo by to určitě ucelenější a pro děti jednodušší, kdyby i první čast vyprávěl místo Marie vypravěč.

Agihajn
13.12.2018 5 z 5

Je to moc hezká a zajímavá knížka, neuvěřitelné co Lotta všechno provádí.

karolina1733
03.10.2018 5 z 5

Jedna z mych nejoblibenejsich knizek! Byla nadherna! Kdyz jsem ji dostala, tak jsem ji cetla asi ctyrikrat po sobe porad dokola :D

Madli
05.08.2018 5 z 5

Lotta je jedna z nejkrásnějších knih, které jsem dostala k vánocům. Přečetla jsem ji hned a nestačila jsem si z toho něco zapamatovat, ale je to moc hezká kniha. Dávám 5 hvězdiček!! : )

triatlet
24.06.2018 5 z 5

Český soubor Lotta z Rošťácké uličky představuje pohodovou rodinku. První část - Děti z Rošťácké uličky - vypráví Lottina starší sestra Mia. Další tři části - Lotta z Rošťácké uličky, Lotta umí jezdit na kole a Lotta umí skoro všechno - čtenář sleduje pomocí autorského vypravěče.
Lotta v průběhu dvou tří let (v první části je tříletá, v předposlední slaví páté narozeniny) objevuje svět. Občas trucuje, když se snaží vyrovnat starším sourozencům. Ale to je u malého dítěte pochopitelné. Rozhodně nikoho netyranizuje. Rodiče na její občasné trucování reagují správně. Bez křiku jí dokáží vysvětlit, jak se má chovat.
I když se příběhy odehrávají v P(R)ošťácké uličce někde ve Švédsku, tak podobná dětská dobrodružství se dají zažít i někde Na Kopečku v Horní Dolní. Ilustrace Aleny Ladové vystihují pohodovou atmosféru.
Překlad Karla Šebesty přesně odráží jazykovou hravost odpozorovanou
z dětské mluvy - domásnost, reseft, nainěkcovat, zametavé šaty.
Reseft na solný den? Lívance jako od maminky Nymanové nebo tety Bergrové a přečíst si nějakou pěknou knížku, třeba od Astrid Lindgrenové.

DominaCZ
14.06.2018 1 z 5

No, panejo. Potvrdilo se mi, že dospělost ze všeho stírá naivitu a zalíbenost v tom, co ve skutečnosti moc ok není.
Lottu mám kvůli předčítání před spaním v rámci hlídání teď doma a nestačím zírat, jaký parchant ta Lotta je.
Trošku pokulhává vidina pětiletýho děcka, který mluví jako dospělák, ale děckám to asi divný nepřijde.
Je uřvaná, dělá naschvály a problémy, je hnusná na rodiče i sourozence a ničeho si neváží...jakto že jsem to jako dítě neviděla ??
No prostě zklamání , a to Lindgrenové hodně věřím skrz Bullerbyn !! :)

Knižní střípky
11.01.2018 5 z 5

K Lottě jsem se dostala až coby dospělá maminka malé dcerky, z dětství jsem ji neznala a po přečtení je mi to moc líto, protože vím, že by se mi tehdy moc líbila. Když jsme ji kdysi četly s dcerkou, byla z ní nadšená. Já si ji tentokráte přečetla znovu a sama, dostala se mi do rukou, já v ní zalistovala a neodolala. Paní Lindgrenová zde opět moc krásně nastínila nevinný dětský svět, svět tří sourozenců z úplné rodiny a jejich každodenních příhod, kterým vévodí nejmladší Lotta. Je to poněkud svéhlavé dítko, nicméně příběhy, kde je hlavní hrdinkou jsou moc fajn.

keiko33
31.10.2017 5 z 5

Osemrocnej dcere sa velmi pacila a to citat velmi nechce.

Tereziee
28.09.2017 5 z 5

Knížka mého dětství! V Lottě jsem se viděla, těším se. až ji budu číst svým dětem.

MOu598
24.05.2017 4 z 5

Četla jsem v březnu 2007. Podle mých poznámek:
Asi nejslabší a pro nejmenší, co jsem od A. L. četla.
Příběhy bez vylíčení dětského světa.
Děti patrně hodnotí knížku lépe.

Kopretina
30.03.2017 5 z 5

Mně vtípky a příběhy Lotty vždy nepřipadaly tak humorné, ale když jsem viděla (a slyšela), jak se jim smějí moje děti, musím uznat, že kniha je pro ně skvělá. Nejvíce tentokrát dávala pozor moje čtyřletá Lotta, pardon Verča, která Lottu zbožňuje a vidí se v ní.

any333
08.04.2016 5 z 5

Lottiny výroky jsou úžasné. Všechno ví nejlíp, všechno zvládne...netrpí nízkým sebevědomím.

JAnD
23.02.2016 4 z 5

Veselé příhody, které se člověk až bojí předčítat svým ratolestem ve věku Lotty, aby je náhodou nenapadlo některá alotria zkoušet také.

Briv
10.01.2016 5 z 5

Tuhle knížku jsem měla moc ráda. Uvažování Lotty je krásně dětské, někdy zlomyslné a opravdu rošťácké. Nejlepší, když spadne z kola: "Krééév na mé narozeniny krev"!
Taky jsem chápala proč má plyšové prasátko a říká mu Míša - já měla žlutého psa a jmenoval se Jahoda:).

tisha8409
02.07.2015 5 z 5

Líbilo se mi, jak si jako sourozenci hráli.

MichelleS
03.03.2015 5 z 5

Lottu jsem četla až jako dospělá, s dcerou. A paní Lindgrenová mne dokázala vrátit do dětství, do dětského uvažování, upřímnosti, větších i menších lumpáren. A ten slastný pocit, že je někdo, kdo mě zachrání, pomůže, průšvih odpustí a problém vyřeší...

Ada23
19.02.2015 5 z 5

Dcera tuto knihu miluje, moc se u ní nasmějeme.

Ika6
03.01.2015

Moc hezké.

Illaa
22.07.2014 5 z 5

Lotta z Rošťácké uličky, jedna z nejzábavnějších knih pro děti vůbec. V dětství jsem ji četla několikrát a i dnes ji velice ráda prolistuji a zavzpomínám. Kniha je napsaná velice poutavě a o legraci tu není nouze, především díky hlavní hrdince Lottě, která je velice vynalézavá a zvídavá. Vše je doprovázeno krásnými ilustracemi. Super kniha.