Les kostí

Za jedním domem na anglickém venkově je les, který je plný kostí – ale i mytág, tajemných bytostí stvořených z lidské fantazie, jimž kosti kdysi patřily, než si je les, který je zrodil, zase vzal zpět. Chlapci Christian a Steven Huxleyovi, kteří v tom domě žijí, jsou svědky toho, jak jejich otec, který se snaží les vědecky zkoumat, jeho zhoubnému kouzlu nenávratně propadá a stává se postupně někým, kdo je ochoten přinést své posedlosti na oltář cokoli, včetně své rodiny. Vedle novely, která předchází ději jedinečné románové série o Ryhopském lese, přináší sbírka Les kostí další příběhy prostoupené jedinečnou atmosférou a poetikou, kterou dokázal Robert Holdstock svým příběhům vdechnout. Opět v nich ožívají prastaré rituály, čímsi povědomé a zároveň děsivé vším, co bylo dávno zapomenuto. Nové české vydání uvozuje předmluva anglického spisovatele Garryho Kilwortha a těšit se můžete rovněž na česky dosud nevydanou Holdstockovu povídku, ukázky jeho básnické tvorby a na závěr také na fascinující novelu Trnatec....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/293410/les-kosti-7y9-293410.jpg 4.484
Toto vydání ještě nevyšlo. Má být v prodeji od 30.11.2018

Les mytág (3.)

The Bone Forest (1991)

Romány, Fantasy
Bude vydáno:, Argo

špulo

Ach, moja hlava zalesnená mágiou a čarom mýtov. V lese je opona, za ňou ďalšia. A tú keď odkryjem...

vandalka
06.08.2016

Holdstockovy texty mi voní rozkládajícím se listím, které se mění na prsť, útočí na všechny smysly téměř bez rozdílu, v jeho příbězích se dá tápat i po hmatu, zaposlouchat se do nich a vnímat je čichem. Holdstock nám překládá výjevy prodchnuté syrovým atavismem, který je fantasticky přitažlivý i děsivý a zároveň v mnoha ohledech odpuzující. Nedokážu ho číst v klidu, rozhodně mě ještě nikdy žádná jeho kniha nenechala chladnou. Tato sbírka povídek možná není dokonalá, ale jako celek je výborně postavená a její jednotlové části jsou podmanivé a nečekaně překvapivé. Člověk by už mohl říct, že už ví, co může od Holdstocka očekávat, ale stejně mě vždycky znovu zaskočí. A díky mé orknejské úchylce mě osobně velice potěšilo, že se jeden příběh – Silvering – odehrává na Orknejích.

Les kostí byl pro mě náročné čtení, emočně vyčerpávající, ale pokaždé mě k sobě přivábil znovu. Takže pro mě jedna z pětihvězdičkových záležitostí, protože je nejen skvěle napsaný a přeložený, ale protože má zároveň neuvěřitelné charisma a vyvolává ve čtenáři bouřlivé pocity.

Ikkju
13.01.2015

Tohle je absolutní paráda! Do téhle knižní série jsem pronikal váhavě a se strachem z podivného tajemna, které z ní je cítit, podobně jako její hrdinové žijící na okraji Ryhopského lesa. Nicméně tajemný les už mě definitivně nasál, a já si tuhle krásně temnou záležitost nehorázně užívám.

Zvláštní by mohlo být srovnání s tolkienovkami a Narnií, řadami, které snad také tvrdí, že svět je upletený z látky snů. Holdstockův svět mi ale zatím asi imponuje nejvíc, snad i pro tu dirty atmosféru pohanských epoch, ve které není duchovnost záležitostí křehkých elfů, ale součástí drsného života. V Ryhopském lese to není opar harmonického života, ale esence morku kostí, které se často tříští, ať už násilnou smrtí či oddanou obětí.

Vojta
05.06.2012

Mnoho dnů a mnoho nocí slídil jsem ve virtuální krajině Internetu, jako kdyby byla mým vlastním Ryhopským lesem a jako kdybych já byl snad Georgem Huxleym či jedním z jeho potomků. Tak jako i ve zmíněném magickém lese, čas při mém hledání ubíhal jinak než je zdrávo, čekání se zdálo delší než bylo, vše bylo pomýlené a já stále nemohl najít to, co jsem hledal. A když jsem konečně byl vpuštěn tam, kam jsem potřeboval, cena byla příliš vysoká…
Naštěstí později se situace zlepšila, nebe se vyjasnilo, chmury zmizely a já mohl prachy vysolit na dřevo nebo spíš za dřevo. Však hned u první povídky jsem byl zklamán, nebyla špatná, ale kde je sakra ten Ryhopskej les, mytága, rodina Huxleyovic či aspoň Keetonovic, co? Nezbylo mi nic jiného než se spokojit s náhražkami, které pravda nebyly vůbec marné, ale když se těšíte na biftek, tak vás sekaná moc neuspokojí. Nakonec jsem teda ten biftek dostal, byl poměrně tenký(85 stran), ale také poměrně vydatný. Spíš než na halucinogenní Lavondyss jsem si při čtení vzpomněl na Les mytág, a to nejen z toho důvodu, že má stejné protagonisty. Líbí se mi ta deníková forma, ty pokusy o racionální zkoumání iracionalního lesa, ta přítomnost vnějšího světa - a s tím spojené absurdní situace. Na závěr jsem dostal takřka dickovský dárek – zpochybnění reality, ale po stopadesáté už to na mě nedělá takový dojem jako dřív.
Kdybych věděl, že pouhých 85 stran z celkových 290 se týká Ryhopského lesa, asi bych se po této knize tak nepídil. Nicméně už se stalo a musím říct, že zklamaný nejsem. Ze dvou důvodů – závěrečná novela se držela tradice ryhopského cyklu, tedy byla vynikající(to samé se dá říct i o některých povídkách) a navíc mám další knihu do sbírky.

Neoxin
05.01.2012

Další uchvacující kniha R.Holdstocka. Většinou nemám moc v oblibě povídky, ale u knihy Les kostí se jedná o vyjímku. Zajímavé, magické, historií a fantasií protkané povídky určitě stojí za přečtení.

lesy víly

Robert Holdstock