Losos v kaluži

Losos v kaluži https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353794/bmid_losos-v-kaluzi-d6e-353794.jpg 4 1539 391

Cynická Bára není typ holky, která se ráno probudí se sexy rozcuchem, protáhne se a na první pokus vyfotí #nomakeup selfie, za kterou dostane 200 lajků, než dojde do koupelny. Je spíš ten typ holky, která se ráno bojí podívat do zrcadla, na zůstatek účtu a do lednice. Její život se otočí vzhůru nohama, když jí umře babička a „odejde do nebe“. Bára ale zjistí, že smrtí nic nekončí, naopak jí všechno začíná!... celý text

veriszv
15.03.2023 4 z 5

Svižný a zábavný příběh se spoustou skvělých myšlenek.
Hezky zpracovaný nápad na posmrtný život!
Fajn oddechovka s úžasnou audioverzí!

P3_tis
27.02.2023 4 z 5

Tím, ze mi nedávno zemřela babička, tak se mě tento příběh velmi dotkl… a člověk si říká, co kdyby to opravdu tak bylo? …
Knížka je tenoučká, na jedno odpoledne. Velmi čtivá a i přes smutné téma, místy je vtipná.
Určitě dám šanci i dalším autorčiným knihám.

jirina4159
20.02.2023 4 z 5

Opravdu oddechovka, velice čtivé já se pobavila, líbilo se mně i když její chování bylo naprosto odlišné mému. Bylo to prostě o pohledu na život někoho jiného.

Tereziee
06.02.2023 3 z 5

Psaní této autorky mi sedí. Akorát její knížky čtu tak nějak pozpátku, takže jsem se k Lososovi dostala až skoro nakonec, kdy už mám skoro všechny knihy od autorky přečtené. Musím říct, že Losos byl pro mě ze všech knih asi nejslabší, ale byla to přece jen autorčina prvotina. I tak jsem si ale čtení užila. Baví mě autorčina představivost, kterou skvěle předvedla ve Vlaštovce v bublině, kde bravurně a originálně vykreslila budoucnost. Tady naopak zajímavě vykreslila posmrtný život. Nečekejte extra hloubku, ale spíš dobré oddechové čtení na dvě odpoledne.

Danago
05.02.2023 5 z 5

Moje první setkání se s touto autorkou a její prvotinou Losos v kaluži.
Spíše oddechovka, která mě moc bavila, ale jsou tu i místa k zamyšlení a k úsměvu i pohlazení po duši. Autorka umí vtáhnout do děje a dokážete se místy ztotožnit s hlavní hrdinkou.
V kapitolách se ve vyprávění střídá Bára (už dospělá mladá slečna) a Milada (její babička, která ji vychovávala od 4 let.) Milada, na začátku knihy umírá a Barka se s tím musí nějakým způsobem vyrovnat. Babička, ale Barku sleduje z nebe.
Autorka přednesla čtenáři svoji krásnou představu, co bude po životě. A vy budete mít chuť se zamyslet nad tím, co je po smrti.
Příběh je svěží a milí, čte se velice příjemně a lehce, je protkaný sarkastickým humorem, což téma hodně odlehčuje. Postavy jsou velmi věrohodné a jejich příhody jsou vtipné i dojemné, ale hlavně plné naděje
Poslech jako audiokniha je naprosto skvělý.

ajwbi
08.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Rychlovka na bezprizorní nedělní dopoledne.
Musím přiznat že mě dost překvapilo, že někdo v roce 2015 (potažmo 2017) řeší tanga, Victorii Beckham nebo Arnolda Schwarzeneggera v plavkách, ale výrazně víc mě mrzelo, jak naprázdno "děj" běží; jakákoli vedlejší postava, která by dokázala alespoň vzdáleně zaujmout, je vzápětí vykreslena jako karikatura lidské bytosti. Škoda, že namísto opravdu zajímavých linek, které se do příběhu mimoděk zapletou (Proč Jana po vyléčení nikdy neprojevila ani náznak zájmu o svoje dítě? Jak to že se Jiří, žijící třicet let v Kalifornii, orientuje v českém právním řádu? A kde vzal Václav klíče od bytu Barbořiny babičky?) sledujeme asi nejnudnější postavu, jaká se knihou plouží, a její banální postřehy. Na to, jak moc se autorka snažila Bárku vykreslit coby "not like other girls", nakonec působila jako nejvšednější osobnost, kterou příběh odhaluje.
Hvězdička za to, že autorka plytký děj uměle nenatahovala víc než bylo nezbytně nutné pro splnění minimálního počtu znaků.
Druhá za nákres nebe a pekla, které by lépe nepopsal ani sám bůh českého neoliberalismu, profesor Václav Klaus.
A třetí za zmínku o ulicí mého dětství; jestli jsem ochotna uvěřit, že mrtví na lidské pinožení koukají v televizi a andělé přicházejí po stisknutí tlačítka na dálkovém ovladači, kulisami tohohle divadla nemůže být žádná jiná čtvrť než Vršovice.

katerina.l.
07.01.2023 3 z 5

Autorka píše čtivě, je jen málo knih, do kterých jsem se bez potíží začetla na první stránce. Baví mě, jak občas prohodí nějaké to téma k zamyšlení.. jako třeba to ze strany 49, jak často v běžný konverzaci operujeme se smrtí. Jestli maj zavřeno, tak mě trefí. Málem jsem umřela smíchy. Jdu se zabít. A pak když to opravdu přijde, bojíme se na to jen pomyslet.
V každé knize je originální námět, ať už pohled člověka z budoucnosti, nebe… Je to neotřelé a z mého pohledu zajímavé. Ale i tak.. Děj mi přijde nedotažený, některým - dle mého - zbytečným situacím se autorka věnuje několik stran a ty zásadní v knize třeba nejsou rozvedené vůbec. To mi chybí.. Jako třeba, proč je matka Milady v pekle? Ve který chvíli se pokazil jejich vztah? Stejnou otázku položím i v komentáři Pandy – jelikož zrovna tohle by si prostor pro vysvětlení zasloužilo. A také mám pocit, že čím obsáhlejší je začátek, tím uspěchanější a nedotaženější je děj, když se kniha začne blížit ke konci. Tak něco, jako když já peču vanilkový rohlíčky.. Ty první jsou nádherně maličký, souměrný, ale s každým dalším to flákám víc a víc a ke konci většinou vytáhnu formičku, ať to mám z krku co nejrychleji.
A také mi v této knize přišly postavy těžko uvěřitelné. Cynická a hodně impulzivní Bára, která dřív mluví, než myslí, se na konci knihy jako mávnutím proutku promění v chladnou kalkulátorku, která to Václavovi nandá. Václav mi přijde jako sebestředný primitivní pako, nakonec dokáže vymyslet na Báru takovou botu? Mimochodem, bylo to pro mě nečekaný a jako moment překvapení to zafungovalo skvěle – jen ne od toho Václava… Milada, která na mě působila jako inteligentní, racionální a celkem vtipná ženská, se v nebi (kde mimochodem prý nejsou žádné starosti ani špatná nálada) promění v tak trochu vzteklou a hysterickou ženskou. Nevím, no. A přiznám se, že mě dost ruší chyby v počtech a další nepřesnosti – na to by se měla autorka zaměřit, jelikož je to tak v každé knize, co jsem zatím četla. A podle komentářů si toho všímá většina čtenářů..

Ajinka126
05.01.2023 3 z 5

Bylo to by to super, kdyby tam nebyla ta představa nebe. Noo a to bylo hodně zlý. Řešit vztahový problém a sex v nebi? Neee, děkuji. Cynická postava mi sama o sobě nevadí, ale Bára a jeji občasné výlevy byly cringe. A nejhorší jsou ty momenty, které strašně rychle stárnou. Třeba vytahovat si tanga. Kdo to v roce 2017 dělal? Kdo v roce 2017 ještě nosil tanga. :D

Pindrushee
04.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Spoiler alert:
U nebe a pekla nejde vůbec o nějaký geograficky rozdíl. Lidé v nebi například nemusí platit daně, sbírat výkaly po psech, nejsou nikdy nemocní ani smutní nebo depresivní, mají vždy dostatek peněz, v MHD je nechytají revizoři. Jejich “život” tady je zbaven všech nepříjemností. Naproti tomu lidé v pekle všechno tohle musí dál absolvovat, a tak se jim vlastně ani po smrti neuleví. Nebe a peklo je obojí stav mysli, stejně jako na zemi.
Knížečka milá, jednoduchá. Ale pojetí posmrtného života mě hodně bavilo.

katerina9455
01.01.2023 2 z 5

Asi nejsem cílovka nebo jsem knihu četla ve špatný čas, ale prostě ne. Nedočetla jsem a sáhla raději po jiné.

Rosse
01.01.2023 4 z 5

Bára mě až do posledních písmenek neskutečně štvala, ale musím přiznat, že autorka "cynickou" Báru vystihla naprosto dokonale.
Naopak její babičku jsem si zamilovala, protože mi svým způsobem připomínala tu moji.

Nejedná se o příběh u kterého byste se smáli, ale věřím, že vás pohladí po duši, zahřeje u srdce a možná i rozpláče.

Ačkoliv má kniha pouze pár stránek (na poslech cca 6 hodin) i za tak krátkou dobu jsem si svět Báry a její babičky zamilovala.

Za sebe knihu Losos v kaluži hodnotím pozitivně. Jako audiokniha se poslouchala velmi pěkně a utvrdila mě v tom, že si určitě budu chtít přečíst další knihy z pera autorky. :-)

Elulilinka1
30.12.2022 5 z 5

Moje první setkání se s touto autorkou. Ke knize jsem se dostala úplně náhodou v rámci čtecí štafety a jsem tak strašně moc vděčná. Krásný dojemný příběh, děkuju za něj. Markétu jsem si úplně zamilovala a kdo neznáte, rozhodně dejte šanci i jejímu skvělému podcastu "Příběh, který se opravdu stal" - najdete ho na všech poslechových platformách.

Ada0004
10.12.2022 5 z 5

To bylo kraaaaasneeee! Tak milý svěží příběh - paráda ! Děkuji autorce za tak krásnou představu co bude po životě - nikdy na to nezapomenu a budu se moc těšit a doufat… perfektní ! Výborný nápad - výstižné - naprosto uvěřitelné všechny postavy, se kterými jsem vše prožila, dojemné, vtipné, ale hlavně plné naděje - hned se mi na všechny, které člověk ztratil dívá s radostí bez břemene tíživého smutku - doporučuji !

iveta3689
10.12.2022 4 z 5

Autorčin styl psaní mě hodně baví. Dobře se čte, perfektně odliší mluvu mladé holky i babičky. Barbora je příjemně sarkastická a sebeironická, bavila jsem se u jejích poznámek.

Kolaloka
09.12.2022 4 z 5

V kapitolách se ve vyprávění střídá Bára (mladá holka) a Milada (její babička, nejprve živá, pak mrtvá), bylo to pro mě něco úplně nového. Knížka se četla lehce, Markétin sarkastický humor je mi blízký. Při četbě jsem měla chuť zamýšlet se nad tím, co je po smrti.
Jedna hvězda dolů za konec, přišel mi až příliš uspěchaný.

Coucouha
16.11.2022 3 z 5

Bylo to super…ale já si nebe/peklo představuju jinak :))

petra5588
14.11.2022 3 z 5

Příjemné oddychové čtení, u kterého se člověk pobaví a chvílemi i nahlas zasměje. Jediné, co mi vadilo, bylo míchání anglických slov do českých vět (ale to mi obecně dost vadí i v běžném životě, na frázi "Je to fresh" už jsem si vypěstovala regulérní alergii...).

tlllk
11.11.2022 3 z 5

Myšlienkové pochody Millennial-ov boli fajn, aj tie babčiné intervencie boli zábavné, ale ta zlátanina s Bohom ala Chatrč to dosť pochovala. Nakoniec to ako tak zachránila pointa.

Anička.pa
09.11.2022 5 z 5

Moje první kniha od autorky a za mě skvělé čtení. Postava vnučky a babičky se mi líbila, jejich humor byl prostě super a bavil mě. Stejně tak představa nebe a pekla mě velice zaujala.
Oddechové čtení, které pobaví, ale i donutí i k zamyšlení :-)

Vivetkav
02.11.2022 4 z 5

Za mě druhá kniha autorky a jsem nadšená.. tuto jsem měla možnost poslechnout v audio verzi namluvené Jenovéfou Bokovou a Libuškou Šafránkovou a to víc mě to dojimalo a bylo jim to snad psáno na míru ..úplně mi v tom seděly.. příběh vnučky babičky a propletení rodinných vztahů krásně zpracované ..nebe taky pěkně pojato.. chytré vtipné dialogy cynická Bárka byla boží super nadhled .. doporučuji a těším se na další knihu