Consider Phlebas

Consider Phlebas https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12249/consider-phlebas-12249.jpg 4 84 23

Kultura série

První kniha z cyklu Kultura. Miliony umírají a další miliony jsou odsouzeny k záhubě. Měsíce, planety a mnoho hvězd je zničeno – nelítostně, a co více, zcela náhodně. Idirane bojují za své přesvědčení. Kultura pro své morální právo na existenci. V sázce jsou principy. Vzdát se je nemyslitelné. Napříč galaxií zuří válka. Uprostřed vesmírné genocidy probíhá individuální křížová výprava. Hluboko v bájném labyrintu na nehostinném světě, planetě, kde smrt vítá každého smrtelníka, odpočívá zbloudilá Mysl. Chce ji Kultura i Idirane. A právě ona se stala osudem Horzy a jeho různorodé posádky drsných žoldáků, lidí a strojů. Musejí ji nalézt, a přináší s sebou destruktivní přirozenost vlastní lidské rase.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Classic

Consider Phlebas , 1987

Finn69
22.11.2018 4 z 5

Pěkná, skoro "asherovská" space opera, to jsem od Bankse tak úplně nečekal. Vždyť třeba Vosí továrna nebo Most jsou úplně něco jiného. Ale asi když někdo umí, tak holt umí všechno :-)
Je to docela akční a originální záležitost, zejména tedy první polovina knihy, třeba na pojídače hned tak nezapomenu a útěk z prstence, to byla pořádná jízda. Putování v tunelech na mrtvé planetě se už trochu táhlo. Ale bavilo mě to a užil jsem si to, jak tu akci a napětí, tak i nějaký ten odlehčující humor v podobě ukřivděného drona s divným jménem na které si zaboha nemůžu vzpomenout :)

thorir
01.09.2018 4 z 5

Poctivá space opera, SF ze staré školy. Zvláštním způsobem chytlavý příběh, nikterak převratný, přesto čtenáře udrží a nutí dočíst. Banksův styl psaní není vůbec špatný – je to mé první setkání s tímto autorem. Síla příběhu je v autorově představivosti, přesněji v jeho megalomanské představivosti. Megastruktury a vesmírné lodě, před kterými bledne cokoliv dalšího (považte, habitat v podobě kola o průměru 14 mil. Km, paráda!). Autor rozvíjí, místy trochu nepravděpodobný, příběh na pozadí kosmických událostí enormní velikosti. Války dvou galaktických říší. Kultura (lidská říše) proti Idiranskému císařství. Kdo je „hodný“ a kdo „zlý“ se po první knize těžko rozhoduje. Pozadí příběhu a celková „galaktická“ politická situace je asi to co mě na příběhu nejvíc zaujalo a co mě táhne k přečtení dalších dílů cyklu (celkem jich je deset). Tento „globální/galaktický“ pohled je též hlavní příčinou mého hodnocení.

Na jedné straně je možná netypické pojetí příběhu, kdy hlavní hrdina je z „nepřátelského“ tábora, bojuje za Idirany, přestože je, alespoň částečně, člověk. Na druhé straně stojí fakt, že naprostá většina postav je, z mého pohledu, značně nevýrazná. Co je horší, mnoho z nich se chová nelogicky. Jedinou výjimkou je snad Balveda, i ta však, dle mého, nedosáhne plného potenciálu.

Celkově si Banks šanci zaslouží, bez ohledu na zřejmě zpackaný český překlad, viz předchozí komentář, což nedokážu posoudit a překlad nehodnotím, četl jsem v angličtině. Pozadí příběhu a galaktická válka mě zaujali natolik, že další knihy cyklu časem přečtu.

HTO
20.01.2012

Nu, Classic, toto nakladatelství mnoha názvů, se zase jednou vyznamenalo – hanba člověka fackuje, když vidí takovýto nepřeložený název knihy. Kdyby se snad někdo divil, cože za Phlebase to má být considerováno, je to narážka na Pustinu T. S. Eliota, verš z její IV. části Smrt utopením – v českém překladu J. Valji „pomysli na Fléba“.

Ještě štěstí, že toto nebyla první Banksova kniha přeložená do češtiny – i když Iainu M. Banksovi ve SF komunitě ublížit stihla.

space opera skotská literatura hard sci-fi

Iain Banks
skotská, 1954 - 2013