Rebel

Rebel https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87682/bmid_rebel-zJH-87682.jpg 4 110 22

Kronika občanské války Bernard Cornwell je v anglosaském světě úspěšný a známý autor, který se proslavil zejména romány o Richardu Sharpovi, ale tato kniha je podle vyjádření britského tisku ještě lepší. Je to příběh Seveřana Nathaniela Starbucka, který se na počátku války Severu proti Jihu ocitl na jižanském území a z vděčnosti k Washingtonu Faulconerovi, který mu zachránil život, vstoupil do jeho pluku, takže se vydal do boje proti vlastním lidem, mezi jiným i svému otci. Nathaniel Starbuck, syn známého bostonského kazatele, zaníceně kážícího proti otrokářství a domáhajícího se podrobení vzpurného Jihu, se řízením osudu na jaře 1861, na počátku občanské války v USA, ocitne v Richmondu, hlavním městě rebelie. Před potupným ztýráním ho zachrání otec jeho přítele, také studenta semináře v Yale, a Nathaniel z vděčnosti vstoupí do jižanské armády. Na Jihu se zamiluje do krásné dívky dost pochybných mravů. Postupně v sobě odhaluje zcela jiné vlastnosti, než jaké v něm chtěl pěstovat jeho neúprosně přísný otec. Místo kněze se stává vojákem a stále častěji se dopouští hříchů, kterých se pod vlivem rodinné výchovy dříve děsil. Po první velké bitvě, v níž Jižané vítězí, se stává plnoprávným příslušníkem armády Konfederace. Kniha líčí nejen jeho příběh, ale i poměry v odštěpenecké Virginii na počátku šedesátých let devatenáctého století. Rebel je první část čtyřdílné kroniky občanské války.... celý text

Pawlisman
03.03.2014 3 z 5

První dil - zklamání a spíše nuda. další díly nebudou, ač se nám autor třeba rozjede. Bohužel, začátek dobrý, ale pak jak nějaký romantický román - o ničem. Bez nějakého přínosu. Pozadí civilní války málo vystupuje a tak je to spíše nějaký nezajímavý společenský román. Na konci už se bitvy dočkáme, ale že by její zachycení bylo nějak skvělé, těžko mohu říci. Spíše jsem se často nudil. Bohužel, přijde mi, že pan Cornwell není top spisovatel, který má ve svém stylu nějaký šmrnc. Je to tak nějak prázdné a to myšlenkově i dějově. 6/10

čef
10.09.2012 5 z 5

Přečetl jsem drtivou většinu knih mistra Cornwella, kterého považuji za nejlepšího spisovatele historických románů z anglické historie a mohu s klidným svědomím prohlásit, že v tomto prvním díle nové série překonal v mnohém vysokou úroveň sérií předešlých. Nathaniel Starbuck není až takový bijec jako např. Richard Sharp a ostatní, je více rozpolcený, chybující a tedy lidštější. Popis bitvy u Run Bullu je zdá se mi mnohem umělecky výše, než např. popis bitvy u Azincourtu z jeho dalšího románu a řekl bych, že dosahuje úrovně Tolstého popisu bitvy z Vojny a míru. Těším se na další díly.