Lakomec

Lakomec https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1958/bmid_lakomec-PMA-1958.png 4 4312 398

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Molièrův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

L'Avare , 1668

kyticka152
22.12.2019 5 z 5

Kniha se mi opravdu moc líbila. Myslím si, že spisovatel vystihl lidskou vlastnost, která bude lidstvo zužovat navždy. Děj byl dost poutavý a lehce se četl. Knihu může jen Doporučit k přečtení!

Artim
16.12.2019 3 z 5

Pokud jste viděli Sluhu dvou pánů s Miroslavem Donutilem, pak je vysoká šance, že jste se nad Truffaldinovou vychytralostí dobře bavili. Pokud byste si ale Goldoniho hru nejdříve přečetli, možná by bylo hodnocení tohoto literárního díla slabší.

A zde je to podobné. Harpagonova materiální lakota by v kontrastu s upřímnými city ostatních postav vynikla více při hraném projevu. Není to román, je to "jen" divadelní hra, ve které hloubku a kvalitu dle mého vyzdvihnou až herci.

yaoiyuri
10.12.2019 3 z 5

No… na to, že je Lakomec „klasika“, tak mě překvapilo, jak strašně jednoduchý a nedůmyslný příběh vlastně je. Postavy vcelku nezajímavé a pro mě osobně i celkem nesympatické, jediný, kdo trochu čeří stojaté vody je úhlavní archetypální kolenovrt. Závěrečný „deus ex machina“ mě vyloženě zklamal, i když vím, že to ke klasicismu patří.

Jsem ráda, že se mi nakonec do rukou dostal „moderní“ překlad Vladimíra Mikeše, protože jsem začala verzí od Vrchlického, a tu můžu doporučit jedině fajnšmekrům a literárním masochistům, „běžnému“ čtenáři knihu leda znechutí.

Lakomce jako takového „doporučuji“ především budoucím maturantům… z „bloku A“ (tzn. světovky a české literatury do konce 18. století) je to jedna ze čtivějších a stránkově přívětivějších knih.

Jura999
30.11.2019 3 z 5

Průměrná klasika. Vtipné, zábavné, čtivé. Ale žádné ohromné dílo. Po optimistickém konci se objevuje hořká pachuť...

Ran
23.11.2019 4 z 5

Příběh a postavy jsou výborně napsané. Děj je velmi dobře vypointován a obsahuje kritiku lakotnosti a chorobné touhy po penězích. Celkově to byl příjemný čtenářský zážitek.

Veron1ca
20.11.2019

Měla jsem Lakomce v povinné četbě k maturitě, možná kvůli jeho nízkému počtu stran, příběh je jednoduchý a má ještě jednoduší pointu.

amejzlík
12.10.2019 5 z 5

Jednoduchý komediální příběh se zajímavou zápletkou. Harpagonovi jsem přála sice jiný konec ale, i tak se mi to moc líbilo.

Leea
03.10.2019 4 z 5

Moliére sice měl trochu různorodější názory na svou dobu, ale nic nezmění na tom že měl pravdu. Od samotného děje, který se mi zdál zakončený poněkud neobratně, byla hlavní myšlenka skvělá. O tom jak dokáže být člověk posedlý penězi, až ho to může dovést k lakomství.. Musím ale nechat Moliérovi to, že jsem se i zasmála. Skutečně nahlas a pokud by byla doporučená četba kterou bych si měla přečíst a to nejen kvůli maturitě byla by to tahle.

ElvisJagger
30.09.2019 2 z 5

Lakomec je o dualistickém vnímání významu slova bohatství. Zatímco starý Harpagon v příběhu zastupuje onen konzervativní, zaujatý a emočně chladný pohled, mladé postavy vnímají bohatství právě ve všedních věcech, jako iracionální pocity, štěstí a láska. Na střetu těchto dvou pohledů, je postavená dramaturgie celého Lakomce. Místy vás překvapí, jak dokáže být humorný. Harpagon je sice z dnešního pohledu karikatura, ale nad jeho dialogy se doteď smějeme. Pro mě osobně knížka postrádala větší sofistikovanou/výpovědní rovinu. V mých očích tak klouže pouze po povrchu, jinak velice zajímavého tématu, ale hlubší výpověď neskýtá. Skvělý protiklad je například Shakespeare, který ve svých dílech právě onu sofistikovanost má. Jednak jde více do hloubky a druhak dokáže tvořit humor mezi řádky, který vzniká hrátky se slovy a slovními hříčkami. Další věc je, že si nejsem jistý Lakomcovou (ne)nadčasovostí. Příběh je natolik naivní a povrchní, že by v dnešní době zřejmě nefungoval (tedy alespoň ne v originální formě, ve které byl napsaný). Navíc se nedokáže zbavit historického kontextu, na kterém jsou založeny určité pilíře příběhu (věno, otec rozhodující o budoucnosti svých dětí a podobně). V nějaké podobě by to určitě do dnešní doby bylo přenositelné, ale určitě ne tak flexibilně, jako právě již zmiňovaný Shakespeare. Nemluvě o tom, že v dnešní době je toto téma použito v hodně jiných podobách a v současné pop-kultuře je vnímané, spíš jako bezduchá fráze. Čímž nechci shodit nezpochybnitelné kvality Lakomce, nýbrž narážím na jeho bohužel, slabší přesah do dnešní doby. Vtipná, krátká věc, nad kterou se pobavíme. V mých očích ale zůstane uvězněná v 17. století.

RobinZ.
25.09.2019 5 z 5

Úžasná kniha! Měl jsem pochyby, jestli mě komedie z klasicismu dokáže ještě v dnešní době rozesmát, ale musím říct, že byly naprosto neoprávněné. Molière měl skutečně úžasný smysl pro humor a myslím, že tato hra nikdy nezestárne.
Lidé se za tu dobu vůbec nezměnili :)

MilanCFC
23.09.2019 5 z 5

Nesmírně čtivé, vtipné a aktuální. Harpagonovy monology k sobě samému neměly chybu. Registroval jsem, že je zfilmováno a že je v hlavní roli jedinečný de Funes. Když si vezmu výbornou scénu z knihy, kdy chce Harpagon od pletichářky získat informace o Marianně a jejích citech vůči němu a pletichářka z něj zároveň chce dostat nějaký peníz, jak Harpagon neustále mění spokojené a nespokojené výrazy, tak to je voda na mlýn hereckých a výrazových schopností mistra LdF :-) Výborné dílo, vřele doporučuji všem, ne jen hledačům kratší povinné literatury.

Alethea_k
18.08.2019 3 z 5

Lakomec je jedna z lepších komedií klasiky, ale za mě je nepřekonatelný Sluha dvou pánů. Pokud vás čeká maturita a snažíte se přečíst ty nejkratší věci, obětujte se a přečtěte si o 30 stran delší hru Sluha dvou pánů. Lakomec není tak vtipný, promyšlený, ani vypointovaný.
Není to špatné, ale znovu bych si ho už nepřečetla.

Medasek
13.08.2019 4 z 5

Působivá knížka. Pořád velmi aktuální téma.

Lucik100
28.07.2019 5 z 5

Krátké, poměrně jednoduché čtení, které mělo poutavý a komický děj.

Micha-Él
17.07.2019 5 z 5

Líbila se mi, je až k podivení, jak aktuální tematika lakomství stále je. Molière dokáže skvěle pobavit a zároveň je velmi moudrý.

vinebitch
09.07.2019 4 z 5

Kniha se čte hezky, ale přišlo mi to až komixky zamotané. Ne moc, ale občas jsem musela i přemýšlet, o co tam vlastně jde, což není vůbec špatné :) Za mě asi nejlepší dílo k povinné četbě

7944
07.07.2019 3 z 5

Krátká v rozsahu, plná v obsahu.

any37
02.07.2019 3 z 5

Tak tohle mě hodně pobavilo, nikdy jsem si nemyslela, že by to povinná četba dokázala, ale stalo se. Moliére už používal i nespisovný jazyk, což mě celkem překvapilo, ale mile.

michaella03
18.06.2019 4 z 5

Kniha pěkná, krátká i celkem čtivá. Kdybych ji nemusela číst jako maturitní četbu, asi bych si ji sama od sebe nepřečetla - teď už vím, že by to byla docela škoda :D

martina5069
11.06.2019 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha 1hod 16min.
Klasická komedie,o lakomci, kterého zajímají jenom jeho penízky. Byla jsem minulý rok i na venkovním divadle v Brně, kde lakomce stvárnil Bolek Polívka a bylo to skvělé. Lakomce doporučuji všemi deseti :-) Navíc tohle kraťoučké dílo máte přečtené raz dva :-)

divadelní hry francouzská literatura rozhlasové zpracování

Molière (p)
francouzská, 1622 - 1673