Kytice / České pohádky

Kytice / České pohádky https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185140/bmid_kytice-ceske-pohadky-1eW-185140.jpg 5 31 6

Karel Jaromír Erben (1811–1870) se jako většina kulturních osobností českého obrození uplatnil nejen jako slovesný umělec, ale i jako vědec (folklorista, filolog, historik) a jako sběratel a vydavatel lidové slovesnosti (písně, pohádky, obyčeje). S touto mnohostrannou činností souvisí i dvě jeho nejvýznamnější literární díla, jejichž reedici přinášíme, Kytice a České pohádky. Kytice poprvé vyšla roku 1853, druhé rozšířené vydání 1861, třetí autor již připravoval k tisku, ale vyšlo až několik měsíců po jeho smrti. České pohádky Erben uveřejňoval jednotlivě od roku 1844, souborně poprvé vyšly až posmrtně 1905 péčí Václava Tilleho. V Erbenových básních a pohádkách nevystupují reálie soudobého života, jejich posláním je vyslovit duši národa a nadosobní mravní řád. K vydání připravil a komentář napsal Mojmír Otruba, aktualizoval Tomáš Stejskal.... celý text

Kontryhelka
30.11.2020 5 z 5

Erbenova Kytice a jeho pohádky je za mně to nejlepší z české literatury. Kytice s nádechem lehkého hororu, dodá při čtení příjemné mrazení v zádech. A pohádky? Netřeba představovat. Za mně český literární poklad.

ferda16
01.08.2018 5 z 5

Skvělé příběhy - četla jsem sice povinně, ale ráda a s chutí. A zpracování v Semoforu také vřele doporučuji.

martina.culik
24.02.2017 5 z 5

Polovinu balad z Kytice jsem uměla jeden čas nazpaměť, protože mě baví. A i Erbenovy pohádky mají co do sebe.

ElissAnn
03.08.2015 5 z 5

Pro mě je to jedna z nejlepších českých sbírek... K této klasice není co říci.

ttommikk
20.06.2013

Rychle, rychle zapomeň na školní nalejvárnu a choď, choď, dcero, na jezero.
Stojí to, safra, za to!

WEIL
16.08.2011 4 z 5

Kytice a všechny básně z ní a jako bonus pohádky.
Co dodat?
Dobrý čin.

Karel Jaromír Erben
česká, 1811 - 1870
2009  86%Kytice
2012  86%Máj / Kytice
2008  93%Pohádky
1974  93%Zlatovláska (a jiné české pohádky)
2016  91%Komiksová Kytice

Kniha Kytice / České pohádky je v