Lakomec

Lakomec https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99054/mid_lakomec-OZ0-99054.png 4 4311 398

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Moliérův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Orbis

L'Avare , 1668

Dominika
20.01.2015 4 z 5

Četla jsem ještě jako povinnou četbu a bavila jsem se. :-)

Natyna3
19.01.2015 4 z 5

Lakomec je jedna z knih, ke které mě přivedla povinná četba a můžu říct, že jsem za to ráda. Je to velmi čtivé a vtipné dílo. :D

adorjas
30.12.2014 3 z 5

Kniha, pri ktorej som rada, že je pri povinnom čítaní na strednej škole. Je ľahká, číta sa dobre, ako stvorená aj pre "nečitateľov".

Nikolča
11.12.2014 5 z 5

Moc hezké.

Terezk-a
08.12.2014 4 z 5

Na to, že je kniha v povinné četbě, je velmi čtivá, vtipná a zábavná :)

Ryan
24.11.2014 5 z 5

Lakomec je jedním ze tří parádních komedií, které jsem si přečetl v rámci maturitní četby. Stejně jako v případě Revizora a Filipa mě tahle satira královsky bavila. Díky kratšímu a zábavnýmu obsahu je to podle mě jasná volba pro ty, kdo si Lakomce do svého seznamu mohou vybrat. Harpagon nemá chybu.

Rose18
08.11.2014 5 z 5

Skvělé, vtipné, čtivé, zábavné!

Karolína18
08.10.2014 5 z 5

Je to první drama, které jsem od Moliéra přečetla, a i proto možná, když mi někdo nabídne nějakou jeho knihu, řeknu: Okamžitě sem s ní! Příběh byl poutavý, propletený a musí potěšit i nečtenáře, protože není dlouhý. Rozhodně si myslím, že musí být zážitek něco takového shlédnout v hrané podobě.

Andy74
29.09.2014

Knížečku jsem přečetla vlastně asi za 2 hoďky - dcera ji má jako maturitní četbu. Je to parádní odlehčená komedie, s šíleným koncem :o))))))
Najednou plno lidí, nově nalezení tatínci, dcery, synové a kdovíkdo - prostě parádní pel mel :o)
Nedávno jsem četla "Jak je důležité míti Filipa" a dovoluji si opakovat ......přála bych si tuto hru vidět v letním divadle.
Věřím že bych slzela smíchy s ostatními.
Kdybych si já vytáhla u matury před 20 lety tuto knihu jako otázku - garantuju vám, že by moje zkouška z dospělosti byla jedno velké představení :o)))

Kesi
22.09.2014 5 z 5

Klasika, která je čtivá, snadno se v ní člověk orientuje, není tam příliš mnoho postav, ale zároveň to má vtipnou zápletku. Jazyk není běžný, ale je zajímavý (přispívá ke čtivosti díla). Lakomec se dá klidu přečíst za jeden večer.
Dle mého se kniha hodí i pro nečtenáře a mohla by moci nastartovat zájem o knihy.

Zlajda95
19.09.2014 4 z 5

K maturitě jedna z těch lepších možností :) Jednak je to krátké, a pak hlavně je to i poutavé. Prostě klasika. :)

WoodoX
29.08.2014 5 z 5

Klasika je proste klasika a len ťažko sa hľadá niekto, komu by sa to vyslovene nepáčilo. :-)

Evikju
21.08.2014 5 z 5

můžu říct, že mě to šíleně bavilo. Rozhodně doporučuji.

Eviik
19.08.2014 5 z 5

Velmi zábavná a poutavá kniha, pro povinnou četbu nejlepší volba.

1v8na
07.08.2014 5 z 5

povinná četba, která mě opravdu brala. Dala jsem si i tu práci a našla jsem si na netu divadelní hru, i ta se mi líbila.

LammEr
23.07.2014 5 z 5

Povinná četba, která mě bavila. Od 2. dějství jsem si zamiloval Harpagona, jeho hamižnost mě prostě bavila.

bond77
07.07.2014 5 z 5

Přestože se kniha nachází v mém seznamu povinné četby, a proto bych měl mít k ní logicky odpor, překvapila mě. Moliére píše perfektní dialogy, které jsou často velmi vtipné.

mdracek
25.06.2014 5 z 5

Opravdu smysluplná a hlavně vtipná hra, není divu, že se i po necelých pěti - stech letech stále hraje...

Šárinaá
13.06.2014

Vtipný příběh..Docela mě zarazilo chování Harpagona vůči dětem..:)

Madluska
14.05.2014 5 z 5

Lakomce vnímám jako zářný příklad toho, že divadelní hra musí být pro úplné pochopení zhlédnuta, nikoliv jen přečtena. Tady se dá hodně přidat (hl. ztvárněním Harpagona), ale taky dost zkazit (hl. ztvárněním Harpagona).