Plavba Jitřního poutníka

Plavba Jitřního poutníka https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76749/bmid_plavba-jitrniho-poutnika-rQA-76749.jpg 4 1850 137

Letopisy Narnie série

Narnie… kde se probouzejí draci… kde hvězdy kráčejí po zemi… kde se může stát cokoli… Král a několik nečekaných společníků se vydávají na plavbu, která je dovede za hranice všech známých končin. Jak plují stále dál a dál neprobádanými vodami, zjišťují, že jejich výprava přinese více, než očekávali, a že konec světa teprve začíná…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Orbis pictus (ČR)

The Voyage of the Dawn Treader , 1952

Kopretina
30.12.2021 5 z 5

Příjemné čtení vedené zase jiným směrem od mistra fantazie a slova. Už se těším na další díl.

ondra295
10.12.2021 4 z 5

Opět jeden z těch lepších dílů celé série - ten efekt poznávání nepoznaného tady hrál opravdu velkou roli a dával knize celkově velice dobrý náboj. Trochu nedůvěryhodně na mě působila až snad příliš rychlá proměna Edmunda, který v jednu chvíli své chování otočil o 180 stupňů - věřil bych jeho proměně, kdyby byla více postupná, takto to bylo opravdu až moc na sílu.

Jinak ale fajn čtení, Narnie se čte opravdu jednoduše a je to taková "oddechovka" - pokud tohle akceptujete, tak si čtení užijete a Plavba Jitřního poutníka je jednou z lepších knih této série.

alabra
02.12.2021 4 z 5

U této série mě baví, že se další část odehrává vždy v jiném čase, prostředí, což dává autorovi možnost rozvinout fantazii dalším novým neokoukaným směrem. Přesto je propojena s předchozími částmi zmínkami o hrdinech, kteří se vynořují z dávných časů jako legendy. Paráda. Co bude příště?

Terezka05
18.09.2021 4 z 5

Plavba po Narnii skrývá spoustu krásného a magického, jako celá země. Tento díl v sobě skrývá i spoustu poučení, které se mi líbily. Byly nenápadně skrytu a je jen na čtenáři, či si jich povšimne, či nikoliv.

Eeper242
31.08.2021 5 z 5

Táto kniha by mala byť skôr piata než tretia.Na konci troško smutná ale už sa teším na ďalšiu časť.Pekna a doporučujem ju :)

Nicolka77
29.08.2021 4 z 5

U tohoto dílu, musím dát proste o * méně.. Ja se do tohoto dílu, prostě nemohla začíst..Nebylo to jak u prvních dvou dílu.. :( což mě lehce zklamalo..ale možná, že to bylo také tím, že mi tam proste chyběli postavy Petra a Zuzany..a nedovedu si představit další díl bez Lucinky a Edmunda..no uvidíme :)

Haloon
03.08.2021 4 z 5

Taková narnijská pohádková Odysseia plná zázračných divů, nadpřirozených tvorů a kouzel. Každý ostrov a dobrodružství nese nějaké to poučení.
Vše je sice plné fantazie, ale takové nějaké neuspořádané. Děti z Londýna tentokrát neměly žádný zásadní důvod k tomu octnout se v Narnii, což trochu vyvolává otázku, proč tam vlastně byly? Ale své kouzlo příběh má, to zase jo.

JulianaH.
17.07.2021 5 z 5

Lewis v „Poutníkovi“ dokazuje, že toho o mořeplavbě ví opravdu hodně (stejně jako v „Koni a jeho chlapci“ dokazuje, že toho ví hodně o jezdectví). Vleklou mořskou bouři se všemi nepříjemnostmi, které jsou s ní spojené, nebo pocity člověka ve strážním koši, pod nímž se střídavě objevuje paluba a vodní hladina, popsal tak skvěle (skoro bych řekla naturalisticky), že jsem opravdu měla pocit, jako bych to zažívala spolu s hrdiny. Přemýšlela jsem, jak se asi cítil on sám, když se poprvé plavil po moři – osmiletý hoch cestou na internátní přípravku, kam vůbec jít nechtěl. Možná, že se v duchu utěšoval představou nějakého dobrodružství podobnému tomu, o kterém později napsal „Poutníka“.

Je to knížka plná fantazie — i když jen málo prvků je Lewise čistě autorských —, zřetelně inspirovaná renesančními objevitelskými plavbami a bájivými cestopisy. (Nejradši asi mám část, v níž Lucinka čte v kouzlené knize, a vlastně celý Ostrov Hlasů s „Ňomopody“.) No, a pak je to také knížka silně konzervativní, v náznaku kritizující „moderní vymoženosti“ typu feminismu, vegetariánství či přehnané hygieny. Lewis sice neschvaluje otrokářství, zato imperialismus bere jako samozřejmost, jak je zřejmé ze (znovu)podrobení Osamělých ostrovů. Budiž, od křesťanského autora bych ani žádnou radikální modernitu neočekávala. Spíš mi přijde nedomyšlené, že Kaspian svým zákazem otrokářství rozvrátí ostrovní ekonomiku, nový místodržící mu oznámí, že hrozí občanská válka, a princ zcela nepohnutě odpluje dál zkoumat neznámé kraje. :D Ale to je snad moje jediná výtka, jinak je Lewis v politických a psychologických pasážích velice realistický a zkušený. A při tom všem pořád má rád lidi a dovede být dojemně milý. Není to dokonalá kniha, ale bylo by obtížné neoblíbit si jejího autora.

zirafinec
31.05.2021 4 z 5

Tento díl se podobá filmu snad jen v názvech míst. Jinak je to úplně něco jiného. Musím ale říct, že kniha se mi líbila víc. Doporučuji. Hrozně se mi líbí jak je do příběhu zapasován Eustace.
SPOILER!!! Ohledně Lucčina a Edmundova (ne)návratu si myslím totéž, co je u minulého dílu o Petrovi a Zuzaně.

VeruMalfoy
18.05.2021 4 z 5

Zvláštní kniha, hlavně tím, že se do ní nevrátí některé hlavní postavy. Líbilo se mi, že jsme prozkoumávali neznámé krajiny. To objevování bylo opravdu perfektně napsané. Miluju objevování nových míst a tato kniha jich byla plná.
PS: Když jsem zjistila že Eustác bude hlavní postava další knihy (Stříbrná židle – čtu to chronologicky), říkala jsem si to snad ne. Snad to přežiju. V tomto díle mi ta jeho povaha doslova lezla na nervy.

pepa4081
27.04.2021 5 z 5

Trochu se změnila sestava hrdinů. Jitřní poutník pluje od ostrova k ostrovu a na každém čeká nějaké dobrodružství. Skvělý díl, ze skvělé série. Srdečně doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.
Poznámka k různým vydáním Letopisů Narnie.
Na doporučení jedné naší milé paní knihovnice jsem si sérii přečetl ve dvou různých překladech, abych je mohl porovnat.
O starší překlad se postarala paní Renata Ferstová. Zdá se mi, že použila až příliš hovorový jazyk (především v přímé řeči), který mi k tajemné a vznešené Narnii tak docela nesedl. Ale možná bude dnešním mladým čtenářům bližší?
Novějšího překladu se ujala paní Veronika Volhejnová. Její styl mi vyhovoval více. Zdálo se mi, že lépe vystihuje atmosféru příběhů.
Protože jde o knihy určené především dětem, zhodnotím ještě různé ilustrace pomocí hvězdiček.
Renata Fučíková – 1, Ondřej Laštůvka – 3, Pauline Baynesová – 5.
Vše je pouze věc osobního vkusu. Já doporučuji knihy v překladu paní Volhejnové, s ilustracemi paní Baynesové.
P.S. Bez ohledu na vydání, jde o skvělý zážitek.

tanuki
27.03.2021 4 z 5

První dva díly Narnie si byly mírně podobné a obsahovaly rozsáhlé bitevní scény, které mi moc neseděly. V tomto dílu přichází na řadu dobrodružství z objevování nových zemí, plavba po moři a všechny možné nesnáze, které tento druh cestování obnáší. Možná ke konci už jednotlivé objevené ostrovy se svými kouzelnými specifiky začnou čtenáři splývat, ale je jich nakonec tak akorát, aby se v nich neztratil úplně.

Při tak dlouhé a náročné plavbě se najde prostor pro všemožné hrdinské činy, překonávání různých pokušení, cizelování charakterů i řešení sporů, kterým nelze zabránit. Nejsem příliš fanouškem Aslana s jeho všemocností, ale v tomto díle zase tolik prostoru nedostal a hrdinové se z většiny šlamastyk museli dostat vlastními silami. A tak to má být.

Bětužka
02.02.2021 5 z 5

Knížka se mi líbila víc než předchozí díly. (Kromě jedničky).

Gabriela_K
25.01.2021 5 z 5

Je to nejlepší kniha, kterou jsem v této sérii zatím četla. Připomnělo mi to knihu Princeta a kapitán, tím cestováním po moři. Jsou to spíš dobrodružné samostatné příběhy a některé z nich mě dost bavily. A celkově se mi kniha moc líbila. Kniha a film jsi jsou dost podobné, samozřejmě až na pár výjimek. Knihu vřele doporučuji.

Ailee
19.01.2021 3 z 5

Tento díl mne bohužel vůbec nebavil. Jen takový řetězec náhodných malých dobrodružství. A Eustach? Původní postavy už jsou nuda, tak tam dáme dalšího protivce, aby bylo o čem psát? Meh...

PeterBahn
16.01.2021 4 z 5

Třetí díl asi nejobjemnější. Linii plavby rozvětvují mnohá zakotvení a mnohá příběhová odbočení. Z řádků si vezmou hodně věcí děti i starší děti, mezi řádky je zase „napsáno“ něco i pro dospěláky.
P.S. …a v první polovině knihy byl ten Eustác tak krásně protivný… …snad až k zabití…:-)

Selve
07.01.2021 5 z 5

Opět se budu opakovat, ale úžasná kniha. Edmund s Luckou se vrací do námi oblíbeného světa. Celkem mě i pobavila vtipně napsaná postava bratrance Eustace. Mimochodem opět stejně skvělá kniha, jako filmové zpracování. Klasicky doporučuji ;)

vmatusko
26.12.2020 5 z 5

Edmund a Lucy sa vracajú do Narnie, ide s nimi aj nepríjemný bratranec Eustacea. Dej sa tento krát odohráva na lodi, spolu s princom Kaspiánom objavujú osamelé ostrovy, na ktorých nachádzajú sedem šľachticov - ktorí boli poslaní na smrť. Podarí sa ich nájsť a zachrániť. Nakoniec sa dostávajú "na koniec sveta" - do Aslanovho sveta, kde im Aslan prezrádza že sa už do Narnie nevrátia, ale môžu ho nájsť v ich reálnom svete, ale pod iným menom...
"Tým že ste ma trochu spoznali tu, budete ma môcť lepšie spoznať tam."
Je to perfektný príbeh!

Wasdy
19.10.2020 5 z 5

skvělá kniha snad nejlepší : D

Knihomolka506
26.08.2020 5 z 5

Návrat do unikátního fantasy světa. Tenhle díl ale bez jedné hlavní hrdinky, ale s nespokojeným bratrancem, který nemá nic rád a nic ho nebaví. Jeden tajemný obraz je všechny vyhodí na lodi , kde poznávají pár známých přátel, ale taky nepřátelé. Co všechno se může v tajemné a kouzelné zemi stát?