Lady Susan

Lady Susan https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21422/mid_lady-susan-9EH-21422.jpg 4 308 48

Novela v dopisech s názvem Lady Susan je jediným plně dokončeným dílem z pera Jane Austenové, které nebylo publikováno za jejího života. Podobně jako původní verze prvního publikovaného románu Rozum a cit (ještě pod názvem Elinor a Marianne) jde o relativně krátké dílo v dopisech. Jak již název napovídá, hlavní hrdinkou je sobecká vdova Lady Susan, která se snaží nalézt co nejvhodnějšího manžela nejen pro sebe, ale také pro svoji dceru (kterou ovšem nutí do sňatku s mužem, kterého nenávidí). Austenová rozpracovává charakteristiky postav prostřednictvím reakcí na dopisy, které dostávají, přičemž hlavní hybatelkou příběhu i emocí je právě Lady Susan, důmyslně měnící tón dopisů podle toho, komu jsou určeny. Hlavní hrdinka popírá klasické standardy romantických románů - hraje až neuvěřitelně aktivní roli, je krásná, inteligentní i vtipná a její nápadníci jsou mladší než je ona sama. Není také bez zajímavosti, že během námluv s případným manželem bez problémů flirtuje se ženatým mužem. A v závěru je k ní autorka dokonce výrazně shovívavější, než bychom očekávali...... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Daranus

Lady Susan , 1794

Marika Vanova
29.12.2023 4 z 5

Tohle je opravdu jiná Jane Austenová, ale čte se to rychle a čtenář zjišťuje, jak je to a baví se pošetilostí a naivitou.

Knihomura
28.12.2023 3 z 5

Moc se mi číst nechtělo - ale Austenové se podařilo i v takhle útlé knížce a formou dopisů napsat slušné počtení. Na svou dobu - velmi dobré. Kam se hrabou někteří čeští, současní pisálkové...

alef
24.11.2023 3 z 5

Koketa a intrikánka, rozmařilá a veselá, pyšná a chytrá, pragmatická a velice zběhlá v manipulativních technikách – všude, kam se hne způsobí rozruch – flirtuje s urozenými muži kde se dá, svede ženatého – chladná ve svých citech nejen k mužům, ale především k vlastní dceři – okouzlující a patologicky zákeřná ...

... všechno se na ní dozvíte ze soukromé korespondence – bylo to jako nahlédnout do její tajné schránky a probírat se jejím intimním obsahem – tady nic nepředstírá, ukazuje se taková, jaká skutečně je – a tak budete rozkrývat narcismus v její povaze, prohlédnete až na dno její duše, kde není ani kousíček místa pro empatii ...

... její hra s láskou, je hrou ďábelsky lstivou ...

„mám v úmyslu získat srdce své švagrové skrze její děti“ pro Susan totiž mají její neteře a synovci, její dcera, její milenci minulí i budoucí svou jednoznačnou roli – jsou jako šachové figurky – někteří jsou jen pěšáky, ti co mohou být zdrojem potencionálního bohatství pak hrají významnější roli ---

... a pokud někdo svou roli nepřijme? ... musí být bez milosti odstraněn z hrací plochy ...

"Je nepochybně lepší ho úplně oklamat, a protože bude tvrdohlavý, je třeba ho obelstít."

Poměrně krátké a rychlé, ale hlavně poučné nahlédnutí do duše pletichářky, jež dosáhne téměř všeho, co si usmyslí ...

„okouzlení je pryč – a teď Vás konečně vidím takovou, jaká ve skutečnosti jste“

Jane Austenová vás v této krátké novele seznámí lehkou a příjemně čtivou formou s 18. stoletím – vítejte ve věku ctnostných matek a manželek, které měly dle tehdejšího mínění prostě být doma a poslouchat – i výchova mladých žen k tomu směřovala – sloužila k tomu účelu, aby se dívkám v jejich krásných hlavinkách nerodily myšlenky na vzpouru, či jakoukoliv jinou jinakost – no a lady Susan jiná rozhodně byla – rozhodnutá nevynechat jedinou příležitost a využít ji po svém :-).

Venda32
11.11.2023 3 z 5

V rámci čtenářské výzvy to byla moje soukromá výzva. Zpočátku jsem měl pocit, že knihu nedočtu. V úvodu byli složitější se orientovat v dopisech kdo je kdo a ke komu jak spřízněn. Postupem času jsem byl zvědavý, jak ti celé dopadne. Navíc kniha je opravdu útlá. Přečíst ji jde za kratší odpoledne.
A o čem to bude? Dáma intrikánka z Anglie 19. století:-)

cérka
13.09.2023 5 z 5

Můj poslední střípek do Čtenářské výzvy 2023 zde na DK. Zároveň by se dalo říct, že je to má osobní výzva ve výzvě a zároveň, kniha na doporučení. Děkuji Mery :-)

Trochu jiná Austenová, ale naprosto skvělá. Napsat tak výborný, napínavý, promyšlený a úsměvný román formou dopisů chce velký talent a um. Byla by velká škoda si tuto knihu nepřečíst a je velká škoda, že Jane Austenová zemřela tak brzy. Měla opravdu velký talent!

Thalin
19.07.2023 3 z 5

Na začátku jsem si říkala, že forma dopisů mi bude určitě silně proti srsti a bude mi proto čtení komplikovat. To se nestalo ( i když ty dialogy tam trošku chybí, dost by to oživily) ale kvůli postavám a jejich chování jsem si čtení kdo ví jak neužila. Skoro všichni jsou negativní, intrikánští a pomlouvají jeden druhého. Jistě, v té době a v téhle společenské vrstvě pomalu neměly ženy jinou zábavu než drbat a zasahovat všem do soukromí, ale tady mi to, na rozdíl od jiných knih podobného typu, nesedělo a nebylo mi to sympatické. Knížka je ale tenká a celkem dobře se čte, za chvíli jsem s ní byla hotová.

Borntobike
20.06.2023 3 z 5

Druhá moje kniha v dopisech v této výzvě. Vybrala jsem si schválně tenkou, po dvou tlustých knihách, které jsem nedávno přecetla. Mile mne překvapila. Lady Susan byla teda potvora. Ale sympaticka.

heliiinka
01.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Román v dopisech je osvěžující, už jen tím, že je to trošku netradiční forma. Přestože Lady Suzan je mrcha, stejně si ji oblíbíte, protože její manipulace a překrucování skutečnosti jsou prostě zajímavé.
Austenová byla ke konci života dost ironická a to mě na její tvorbě baví víc, než jak přeslazeně psala na začátku.

Kabuky
21.05.2023 4 z 5

Zajímavé čtení.

misssicccka
07.04.2023 5 z 5

Vypocitave matky zily i v 18. stoleti ;)
Dopisová forma je skvela a jen ukazuje, jak byla Jane Austen genialní.
Ja jeji dila miluju. Miluju i jeji humor.

veverkaVv
25.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha je psaná pouze formou dopisů Lady Susan kamarádkám, přítelkyním, milencům, příbuzným. Je to zajímavé čtení, kde se v plné míře ukazují intriky jmenované a výborná slovní zásoba autorky. Matka a dcera obě rozdílné postavy a obě toužící po lásce. Matka samozřejmě preferuje i lásku k penězům. Tehdejší doba je v mnohých ohledech odtržená od naší reality, ale právě proto je skvělé si ji přečíst a srovnávat motivaci hlavní hrdinky. Je tak moc jiná než dnešní snahy rodičů? Knížka je útlá a budete ji mít přečtenou brzy.

Lucie21352
25.01.2023 3 z 5

Jane Austenovou čtu ráda (z nějakého mě neznámého důvodu vždy v zimním období :-) ). Přiznám se, že Lady Susan jsem četla ze dvou důvodů: 1. Čtenářská výzva a 2. počet stránek. Začátek byl pro mě nudný, ale chápu, že se jedná o styl psaní 19. století. Hlavní hrdinku bychom dnes nazvali zlatokopkou a neuvěřitelnou manipulátorkou. Jedna věc evidentně přetrvává ve všech stoletích... Takové ženy se (bohužel) vždy mají dobře. Knihu doporučuji. Po překonání první poloviny nastane odměna v podobě poloviny druhé.

kedlis
22.01.2022 3 z 5

Formou dopisů příběh plynul svižně. Musím říct, že mě to překvapivě bavilo, taková blbina, ale jako oddechovka to funguje skvěle.

vercas945
18.11.2021 4 z 5

Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale šlo spíš o můj subjektivní dojem - od mé oblíbené autorky se mi to zdálo krátké :-) Ale v rámci žánru (novela v dopisech) je to povedené dílko, charaktery jsou dobře vykreslené, děj rychle postupuje a o dalších osudech všech postav se také něco dozvíme.

Hatshepsut
23.10.2021 4 z 5

Lady Susan je román psaný formou dopisů. Přesto je román čtivý a do poslední chvilky jsem byla napjatá, jak skončí. Lady Susan je koketa, příšerná matka a manipulátorka a snad každý soucítí s její dcerou. Ovšem neuvěřitelně umí svou krásou a šarmem ovládat lidi ve svém okolí a hlavně muže. Závěr knihy by si určitě zasloužil větší prostor.

Tuti
27.08.2021 3 z 5

Tenhle titul od Austenové jsem dlouho odkládala, protože mě forma dopisů tak nějak odrazovala.
Ve výsledku to nebylo špatné, jen musím souhlasit, že tomu chyběly ty austenovské dialogy...

Naopak se mi líbilo, že autorka si tentokrát vybrala za hlavní hrdinku naprostý opak všech ženských postav, o kterých píše!!

ElleNora
09.05.2021 4 z 5

Dopisy na sebe přímo nenavazovaly - ale právě v tom byla výjimečnost příběhu. Často byly adresovány postavám, které se hlavního dění ani neúčastnily (třeba rodiče Catherine a paní Alicia Johnson) a představovaly tak spíš důvěrnice. Díky tomu se však k čtenáři dostávají názory postav, které by ve společnosti tak upřímné nebyly. A člověk tak nahlédne do myšlenek lidí tehdejší doby. Jako milovnice děl Jane Austenové jsem takovou změnu uvítala.
Musím zároveň napsat, že v tomto případě mi kratší délka knihy připadala přiměřená. Brala jsem ji jako odlehčení.

kathla
29.09.2020 2 z 5

Bylo to slabší dílko... Forma dopisů byla zajímavá, nicméně to celé díky tomu nemělo jakousi hloubku, chyběly mi dialogy - v nich je více citů, prožitků. Navíc hrdinka nesympatická manipulátorka. Ke knize se již nevrátím.

vendysantos
25.07.2019 5 z 5

První román v dopisech, který jsem přečetla. Kniha se četla rychle, avšak dej byl poněkud zamotaný. Lady Susan není zrovna příkladem dobré ženy a matky. Cituji: „Frederica si rozhodně nemůže myslet, že by mohla prosazovat vlastní představy bez ohledu na to, co si přeje její matka.“
„Navíc projevuje city bez mého svolení.“
Jane Austenovou mám ráda, ale Pýcha a předsudek a Rozum a cit jsou bezkonkurenční.

Han-nah
14.02.2019 4 z 5

Tato kniha mě zaujala svým podáním formou dopisů, ze kterých se odvíjí děj, láska milenecká i mateřská, intriky a to vše formou písemného slova. Dnes toto již lidem schází. Je škoda, že i intimní komunikace nebo rozchody se řeší formou SMS.