Stříbrná židle ekniha

UVĚZNĚNÝ PRINC A ZEMĚ V OHROŽENÍ NARNIE … kde obři chystají zkázu … kde zlo splétá sítě … kde vládnou kouzla. Navzdory neznámým nebezpečím a hlubokým a tmavým jeskyním je skupinka přátel vyslána hledat uneseného prince. Na své výpravě do Podzemí se však setkávají s daleko krásnějším a daleko hrozivějším zlem, než si vůbec dokázali představit. Je spousta dveří, ale pouze jedny vedou do jiného světa. Projděte s námi do země zázraků a kouzel - do Narnie! Najděte společně s Jillem a Eustacem syna krále Kaspiana, který zmizel při pátrání po vrahovi své matky. Času je málo, Aslanova znamení se dají snadno přehlédnout a v podzemí číhají nebezpečné nástrahy. Jedno z největších a nejnamáhavějších dobrodružství právě začíná. Nenechte si ujít Letopisy Narnie, fantasy bestseller, který nadchl miliony čtenářů po celém světě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/282911/narnie-stribrna-zidle-ZgL-282911.jpg 41243

Letopisy Narnie 4.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno (ekniha), Fragment (ČR)

Kniha Stříbrná židle

Knihomolka506

Opět napínavý příběh o dvou dětech. Z toho jedno je všem už dobře známý Eustace, který nic a nikoho nemá rád , ale to se má brzy změnit. Spolu se spoluzackou utečou ze školy do tajného světa Narnie a zažijou tam další nezapomenutelné dobrodružství

Beltrix

Na první pohled je tahle knížka jen dalšími dobrodružstvími z Narnie, kdy se nemusíte příliš bát o hlavní hrdiny, protože víte, že se jim nic špatného nestane, nicméně pro mě má pár zásadních problémů. Nutno tedy podotknout, že nejsem cílová skupina, takže trochu zohledňuju věkové a dobové stereotypy. Vadil mi v určitých místech vypravěč, který působil mnohem mravoučněji a výchovněji než v předchozích dílech. Více se tu také objevují narážky na křesťanství, posmrtný život a podobně, což je samozřejmě dobové a autorem podmíněné. Nejvýrazněji se to projevuje v závěru, který mi celkově přišel zbytečný. Znovusetkání s Kaspianem (přičemž si však s Eustacem v podstatě nic neřekli) a "napravení" školy včetně doost ironických narážek na ředitelku (a průběžně i na školu samotnou a její neužitečnost) se pro mě nehodilo ke zbytku příběhu, působilo to dost na sílu. Nejvíc jako pěst na oko na mě však působily řeči hlavních postav, ve stylu "buď to přežijí, nebo zahynou, což však není tak špatné, protože se v tom případě setkají s Aslanem" - pardon, ale hlavními hrdiny jsou děti (okolo 10 let myslím?), a ty takhle neuvažují a podle mě by ani neměly. Kromě tohohle ale byli hrdinové asi nejuvěřitelnější ze všech - když je trápilo dlouhé putování, tak si stěžovali a byli protivní, občas se báli a podobně.

Didi15

Když to beru jako knihu pro děti, tak super, pro mně už to tak zábavné nebylo. Ale přesto je to pěkný spisovatelsky styl. :)

Cress

Začátek byl trochu slabší, ale po cca 50 stranách to byla zase stará dobrá Narnie.

Luigi1

Opět krásné čtení popisující jak krajinu tak osoby.Super Doporučuji.

kamila5406

je trošku slabší ale i tak se mi libí

smazenaryba

Pri tomto dieli sa u mňa dostavila už ozajstná únava z Lewisovho štýlu a celej tej milej, no naivnej detinskosti, podškrtnutej biblickými paralelami. Ako tak to zachránila rezká druhá polovica príbehu, pripomínajúca jeden diel mojej obľúbenej Fantaghiro. Celkovo som rád, že mi ostáva už len posledná časť a neverím, že nejak zmení môj celkový pohľad na sériu.

LuiCJ
09.11.2019

Za mňa zatiaľ najslabší diel Kroník Narnie. Takmer po celý čas ako som túto knihu čítal, nevedel som jej prísť na chuť. A to je možno aj dôvod prečo som ju čítal skoro 3 týždne.

Začal by som už hneď pri názve. Strieborná stolička je síce v diele kľúčový objekt, no nepríde mi bohvieako úžasné dávať podľa nej názov celej knihe. V príbehu sa objavuje omnoho viacej zaujímavejších (a možno dôležitejších) prvkov. C. S. Lewis je však majster svetovej literatúry a fantasy a tak určite bol za tým nejaký zámer.

Strieborná stolička by sa pokojne moha považovať za akýsi fantasy cestopis. Okrem Čarodejníkovho synovca a Leva, šatníka a čarodejnice, sú ostatné časti až po túto prakticky opisy nejakej významnej cesty. Táto mi prišla asi ako úplne najviac fantasy a je tu skutočne vidno, že autorova originalita a kreativa nemá hraníc. Napríklad Močariská boli úplne super a celý nápad okolo toho sa mi veľmi páčil. Niekedy som však cítil, že týchto fantasy prvkov je knihe až príliš veľa a prišlo mi to v tomto ohľade ako taký mix Lewisovej fantázie a skutočnosti. V románe ako je tento mi to viackrát "vadilo", no aj napriek tomu stále fajn čítanie.

Neviem či som niečo zle pochopil alebo prehliadol, no okrem neuveriteľného Aslana (moja úplne najobľúbenejšia postava) sa tu kresťanská symbolika vyskytuje minimálne, skoro vôbec. Ale za to Leva považujem za ten najkrajší kresťanský symbol vo fantasy pre deti (a všetky ostatné vekové kategórie).

Sfilmovanú verziu ani rozhlasové spracovanie som zatiaľ nevide/nepočul, no určite v budúcnosti tak plánujem spraviť aj s ostatnými časťami série.

Šiesty diel Kroník Narnie by som teda zhrnul ako doslova fantasy dobrodružstvo popretkávané všade možne kúzlami a mágiou, hovoriacimi zvieratami a bojmi proti zlu. Teším sa na finále.

Po druhom prečítaní:

Knihu som sa predsa len rozhodol prečítať si znova, tentoraz však originálne vydanie v angličtine. Trvalo mi to síce veľmi dlho (20.11.2019-17.1.2020), no popritom som čítal aj iné diela.

The CHRONICLES of NARNIA: The Silver Chair sa mi podarilo vyhrať v olympiáde z anglického jazyka a tak mi to po prečítaní celej série v slovenčine prišlo ako výborná príležitosť či už zlepšiť si svoju angličtinu alebo celkovo prežiť narnijské putovanie tak, ako to písal sám majster C. S. LEWIS.

Neviem či to bolo tou angličtinou, ale aj keď mi druhé prečítanie názor na knihu bohvieako drasticky nezmenilo, 6. kronika Narnie sa mi zapáčila aspoň o niečo viac. Znovu zažiť toto literárne dobrodružstvo nebolo vôbec také zlé. Veľmi sa teším aj na siedmu časť v angličtine.

Zášť
Zášť