Kvítek karmínový a bílý

Historický román slavného anglického spisovatele bývá označován za velký román devatenáctého století, napsaný ovšem ve století jednadvacátém, neboť zavádí čtenáře do viktoriánského Londýna, ale v příběhu prostitutky Sugar se nevyhýbá ani spodnímu proudu tejdejšího života, který tehdy tak naturalisticky až pornograficky zpodobován být nemohl. První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/199540/kvitek-karminovy-a-bily-6nQ-199540.jpg 4.3541
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Argo

The Crimson Petal and the White (2002)

Kniha Kvítek karmínový a bílý

veronika1928

Krásný a krásný a krásný ????

Finn69

Už po pár prvních stránkách budete ve špinavých ulicích viktoriánského Londýna jako doma, ta doba a prostředí je vykreslená neuvěřitelně živě a realisticky. Na někoho to může být místy trochu moc naturalistické, trošku jako by to psal Charles Dickens spolu s Henry Millerem, nečekejte romantiku, Faber jde občas opravdu "na dřeň". Navíc je to krásně napsané a moc pěkně se to čte.
Ale ve druhé polovině vyprávění hodně ztrácí tempo, celé se to tím jaksi rozplizne a rozostří. Docela mě také rozladil závěr. Nic proti otevřeným koncům, ale když už dočtete tisícistránkovou knihu, jste rádi, když vás někam zavede.
Čekal jsem od Kvítku po skvělé první polovině románu asi o trošku víc, než jsem nakonec dostal.

letadlosknihou

Když člověk překoná počáteční odpor k syrovým popisům prostředí londýnských prostitutek, když se přenese přes to, že text je plný vulgárních slov, tak to je prostě brilantní kniha. Ani ty vulgarismy nejsou samoúčelné - prostě jen dokreslují celkovou atmosféru viktoriánského Londýna.

anena

Skvělý překlad Viktora Janiše.

GOD-Complex

Proc se mi tak strasne libila story o slapce z viktorianskeho Londyna? Vubec nechapu, ale cetlo se to jako po masle, bavilo me to, vcuclo do sveho sveta, ve kterem jsem chtel po skonceni pokracovat a to i navzdory tomu, ze jsem to cetl asi 4 mesice. Sugar byla skvela postava. Jen ten konec byl kapku odsekly, prislo mi, ze si to pripravuje pudu pro pokracovani, jediny duvod proc nepalim plny pocet. 9/10

kosatík

Nejsem z vyloženě dochvilných čtenářů, Faberův Kvítek karmínový a bílý jsem dočetl až teď, víc než čtyři roky po vydání českého překladu od Viktora Janiše. Vyšlo to tak dávno, že už si moc nepamatuju spoustu diskusí, které se i tady na FB tenkrát o tom 900stránkovém neoviktoriánském románě vedly. Pamatoval jsem si to, možná špatně, tak, že tehdejším čtenářům na té knize pořád něco vadilo, no to teď teda rozhodně nebyl můj případ. Připadal jsem si v tom rozkošatělým vyprávění jak ve dvaceti povijanech najemno zavázaný miminko a prožíval jsem ten román, který je dost často o hrozných věcech, jako jemnost, jako vyloženou jemnost. Kdy já jsem se naposledy o někoho v knize tolik a tak strašně bál jako o tu Sugar, pořád jsem se třásl, že ji ti dva hajlzové, kumpáni jejího "zachránce" Rackhama, dostanou. A i když to pro ni nakonec i bez nich dopadlo možná ještě hůř, plul jsem si celou dobu nevěřícně na vlnách toho velekřehkýho psaní, který působilo dojmem, že se kdykoli může vydat jakýmkoli směrem, tak dokonale je autorsky opanovaný. Fakt už dlouho mi autor romanopisec v takové míře nepřipomínal Boha, kterej taky ví a smí všecko a podle toho to ve výsledku dopadá.

marvarid

I já jsem se bavila při komentáři Vojpy a i když musím říct, že v zásadě s ním souhlasím, přece jen bych knihu neodsuzovala tak příkře. Dostala jsem se k ní také na základě pozitivních recenzí, ale závratné umělecké hodnotě devítisetstránkového románu o „inteligentní“ viktoriánské prostitutce jsem prostě nevěřila. Čtení jsem tedy načasovala na období dovolené – přes den lyžování a po návratu ze svahu se zavrtala do postele s knihou. Těžko po celodenním pohybu v mrazu číst něco intelektuálně závažného. Zimní večery jsou dlouhé a tak jsem překousala i tento opravdu mnohomluvný a obsáhlý román. Souhlasím, že postavy byly ploché, nejednaly vždy smysluplně a některé dějové obraty nebyly úplně pravděpodobné. A ano, připadala jsem si jako při sledování seriálu, tedy při mírně pokleslé zábavě. Ale pro ty účely, pro které jsem si knihu vybrala, se hodila dobře. Jestli hledáte dobrý psychologický román, něco, co se vám vryje do paměti, vyrazí vám to dech, tak to si opravdu musíte najít jinou knihu.

cace
19.11.2018

Velmi jsem nasmála u komentáře Vojpy. Úpně ho chápu. Já jsem celých 1000 stran čekala na rozuzlení ( proč to bylo napsáno a jaké to tedy bude mít poučení, smysl...) A dočetla jsem a nic. Román jsem ale přečetla celý, tak nějkou tu hvězdu dávám. Kdyby to úplně nešlo, tak bych knihu odložila. Praktickou věc, kterou jsem si z toho vzala pro vánoční výzdobu je, že nemusíte kupovat sněhový sprej, ale větvičky postříkáte medovou vodou a fouknete na to mouku. To mi přijde docela ekologické. Jinak kde nic, tu nic.

19. století prostituce zfilmováno Anglie Londýn

Michel Faber