Labyrint: Útěk

Labyrint: Útěk https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180973/bmid_labyrint-utek-Rug-180973.jpg 4 2306 443

Labyrint série

Thomas se probudí ve výtahu a nepamatuje si nic kromě vlastního jména. Vynoří se do světa, kde žije asi šedesát dospívajících chlapců, kteří se naučili přežít v naprosto uzavřeném prostředí. Každých třicet dní se objeví nový chlapec. Původní skupina je už na místě asi dva roky a marně se snaží uniknout labyrintem, který obklopuje jejich životní prostor. Už se vzdávají naděje. Pak se ale objeví dívka v bezvědomí a jejich svět se začne měnit...... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Maze Runner , 2009

Mamosvain
03.06.2019 4 z 5

Příjemný úvod do světa, který nám James Dashner předkládá.
Jedna z nejoriginálnějších a nejpoutavěji napsaných dystopických YA knih. Mně osobně trvalo jen tři dny přečíst všechny tři knihy této série a i přes to, že tato první část není zrovna ta nejakčnější, uvádí nás do děje naprosto fenomenálně. Doporučil bych ji každému, kdo rád čte tento typ knih.

nik077
29.05.2019 5 z 5

Super...ale víc mě bavil film

possekre
01.05.2019 odpad!

(SPOILER) Kvůli testům malé skupinky mladých lidí se postaví obrovský labyrint? Pak desítky z nich umřou a malá hrstka se zachrání - to už tu bylo. Přitejte si k tomu ještě naprosto nelogický závěr a vznikne vám tuctový rádoby sci-fi román dnešní doby. Možná pro někoho napínavý, já se ale dost nudila a mnohkrát chtěla knihu navždy odložit. Kde jsou nápady, nějaký skutečný děj (ideálně bez zástupů mrtvol) a aspoň trochu uvěřitelné rozuzlení? Nikde. Jen akce a hloupé dějové klišé. Kdo chce od knihy trochu víc, koho vytáčí, když z něj dělá autor pitomce, měl by sáhnout jinam.

Knihomolka10942
19.04.2019 5 z 5

Já jsem jako první viděla film, takže jsem věděla o co vlastně půjde. Ale bylo to vlastně úplně jako jiný příběh! Ty napínavé a dramatické scény které byly v knížce se prostě nemůžou srovnávat s těmi "chabými" zkrácenými scénami ve filmu... Je zde spoustu zvratů, které opravdu nečekáte a od knížky se prostě nemůžete odlepit. Ten nápad je to opravdu skvělý, a to jak se chlapci mezi sebou baví tím svým slovníkem, je někdy opravdu vtipné. Zkrátka a dobře, i když jsem byla z filmového zpracování nadšená, opět jsem se utvrdila v tom, že kniha je vždy lepší než film!

Liana
18.04.2019 5 z 5

Prvá časť tejto trilógie je za mnou a teda páčilo sa mi to. A podstatne viac ako filmová verzia. A to som z filmu bola nadšená. Páčil sa mi aj originálny slovník chlapcov v labyrinte. Takže za mňa 5* a hurá čítať ďalej.

Leniik33
01.04.2019 4 z 5

Jednu hvězdu jsem ubrala, protože prvních 100 stránek mě vyloženě nenatchlo. Nic se pořádně nedozvíte, což mě trochu štvalo :D Ale zároveň jsem byla zvědavá, jak se příběh rozvine. Jsem ráda, že jsem vydržela, protože pak děj dostane nečekaný spád. Těším se na druhý díl a doufám, že bude zajímavý už od první stránky :)

Konfu97
03.03.2019 1 z 5

Tak bohužel realita nesplnila očekávání. Knihu jsem přečetla z donucení. Děj i pojatá myšlenka jsou dobré, ale styl psaní mě vůbec nezaujal, do čtení jsem se opravdu nutila. Po opravdu dlouhé době (možná poprvé v životě) mě více zaujal film a knížka zklamala.

Betty96
02.03.2019 3 z 5

Knžku jsem četla až poté co jsem viděla film, tak jsem tedy čekala, že knížka bude mnohem zajímavější. Bohužel mě to zklamalo. Dějové linky jsou v obojím stejné, ale v každém se to odehrává úplně jinak. To by mi vůbec nevadilo, ale nevím proč, ale knížka se mi špatně četla a nijak zvlášť mě nezaujala. Takže si raději počkám na filmovou sérii než abych dočetla knižní.

Veve721
21.02.2019 5 z 5

První část, kterou jsem četla těsně po dokoukání filmu, mě úplně nechytla. Jiné by to bylo, kdybych první četla předlohu a teprve pak se vrhla na film. V tomto pořadí jsem ale nedokázala udržet pozornost, děj mi přišel až příliš podobný a já víceméně věděla o každém budoucím zvratu. Pomaleji se odvíjející začátek mě proto trochu nudil. Když jsem se však ke knížce s odstupem času vrátila, úplně mě pohltila a já celou druhou polovinu přečetla víceméně za jediný den. Možná je to i zvýšeným množstvím akčních scén a drobnými odchylkami od filmu, ve výsledku mě ale první díl Labyrintu ohromně bavil a poslední stránka mě dostala. Trochu mě zklamalo finální vyřešení labyrintu (to vážně na to 2 roky nemohli přijít?), ocenila bych víc monster a pastí, nicméně v jednoduchosti je krása a směr, který děj nabírá, mě baví.

Zatím jsem přečetla jen první díl, ale stoprocentně se vrhnu i na další. Přestože má drobné vady na kráse, jde o velmi zdařilé dílko, vhodné i pro dospělejší čtenáře. Nedá se mu upřít čtivost ani originalita. Ještě si počkám na zhodnocení dalších dvou dílů, ale už teď se nebojím zařadit Labyrint mezi epické YA dystopie, jako Divergence nebo Hunger Games.

dontbullshitme
20.02.2019 3 z 5

Hrozně bych tomu chtěla dát pět hvězd, ale to jen kvůli filmu, který byl podle mě mnohem lepší než kniha. Scény v něm byly lépe vymyšlené, řekla bych, že mi dávaly větší smysl, pokud ovšem nejste nároční čtenáři, určitě si i v knize najdete části, které by se vám mohly líbit.

kubakubikula
07.02.2019 5 z 5

prvne jsem videla film, nadchl me, ale spoustu veci jsem nepochopila, takze jsem vsadila na knihu, ze mi to osvetli... no, uz ze zacatku mi doslo, ze se film ubiral uplne jinak nez kniha a po precteni jsem o moc moudrejsi nebyla, ale ma to jeste dva dily, tak si pockam :-) kniha je uzasna(i kdyz uplne jinak nez film), propracovana, pribeh jiny-zvlastni, novy svet zajimave vytvoreny, cte se sama... rozhodne 5* a jdu na dvojku :-D

brzda.
04.02.2019 5 z 5

Od knihy jsem moc nečekala, ale neuvěřitelně mě překvapila a nadchla.

KlarisKaymin
29.01.2019 4 z 5

Kniha mě popravdě maličko zklamala. Po recenzích, které pěli chválu, jsem očekávala něco trochu jiného. I tak můžu říct, že stojí za přečtení...napínavé a originální. Smekám před autorem, který dokázal vytvořit něco takového jako je Labyrint. Těším se až si přečtu pokračování :)

hurikan123
07.01.2019 5 z 5

4.5*

dobrodružná kniha, kterou stojí za to si přečíst. i když čtenář po skoro celou dobu knihy neví že je to vůbec sci-fi

TomD
06.01.2019 5 z 5

Super kniha

Spojenc
01.01.2019 4 z 5

Takže...
Dle mého názoru velice čtivá kniha, velice snadno si zamilujete postavy, oblíbíte si místo děje atd.
Já osobně jsem první viděla film, následně po přečtení knihy jsem byla zhrozená z věcí co byly ve filmu změněny.
Vidím to tak od 14ti let do 99ti a více.

Karlsberger
06.12.2018 2 z 5

Nápad jistě zajímavý, ale celkové zpracování solidně pokulhává. Tuto knihu si podle mě užijí jen děti v rozmezí okolo 12 - 15 let, jelikož starším (pravděpodobně) dojde, jak je věčné odporování a totální stupidita vedlejších postav naprosto směšná. Nejlepší byly dialogy, ve kterých absolutně náhodně a nevhodně postavy vypálili sprostá slova (nic prosti sprostým slovům, ale když na nich není vyloženě založená kniha nebo aspoň postava, tak je to v tomto kontextu dost o ničem). Rádoby vtipné dialogy, taky knize moc nepřidali a minimálně v českém překladu zněli dost zle. Osobně bych byl raději uvítal více realistický scénář tohoto příběhu, ale je mi jasné, že autor cílil na děti, tak zvolil tento svůj nerealistický postup, aby to dětem vyhovovalo...

adriana9101
28.11.2018 5 z 5

Jako první jsem viděla film a potom jsem si na zkoušku koupila i knihu. Moc mě to bavilo, ale stále jsem nedočetla 3 díl, nějak se nemůžu hnout.

Fazulajda
29.10.2018 5 z 5

Když jsem trilogii vytáhla z dárkové tašky, moc jsem nevěděla, co od toho čekat, ale nakonec příjemně překvapila. Některé pasáže jsem, pravda, četla s trochou nechuti a popisy některých situací mi sem tam nesedly. S jejich výrazy jsem ale problém neměla, už v druhé knize jsem je četla jako naprosto normální výrazy. Kniha asi nesedne úplně všem, ale mně se líbila.

Tabby
04.10.2018 4 z 5

Knížku jsem půjčovala v knihovně pro známého a jelikož jsem ji měla doma, tak jsem si řekla ,,proč si ji nepřečíst".
Při prvních stránkách jsem myslela, že je to blbost. Potom jsem se začetla a zajímalo mě jak to skončí.
Příběh hezky plynul, pořád se něco dělo a tím že se pomalu vysvětluje proč a jak labirint vznikl a byla jsem hodně zvědavá jak to celé dopadne nemohla jsem jinak než číst a číst.
Používání slangu mi přišlo jako dobrý nápad, přece jenom je to kniha o teenagerech a to prostě k tomuhle věku patří (synovec taky na mě občas mluví pro mě nepochopiteným jazykem). V některých situacích byla i knížka zábavná v jejich chování k sobě navzájem a to jak se mezi sebou bavili.
Pár kluků jsem si i oblíbili a ráda budu sledovat, jak celý příběh bude pokračovat takže si určitě přečtu další díl. :)