Kulti

Kulti https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398406/bmid_kulti-E8X-398406.jpeg 4 1356 344

Když se chlapík, kterého odmalička zbožňuješ, stane tvým trenérem, zní to jako sen. Ale to probuzení… Netrvalo ani týden, aby Sal Casillasová o fotbalové hvězdě, která ji v dětství inspirovala natolik, že sama začala hrát profesionální fotbal, ztratila veškeré iluze. Kam se poděly její sny o tom, že si Reinera Kuliho jednou vezme? Její idol je teď tady, nastoupil do jejího týmu jako trenér. Je však zachmuřený, samotářský a neurvalý. Zkrátka úplně jiný, než si ho vysnila… Bude mít Sal odvahu vytáhnout ho z jeho ulity a probudit v něm znovu vášeň a energii, kterými před lety hýřil a které ji tolik okouzlovaly? Ustojí tlak médií, která se kolem Kultiho neustále točí a pod jejichž drobnohledem se teď ocitá i ona? Mariana Zapata patří mezi nejoblíbenější autorky romantickým příběhů současnosti. Čtenářky milují její vtip, originalitu a vypravěčský styl, kterým vás vtáhne do děje a vyplivne až na konci s neodbytným pocitem, že se hned teď potřebujete začíst do její další knihy.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Kulti , 2015

Malíček
10.09.2021 3 z 5

Na knihu Kulti jsem se nesmírně těšila, protože jsem viděla tolik nadšených recenzí a reakcí, že jsem si nemohla pomoct. Bohužel jsem pak byla zklamaná, protože mi celý příběh přišel zbytečně zdlouhavý. Obsah se mi líbil, a kdyby kniha byla kratší, určitě by si ode mě vysloužila víc hvězdiček.
Sal je vtipná a Kulti sympaťák jak se patří. Do tohoto neotřelého příběhu se skvěle hodí.

mina_harker
05.09.2021 3 z 5

Od této knížky jsem dopředu nic nečekala, autorku jsem neznala, trošku jsem se bála, zda tak tlustou knihu přečtu. Kniha mě velice příjemně překvapila. Bylo tu neotřelé téma fotbalového prostředí ,hlavní postavy byly sympatické (tedy, Kulti se stával sympatickým postupně :-) ) a moc se mi líbilo, jak se jejich vztah vyvíjel - od počáteční spíše nesnášenlivosti přes pevné přátelství až k hluboké lásce. Knížku můžu jen doporučit a těším se, až si od autorky přečtu něco dalšího.

LuciaDudy
27.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Úžasné. Čítala som ju už niekoľkokrát, myslím, že nikdy neomrzí. Pravdepodobne u mňa navždy zostane v top 10, momentálne je stále na vrchole rebríčka.

Trošku ma mrzí nedotiahnutý vzťah Sal s bratom, mohol v príbehu viac figurovať. Zaujímalo by ma aj jeho stretnutie s Kultim.

Veľmi sa mi páčilo, aký bol k Sal Reiner ochranársky. Takisto som si užívala ako sa formoval ich vzťah. Pripadalo mi to reálne, akoby tie postavy naozaj existovali.

Veľa ľudí kritizuje, že to išlo pomaly, ale je to SLOW BURN romantika, v čom autorka vyniká.

Ja osobne som si užila každú jednu stranu. A vôbec by mi nevadilo pár navyše, možno aj niečo z pohľadu Kultiho.

nina3905
24.08.2021 5 z 5

Topka v mojej knižnici. Mariana Zapata je naozaj kráľovná pomalej romantiky. Veľmi sa mi páčilo ako sa rozvíjal vzťah hlavných postáv (Kultiho a Sal) od detskej zamilovanosti, obdivu až k tomu ako sa dajú dokopy ako pár plný lásky so spoločnou budúcnosťou. Pre dychtivého čitateľa je kniha lahôdkou.

veverrka11
23.08.2021 5 z 5

Sal jsem si zamilovala už na první stránce. Má smysl pro humor i spravedlnost a zajímavý způsob překonávání sympatií. Kulti je zvláštní, ale taky sympatický. U některých situaci jsem měla tendenci se smát nahlas, tudíž nedoporučuji číst v hromadné dopravě. Knížka nabízí jiný pohled do fotbalového prostředí a poukazuje (i když velmi okrajově) na rozdíl mezi ženským a mužským sportem. Jediné, co bych mohla knížce vytknout, je, že tam v první polovině bylo poměrně málo Kultiho a pak na mě uspěchaný konec.

Nisshoku
21.08.2021 4 z 5

Ako prvú knižku od tejto autorky som čítala "S láskou Lukov", a tá sa mi v porovnaní s touto páčila o čosi viac. Táto mi prišla trošku zdĺhavá /rozhodne pomalší rozjezd/, a naopak ku koncu by som si rada ešte počítala o ich spoločnom živote, ako sme mali šancu v "S láskou Lukov" - z takého ukončenia mám vždy veľkú radosť a proste je to pre mňa také uspokojivé, skutočné ukončenie knihy. Tu mi to prišlo akoby sa to stále naťahovalo, a potom to zrazu bolo všetko fajn a vyriešené a tam bola kniha "uťatá", le koniec, čož je škoda xD Okrem tohto si ale nemám na čo sťažovať, bolo to zaujímavé čítanie, príjemná oddychovka :) Každopádne mi ale príde, že autorka má akýsi "vzor", ktorý dodržuje, všimli ste si to? Ešte som teda nečítala Rytmusa, tam si to asi ešte overím :D Dúfam ale, že sa tohto vzoru nebude držať aj v ďalších knihách, pretože potom to začne byť až príliš predvídateľné a stratí to to svoje kúzlo...

Zlá-Ňufie
28.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Na tuhle knizku jsem se chystala dlouho a cetla jsem kladny recenze.
Knizka se mi libila, ale vleklo se to… prostredi bylo zajimave, jen me hlavni hrdinka trochu stvala a myslim, te by byl zajimavy pohled Kultiho. Kdyz jsem knizku docetla, byla sem vlastne takova hrozne spokojena a klidne bych cetla mnohem vic o nich jako o paru.. takze kdyby spolu byli poslednich treba 150 stran a ne jen poseldnich asi 40, bylo by to jeste o trosku lepsi.

Vendulik
27.07.2021 3 z 5

Jako námět knihy velice dobrý ale nevím proč, byla kniha tak zbytečně dlouhá. Kdyby měla o 200 stránek méně byla by lepší. Příběh mohl být více propracovaný a konec byl taky takový nudný. Čekala jsem více napětí mezi hlavními hrdiny. Možná kdyby kniha byla taky napsána z pohledu Kultiho, byla by lepší.

Lutzinka
27.07.2021 4 z 5

Už podle věnování na začátku jsem věděla, že to bude dobrý...a bylo. Šlo by to rozhodně zkrátit, protože nonstop natahování ponožek velké holky už mě vytáčelo, ale jinak vtipná pohodovka. Preclík se rozhodně vleze do TOP 3 mých oblíbených mrzoutů v knihách.

Laf
21.07.2021 5 z 5

Po knize jsem sáhla ze zvědavosti, ale musím říct, že mne kniha hodně bavila. Začátek mi nejdříve přišel takový vleklý, ale když jsem se dostala dál, tak jsem zjistila, že to má své opodstatnění a že se takový začátek ke knize hodí. A pak jsem už knihu jen hltala stránku po stránce. Dost mne bavilo to jejich špičkování a celkově i dobře vykreslená atmosféra i lidé. Rozhodně mne kniha popisující sportovní prostředí mile překvapila a můžu jen doporučit :)

janka2000
12.07.2021 4 z 5

Kniha je spíše o přátelství. Velmi vtipně psaná, se zajímavými postavami a ukazuje, jak to vypadá v prostředí vrcholového fotbalu. Za mě zábavné a odpočinkové contemporary.

Ewilka
04.07.2021 3 z 5

Na to, že ta knížka byla tak opěvovaná, jsem čekala trochu víc. Jedná se sice o čtivou jednohubku, ovšem romantická linka se vyvíjí extrémně pomalu a pár věcí zůstalo nevysvětlených, jako kdyby na ně autorka zapomněla.

mončičák42
21.06.2021 5 z 5

Ačkoli již nejsem cílová skupina, pro kterou je román určen, velmi mě příběh bavil, vykresluje prostředí profesionálního ženského fotbalu, rodinné vztahy, pečlivě charakterizuje hlavní hrdiny. Styl psaní mi velmi sedl, vtipné dialogy a přezdívky. Skvělá kniha pro odpočinek nejen pro mládež.

tatafa
16.06.2021 4 z 5

Román Kulti je napsán velice čtivým a poutavým jazykem, který snadno vtáhne čtenáře do děje a jen tak nepustí před jeho dočtením.

Knížka lze rozhodně pochválit za originální zápletku i prostředí. I když nejsem příliš velká fanynka sportů, tak v tomto příběhu mne vykreslené prostředí ženského fotbalu v Americe (včetně zákulisní politiky a vztahů mezi hráčkami) naprosto uchvátilo a neskutečně bavilo.

Autorce se povedlo vytvořit uvěřitelné hlavní postavy včetně jiskřivých vztahů mezi nimi. Celý příběh je příjemně osvěžený energickými a humornými slovními potyčkami mezi Sal a Kultim. Plynulost děje také narušují velice originální a vtipné přezdívky, kterými se hlavní postavy častují.

Na knížce se mi velice líbila pomalá, ale přesto smysluplná gradace vztahu mezi hlavními hrdiny, u kterého mi ani nevadilo poměrně podrobné rozepsání několika sexuálních scén v závěru knihy.

Románu lze vytknout řada klišé, stereotypů a také značná předvídatelnost děje, který lze celý odhadnout již po několika úvodních stránkách.

Osobně mi příliš nesedl "fekální" humor i používání podobných výrazů (např. kadit, ...), které má Mariana Zapata z nějakého důvodů ráda a často je ve svých románech používá. V prostředí (nejen) ženského fotbalu je tento styl komunikace sice asi běžný, ale přesto bylo těchto výrazů v knížce až příliš mnoho.

Petronella.k
15.06.2021 5 z 5

Netušila jsem, jak se mi bude líbit knížka z prostědí fotbalu,... no, pecka! Jedna z nejvtipnějších, co jsem četla, co se týče dialogů. Ty přezdívky neměly chybu a i když mě preclík Kulti někdy dost lezl na nervy, v závěru si ho jistě každý zamiluje. Sal nejde nemít rád, skvělá holka, se skvělými vlastnostmi, kterých si Kulti bude vážit čím dál víc. Nejvíc jsem hořela z jejího táty, ten chlap má dokonalý smysl pro humor a tvoří ke Sal skvělý tým. Shrnula bych to a knížku zařadila mezi své oblíbené a mezi ty, po kterých stopro sáhnou znovu.

Julinka679
07.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Musím souhlasit s mnohými, že je knížka opravdu dobrá a hodně čtivá.
Bohužel i já musím zmínit fakt, že by klidně snesla o pár stránek méně, proto na hodnocení ubírám 1*.
Hlavní hrdinka Sal je členkou ženského fotbalového týmu, který dostane nového trenéra a není jím nikdo jiný než Salin "miláček" Reiner Kulti. Z prvu se chová jako naprostý kretén (chápejte tak půlku knihy) ale samozřejmě si city najdou svoji cestičku skrz jeho kamenné srdce a do Sal se zamiluje, no a ona do něj samozřejmě.
Jedná se o slow-burn romantiku, takže pokud čekáte, že se dají dohromady někdy v půlce knížky tak si můžete nechat leda tak zdát. Sal a Kulti utvoří pár až v závěrečné části knihy a já se nakonec zbytečně strachovala protože do té doby je stále o čem číst, děj se stále posouvá kupředu a nenechá vás vydechnout.

I když fotbalové prostředí moc nemusím a to ženské nevyhledávám už vůbec tak se mi kniha četla velice příjemně a rychle a vlastně vůbec nevadilo, že o fotbale nevím skoro nic.
Konec, ve kterém je uvedeno, že se Reiner a Sal vzali a že Kulti po několika letech končí kariéru aby se věnovala rodinnému životu se mi líbil a musím říct, že to dodalo tu pomyslnou třešničku na dort.
Hodnotím tedy 4* a doporučuji :-)

Anette_De
05.06.2021 5 z 5

Ke knize jsem se dostala díky mojí nejlepší kolegyňce v práci, která si ji nemohla vynachválit. S velkým očekáváním jsem se do ní tedy pustila a nemám slov. Tohle byla jízda teda od začátku až po konec. U několika situací jsem se opravdu nahlas smála, zanadávala si a nakonec se rozplývala nad úžasným koncem. Už teď se neskutečně těším na další díla od této autorky a doufám jen, že budou stejně tak dobrá jako tohle!

pat4157
03.06.2021 5 z 5

Preclíku, skopčáku, bratvurste, Taco... Pobavilo, rozesmálo.

pelikosi
20.05.2021 2 z 5

Jsem trochu rozpacita, kniha ma vyborne hodnoceni. Jsem priznivec zanru i sportu, ale tohle mi proste nesedlo. Pribeh se odviji pomalu. V jinych knihach mi obcasne vulgarni - humorne - vyrazy nevadi, ale tady je opravdu "prekadeno a preponozkovano". Chybovost ohromna. Fotbal nemusim, ale pozitivne hodnotim, jak hrdinka poctive drela, je sympaticka ona i jeji rodice. Jinak takove " nijake".

Grohlinka
20.05.2021 3 z 5

Mně se to prostě líbilo, krásná oddechová četba, od které dostanete přesně to, co očekáváte. Sympatické hrdiny, tady chci vypíchnout zejména hlavní hrdinku, Sal, dlouho se mi nestalo, že by mi v románu sedla hlavní hrdinka tolik jako v téhle knížce, nevadilo mi na ní snad nic, byla statečná, drzá, soucitná a milující, dostanete i špetku erotiky, příběh o přátelství a navrch ještě neotřelé prostředí holčičí fotbalové ligy. Milá pohádka, po které se určitě nebojte sáhnout ve chvílích, kdy Vám bude úzko nebo jako odreagování od náročnější četby či po ní. Pozitivně kvituji i příjemný epilog, který já vždycky oceňuji.

,,Všechno, co se mi v životě stalo, mě dovedlo až sem. Osud je jako žebřík, po kterém musíš krůček po krůčku šplhat, aby ses dostala tam, kam máš. Jsem tím, kým jsem, a udělal jsem to, co jsem udělal, jen abych se dostal k tobě."