Kruh

Kruh https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2181/bmid_kruh-knizni-klub-kruh-faK-2181.jpg 4 767 767

Kruh (Kodži Suzuki) série

V japonském hororovém příběhu reportér Asakawa narazí na případ čtyř lidí, kteří zemřeli zdánlivě bez příčiny v tutéž vteřinu na různých místech. Dopátrá se toho, že se znali a že týden před smrtí se dívali na videokazetu, která diváka varuje, že do sedmi dnů zemře... Tento mysteriózní horor byl v roce 1998 zfilmován.

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ringu , 1991

narcisonanis
17.04.2015 5 z 5

Tak já si jdu přemáchnout kalhotky...
Padlo to tu už několikráte, ale já to musím zopakovat – kniha je o tolik lepší než film! Pokud jste milovníkem napětí a strachu v knihách a mávnete rukou nad Suzukiho hororem s tím, že už jste přece viděli americké či japonské zfilmování, uděláte zásadní chybu. Proto radím a doporučuji všem PŘEČÍST! :)

Přece jen ale tady vnesu jednu novou informaci. Kruh jsem také poslouchal jako výborně namluvenou audioknihu panem Norbertem Lichým. Atmosféru dokreslily parádní efektní zvuky a depresivní démonická hudba. Také vřele doporučuji (ne však po půlnoci a sám na opuštěném místě).

tsai.
05.04.2015 5 z 5

A to jsem si myslela, že když jsem viděla film, tak už mě kniha nemá čím překvapit. A to byla chyba! Četla jsem ji v zimě po večerech, je to kniha velmi čtivá a napínavá, místy mi při jejím čtení naskakovala husí kůže. Nikoho z okolí se mi o její úžasnosti bohužel přesvědčit nepodařilo. Nejspíš si taky myslí, že už by je to po zhlédnutí filmu ani nebavilo. Vůbec ne! Můžu ji pouze doporučit :-)
Také si nemůžu odpustit srovnání knihy a filmu. Rozhodně kniha. Po jejím dočtení jsem byla americkým remakem zklamaná, protože na knihu ani zdaleka nemá.

Rade
25.01.2015 5 z 5

Napínavé, chytré, strašidelné... Níže už je snad řečeno vše, tak snad jen ještě poznámka, že docela příjemně působí návrat do nedávné doby, která sice vypadá současně, ale volat na ulici bylo možné jen z telefonních budek a videopřehrávač byla nutná součást každé domácnosti.

Skip
31.12.2014 3 z 5

Docela dobře napsaný horor nebo psychothriller, nevím přesně kam to zařadit. Myšlenka celého toho příběhu není nijak přitažená za vlasy, akorát samotný zlom vedoucí k odhalení a pointě je hodně kostrbatý, přičemž samotná pointa a hlavně její vyznění vůbec špatné nejsou. Holt došlo k tomu, že Suzuki měl dobrý příběh, který uměl vygradovat, a pak kvalitní pointu, ale jaksi mu chyběla ta spojnice, což je škoda.

Tygřička
14.10.2014 5 z 5

Kniha je úžasná, filmy jsem viděla také, jak japonský tak americkou předělávku ale abych pravdu řekla ty americké předělávky se mi nelíbí tak jako japonské a korejské filmy, a není to jen u kruhu, taky jsem slyšela Kruh jako rozhlasovou hru, ta se mi líbila protože ten pán má příjemný hlas, ale když jsem začala číst knihu byla jsem pak z rozhlasové verze zklamaná protože obsahuje jen asi půl knihy a spousta informací chybí, takže pokud Kruh, tak jedině jako knihu ...

adelaska
16.08.2014 5 z 5

Jedna z mých velice oblíbených knih. Perfektní promyšlený děj. Chvílemi jsem se dost bála. Doporučuji :-)

Lenourt
05.08.2014 5 z 5

Jednodenní chuťovka. Film jsem ještě neviděla a možná proto jsem byla předem vyděšená až příliš. Ve skutečnosti mi to vůbec nepřišlo jako horor, ale jako hodně, hodně, hodně (!!!) luxusní thriller a detektivní příběh, vše do sebe perfektně zapadalo a jsem totálně unesená tím, jak je to celkově propracované a strhující. Jedna z TOP knih, co jsem kdy četla!

senseifails
18.07.2014 5 z 5

V jednoduchosti se v tomto případě skrývá čirá genialita a pocit který ve mě četba vyvolala byl...........děs.Svíravý,pomalu narůstající pocit,že tohle NEMŮŽE dopadnout dobře.A taky že nedopadlo.Nebo snad ano?Jak byste závěrečné dilema řešili vy?Děj je i přes nadpřirozené téma vlastně zcela logická detektivka ctící všechny zákony kauzality a zpětné odhalování toho,co vlastně stálo na počátku řetězce událostí vám prostě nedovolí útlou knížečku odložit,dokud neprosvištíte až do velemrazivého finále.

Lady Dracula
17.07.2014 5 z 5

Bude to sice znít divně, ale povím Vám, že dříve, než otevřete knihu, podívejte se na filmy. Nebo se radši ani na filmy nedívejte. Protože kniha je v podstatě jiná. Lepší.
Ono vymyslet horor, který není úplná fantasmagorie je samo o sobě dosti náročné. Pokud k tomu ještě přimícháte trochu mezilidských vztahů, přidáte pořádné sousto poselství určené lidem a zasypete to pořádnou vrstvou hutné atmosféry, říká se tomu umění.

Suzuki nemá problém pitvat lidskou náturu a hrát si s velmi zvláštními věcmi jevy a v neposlední řadě i lidmi. A to se mi líbí :) Nepoužívá náročnou větnou stavbu ani strašidelné efekty (mám tím na mysli grimasy, litry krve a apod.), ale relativně krátké a úderné věty, mistrně využívá strachu a chytá Vás na něj jako rybář chytá své rybky (třeba i zlaté).

A konec? Kruh je věc nikoli hranatá, neudělá oděrky, ani Vás nezraní, přesto Vás poznamená. Vtáhne Vás do hlubin. Do hlubin zvláštního strachu a Vy jen budete doufat v to, že Vám čas nevyprší, protože kniha takovou moc nemá :)

P. S.: Při čtení kolem půlnoci, za naprostého ticha, kdy všichni okolo spali, se mi za hlavou ozvala tupá rána, která neměla zdánlivě příčinu (ani po ohledání veškerých skříní, dveří..vše bylo v naprostém normálu) a venku jemně začal ševelit vítr. Nic mě nemohlo překvapit a zatáhnout více do čtení, snad jen bouřka :)

Restr
06.07.2014 5 z 5

Viděl jsem jak americký remake, tak japonský originál, ale knihu ani jedno zpracování nepřekonalo. V knize totiž naplno vynikne výborné rozplétání záhady ohledně smrtící videokazety a také svébytná mytologie, kterou Suzuki vytvořil. Nejprve jsem se bál, že kniha nebude tak napínavá, zvlášť poté, co jsem viděl film. Nicméně jsem z něj už hodně zapomenul a tak pro mě kniha byla stále fantastickým zážitkem.

eraserhead
29.06.2014 5 z 5

Jak bláhové si myslet, že člověk po japonské filmové adaptaci i americkém remaku ví, o čem vlastně ten Kruh je. A mě jen těší, že jsem to všechno absolvoval v pořadí japonský film, US remake a knihu si nechal až na závěr. protože takhle jsem si vlastně užil všechno, Ta kniha je místy až neskutečná. Projevuje klasické japonské umění, které velmi obdivuji - vybudovat strach za použití prostých a vlastně hrozně jednoduchých věcí. Nádherná ukázka nepříjemného a pronikavého strachu v prostých větách. Ještě pořád to jde, a na papíře, když se to umí, to prostě funguje nejlépe. Promyšlený příběh, silné poselství (u horroru, chápete to?), hustá atmosféra. Posledních 30 stránek jsem dočítal včera za běsnící bouřky, lepší atmošku pro to jsem si přát nemohl. Nejvíce mě pobavilo to zjištění, že za všechno vlastně můžou Amíci.

minimonisek
17.04.2014 5 z 5

I když byla kniha trochu jiná než film, který jsem viděla dříve, tak se mi moc líbila. Děj je psaný velice poutavě. Knihu si určitě přečtu víckrát.

Kate.S
18.01.2014 5 z 5

Tato kniha byl opravdový zážitek. To, co jsem cítila při čtení Kruhu, jsem necítila u žádného předchozího hororu. Musím říct, že chvílemi jsem se opravdu bála a to hlavně, když jsem knihu četla večer. Příběh je velmi čtivý a napínavý. Nenašla jsem žádnou část, u které bych se nudila. Napsané opravdu skvěle.

jefff
30.10.2013 5 z 5

Horor jak má být. Tenká kniha, kterou musíte přečíst, hned jak ji začnete číst, jinak to nelze vydržet. Suzuki je skvělý spisovatel a umí příběh podat. Opravdový literární zážitek.

pakoshka
18.10.2013 5 z 5

Tři roky po přečtení Kruhu mám knihu stále v živé paměti. Proto měním své původní hodnocení ze čtyř na pět, takový dojem nezanechá každá kniha a jen velmi malou část knih, které jsem přečetla jen jednou, bych dovedla popsat i po pár letech. A za dalších pár let se ke knize ráda vrátím.

Nenu
04.09.2013 5 z 5

Jen jedno slovo: ÚŽASNÉ ....

Yanna0
06.08.2013 4 z 5

Hororová detektivka. Rozhodně doporučuji. Příběh se mi moc líbil, byl čtitelný a napínavý.

Kristy7
15.03.2013 5 z 5

Je škoda, že tento příběh je natolik známý, že jsem už očekávala jak vše bude probíhat. Pokud bych ho neznala, působil by na mě asi jinak, ale kniha to byla opravdu čtivá a napínavá. :)

evickakyticka
02.02.2013 5 z 5

První díl příběh o Sadako, která se teprve zahřívá, aby mohla v dalších dílech napáchat daleko více zla.

Lenka Žofka
06.11.2012 5 z 5

Rozhodně povedené....čte se to dobře a na japonskou literaturu i lehce.

Japonsko zfilmováno japonská literatura horory rozhlasové zpracování

Kodži Suzuki
japonská, 1957