Dítě číslo 44

Dítě číslo 44 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12088/bmid_dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 5 2274 514

Lev Děmidov série

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Child 44 , 2008

andrea5516
03.08.2015 5 z 5

Knihu jsem nečekaně dostala a upřímně jsem byla ze začátku skeptická, jestli se mi bude vůbec líbit. Což bylo úplně zbytečné. Chytlavý děj, čtivě napsané a jedno šokující odhalení za druhým. Vřele doporučuji, nebudete se chtít odtrhnout! Na film jsem se strašně těšila, ale ani skvěle obsazený Tom Hardy ho nezachránil.

Michaela91
26.07.2015 5 z 5

Jedním slovem skvělá. nečekala jsem že tato kniha bude tak dobrá, začátek byl trošku slabší ale potom kniha dostala spát a já jsem ji četla se zatajeným dechem. Úplně mě dostala, neodolala jsem a během četby jsem zkoukla film, který mě teda zklamal a přesvědila jsem se, že knihy jsou vždy mnohem lepší.

happy-smile
19.07.2015 4 z 5

První a druhá půlka knihy se od sebe dost liší, nejde podle mě však paušálně říct, která z nich je lepší. To záleží na tom, jestli dáváte přednost historickému románu nebo detektivce. První část obsahuje detailní popis komunistického Ruska, která vás vtáhne do tehdejší doby, do tvrdého režimu. Druhá půlka už se pak zabývá snahou odhalit původce děsivých vražd a přináší celkem zajímavé rozuzlení. Může se to zdát jako nevyvážená kombinace a možná to dost lidí odradí, mně se i tak obě části líbily a nakonec se dá říct, že tvořily zajímavý celek.

JajaCZ
17.07.2015 5 z 5

Kniha bola veľmi čtivá, bavila ma. Odporúčam. 5hviezdičiek!

DeniskaD
14.07.2015 4 z 5

První polovina knihy mě moc nenadchla a pořád jsem se divila, co je na ní tak zajímavého, že má tak vysoké hodnocení.. Ve druhé polovině jsem se od knihy nedokázala odtrhnout, vše začalo dávat smysl a závěr mě velice překvapil. Zajímavý příběh, který se moc dobře čte.

petrulka
12.07.2015 5 z 5

Takže - za mě jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední roky četla. Od prvních řádek jsem byla lapená a nedokázala jsem se odtrhnout do samého konce. Trochu mrzel prapodivný happyend.
Jako matce malého syna se mi chvílemi četlo těžce. Nebo spíš jsem se přistihla, že se mi oči samy odtrhly od textu a odmítaly pokračovat ve čtení. Jako dítěti z rodiny režimem sledovaných lidí, jsem snad byla vděčná za to, že tito lidé žili jen pár stovek kilometrů na západ od místa děje příběhu. Je to brutální, syrové a dost drsně nastavující zrcadlo lidské společnosti. Jak málo chybí, aby se tohle všechno dělo znovu? Možná bych byla pro zavedení do školních osnov.

Drea
08.07.2015 3 z 5

Nevím, nevím. Nějak jsem se do toho nemohla dostat. Pořád jsem čekala, až mě to konečně vtáhne a ono ne a ne, takže nakonec jsem ji odložila s tím, že se spíš kouknu na film. No, podle těch ohlasů z toho asi ani ten film nebude. Možná jindy.

alexis818
05.07.2015 5 z 5

Naprosto strhující čtení.Jsem nadšená,moc se mi líbí autorův styl psaní.Určitě si přečtu další díly.Mohu vřele doporučit.

anisek989
01.07.2015 3 z 5

Uplně nechápu ten fame kolem téhle knihy.. První polovina pro mě celkem nuda, druhá polovina dobrá "akce" ale zase z pohledu fungování sovětského režimu celkem absurdní a neuvěřitelné. Takže podle mě celkem nadhodnocená kniha díky popularitě. A vlastně to nebylo ani tak šokující, nechutný a děsivý jak všichni tvrdili.

radek0635
27.06.2015 5 z 5

Naprosto strhující kniha dokonale popisující komunistický režim a život v něm. Člověka nezasvěceného překvapí a zděsí, člověka zasvěceného strhne. Výborně napsaná kniha, ani jedna kapitola nenudila a všechny byly stejně napínavé. Kdybych vám to doporučil vřele, tak ve to málo, zkrátka si to rozhodně přečtěte, taková kniha tu dlouho nebyla! Můj zatím nejlepší thriller.

HDosoudilová
25.06.2015 5 z 5

Naprosto úchvatná kniha! Dost dlouho jsem ji odkládala právě díky tématu, kterým se autor zabývá, ovšem dost mile mě překvapila. Je pravda, že při čtení prvních pár stran jsem měla tendenci knihu odložit, ale jsem moc ráda, že jsem to neudělala. Kniha se četla skvěle, i když celkově se musí brát trochu s nadhledem. Velmi doporučuji!

morava
24.06.2015 5 z 5

Pro mne velmi zdarile dilo z obdobi totalitniho rezimu. Kniha mne pohltila hned ze zacatku a pak uz jsem se nemohla odtrhnout. Urcite vsem doporucuji, nudit se rozhodne nebudete.

Irika
23.06.2015 5 z 5

Od první stránky velmi poutavé, napínavé, čtivé. Příběh mě pohltil a nepustil, postupně se otvírá celé tajemství a vyvstávají otázky na souvislosti. Kdo je vrah jsem vytušila něco za polovinou, ale i tak jsem se rozhodně dál nenudila. Místy mi popis režimu a způsob vyjádření velmi silně připomínal Orwellovu 1984, nevím zda jsem v tomto sama, ale v použitých zdrojích toto dílo autor neuvádí.
Konec má trochu moc rychlý spád, připadalo mi, že to už autor chce rychle dopsat, což je vzhledem ke kvalitě knihy škoda. Ale i tak dávám skvělých 95% a mohu jen doporučit.
Jsem již zvědavá na filmové provedení, které předpokládám bude podstatně slabší (i když se natáčelo v naší ulici, takže se těším již ze zvědavosti...).

krži
22.06.2015 4 z 5

Drsně a opravdu výborně popsaná doba včetně, včetně dobových praktik jiného. ,,detektivní" zápletka pro mě ale bylo celkem zklamání, čekal jsem více;) Ty pozitiva o kterých jsem psal byla ale silná, že jsem ty 4 hvězdy musel dát - 3 a půl by ale bylo určitě spravedlivější ;)

tkometka
22.06.2015 5 z 5

Netušila jsem co přesně mě čeká. Začala jsem knihu číst trochu s obavami. Zbytečně. Knihu jsem nedokázala odložit dokud jsem ji nepřečetla. Autor vystihl opravdu velmi dobře tehdejší situaci i přes to, že je angličan. To, jaký příběh vezme konec, jsem poměrně dlouho nevytušila.

milunka21
22.06.2015 5 z 5

Drsná doba,ale čtivá kniha.a šílený že se to zakládá na pravdě.ale jinak se mi hodně líbila

ivana8555
12.06.2015 5 z 5

Právě dočteno. Strašně napínavé! Knížkou jsem vyplnila všechen volný čas... AAle ten konec byl takový... zvláštní no.

arkel
11.06.2015

Před přečtením jsem si přečetl hodně zdejších komentářů, i těch negativních...Knížka se mi velice líbila, přišla mi vyvážená, napínavá, a protože jsem v české totalitě prožil téměř dvacet let a hodně toho i poté vstřebal, troufám si říct, že autor nastudoval reálie velmi podrobně...Nelogičnosti byly jen drobné...Mám pocit, že mnoho knih odehrávajících se v tomto čase a této době, napsené tímto stylem moc není...Mohu vřele doporučit!
Čtu pokračování...

arkel
11.06.2015

Čtu pokračování...

JanaDor
09.06.2015 5 z 5

Přes jakože „happy end“ ve mně kniha zanechala pachuť hořkosti z příběhu. Pozor!
Kniha je výborná. Četla jsem ji jedním dechem. Hořkost mám z krutosti lidí. Vše je tak reálně vyobrazeno, že se mi místy dělalo zle. Kniha stojí za přečtení, jako stojí za udání….udávám ji za to, že spravedlnost neexistovala. Rozsudek zní v právu jednoho člověka, jenž může povznést k hrdinství skupinu lidí. Ukazuje, že z pidi plamínku laskavosti, který je v nás a sotva doutná, lze udělat oheň. Vždy. Aspoň doufám.