Krutý princ

Krutý princ https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389022/bmid_kruty-princ-gMM-389022.jpg 4 1942 371

Vítejte ve světě, kterému vládnou nelítostné víly! První díl napínavé fantasy série. Jude bylo sedm, když jí zabili rodiče a unesli spolu se sestrami na proradný dvůr víl. O deset let později ale netouží Jude po ničem jiném než patřit mezi víly. A to i přes to, že je smrtelná. Většina víl lidmi pohrdá a nejvíce podlý princ Cardan. Aby Jude získala vysněné místo u dvora, musí se princi postavit. Zaplete se však do intrik, a když hrozí, že násilí zničí slavný dvůr, rozhodne se pro pochybné spojenectví, které ji může stát život.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Cruel Prince , 2018

Nikkey
29.08.2021 5 z 5

Autorka udělala z milých pohádkových víl stvoření, co se vyžívají ve vraždách a boji. Charakter postav byl pěkně propracovaný. Líbil se mi pohled na svět a nebojácnost protagonistky. Jen mě mrzelo, že tam nebylo tolik scének s Cardanem, protože i když je to blbeček, tak naprosto žeru jeho humor a schopnost nonšalantně obejít pravidla :D
Kniha si ten hype určitě zasloužila.

Nemám.jméno
23.08.2021 5 z 5

Promyšlená fantasy plná intrik a politiky. Jednu hvězdičku strhávám za protagonistku, protože Jude mě svým chováním místy dost štvala, nicméně chápu, že to neměla v životě moc jednoduché. Zato Cardan, krutý princ, se rozhodně povedl a bez pochyb je mou nejoblíbenější postavou z celé série.
Mírně brutální finále knihy mě trochu překvapilo, ale do příběhu pěkně zapadá a dává prostor druhému dílu. Určitě nelituji přečtení.
Aktualizace: Po rereadingu upravuji na 5 hvězdiček.

knihomolkajanca
18.08.2021 4 z 5

Krutý princ je bezesporu zajímavé čtení. Holly Black nám představuje svět víl, u kterých si většinou člověk vybaví spíše hodné a mírumilovné bytosti. Opak je však pravdou a v království Elfhaim víly panují tvrdou a nemilosrdnou rukou. Svět, kde jsou všichni krutí, mi připadal zvláštní, a ještě zvláštnější bylo, že se v něm naše hrdinka Jude rozhodla setrvat, přestože neustále tvrdila, jak jej nenávidí a měla možnost odejít. Na druhou stranu do něj přišla jako hodně malá a svět lidí moc neznala, takže jsem se rozhodla přimhouřit oko a přisoudit tohle nesmyslné chování strachu z neznáma.

Na začátku, přestože se kniha četla dobře, jsem měla trochu problém se do čtení úplně ponořit. Zvykala jsem si na styl vyprávění a puberťácký nádech, který příběh měl. Navíc se nic moc nedělo a Jude…no, řekněme, že mi tak úplně nesedla. Cardan se objevoval jen zřídka, ale přesto na mě stihl udělat docela dojem a padl mi do oka asi nejvíce ze všech postav. Ty jemné náznaky, že asi nebude úplně takový, za koho ho Jude má, tam byly, a já jen čekala, kdy bude mít prostor se pořádně projevit.

Trvalo dlouhých 300 stran, než příběh začal mít pořádný spád, což je na knihu, která má 420 stran, dost dlouho. Ten konec mi ale vše vynahradil. Přestože jsem některé věci dokázala předvídat (i vzhledem k názvu druhého dílu), konečně mě kniha pohltila a já to prostě musela dočíst na jeden zátah. Cardan dostal více prostoru (hurá), na Jude jsem si prostě zvykla a některé další postavy se nám pěkně vybarvily. Celkem mě potěšilo, že jsem dobře odhadla Lockeho i Orianu.

Díky skvělému závěru mě Holly nalákala i na zbytek série. Ten rozhovor Cardana a Jude na konci! Něco mi říká, že druhý díl bude daleko lepší a očekávám elektrizující napětí!

Hodnocení: 70%

Bramburek007
18.08.2021 5 z 5

Je to úžasné. To jak vše June vidí a vnímá je skvěle popsané a autorka si s tím skvěle vyhrála. Určitě doporučuji všem věkovým kategoriím, ale děti, ať se radši prvně zeptají rodičů.

Áža707
18.08.2021 4 z 5

Příběh se čte úplně nádherně. Já jsem během chvilky propadla světu víl a jak už asi většina z vás ví, tak to nejsou krásné, milé, pohádkové víly, ale vyžívají se v krvi a boji.

Hlavní hrdinku jsem si oblíbila a líbilo se mi jak byla nebojácná naopak její dvojče mě totálně štvalo a prostě ta holka není normální. U Vivi doufám, že neupadne v zapomnění, velice jsem si tuto postavu oblíbila. I když se mnohdy zdála lhostejná ke všemu.

Cardan je asi kapitola sama pro sebe, prostě zmrd zmrdů a všichni tušíme kam to spěje, ale stejně I když si myslím, že on to taky neměl zrovna jednoduchý a chová se jako debil jen proto, že se k němu taky nikdo nechová hezky a život se s ním nemazlil.

Autorka si připravila opravdu velmi obsáhlý příběh, který obsahoval několik velkých zvratů a mě kniha bavila od začátku do konce. Rozhodně nečekejte, že budete číst milé nevinné dílečko, protože Holly se ničeho nebojí a postavy vraždí naprosto bez problémů. A nenechte se splést, ten kdo se zdá jako dobrá postava, nakonec udělá něco, za co ji budete nesnášet.

Knihu mohu doporučit všem fanouškům fantasy a já se ohromně těším na další díl a další dobrodružství Jude.

⭐ 4/5

Ellinek
13.08.2021 4 z 5

Zpočátku mě čtení moc nebralo, nedělo se vlastně nic zajímavého, kromě toho, že si partička privilegovaných zasedla na lidskou dívku a rozhodla se ji šikanovat děj se co děj, což mě zrovna nebralo. Spíš jsem čekala na nějakou tu průlomovou chvíli, kdy se ukáže, že Cardan není blbec jen tak pro nic za nic. To se stalo až dlouho za polovinou knihy a zas takový boom to nebyl. Jeho pohnutky, být takový, jaký je, nebyly zas až tak...hluboké a logické, řekla bych. Čekala jsem něco jako u Rhysanda ze Dvorů, že si řeknu: jo, on se tak jen tváří, ale má k tomu své silné důvody! U Cardana se mi to nestalo. Kromě toho, že ho papínek neměl rád, je to...prostě jen spratek. Ale jako baví mě, to se musí nechat. Totálně zlitý Cardan je roztomilost sama, o tom bych četla i víc.

Jude bych jako hlavní hrdince velmi ráda nafackovala a to jsem si myslela, že mé antipatie k Feyre ve vílích příbězích už nikdo nepředčí. To už mi spíš přišel logičtější ten Cardan, než Jude, která pořád v duchu brečí, že není dost dobrá, tak bude lepší, pak horší, pak bude monstrum a pak...už mi to bylo celkem jedno. Jude ne-e, Vivi je dokonalá, dvojče Jude prosím taky někdo eliminujte.

I když to vypadá, že jsem během čtení spíš mlátila hlavou o zem, opak je pravdou. Autorka si bravurně pohrála s politikou a jakmile se dostanete k pořádnému masakru, pak už je to jedna velká jízda a to mě na tom hrozně bavilo. Pletichaření mě bavilo víc jak u Dvorů a ani nevím proč, celkově je mi ten Krutý princ nějak sympatičtější. Dvory sice zhltnu během chvíle a nemůžu se odtrhnout, takové zaujetí mi Krutý princ neposkytl, ale tak nějak...se mi to prostě líbilo víc. Už jen pro Cardana chci číst dál, protože takový blbeček se jen tak nevidí a já doufám, že Jude pěkně vyplísní. Sice to asi nakonec bude happy end (ble), ale prosím prosím, zoufale toužím po opaku.

Charlie206
10.08.2021 3 z 5

V zemi víl nejsou rybí prsty, kečup ani televize.

Alilea
08.08.2021 5 z 5

Dobrý chytlavý a neotřelý příběh. Spousta nečekaných zvratů a těžko byste hledali kladného hrdinu. Mezi hlavními hrdiny je slabší milostná linka, což se v dalších dílech zlepší, ale pořád to nestačí. Každopádně přečtení téhle série vřele doporučuji opravdu to stojí za to.

Babu002
07.08.2021 5 z 5

Kniha mě mile překvapila. Čekala jsem úplně něco jiného, než jsem ve výsledku získala, což je dobře!
Stránky se samy otáčely, ale někde ve třičtvrtě knihy (ti, co četli tuší kde) jsem úplně ztratila pojem o čase a knihu jsem najednou dočetla se zjištěním, že jsou tři ráno.
Cardan, alias Krutý princ, byl sice naprostý blbeček, ale já si ho oblíbila. Jude byla taky super. A romantická linka ‘enemies to lovers’ mi přišla super, protože tohle mám asi nejradši.
Super příběh a čtivost taktéž!

Sixtinka144
03.08.2021 5 z 5

Konečně jsem i já přečetla všemi opěvovanou knihu Krutý princ, a musím říct, že jsem nadšená. Můj nejoblíbenější žánr bylo vždycky fantasy, mou nejoblíbenější autorkou S.J.Maas s jejími dokonalými světy. A možná i proto jsem se bála pustit se do Krutého prince. Příběh je naštěstí napínavý už od samého začátku, postavy jsou skvěle vykresleny a svět dobře popsaný. Konečně jsem zase měla možnost přečíst si opravdové fantasy spolu s víláky a vším tím kouzelným světem. Holly Black opravdu psát umí, takže jsem neměla šanci se nudit, stránky ubíhali a celou knihu jsem měla přečtenou během jednoho odpoledne. Stále je sice pro mě lepší Skleněný trůn, ale knihu rozhodně doporučuji a už se nemůžu dočkat, až si přečtu i další díly z této skvělé série.

TeriLin1111
27.07.2021 5 z 5

Já to prostě miluju. Konečně jsem se k téhle knížce dostala a strašně moc jsem se na ní těšila. Možná se vám může příběh zdát jako pro děti, vzhledem k tomu že jsou tam víly atd. ale nenechte se zmást. Určitě (pokud máte rádi fantasy) bych knížku doporučila i dospělým čtenářům. Víly jsou nemilosrdné a občas podlé. Na téhle knížce se mi líbilo prakticky všechno. Svět byl úžasný, krásně vymyšlený. Oba hlavní hrdiny jsem měla ráda už od začátku. Ano Cardan je sice blbeček, ale pokud máte rádi romantickou linku "Od nenávisti k lásce (enemies to lovers)", tak mi věřte, že si ho taky oblíbíte. Co se Jude týče, tak jsem jí měla taky hodně ráda, což mě docela překvapilo, vzhledem k tomu že spoustu lidí psalo, že je dost nesympatická (ale má to být autorčin záměr). Vůbec nechápu, já jí měla ráda hned od začátku, do tohohle příběhu se perfektně hodí :D. Celkově příběh byl super, stalo se tam pár věcí které jsem nečekala (i když pár spoilerům jsem se taky nevyhnula). Romantická linka byla super, přesně to co jsem si přála, ale zároveň se mi líbilo že na ní není postavený celý příběh. Je tam i politikaření a zkrátka o téhle knížce budu básnit asi ještě nějakou dobu. Doporučuju absolutně všem, za mě asi jedna z nejlepších fantasy ever, a určitě zatím nejlepší knížka, kterou jsem přečetla za tenhle rok.

Marcela14
25.07.2021 5 z 5

Kniha měla pomalejší začátek, ale od půlky mě hodně bavila, konec stál za to.

neubam02
23.07.2021 4 z 5

Kniha mě mile překvapila. Líbí se mi celý svět víl. Zajímavé je hlavně pojetí víl, které rozhodně nejsou takové, jak si je představujeme z pohádek.
Během příběhu jsem hodně často měnila názor na postavy. Koho jsem zprvu nesnášela, jsem začala mít ráda a koho jsem měla ráda, že nakonec začala nesnášet.
Hlavní postava z jejíhož pohledu se děj vypráví mi byla chvílemi protivná. Nedokázala jsem pochopit, že potom co se jí stalo, chtěla dále v zemi víl žít společně s nimi.
Oblíbila jsem si sestru Vivien. Taryn jsem měla zprvu ráda, ale postupně jsem dostala chuť ji svrhnout z útesu.
Doufám, že každý dostane, co zaslouží.
Konec byl teda nečekaný, nebo aspoň pro mě. Sice je očividné hned od začátku, jak dopadne romantická linka, ale i přesto se těším, co přinesou další díly.

katallinka
08.07.2021 5 z 5

Myslela jsem, že už nejsem cílovka, ale tohle bylo skvělé. Výborně vymyšlený svět! Všechny postavy sympatické a zároveň poměrně drsné. Navíc se kniha čte sama. Nechápu, že jsem čtení tak dlouho odkládala. Hned potřebuju další díly!

Hellothere
04.07.2021 4 z 5

Hrozně mě to bavilo. Bylo to něco jiného, než jsme zvyklí například od Maasové. Ale rozhodně to funguje. Už se velmi těším na další díly a myslím, že moje peněženka dost zapláče :)

czeliza
02.07.2021 5 z 5

Hodnotila bych 4*, ale druhá část knihy byla tak svižná, čtivá a precizní, že si Krutý princ pět z pěti nakonec zaslouží. Autorka vzala téma víl, dnes tolik oblíbené, a zpracovala jej originálně, zajímavě, téměř pohádkově, ale s krutostí a syrovostí, která propůjčila světu i postavám na reálnosti. Jude je nebývale sympatická hlavní hrdinka (disponující aktivní mozkovou hmotou) a snad i moje nejoblíbenější postava z celé knihy, přestože si mě princ Cardan nakonec také získal pro svou neotřelou motivaci (alkoholem). Děj není předvídatelný, jsou tu momenty, kdy jsem musela knihu pro samé emoce odkládat. Intriky vílího dvora jsou dotažené a obstojí i při delším než dvousekundovém zamyšlení. Což je vždycky pěkné.

LaInSe
21.06.2021 5 z 5

Když jsem sáhla po této knize, nevěděla jsem moc, do čeho jdu a zda mě vůbec zaujme. Mé obavy byly naprosto zbytečné. Během jediného vikendového dne jsem knihu přelouskala. Kniha je neskutečně čtivá, pohltila mě během několika stran a nenechala mě usnout, aniž bych ji dočetla (a hned nesáhla po druhém dílu). Autorčin svět je velmi rozmanitý, promyšlený, postavy byly zajímavé. Po dlouhé době jsem přečetla knihu, která je dynamická a svými zvraty opravdu umí překvapit.

hanjana
16.06.2021 3 z 5

(SPOILER) Takhle... tohle bude docela dlouhý.

Na tuhle knížku jsem slyšela spoooustu ohlasů, takže jsem se strašně těšila, až se do série vrhnu. ALE, takhle jsem si to teda nepředstavovala. Styl psaní mi absolutně neseděl, bylo to spíš jako když to buď napsalo dítě, je to dětská knížka a nebo to je nějaký amatérský překlad z internetu. Bohužel jsem přišla na to, že je to opravdu správný český překlad, takže nevím, jestli je chyba už v anglickém stylu psaní nebo se to stalo až při překladu. Některé pasáže mě vážně donutily protočit oči, protože to se fakt nedalo číst.

Co se děje týče, prakticky nic moc se v knize nestane až na samotný konec, kde je najednou děje zase nějak moc. Chování postav je absolutně nerealistické a iracionalní, absolutně jsem to nechápala a nedokázala pochopit, co se děje. Třešničkou na dortu pro mě teda byl způsob, jak byly Jude a Taryn schopné milovat svého 'otce' i přesto, co udělal jejich rodičům. Jako wtf, ale to, co provedl, nedávalo žadný smysl.. kdyby to tam bylo aspoň nějak smysluplně vysvětleno nebo popsáno více než v jedné větě, ale takhle? Během tří vět bylo hotovo a tím to hasne.

A oba problémy (strašné vykreslení postav a děje + styl psaní) daly dohromady třeba tento skvost, který říka Vivi: "Madoc nám zase zabil rodiče, což pěkně podělal." JAKO VÁŽNĚ??? TOHLE ŘEKNE NĚKDO O NĚKOM, KDO ZABIL JEHO RODIČE ABSOLUTNĚ BEZ DŮVODU?

Hodnocení dávám tedy na 3*, i když bych dala možná nižší, ale jsem zvědavá, co bude dál. Takže uvidíme.

Pokorna_Praha
14.06.2021 4 z 5

la jsem příjemně překvapena. Kniha mě popadla a pustila v půl čtvrté ráno. A hned jsem si objednala v knihovně další díl. Už aby tu byl :-)

klarik
08.06.2021 5 z 5

Knížku jsem začala číst díky tomu, že mi ji hodně lidí doporučovalo. Kamarádka mi básnila o tom, jaké tam jsou úžasné zvraty, které člověk nečeká. Kvůli tomu jsem možná měla na knihu i přehnaná očekávání. Musím říct, že mě ty zvraty nepřišly tak super, skoro vše jsem už dávno čekala a napadlo mě, že to tak dopadne už v polovině knihy. To mě trochu zklamalo. Je však možné, že za to může ona propagace kamarádů. Nicméně: knížka je skvělá. Hned vás vtáhne do děje a nebudete chtít knihu odložit (já ji dočetla ve 2 hodiny v noci :D). Zákeřný svět víl je poutavý a všechny postavy jsem si oblíbila. Vždy jsem si představovala víly jako škodolibé, ale nikdy ne tak kruté. Bylo skvělé o nich číst. Opravdu suprová kniha, která vás nadchne.