Kruh

Kruh https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2181/bmid_kruh-knizni-klub-kruh-faK-2181.jpg 4 767 170

Kruh (Kodži Suzuki) série

V japonském hororovém příběhu reportér Asakawa narazí na případ čtyř lidí, kteří zemřeli zdánlivě bez příčiny v tutéž vteřinu na různých místech. Dopátrá se toho, že se znali a že týden před smrtí se dívali na videokazetu, která diváka varuje, že do sedmi dnů zemře... Tento mysteriózní horor byl v roce 1998 zfilmován.

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Knižní klub

Ringu , 1991

tomas2582
03.11.2016

Nejsem fanda audioknih, ale zpracování téhle knihy Norbertem Lichým nemá chybu. Doporučuji.

Katka81
15.09.2016 4 z 5

Super napínavé.

Ječmínek
09.08.2016 3 z 5

Detektivní pátrání se čím dál víc blíží k hororovitému závěru. Občas pátrači vaří z vody a přesto uvaří. Docela dobrý příběh, který stojí na dvou zajímavých nápadech a několika adrenalinových scénách.

Misha11
28.07.2016 5 z 5

Filmové zpracování miluju.
Miluju i japonskou kulturu a to jejich typické tajemno, běhá mi z toho mráz po zádech.
Ale ke knize - styl psaní skvělý, ale vyžaduje soustředění. Postavy také super, atmosféra obstojná, příběh graduje, chvílemi se dostavoval i jakýsi nepříjemný pocit - super. Sice jsem čekala malinko víc hororu, ale hvězdu neuberu - ten konec byl úžasný.

happy-smile
23.07.2016 4 z 5

Kniha je dobře napsaná a čte se sama. Celý děj je takový tajemný a chvílemi má člověk i pocit stísněna, jak se Asakawa a Rjůdži snaží odhalit všechna vodítka. Po přečtení se člověk těší na další díl, ale říká si, o čem asi tak může být... Film (americký remake) jsem viděla kdysi dávno a moc jsem si ho už nepamatovala, což považuju spíše za výhodu.

Meaki
21.07.2016 3 z 5

Už podle názvu jsem očekávala děsivý horor, při kterým tuhne krev v žilách. Dokonce jsem knihu četla spíše v dopoledním a brzkých odpoledních hodinách, abych se vyhnula případné nespavosti ze strachu. Nakonec se ukázalo, že kniha není až tak hororová, což mě osobně jedině potěšilo. Kniha mi přišla spíš něco, co bych definovala jako "mystická detektivka", kdy se hlavní hrdinové snaží přijít na kloub "záhadě".
Příběh je velice promyšlený, až bych řekla geniální, jak všechno do sebe zapadá. Konec mě naprosto ohromil. Ovšem byla bych raději, kdyby ona pokračování -Spirála- a -Smyčka- byla spíše odděleným příběhem nenavazujícím na Kruh. Raději bych zůstala u onoho konce z Kruhu, pokračování bylo už moc přitažené za vlasy, bylo to až na mě moc "japonské".

Ronnie68
16.07.2016 3 z 5

Kniha se přečíst dala ... ale můj šálek kávy to zrovna nebyl ... očekávala jsem trochu víc ..

Leonteenka
23.03.2016 4 z 5

Čekala jsem, že se u tý knížky budu víc bát, ale takový konec jsem nečekala.

Kamil2
09.03.2016 5 z 5

Před mnoha lety jsem viděl skvělý film, dnes jsem dočetl neméně skvělou knihu. Při čtení mne lehce mrazilo a občas mi mezi řádky problikávaly hrůzostrašné scény z filmu. Asi nejsilnějším okamžikem z celé knihy byl pro mne její závěr, kdy hlavní hrdina řeší dilema zda zachránit lidstvo, nebo obětovat vlastní rodinu.

DK197
18.02.2016 3 z 5

Všehovšudy tři silné scény, ale celkově super atmosféra.
Děj poněkud plný náhod a jasnozřivosti.
Ale úplně špatné to nebylo.
50%?

juli2
15.02.2016 4 z 5

Velice napínavá knížka. Líbil se mi charakter hlavních postav a celkově jak je kniha pojatá. Během čtení jsem nenarazila na nějaké hluché místo či nudnou pasáž, což se stává jen málo kdy.
Každopádně kniha nebyla tak strašidelná, jak jsem si myslela, že bude. Na začátku jsem se bála, protože je to "ten" kruh a velkou roli hrál faktor, že jsem byla sama na noční :-D. Takže poté na denním světle to bylo "pouze" napínavé, ale za to na 1000000% a to až do poslední věty. Kniha mě prostě pořád lákala, abych ji četla. Rozhodně bych ji doporučila :-)

ber-tram
05.01.2016 4 z 5

U mystérií tohoto druhu netrpělivě čekám, co je oním »jádrem pudla« a jak to vlastně celé dopadne. Jaký moment je tím kruciálním? Završí autor příběh brilantním logickým šokem, jenž unikal čtenářovi, nebo to jenom nějak zaonačí do ztracena, nevěda si už rady, kudy ve zinscenované spleti událostí dál?! Na první otázku padla odpověď průhledná - nešlo o nic jiného než o důsledky vynuceného koitu s hybridem - a na druhou neurčitá - nijak to přímo nedopadne, konec zůstává otevřený, živený znepokojivou vidinou potenciální epidemie. Kruh nicméně drží strhující otáčky, je napsán střízlivě čili se čte jedním dechem.

Fantasysvet
29.12.2015 5 z 5

Novela Kruh je zmesou duchárskeho príbehu a detektívnej fikcie, ktorej v istých momentoch decentne a úderne sekunduje hra so symbolikou, folklórom a poverčivosťou človeka. Cez náhodné úmrtia, ktoré na prvý pohľad nič nespája, až po možnú existenciu ľudí s paranormálnymi schopnosťami, ktorí dokážu za istých okolností narušiť silou vôle krehkú hranicu medzi životom a smrťou, nastavuje čitateľovi zrkadlo možnej alternatívnej reality. Vrhá ho do víru nonsensu popierajúceho zákony vedy a techniky. Núti ho spochybňovať isté aspekty samotnej evolúcie a klásť si odrazu také otázky, na aké by zrejme počas svojho života nepomyslel, keby mu do neho nevstúpila podobná náhoda, aká vstúpila do životov hlavných protagonistov príbehu.

Abstraktný svet Kojiho Suzukiho má iba jeden malý nedostatok. Nie je určený pre bežného čitateľa. Námet je spracovaný natoľko náročne, že si žiada vaše plné sústredenie sa. Čitateľ, ktorý má chuť iba na niečo praobyčajne strašidelné, vyhľadáva skôr oddychové a zábavné veci, prípadne iba veci konzumné, mainstreamovo hororové, nebude z tejto knihy dvakrát nadšený. A možno sa pri nej začne časom i nudiť. Čo je viac-menej pochopiteľné. Avšak čitateľ, ktorý má rád výzvy a nebojí sa čítať medzi riadkami napriek náročnej téme, zažije jedno neopakovateľné snové a dych berúce dobrodružstvo s koncom, ktorý má od sladkého happy endu na míle ďaleko, aj keď vyznieva naveľa pozitívne.

Obuvník
29.12.2015 4 z 5

Kruh je v temných vodách hororu velikým pojmem a já jsem za něj hrozně vděčný, protože Kniha a její mladší bráška Film dělají čest tomuto žánru, který je mnohdy nazýván pokleslým.
Ano, kdekdo pokrčí nos, ale pokud vidí dále než za skla svých slunečních brýlí, musí uznat, že má před sebou kvalitní počin.
Já dělím knihy mezi dobré a špatné a nezajímá mě, zda se jedná o horor, detektivku, drama ze života, pohádku, nebo červenou knihovnu. Každá do jedné vás může srazit k zemi. A zatímco si budete hýčkat odřená kolena, budete vzpomínat na příběh, který jste díky ní zažili.
Kruh je závodem o holý život. Čas ubíhá stejně rychle jako stránky, které obracíte, abyste se dobrali rozuzlení. Psychologie postav je vykreslena komorněji než u západní literatury, což má své klady i zápory. Mně osobně chybělo větší pouto k hlavním hrdinům. Za to samotný příběh má "vražedné" tempo a umně graduje až do poslední stránky. Konec je otevřený jako červí díra. Zbývá jen sehnat další díly a nechat se vtáhnout.
Mimochodem, Sadako je naprosto ultimátní jméno, které samo o sobě budí respekt. Raději ho nevyslovujte nahlas. V opačném případě nemá smysl plánovat si věci déle jak týden dopředu...

ibrahimgilbert
30.10.2015 5 z 5

Skvěle napsané, čtivé, propracovaný originální příběh. Zhruba od strany 200 jsem se nemohla odtrhnout. :-) Film je v porovnání s tímhle geniálním dílem nuda.

cantona
15.07.2015 4 z 5

Tato kniha mě bavila. Příběh ke konci opravdu gradoval takže spokojenost. Někde byla hlušší místa, ale napínavé to bylo až do konce. Takže se těším na druhý díl.

veronie
06.07.2015 4 z 5

U této knihy mi ze začátku vadily japonská jména, názvy míst i měst, ale když jsem si na to zvykla, čtení už nebylo ničím rušeno. Začátek byl poněkud vláčný, ale konec mě uchvátil. Byl napínavý a překvapující.

Valyk
31.05.2015 4 z 5

Zajímavá kniha. Chvílemi mi stylem připomínala Murakamiho magický realismus. Příběh je od počátku do konce napínavý. Nenašel jsem sice nějakou hlubší myšlenku, ale o to více jsem byl spokojen s psychologií postav, které autor docela úspěšně staví do kriticky vypjatých situací. Oceňuji také sebevědomou stručnost, neokázalé ale přesto výstižné vyobrazení prostředí.

mitko
01.05.2015 5 z 5

Samozrejme som najprv poznal film a až potom som prečítal knihu, o to väčšie prekvapenie pre mňa bolo, že je to skôr písané ako detektívka než horor. Nebyť toho filmu, tak by pre mňa kniha nebola taká strašidelná (pri čítaní som si predstavoval určité scény z filmu a proste mu trocha stúpne tep :D), ale zato atmosféru mala oveľa lepšiu. Príbeh naozaj nedá vydýchnuť, hlavný hrdina informácie hľadá postupne a pre čitateľa je to len zaujímavejšie a zaujímavejšie a posledných niekoľko stránok keď mu dochádza čas, sa už proste muselo prečítať na jeden záťah. Záver vyznieva oveľa lepšie a spojenie to všetko s vírmi je proste geniálny. Kniha navnadila na ďalšie diely.

Dryáda
27.04.2015 4 z 5

Velmi čtivá a napínavá, ale ne příliš hororová kniha, která je mnohem propracovanější a zajímavější než film.

Japonsko zfilmováno japonská literatura horory rozhlasové zpracování

Kodži Suzuki
japonská, 1957