Lakomec

Lakomec https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99054/mid_lakomec-OZ0-99054.png 4 4321 399

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Moliérův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Orbis

L'Avare , 1668

Posli
15.07.2013 4 z 5

Lakomec se mi četl rychle a bavil mě. Nad některými vtipy jsem se opravdu pousmála. Od knihy jsem moc neočekávala, tak nejspíš proto mě tolik potěšila.

Sklenička
30.06.2013 5 z 5

Viděla jsem v TV představení s M. Kopeckým v hlavní roli. Výborné :-)

Warronika
20.06.2013 4 z 5

Prosté, krátké, zábavné! Bavila jsem se. Doporučuji :-)

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Opravdu příjemná hra :) Je sice pravda, že závěr, kde se shledá rodina, jejíž členové si o sobě mysleli, že jsou mrtví už několik let, v dnešní době vyvolává úsměv, ale nakonec proč ne.
Příběh o člověkovi, který miluje peníze více než vlastní děti a pohodlí a jehož děti se snaží dojít svému štěstí i přes bezcitného otce. Nutno dodat, že ani na konci se Harpagon nezmění a i nadále je mu na světě nejmilejší jeho truhlička s tolary.

Aneneta
15.06.2013 4 z 5

Četla jsem ji protože jsem si myslela, že ji máme v ČD, ale po přečtení jsem zjistila, že k maturitě se mi nehodí. Neva, kniha byla kraťoučká (přečtená za 2 hoďky) a četla se hezky. Ale zápletka mohla být napínavější. Celkově hodnotím kladně.

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Lakomca radím medzi jednu z najlepších Moliérových hier. Hlavne pre to, že všetko čo nájdeme v Lakomcovi, je aktuálne aj dnes.

Kimmie
16.04.2013 2 z 5

Ne úplně nejhorší. Příběh celkem zajímavý i vtipný. Ale dle mého to velmi stráží konec, kde najednou všichni zjistí, že se znají. Přehnané.

J.angel
21.03.2013

Když se mi dostala tato kniha do ruky, trochu jsem se bála toho, že je to divadelní hra, ale nakonec jsem byla mile překvapena :) Moc hezké a vtipné čtení - doporučuji! :)

Kris
16.03.2013 3 z 5

Hra je to pěkná a líbila se mi, ovšem ten závěr se všemi těmi převratnými objevy mi připadal trochu jako umírněná verze Cimrmanovy Hodiny pravdy. :)

Neon
13.03.2013 4 z 5

Velmi dobrá kniha. Skvěle se čte, jen ke konci jsem se trochu nudil. Dialogy jsou perfektní.

Niki
11.03.2013 5 z 5

Velmi pěkná kniha, nečekala jsem, že Harpagon dovolí, aby se uskutečnil sňatek Mariany s Kleantem, ale on je ochotný pro peníze udělat vše. Trochu mi bylo líto, že to tak brzy končí.

maple34
20.02.2013 4 z 5

Několikrát omletá komedie. Skvělá výstavba dramatu, trošku ukvapený konec, snad proto jen 4 hvězdy. O 50 stránek více a mohlo to být super. Na druhou stranu je potřeba říct, že alespoň takhle krátkou povinnou četbu snad donutíme naše děti číst a ne dozblbnutí opisovat internetové anotace a recenze na takovýchto webech :o))

Karolin
17.02.2013

Výborná četba. Jediné co mi vadilo a to že to bylo krátké

Petruše90
31.01.2013 5 z 5

Klasika :) Hamižnost lidí po penězích byla vždycky a vždycky bude :D Prima komedie :)

Bet
29.01.2013 4 z 5

Klasika miluju jí.Moc ráda jí čtu.

BarushS
19.01.2013 5 z 5

Krásná hra, klasika, čtivé, jednoduché :) Bohužel by se nad ním měly zamyslet i dnešní generace...

Addie
24.09.2012 4 z 5

Tak jsem si po divadelním zážitku s úžasným panem Lichým v hlavní roli přečetla i původní dílo.
To se mi jeví jako svěží, trefné, víceméně stále aktuální.
Ani já se nemůžu ubránit jisté nechuti k závěru v podobě "pošty pro tebe", ale jsem ochotna tento přešlap autorovi pro jednou odpustit...

Graine
16.08.2012

Nadčasová kritika společnosti, zesměšňení maloměšťáctví, lakoty

oolinkaa
15.06.2012 5 z 5

krásný!! Doporučuji všem!! Nejlepší Čipera, truhlička a samozřejmě Harpagon!!

Džizetka
18.03.2012 4 z 5

Nelitovala jsem svého výběru.Drama mám docela ráda a u tohohle jsem se i zasmála.Vtipné,střelené,krásné.Doporučuji!