Zimní král

Zimní král https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22247/kronika-valecnikova--22247.jpg 4 169 32

Kronika válečníkova série

Román Zimní král je prvním dílem umělecky ztvárněných kronik a pověstí z okruhu legendárního krále Artuše. Vypravěč, někdejší Artušův válečník Derfel, rozvíjí dramatickou fresku událostí, k nimž došlo po smrti krále Uthera, o jehož syna a následníka, narozeného za mrazivé noci, se střetávají britští velmoži pátého století n.l., jejich sasští protivníci, a stejně urputně i kněží nové křesťanské víry se svými keltskými odpůrci, žárlivě střežícím věkovitá kouzla druidů. Práva bezbranného prince Mordreda hájí přísahou vázaný královský levoboček Artuš, jehož láska k princezně Guineveře obohacuje román o věčný motiv sváru povinnosti a touhy po osobním štěstí. V Cornwellově poutavém líčení, opřeném o hluboké a rozsáhlé znalosti historických událostí a dobových reálií, věrohodně ožívají postavy, které stály u zrodu jednotné britské říše a dodnes zůstávají symbolem středověkého rytířství.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Oldag

The Warlord Chronicles I - The Winter King , 1995

joona
23.03.2016 5 z 5

Zimní Král první část úžasné ságy saského zajatce, který se stane jedním z největších valečníků temného věku ketské Británie, kdy se po rozpadu říše Římské utkávají o nadvládu keltská postřímská královstí s kmeny bojovných Sasů. Nastává také konflikt starého náboženství druidů s křestanstvím.
Bernard Cornwell je bořič mýtů artušovských legend, děj se snaží popsat a vysvětlit reálně, což se mu povedlo víc než mistrně. Popis charakterů hlavních postav je dokonalý, jedni uznávají čest a ideály, jiní raději intrikují.

moudivlacek
12.03.2016 3 z 5

Tak mě kniha dost překvapila a doteď si říkám, co je vlastně pravda. Zatím vše, co jsem znala jako legendy o Artušovi se tříští. Ze začátku jsem měla problém se začíst, ale chtěla jsem vědět, s čím se podle autora liší moje představy o legendárním představiteli. Mistrovské povídání Derfela mě upoutalo a tomu jsem uvěřila hned na slovo. Jen přemýšlím, jestli mám číst dál. Asi ano, chci vědět, jak to bude pokračovat.

kalache
13.12.2015 5 z 5

...jestli někdo dokáže napsat historický román,tak je to Bernard Cornwell.Hluboká poklona,mistře!..

Kraken84
16.09.2015 5 z 5

Od první strany jsem si zamiloval autorův um popsat cokoliv tak krásně, vznešeně (jak to má být, když mýtus ožívá) ale i tak, aby to neznělo lacině. Yoga, oběd, knihovna - tentokrát si vezmu hned 2 další ze série.

Alma-Nacida
05.04.2015 4 z 5

Trochu pomalejší rozjezd a celkově je kniha ukecanější, než např. Uhtred, ale jinak hodnotím kladně hlavně autorovu typickou zálibu v předkládání zcela opačných skutečností, než nám byly prezentovány v dějepisu. To mě vždycky bavilo a pořád baví: Jak to asi bylo ve skutečnosti? ;-)

klokan.1905
08.01.2015 5 z 5

Zimní král...
Přiznávám, že ze začátku jsem měl trošku problém se do toho začíst, nicméně poté - paráda... Nezbývá, než sáhnout po pokračování... ;-)

Silmaria
23.06.2014 5 z 5

Celou sérii jsem zhltla jedním dechem, dlouho jsem se jí vyhýbala s tím, že to bude jen popis bitev, ale velmi mě překvapilo, jak odlišné je tohle vyprávění od klasického Artušovského příběhu, ale tím líp! Hltala jsem stránku za stránkou, zvratů bylo nepočítaně, ale do poslední stránky jsem nevěděla, jak to dopadne. Celou sérii rozhodně doporučuji!!! Pro mě nejlepší 4 knížky od Cornwella!

Endy17
25.12.2013

Autor se poměrně výrazně místy rozchází s mým dosavadním pohledem na historii - zajímalo by mě, kde je pravda. Nicméně knížka se mi líbí a těším se na druhý díl!

Garik
24.03.2013 4 z 5

Poznámka k deju:
Začiatok mi pripadal neuveriteľne rozvláčny, až vyslovene nudný, aj keď ako úvod do prostredia a zoznámenie s postavami asi opodstatnený. Tých prvých 70 strán bolo veľkým trápením. Ale potom... No, potom to už bol typický Cornwell.

Poznámka k prekladu:
Myslím, že prekladateľka sa zopárkrát škaredo potkla.

Poznámka ku komerčnému počinu vydavateľa:
U takýchto ság býva bežné, že autor do každého ďalšieho dielu vloží nejaké tie „vsuvky“, ktorými čitateľovi občerství pamäť, prípadne toho, kto predošlý diel nečítal, takto uvedie do obrazu.
Český vydavateľ sa však rozhodol vydať už kompletnú „Kroniku válečníkovu“ v štyroch dieloch miesto v pôvodných troch (a to mal v pláne rozdelenie do piatich!), čím došlo k tomu, že dejová línia je zbytočne narušovaná (a autorovo úsilie znehodnotené) a „pripomienky“, ktoré boli v texte pôvodne logicky umiestnené, pôsobia rušivo, nemiestne, ba až absurdne. Kompozícia diela padla za obeť komercii. To je českému vydaniu tohto Cornwellovho diela na škodu. Najmä na čitateľa, ktorý to číta bez toho, že by o spomínanom rozdelení vedel, to musí pôsobiť dosť zvláštnym a mätúcim dojmom.

Záver:
Odhliadnuc od týchto drobností musím konštatovať, že sa jedná o skutočne vynikajúce dielo, ktoré ponúka nový a možno trochu nezvyčajný (aspoň ja som sa dosiaľ s podobným nestretol) pohľad na postavy artušovských legiend a dobu s Artušom spájanú. Odporúčam!

I.Zi...
20.11.2011 4 z 5

...Merlin rád prohlašoval, že život je žertem bohů a žádná spravedlnost neexistuje. Musíš se naučit smát, řekl mi jednou, protože jinak by ses uplakal k smrti...

..."Vidíš co dělá? Boří staré. Proč? Aby nám mohl vnutit své lacině pompézní pověry. Proč nemůže nechat na pokoji to, co je staré? Nestaráme se o to, jestli hlupáci chtějí uctívat tesaře, tak proč on se stará, koho uctíváme my? Čím víc bohů, tím lépe, říkám. Proč potřebuje urážet cizí bohy, aby vyzvedl svého vlastního? To přece nedává smysl."...

... "Druidové nesmějí nic sepsat, to je proti pravidlům. To přece víš! Jakmile něco napíšeš, je to už neměnné. Stane se z toho dogma. Lidé se o to budou dohadovat, začnou být panovační, autoritářští, odvolávají se na ty texty, vypracovávají nové rukopisy, hádají se ještě víc a brzy kvůli tomu jeden druhého odsuzuje na smrt. Když nic nenapíšeš, nikdo přesně neví, co jsi řekl, a vždycky to můžeš změnit."...

Nerissa
04.09.2011 4 z 5

Artušovská legenda, tak jak ji neznáte, ale vyprávěná naprosto mistr. Vtáhne vás to do děje a než se nadějete musíte sáhnout po dalším díle. Jedna z mých zamilovaných a mnohokrát čtených knížek.

Tazz1
30.08.2011 5 z 5

Musím říci, že tuhle ságu o Artušovi jsem sice zhltnul, ale docela mě dostalo to, že vlastně Artušovské legendy nejsou pravda až tak, jak je nám obvykle podáváno, stejně jako rytíři kulatého stolu nejsou jen kladní hrdinové. A co teprve takový Lancelot :-) . Zajímavý je rovněž prvek Merlina a střet starých náboženství s křesťanstvím. Stejně jako příchod Sasů, tady největší dobytci a za časů Robina Hooda největší klaďasové...no prostě přectěte si sami :-)