Kyselé třešně

Na jaře roku 1944 přichází do malotřídky v Lověšicích, malé železničářské vesničce u Přerova, nový učitel. Venkovská škola znamená pro Petra Skálu seznámení nejen s dětmi, ale také s jejich rodiči – zejména pak s vdovou Lotou Kiliánovou, maminkou osmileté Helenky. Jejich rodící se vztah, ale také Helenčin něžný dětský svět a láskyplné prostředí domova, se střetávají s krutou realitou válečných a poválečných dnů…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449536/big_kysele-tresne-pd1-449536.jpg 4.7229

Kniha Kyselé třešně

MirkaProk

Krásná a smutná kniha, i na slzy došlo.

Terka1975

Příběh holčičky Helenky a jejího dětství na konci války a jejích nejbližších. Příběh, který chytí za srdce. A aniž jsem to tušila, načasovala jsem si čtení na zrání třešní na Švédských šancích, kde se odehrál masakr právě v noci z 18. na 19. června 1945. Zapomenutá historie… Ještě jsem shlédla filmový dokument. Dočítala jsem se slzami v očích. Krásný lidsky napsaný příběh. Proč se válčí, když si všichni přejí mír?

EvikU.

Další z mnoha knih z válečné doby. Tentokrát ne přežívání v koncentráku, ale jak se žilo těm dalším obyčejným lidem v době války v Přerově a okolí.

Kniha mne velmi zasáhla, hlavnímu hrdinovi Petrovi jsem přála štěstí, Lotynce a Helence také. Prožívala jsem i rodinu Fáberových.

Krásný i když smutný příběh, je vidět, jak moc zasáhla i lidé, kteří nebyli nikde věznění nebo v boji. Je to zlo, které i pár týdnů po válce ještě doznívalo. Vojáci se mstili na Německých občanech, přestože s tím neměli co dělat, ženy, děti, staří lidé.

Uf, bravurně napsaný, moc se mi to líbilo, ale je mi úzko. Doporučuji, ale pak to bude chtít nějakou odlehčenou literaturu. :-)

FoxFox

Kniha Kyselé třešně se odehrává během posledního roku Druhé světové války v okolí Přerova. Zachycuje každodenní život obyčejných lidí a jejich mnohdy těžké osudy. Hlavní hrdiny jsem si rychle oblíbila a přála jim šťastný konec. Bohužel do jejich životů zasáhne událost, o které jsem neměla ani ponětí, a změní životy všech. Kniha je psána podle skutečných historických skutečností a o to více šokující. Trošku mi nesednul „kronikářský“ styl psaní, ale určitě chci vyzkoušet i další díla této autorky.

Kenan

Tahle kniha byla úžasná. Pokud se ale dá takto popsat velice smutný, tragický, syrový příběh. Sledujeme osudy obyčejných rodin žijících ve vesničce Lověšice, blízko města Přerova v období let 1944-45. Hlavní postavy, učitele Petra, vdovu Lotu s její dcerkou Helenkou, jsem si hned oblíbila. Kniha je inspirována skutečnými událostmi, které se zde staly, i když postavy jsou smyšlené. Prakticky těsně po ukončení války se odehrál zločin, která je naprosto nepochopitelný, nepředstavitelný, a nejspíš ani nebyl potrestaný. Nikdy dřív jsem o této události neslyšela, takže jsem ráda, že autorka svou knihou šíří povědomí o těchto pozapomenutých událostech.

zuzi.kovar

Doufám, že tak příšerně smutnou knihu jako tato zas dlouho číst nebudu.

cori

Osudy rodiny Skálových a Kiliánových v posledním roce války na moravské vesnici se zajímavě proplétají a malá Helenka se těší na nového tatínka. Konec války přináší masakr na Švédských šancích, který všechny sny o novém šťastném životě rozmetá. Proč se kniha jmenuje Kyselé třešně se čtenář dozví na posledních stránkách románu a to odhalení nás dojme k pláči.

Dadula118

Skvělé napsané. Výborná kniha, která chytí a nepustí, dokud nedočtete. DOPORUČUJI