Kyselé třešně

Kyselé třešně https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449536/bmid_kysele-tresne-pd1-449536.jpg 5 575 185

Kyselé třešně série

Na jaře roku 1944 přichází do malotřídky v Lověšicích, malé železničářské vesničce u Přerova, nový učitel. Venkovská škola znamená pro Petra Skálu seznámení nejen s dětmi, ale také s jejich rodiči – zejména pak s vdovou Lotou Kiliánovou, maminkou osmileté Helenky. Jejich rodící se vztah, ale také Helenčin něžný dětský svět a láskyplné prostředí domova, se střetávají s krutou realitou válečných a poválečných dnů.... celý text

LucieT
16.07.2023 5 z 5

Nemám slov, velmi poutavé čtení o nelehké době, kdy už byl konec války sice na dohled, ale doba přitom stále byla plná krutosti a bolesti. Hlavní postavy mi byly moc sympatické, vše jsem s nimi prožívala a tak není divu, že mě konec velmi zasáhl a jen těžko jsem ho potom dostávala z hlavy. Ihned pokračuji dalším dílem.

Johanka1956
11.06.2023 5 z 5

Tato kniha se mi dostala do ruky čistě náhodou a ani jsem netušila o čem pojednává. Kdybych tušila, že je z války, asi bych ji paní knihovnici odmítla, ale....
Krásně sepsaný, strhující příběh z roku 1944-1945 mne úplně pohltil. Čtivě propojené osudy a příběhy, s lehkostí, nenásilně, poutavě. Kniha mne o to víc zaujala, protože je postavena na pravdivých událostech získaných z kronik a vzpomínek pamětníků z Lověšic a Přerova. Doporučuji!! A zařadila bych do povinné četby, nesmíme zapomínat.

Clouderella
09.06.2023 5 z 5

Velmi čtivě napsaná kniha popisující dění v závěru II. světové války v okolí města Přerova, kde jsem také pobývala, ale jeho historii jsem příliš neznala. Autorka popisuje historické události z pohledu obyvatel Lověšic, zejména vesnického učitele a jeho nejbližších. Ke knize jsem se dostala v rámci plnění knižní výzvy a byla pro mě velkým milým překvapením. Aniž bych chtěla spoilerovat, chci velice poděkovat autorce za to, jak příběh vystavěla a že jedna z nejdrastičtějších poválečných událostí byla zmíněna velmi citlivě, procítěně, trochu jakoby mimochodem. Při čtení jsem si při pohledu na zbývající stránky řekla, že už přece jen autorka tuto událost vůbec nezmíní. Po dočtení jsem jen s údivem zaklapla knihu a konečně si spojila děj s názvem knihy. Knihu doporučuji.
Především pak těm, co se v okolí Přerova pohybují. Díky autorce jsem se o pár nových místech v Přerově a okolí dozvěděla a už mám představu, kam zamířím při příští návštěvě Přerova.

m2056
08.06.2023 5 z 5

Kniha je hodně dobře napsaná má konec jaký jsem nečekal aletakový byl život v letech 1944-45 bohužel jsou to smutné roky naší historie.

chrudas
04.06.2023 5 z 5

Název Kyselé třešně přesně vystihují celý příběh. Kniha se četla dobře, i když je plná těžkých chvil v životě lidí na konci druhé světové války. Konec je velmi smutný, i když paradoxně už válka skončila. Tento příběh by mohl klidně být v povinné četbě.

Pepina19
30.05.2023 4 z 5

Líbilo se mi vyprávění o malé Helence, kterou strašil Havran. Nebo o Lotě, která se bránila lásce Petra. Konec byl drsný, ale protože jsem o tragédii na Švédských šancích četla, nepřekvapil mě, ale Petrův konec ano. Hezké i když smutné čtení.

Danago
28.05.2023 5 z 5

Už jsem toho od autorky četla víc a vždycky jsem byla spokojená. Tato kniha je opět vynikající. Lidská, dojemná, smutná a šokující. I když vím, že válka byla velká hrůza, tak něco takového , co se dělo ještě po ní je pro naivního člověka naprosto nepředstavitelné. O masakru na Švédských šancích jsem do dneška nevěděla vůbec nic.
Autorce se daří čtenáře naprosto vtáhnout do děje, jste tam s hrdiny, prožíváte s nimi jejich životy. Je až neuvěřitelné jak autorka dokázala poskládat lidský příběh a pospojovat nejrůznější náhody, které život přináší do naprosto skvělé knihy.
Moc doporučuji všem, tato kniha by měla být čtená.

lalela
23.05.2023 5 z 5

Z Kyselých třešní jsem doslova nadšená. Miluju specifický styl psaní autorky. S takovou lehkostí a opravdovostí dokáže vylíčit i ty nejhorší hrůzy války. Mimochodem, jsem o tom strašném neštěstí četla poprvé, a kolik jich ještě je, o kterých nevím, nebo nevíme tolik let po válce. Vůbec se nedivím Petrovi, protože s takovým tajemstvím se těžko žije. Když jsem knížku četla, přišlo mi, jako kdybych v Lověšicích žila celý život, znala všechny domečky, chodila na třešně, potkávala se s Hedvikou. Moc se těším na další dvě pokračování.

allebra
28.04.2023 5 z 5

O šíleném masakru na Švédských šancích jsem se dozvěděla až z této knihy. Je dobře, že se i tyto méně známé zločiny připomínají, i když se to nečetlo vůbec lehce. Na některé události by se nemělo zapomenout. Toto bylo moje první setkání s autorkou a určitě nezůstane poslední. Mám ráda knihy podle skutečných událostí, ale příště si raději vyberu něco méně náročného.

Ruxandra
14.04.2023 5 z 5

Tolik smutku, nespravedlnosti a zmaru na pár lidských životů, ale poutavě napsáno. Přečteno jedním dechem, nemůžu jinak, než hodnotit plným počtem.

Máca216
02.04.2023 5 z 5

V příběhu byla láska i radost, konec byl zdrcující. Zasáhla mě.

amanek
05.03.2023 5 z 5

Krásný, smutný příběh obyčejných lidí. Tolik jsem všem přála štěstí, ale život je nevyzpytatelný. A v této době ho nikdo neměl lehký.

maryska09
23.02.2023 5 z 5

Velmi dobře napsaná silná kniha, která opravdu zasáhne. Moc jsem držela hlavním hrdinům palce a přála si šťastný konec. Kniha by ale asi tolik neoslovila, kdyby vše skončilo pohádkově. Doporučuju

Ristridin
23.01.2023 5 z 5

Na začátku jsem si říkal, že autorka je šikovná, protože dokázala velice zajímavou formou vykreslit charaktery několika lidí a jejich provázanost na pár prvních stránkách. A to formou "deníkových" zápisů, kdy mnohé často doplňovaly ty předešlé, ve kterých se něco naťuklo, že se stane, ale už se tomu děj následně nevěnoval.
Jako takové se mi to líbilo, ale na 93 % by to nebylo. Ovšem ta zápletka a všechny ty události ke konci války a poté... To byl nářez. Další kniha, která mě emocionálně překvapila. Opět jsem díky ní hledal širší dobové souvislosti.
O Švédských šancích u Přerova jsem do té doby neslyšel. Kde to začalo, tam to skončilo. Po konci války se několik jedinců chovalo úplně stejně jako nacisti, je to jen o době a o stranách, které mají zrovna navrch.
Tolik trápení a zbytečně zmařených osudů v jedné knize. Smutno pomyslit.
Páté jablko je od autorky prý ještě "lepší". Očekávám plno komunistické šedi a hnusu.

Bedřich63
18.01.2023 4 z 5

Obyčejný příběh obyčejných lidí v neobyčejné době.
Naděje, touhy, zklamání.
Pohledy do minulosti, přítomnost, naděje do budoucnosti.
Rodinné radosti a strasti, vztahy na vesnici, sousedská soudržnost i nenávist.
Toto vše zasazené do doby přelomu 1944/45, tedy pomalu končící 2. sv. války a života s nadějí na nový lepší život. Vypadalo to na poklidně plynoucí rodinnou kroniku, ale ten konec konec vše změnil a vztyčil jeden veliký vykřičník.
Nenávist, zloba a odplata dominují konci knihy a vlastně nejen tam, ale v mnoha ohledech i v celé historii lidstva, naší přítomnosti a asi i v budoucnu.
Za trochu rozvleklejší některé pasáže dávám 4*. Jedná se ale o velmi zajímavou knihu, autorka píše pěkně. Už se dívám, co dalšího bych si od ní časem přečetl.

bosorka78
14.01.2023 5 z 5

Kdybych věděla k čemu se na konci knihy dostanu asi bych si ji nikdy nevybrala . Ale nelituji a autorce děkuji ,že tenhle bolavý příběh dokázala zpracovat a tím dává osvětu prvních poválečných dní. Na Švédské šance určitě zajedu zapálit svíčku.

Safrika
04.01.2023 3 z 5

Zdlouhave, depresivni. Musim si ted od autorky odpocinout.

DanaKa81
13.12.2022 5 z 5

Románové příběhy na pozadí skutečných událostí se mi vždy líbily. Byl to návrat do těžké doby s dobře vylíčenými osudy místních obyvatel z jedné vesničky u Přerova. Lenku Chalupovou řadím určitě do mých oblíbených spisovatelek.

loolee
21.11.2022 4 z 5

(SPOILER) První knížka od této autorky a považuju to za dobrý výběr. Osudy postav vylíčeny uvěřitelně, závěrečný zvrat to celé trochu obrátil vzhůru nohama. Knížka se dobře četla, jen mě strašně vytáčela postava Gustava Brůny, ještě víc proto, že jeho násilí na Lotě zůstalo nejenže bez trestu, ale ještě jím znovu škodil.

mirinda973
18.11.2022 4 z 5

Smutný příběh z konce války.
Trošku zdlouhavé čtení, že jsem se občas nudila. Ale konec to zachránil, 3,5*