Krutý princ

Krutý princ https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389022/bmid_kruty-princ-gMM-389022.jpg 4 1942 371

Vítejte ve světě, kterému vládnou nelítostné víly! První díl napínavé fantasy série. Jude bylo sedm, když jí zabili rodiče a unesli spolu se sestrami na proradný dvůr víl. O deset let později ale netouží Jude po ničem jiném než patřit mezi víly. A to i přes to, že je smrtelná. Většina víl lidmi pohrdá a nejvíce podlý princ Cardan. Aby Jude získala vysněné místo u dvora, musí se princi postavit. Zaplete se však do intrik, a když hrozí, že násilí zničí slavný dvůr, rozhodne se pro pochybné spojenectví, které ji může stát život.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Cruel Prince , 2018

Petra-1
27.12.2021 5 z 5

Tak tohle bylo skvělé čtení... Zdejší hodnocení mě trochu odrazovalo od čtení této knihy, ale jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla.
Nechybí akce, skvělé zvraty, sympatické postavy. Já jsem se rozhodně nenudila a nemohla jsem se od knihy odtrhnout.
Vyzdvihuji velmi zajímavý svět víl a poutavý příběh, který se ubírá nečekaným směrem.

HYPNOS88
26.12.2021 4 z 5

Taková trošku víc young adult fantasy, ale dobré. Svět je takový jednoduchý, příběh a postavy poměrně sympatické. Ale čte se to svižně a vtáhlo to :)

sniciknihomolka
20.12.2021

(SPOILER) SPOILER) Nikdy jsem nečetla svět, kde by se vyskytovaly víly. Byl to pro mě šok. Čekala jsem něžná stvoření, ale dostala jsem odvážnou a statečnou Jude, která nepovolí. Taryn jsem ráda na začátku neměla ani na konci. Vivi byla občas moc starostlivá. První kniha byla jenom samá akce a žádný klid. Stále se něco dělo. Občas jsem opravdu nevěděla, kdy se něco takového stalo. Uvítala bych více času na Cardana a Jude. Podlý král byl ještě lepší. Hate to love romantika? To bylo něco neskutečného. Neskutečná chemie mezi nimi. Na konci knihy jsem málem spadla ze židle. Vůbec jsem nepobrala, co se tam stalo. Závěrečný díl jsem rozečtla ten stejný den. Nová zápletka a jiný pohled na svět. Během čtení ukáplo několik slz i na konci knihy. Nic tomu nechybělo. Romantika, bolest, strach a nejistota. A zasloužený konec :)

Loriss
08.12.2021 4 z 5

Za mě tedy mnohem lepší než série Dvory a rozhodně nemám pocit, že by byla tahle série jen nějaká vykrádačka, možná se svezla na vlně popularitě víl, ale to je všechno. Propojení moderního lidského světa a utajeného světa víl mi dávalo větší smysl, knížka se vrací k základům vílí mytologie (sůl, jeřabiny, vílí ovoce). A hlavně Jude mi byla jako hrdinka fakt sympatická na rozdíl od nesnesitelné Feyre, nebyla to žádná rozmazlená fňukna, ale celkem drsná, pragmatická a ambiciózní holka. Spíš mám problém s Cardanem, který neměl zas tolik prostoru a jeho postava mi přišla plochá.
Některé pasáže mi přišly šokující a málo uvěřitelné vzhledem k dalšímu vývoji (Madoc vs. rodiče Jude), ale nakonec mi i tohle v podstatě dávalo smysl.
Díky uměřené délce mi čtení svižně ubíhalo, celkově prostě zábavná YA fantasy na pár večerů.

Knihom_olka_
02.12.2021 5 z 5

Na tuhle knihu jsem se hodně dlouhou dobu těšila, a taky proto jsem měla obrovská očekávání.
Nemůžu říct, že by mě kniha zklamala. TO VŮBEC NE! Jen jsem od toho čekala něco hooodně jiného. Svět byl opravdu pohádkový, chvílemi až moc. Postavy byly slušně vykreslené a Jude jako hlavní hrdinka byla perfektní. Ale musím říct, že první polovina knihy se strašně táhla. Nejspíš to chápu, protože to celé vysvětlování kolem fantasy světa není vůbec jednoduché, a zařídit aby to k tomu bylo ještě čtivé je skoro nemožné.
No a potom tady je ta druhá polovina, a ta je naprosto BOŽÍ. Hltala jsem každé slovo. A zatímco první polovinu jsem luštila týdny, tu druhou jsem zvládla za den. Takže jedno takové malé doporučení: Jestli vás ta první polovina moc nebere, NEVZDÁVEJTE TO! Opravdu byste litovali.
A jinak děj je skvělý a chytlavý, rozhodně si na něm dala Holly záležet.
Každopádně... Většina lidí srovnává sérii Krutého prince s Dvory. A za sebe můžu říct, že ta podoba je minimální (v dobrém!!!). Oba světy fungují úplně jinak, a i postavy nemají žádnou podobu. Jediné, co mají společného, tak je možná tak to, že v obou knihách jsou víly. Jinak mě už nic nenapadá.
Takže s prvním dílem jsem spokojená, přestože jsem se bála, že mi celkový dojem zkazí ta první polovina, ale konec to zachránil. Už se nemůžu dočkat druhého dílu a romantické linky, která by se tam měla více rozvinout.
DOPORUČUJI!

Edona
28.11.2021 4 z 5

Na Krutého prince jsem se hodně těšila, všude jsem slyšela o tom, jak je to skvělé a ono to pravdu bylo fajn. Svět víl, jaký vykreslila Holly Black je inovativní. Líbí se mi myšlenka, že jejich a náš svět existují pararelně. Hlavní hrdinka mi byla sympatická. Celkově musím knihu mladším čtenářům doporučit.

Na podobnost Krutého prince a Dvorů od S. J. Maas mě popravdě upozornily až zdejší komentáře. Četla jsem obojí a nijak zvlášť mi do očí nic nebilo. Politikaření bylo tisíckrát lépe zpracováno v Krutém princi.

Nakonec kmusím říct, že se mi Krutý princ líbil o něco málo více, než Dvory. Ale zase nejsem zrovna fanoušek Dvorů.

Nieroccoon
22.11.2021

Je to takové čtení pro puberťáky, ale mě to bavilo. Cardanovo chování bylo a je neospravedlnitelné, ale i tak jsem si ho zamilovala. Autorčin vymyšlený svět víl se mi ale bohužel moc nezamlouval.

ChristineGilgun
20.11.2021 4 z 5

Prvně jsem se bála,že to bude klasická přeslazená rádoby YA "fantasy", ale tohle je fakt dobrý. Už mám nachystaný další 2 díly, četlo se to samo. Samozřejmě jako někdo, kdo čte klasickou fantasy, mám na to trošku jiný pohled, možná by to chtělo víc emocí do postav.. Ale pro mín náročný čtenáře je tohle skvělá volba.

Fallenyard
17.11.2021 2 z 5

Tato kniha by měla potenciál vyniknout unikátním námětem jako krvavý psychothriller. Bohužel z ní prostinký a plochý styl psaní dělá pouze chaotický jarmark choromyslnosti s přídechem teenagerské romantické slátaniny. Už od počátku chápeme, že lidské dítě vychované vílami je jasný případ pro psychiatra, ale z nějakého důvodu působí většina popisů duševních pochodů a reakcí Jude jenom divně. Šikana, pokusy o vraždu, trhání končetin a schovávání těla jsou v nesnesitelném kontrastu s do nebe volající naivitou knížek pro dospívající a křečovitými záškuby pokusu o humor. Poslední pětina knihy je zajímavá jen díky dobře promyšleným intrikám, kterým opět podráží nohy naivita hlavní hrdinky a celého příběhu. Lovestory mi svou toxicitou připomíná Harley Quinn a Jokera z Wishe a asi to budu muset chvíli trávit.

1v8na
11.11.2021 2 z 5

Námět knihy je výborný, anotace mne velmi zaujala. Ovšem čtení samotného příběhu bylo těžší. Hrdinka mi místy přišla velmi naivní a to byl pro mě velký problém.

roso.mak
11.11.2021 2 z 5

Nemohu si pomoct. Jsem staromilec, co nemá rád, když jsou kladní hrdinové za*ní hajzlové. Ne, že by to museli být úplní princové na bílém koni, ale nemusí na potkání ze srandy trhat lidem (vílám) končetiny (křídla). To se pak stává čtení utrpením a knihu nedočítám.

_Knihomolka_
08.11.2021 2 z 5

Z knížky mám takové smíšené pocity. Na jednu stranu nemůžu říct, že jsem z ní byla radostí bez sebe, ale zase nemůžu říct, že by se mi vůbec nelíbila, což bylo nejspíš kvůli tomu, že byla napínavá. Když opominu tu škálu vražd, včetně té, co se odehrála hned v první kapitole, tak se mi vlastně svým způsobem líbila. Zařadila bych jí spíše mezi takové průměrné fantasy čtení se špetkou romantiky.

Madelyn
07.11.2021 2 z 5

(SPOILER) Já si nemůžu pomoct, ale mám pocit, že Krutý princ se brutálně přeceňuje. Nic extra jsem sice nečekala, ale i tak jsem byla trochu zklamaná. Především ze slohu, který je dost chabý. Obecně nemám ráda vílí světy, protože po menším traumatu od paní Maas jsem vůči veškerým vílám a vílím světům velmi skeptická. Tady na svět taky nezapůsobil. Víly jsou nádherné nesmrtelné bytosti s obrovskou mocí, pohybují se ve světě, který je jako vystřižený z pohádky pro děti. Trochu mě překvapilo, že když se dá poměrně snadno dostat do lidského světa a víly ke svému přežití lidi potřebují, nenechaly se ani maličko ovlivnit lidským světem - žádná technologie nebo cokoli, co by ten vílí svět mohlo třeba trochu okořenit. Ale to je jenom taková vedlejší drobnost. Jednoduše se mi ten pohádkový svět moc nelíbil s tím, jakou povahu většina víl projevila a vlastně nám nebyla představená žádná normální a hodná víla, která vyrostla v jejich světě. Vivi a Doubka nepočítám.

Dost mě zarážela absence emocí. Ať už si Jude prožívala cokoli, do pár řádků to ze sebe oklepala. Je to taková ta hlavní hrdinka, která sice není vyvolená, ale nemůžu o ní prohlásit, že by byla nějak extra sympatická. Ne, prostě tam byla. Stejně jako ostatní a jediná ze všech postav, která mě opravdu zaujala, byla Orianna, která je na vedlejší koleji. Dozvíme se o tom, že Carda je krutý (wow), Madoc brutální, ale že bychom se dostaly trochu hloub, to ne. Kdyby všichni umřeli, nebylo by mi jich ani trochu líto, možná jen Doubka.

Spoiler:
Hned prologu jsem absolutně nevěřila. Nepochopila jsem, proč by někdo vůbec vyjel sekerou po muži, o kterém se ví, že je to největší válečník všech dob. Pak se při pokusu o vytažení sekery ze zárubně nechat propíchnout mi přišlo spíš k pousmání. Taky nevím, jak chce sedmiletá lidská dívka bušit pěstmi do hrudníku dospělé víle, ale to byl jenom takový bonbonek.

Nebyla jsem ani moc nadšená z děje. Knize nelze upřít čtivost právě díky velmi jednoduchému slohu, ale i tak jsem zároveň trochu trpěla. Samozřejmě jsem chtěla vědět, jak to dopadne (což jsem i uhádla), takže jsem knihu přečetla celou, ale neudělalo to na mě žádný dojem. Nakonec jsem ve všem měla poměrně zmatek, hlavně v druhé polovině knihy, kde už jde víc o politiku než cokoli jiného.

Ke konci bych ráda napsala, že kniha se rozhodně hodí pro lidi, kteří se čtením fantasy začínají nebo si prostě chtějí odpočinou u nenáročné četby, u které nemusí moc přemýšlet. Příběh plyne, něco se děje, ale zázraky ať trochu náročnější čtenáři nečekají. S trochou bázně se teď půjdu podívat na druhý díl a budu doufat, že se něco zlepší.

greenie05
04.11.2021 4 z 5

Začala jsem číst s ne moc velkým očekáváním, ale kniha překvapila. Má sympatické postavy a zajímavý svět, který se mi líbil a zároveň nelíbil, připadal mi takový moc "pohádkový", ale pohádkové to zrovna nebylo, pár drsnějších scén nechybělo :)) Celé to bylo spíš politicky založené, takže jsem se trochu bála, že mě to nebude bavit, ale četlo se to opravdu dobře. Když se ještě vrátím k těm postavám, hlavní hrdinka nebyla žádná mary sue (narozdíl od většiny ya hrdinek :D) a ostatní postavy byly taky dobře napsané. To samé platí i pro vztahy mezi jednotlivými postavami. Celkem se těším na další díly.

PeggyQuella
10.10.2021 4 z 5

Krutý princ je skvělá kniha s poměrně neotřelou zápletkou a uchvacujícím světem plným magie, jenž však není ani zdaleka tak dokonalý, jak se může zpočátku jevit. Líbí se mi originální pojetí víl, které si většina lidí pravděpodobně představí jako milá a kouzelná stvoření. Holly Black je však vyjevila v o dost odlišném světle; v téhle knize je potkáte jako kruté a škodolibé bytosti, z nichž většina lidi nesnáší a pohrdá jimi.
Chování hlavní hrdinky Jude je proto naprosto pochopitelné. Vyrostla ve světě, který není její, a kde se dočkává ode všech jenom ponížení. Přestože mi nebyla vůbec sympatická (hlavně kvůli své umíněnosti a krutosti, ale za daných podmínek se dá porozumět, proč je taková, jaká je), s jejím osudem jsem dokázala soucítit a pochopit její pohnutky. To jediné, čemu jsem moc nerozuměla, byla její silná touha zapadnout do Elfhame, třebaže bylo už od začátku jasné, že tam příliš kamarádů nenajde. Ale na druhou stranu - hodně z nás se tu a tam chová nelogicky, tak proč by knižní postavy měly být výjimkou? :) Paradoxně to Jude dodávalo ještě větší hloubku, protože její ambice a chuť po moci byly dobře vysvětlené.
Co se mi na této knize líbilo úplně nejvíc, je svět, který Holly Black vytvořila. Dokázala ho popsat takovým magickým způsobem, že jsem si ho uměla dokonale živě představit. Všechna místa vyzařují tajuplně kouzelnou atmosféru, která (minimálně ve mně) vyvolávají touhu se do Elfhame podívat. :D
Třebaže hlavní dějová linka je poměrně předvídatelná, v knize se objevuje pár překvapivých momentů. Závěr je výborně popsaný a o napětí, jak to celé vyvrcholí, není nouze. Moc se mi zamlouvá propojení politiky a intrik, které jsou však do děje vloženy citlivě, takže nepochybuji o tom, že i člověk, který tyhle věci moc nemusí, si knihu může oblíbit.
V podstatě nemám co vytknout. To jediné, co mě chvilkami trochu vyrušovalo, byly některé trochu kostrbatě napsané věty. Možná jsem jen moc vybíravá, ale připadalo mi, že se někde zbytečně moc opakují některá slova a věty jsou divně poskládané. Ale kdo ví, třeba to bylo jenom překladem. Musím také podotknout, že tento problém se v knize vyskytl opravdu jen párkrát, tudíž z celkového velmi dobrého dojmu moc neubírá. :)

TessBlackCat
10.10.2021 5 z 5

Musím říct, že po dlouhé době tohle byla fantasy, která mě opravdu zaujala. Líbí se mi celkový nápad a prostředí a doufám, že druhý díl bude stejně chytlavý.

gg3
08.10.2021 4 z 5

YA fantasy nečtu, takže nemůžu posoudit jestli je příběh originální nebo ne, ale líbil se mi:) takové oddechové čtení. A hlavní hrdinka mi byla sympatická, i když byla trochu naivní.

pogmanka
17.09.2021 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Pojetí víl jako krutých bytostí mi učarovalo, bylo to zase něco jiného než jiné knihy a já se do knížky lehce začetla. Od začátku jsem fandila Jude, aby získala své místo v zemi víl a i když byl Cardan na začátku krutý, stejně jsem doufala, že mu Jude není úplně lhostejná. Celkově se mi celý příběh moc líbil a hlavně konec. Jude si jím sice dost zavařila, ale za to já mám zase co číst. :D Moc se těším na další díl.

Knihomolka10942
09.09.2021 5 z 5

Naprostá dokonalost, moc hezky popsaný vílí svět i postavy v něm. Dej je návykový, že mě to stále nutilo číst. Zkrátka paráda!

Shira27
02.09.2021 5 z 5

Dočteno podruhé :3 Re-reading mě vytáhl z přes rok trvající čtecí krize. Myslím, že není co dodávat. :))