Labyrint: Útěk

Labyrint: Útěk https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180973/bmid_labyrint-utek-Rug-180973.jpg 4 2307 443

Labyrint série

Thomas se probudí ve výtahu a nepamatuje si nic kromě vlastního jména. Vynoří se do světa, kde žije asi šedesát dospívajících chlapců, kteří se naučili přežít v naprosto uzavřeném prostředí. Každých třicet dní se objeví nový chlapec. Původní skupina je už na místě asi dva roky a marně se snaží uniknout labyrintem, který obklopuje jejich životní prostor. Už se vzdávají naděje. Pak se ale objeví dívka v bezvědomí a jejich svět se začne měnit...... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Maze Runner , 2009

Akjort
09.06.2021 5 z 5

Knížku jsem přečetla sice už dávno, ale pořád ve mně něco zanechala. Hrozně jsem si oblíbila Newta.

knih0molka
12.05.2021 5 z 5

Kniha je velmi povedená, sci-fi se skvěle propracovaným příběhem. Autor vás dokáže hned vtáhnout do děje a kniha celkově byla psaná čtivě a napínavě. Co mě ale mrzelo bylo to, že i když se celou tu záhadu s Thomasem a ostatními kluky dozvídáme postupně, Thomas toho po své “přeměně” spoustu prozradí naráz, možná až příliš. Taky jsem si moc nedokázala vytvořit k postavám nějaký vztah, ale to se snad v příštích dílech zlepší.
Filmy se od knih celkem dost liší, přesto vás ale pohltí stejně, jako kniha, i když je jako vždy lepší ;)
Celkově hodnotím 4.5/5 za skvělou knížku!

Vendy_knihomol
03.05.2021 5 z 5

Musím říct, že jsem první viděla filmy, a knihy nezklamaly. Díky filmům a doporučením jiných lidí jsem dopředu znala rámcový děj trilogie, takže jsem se netopila v napětí, ale osobně mi to v ničem nevadilo. Celý příběh mě opravdu bavil, svět je opravdu promyšlený - i když pokud jste neviděli filmy, tak Vám celá situace začne úplně dávat smysl až v dalších dílech. Tím se podle mě ale akorát vystupňuje napětí, takže doporučuji.

Také doporučuji knihu číst v originále. Když jsem po přečtení knížek v angličtině viděla české překlady vymyšlených slov, trochu mě to bolelo. Takže pokud umíte anglicky, doporučuji opravdu originál.

Konec je schopný Vás rozbrečet, a celkový děj je plný zvratů (halo Gally?)

Celou knihu bych ohodnotila 4.5/5. Vřele doporučuji jak knihu, tak filmy, které Vás také úplně pohltí :)

Mi--LADA
22.04.2021 4 z 5

Napínavej boj skupiny kluků o přežití, v labyrintu, s několika překvapeními a jednou velkou otázkou: kdo je do bludiště zavřel a proč? Tyhle dobrodružné knížky o překonávání sebe samotného v tajemném místě plném pastí, z něhož se zajatí snaží uniknout, mám ráda od napsání Hunger Games. Trochu strašidelná a mírně nepříjemná thrillerová oddechovka, která má spád.

Dolik13
25.03.2021 4 z 5

Velmi zajímavý a originální příběh. Autor na nic nečeká a rovnou vás bez nějaké větší předehry vhodí do děje, kde si ze začátku budete říkat "Co to sakra je? Není tady nějaká chyba v překladu" Protože těch divných slov a zvláštního slangu je v knize až až. I přesto, že po pár stránkách budete mít stovky otázek, tak kniha na ně v rámci příběhu postupně odpovídá.
Co mi ale vadilo, bylo to, že jsem si nedokázal vytvořit k žádné postavě vztah. Byly to pro mě jen figurky v labyrintu (Jak přesné, že?) Otevřený konec nechává přeci jen ještě mnoho otázek a určitě se vrhnu na další díl.

houdkic
10.02.2021 5 z 5

Knihu jsem cetla, kdyz vysla a tehdy me vubec nenadchla a dala jsem ji 2 hvezdy (a to bylo dle myho tehdejsiho nazoru az moc, jelikoz me vubec nebrala). Ted jsem ji dala druhou sanci a moc se mi to libilo. Asi jsem musela do knihy nejak “dospet”, protoze jsem ji mela behem nekolika dnu prectenou a hned se jdu pustit do dalsiho dilu.

LaDouche
15.01.2021 4 z 5

Celá série je skvělá! Prvně jsem viděla první díl filmu a pak jsem se pustila do knih. Knihy mě bavily neskutečně moc, škoda, že se pak další díly filmu s touto sérií knih rozchází. Knihy jsou mnohem lepší.

Babu002
13.01.2021 4 z 5

První jsem viděla film, který mě nadchnul tak, že jsem měla zájem si přečíst knihu. Nelituji toho.
Bylo fajn vidět i velké rozdíly mezi knihou a filmem.

Bethanee
05.01.2021 3 z 5

Četlo se to hezky, ale moc nenadchlo. Je to jako něco mezi Hunger games a Divergencí.

Alča31
18.11.2020

Za mě super :) Sice jsem byla trochu ovlivněná filmem, který nasadil laťku dost vysoko, ale nakonec jsem byla příjemně překvapená. Labyrint je plný skvělých nápadů a postav, Užívala jsem si ho od začátku do konce a to napětí ? No prostě pecka !

mi-380
06.10.2020 4 z 5

Permanentně stupňované napětí, chytře a úspěšně. Škoda, že výsledný dojem tu a tam shodí infantilita nebo nelogičnost. Přesto je kniha i tentokrát o něco lepší než film.
70 % (2025 hodnotících s průměrem 85 %).

P.S.
Jak jsem v roce 2015 na čsfd hodnotil film:
Velmi volně převyprávěná kniha. Celkové vyznění se s knihou shoduje, cesta k němu se většinou ubírá jinými směry. Nejvíc mi vadilo nahrazení permanentního napětí, které najdeme v knize, tradičními (dnes už snad jen děti do deseti let udivujícími) akčními scénami. Mírně nadprůměrná SF: *** 65 % (14791 hodnotících, 66 %).

ydnac
07.09.2020 5 z 5

Další moc dobrá série :-) Všechny díly jsem zhltla a pak jsem se vrhla na filmy, ale stejně knihy jsou lepší :-)

HanaNov
21.08.2020 4 z 5

Původně jsem chtěla dát 3*, ale ten epilog mě tak rozsekal, že musím dát za 4* a vrhnout se na další díl, jak se to bude vyvíjet..

Z mého pohledu je tajemný labyrint skvělé téma a námět na dobrý příběh, ale tak nějak mi to nepřišlo plně využité a dotažené. Možná už nejsem na literaturu pro náctileté?:) Plac, labyrint, podivné vraždící bytosti, kódy, myšlenka zvráceného experimentu, to je jedna velká paráda! Samo o sobě by to bohatě stačilo, ale autor jde ještě dál a přidá navíc zkázu lidstva a jakousi nevysvětlitelnou nemoc. V tomto bodě se mi popravdě trochu zkazila chuť a hodnocení šlo dolů, protože čeho je moc, toho je příliš.
Kniha se dobře čte, byť nejprve mi vadil slang placerů. Pak jsem se s tím ale tak sžila, že mi třeba slovo "čóni" úplně samo šlo na jazyk, jakmile jsem viděla nějaké kluky pod okny:) V závěru bych uvítala lepší vysvětlení, ale třeba se ho dočkám v dalším díle..

Chris_min
18.08.2020

Viděl jsem nejprve film, a proto mě zajímala kniha a jsem rád, že nezklamala. Kniha je úplně něco jiného v detailech, než film.. A mám knihu radši.

Verča16
17.08.2020 5 z 5

Napřed jsem viděla film, takže mě zajímalo jaká bude knížka. Film naprasto miluju a kniha byla také dobrá, spoustu jiných detailu, keré ve filmu nejsou. Film a kniha se liší, ale ne zas tak moc. Bylo to napínavé, úžasné a plné dobrodružství!!! Doporučuji

Blanca93
10.08.2020 5 z 5

Super!! Ta kniha mě bavila si přečíst.... Jsem zvědavá dalšího druhého dílu...

ComicGuy899
23.07.2020 4 z 5

Zo všetkých tých young adult dystopických románov je Labyrint jeden z tých najzuajímavejších, bohužiaľ i najmenej prepracovaný.

Skrátka obyčajná zápletka okorenená skvelou výpravou pána spisovateľa, ktorú pokazil len tým, že všetky postavy okrem hlavnej sú viac-menej nemastné a neslané.

To by nebol až taký problém, keby sa v knihe nestaval príbeh na spolupráci.

Vo výsledku, je to ale fajn čítanie.

Udrží vás to až do konca, i keď by ste robili čokoľvek.

Škoda tých ostatných dvoch pokračovaní, ktoré z toho spravili len generickú zombie-teenovku...

Lachtaan
10.07.2020 5 z 5

Viděno nejdříve jako film, který do té doby poměrně neznámé knižní sérii udělal obrovskou reklamu. Obrazová adaptace mě natolik zaujala, že jsem její obě pokračování viděl rovněž na velkém plátně a ještě před odloženou premiérou trojky jsem stihl celou trilogii přečíst. Ta mě zaujala naprosto celá až tak, že se v mé knihovně nacházejí i oba stvořené prequely. Těm se mé oči ale prozatím nestačily věnovat.

Greenfingers
09.07.2020 4 z 5

Kniha a její další dvě pokračování jsou určeny zejména mladším čtenářům. Přesto však příběh party dospívajících kluků a holek vystavených různým zkouškám a život ohrožujícím situacím v post-apo době mě docela zaujal.
Celé sérii rozhodně nechybí spád, napětí a dramatičnost.

Star-Lord
18.05.2020 5 z 5

Knížka mě moc bavila (kromě posledních cca 25 stran, které mě nezaujaly natolik, abych si chtěl přečíst další díl). Co se postav týká, Thomas a Teresa mi místy lezli na nervy, ale Newt a Minho byli skvělí.