Lakomec

Lakomec https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1958/bmid_lakomec-PMA-1958.png 4 4327 4327

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Molièrův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

L'Avare , 1668

martina5069
11.06.2019 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha 1hod 16min.
Klasická komedie,o lakomci, kterého zajímají jenom jeho penízky. Byla jsem minulý rok i na venkovním divadle v Brně, kde lakomce stvárnil Bolek Polívka a bylo to skvělé. Lakomce doporučuji všemi deseti :-) Navíc tohle kraťoučké dílo máte přečtené raz dva :-)

Cleo De Nile
06.06.2019 5 z 5

Mé hodnocení možná ovlivnilo i to, že mi po celou dobu během čtení běžel před očima vynikající film s geniálním de Funésem. Jedná se o nadčasové (osobně znám takových lakomců více než dost), brilantní dílo, u kterého se navíc skvěle pobavíte. Už jen to, že se Harpagon stal synonem pro slovo "lakomec", mluví samo za sebe. Tohle mluví v autorův prospěch daleko víc, než ta nejvýznamnější a nejpozitivnější recenze.

Christine97
04.06.2019 4 z 5

K dnešnímu dni se stále jedná o jednu z mých nejoblíbenějších divadelních komedií. Kratičká knížka se čte téměř sama a čtenáře svým příběhem, rozmanitými postavami a zápletkami rozhodně nenudí. V rámci maturitní četby vřele doporučuji.

Gustik5
27.05.2019 4 z 5

Čtivá, poměrně úsměvná divadelní hra, na kterou bych si bez váhání zašel i do divadla. A co víc, stále je mnoho faktorů aktuálních...

VinoTinto
19.05.2019

Konec mi přišel až nereálně idylistický

Dym
13.05.2019 5 z 5

Moc povedená a zábavná knížka z povinné četby. Četla se jedním dechem a navíc mám dojem, že se podle ní natočil docela hezký film. Takže jestli nestíháte četbu k maturitě, tahle knížka je přesně pro vás.

Veha89
12.05.2019 4 z 5

Čtivá kniha, krásný příběh. Překvapilo mě vydání v edici D, které je upraveno do současné češtiny, což může být pro mnohé plusem. Osobně dávám přednost starším překladům.

PajusenkaB
11.05.2019 5 z 5

Jednoduchá a lákavá kniha, která diváka strhne.

Eleanor-ka
07.05.2019 3 z 5

Není toho moc, co bych chtěla dodat. Nadčasový, jednoduchý a zcela výstižný děj s poněkud namáhavým jazykem. Neurazilo, ale ani nijak zvlášť neoslnilo.

Venny345
02.05.2019 4 z 5

Nadčasovost nebyla Molièrovi cizí. Komedie o lakomci Harpagonovi je stále aktuální. Kde se dnes neřeší peníze?
Teď už ale k mému postřehu; knížku jsem měla za chvíli přečtenou, neb mě bavila a typ humoru mi sedl. Dalo by se říct, že to byla jedna z "odpočinkovějších" komedií, ale to jí ani trochu neubírá na prestižnosti a chvále.
Takže určitě putuje na můj maturitní seznam. ;)

katka134
30.04.2019 5 z 5

Tak to byla velká legrace. Komedie na jeden deštivý podvečer.

ZNellyZ
05.04.2019 3 z 5

Skvělá komedie, která má i několik úžasných divadelních zpracování.

warca
26.03.2019 5 z 5

Viděla jsem představení v Kicperově divadle v Hradci, Lakomec mě opravdu oslovil a pobavil...

tereza5413
22.03.2019 5 z 5

Tato kniha je velmi hezky napsaná a taktéž mě pobavila. Jsem jedině ráda, že si ji mohu vzít jako jednu z mých 20 knih k maturitě. Konec byl překvapivý, až skoro pohádkový. Velmi tuhle knihu doporučuji a myslím, že by si ji (tak jako třeba Hamleta) měl přečíst opravdu každý.

Angelika92
21.03.2019 2 z 5

Četla jsem na škole jako povinnou četbu. Čtivá, moc se mi líbila.

Pedias
19.02.2019 5 z 5

Nadčasové, vtipné, čtivé, prostě bomba. Přečteno za jedno odpoledne.
Určitě se mrknu i na divadelní hru.

yvett239
15.02.2019 4 z 5

Roztomilá a opravdu vtipná komedie, nadčasová. Zjistila jsem, že je to skoro úplně jinak, než jsem si myslela ze školy. :D
Super odpočinková knížka, určitě stojí za to. Chystám se i na film.

Theresa28
15.02.2019 5 z 5

Tato divadelní hra se mi líbila. Moc jsem se u ní nasmala. Doporučuji.

Romžiry
01.02.2019 5 z 5

Krátké vtipné

jiriburda01
30.01.2019 5 z 5

Kniha je stejně skvělá, jako divadelní hra s Louis de Funesem v hlavní roli

divadelní hry francouzská literatura rozhlasové zpracování

Molière (p)
francouzská, 1622 - 1673