Křídla ve větru

Křídla ve větru https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/265214/bmid_kridla-ve-vetru-oWu-265214.jpg 4 251 62

Sarah Grimkéová, děvče z významné rodiny, oplývá nenasytným intelektem a buřičskými názory. Již od útlého věku tuší, že je předurčená pro něco velkého, ale brání jí v tom konvence omezující ženy na začátku devatenáctého století. Na své jedenácté narozeniny v roce 1803 dostane od rodičů do vlastnictví černošskou hospodyni Hetty zvanou Drobek. Sarah se otroctví protiví a Drobka by nejraději vůbec nepřijala a darovala jí svobodu. Něco takého bylo ale v oněch časech nemyslitelné. „Otroctví je náš životní styl,“ říkávala jí matka, „smiř se s tím.“ Osudy Hetty a Sarah Grimkéové se tak navždy spojí a čtenář sleduje třicet pět let jejich společného života naplněného touhou po svobodě a spravedlnosti. Zničené naděje, zradu, neopětovanou lásku a společenské vyhoštění, to všechno musí Sarah přetrpět, dokud si nenajde místo po boku své nebojácné mladší sestry Angeliny, bojovnice za ženská práva a zrušení otroctví. Jejich odhodlání proslaví sestry v dalekém okolí. Sue Monk Kiddová se při psaní románu Křídla ve větru inspirovala historickou postavou Sarah Grimkéové a prostřednictvím skutečných i fiktivních postav mistrovsky vykreslila jedno z nejbolestnějších období amerických dějin.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Invention of the Wings

Safienka
16.11.2015 4 z 5

Krásný příběh o naději, o cestě za svobodou. Čtivé, místy mrazivé a bohužel reálné. Černá a bílá, bohaté paničky a jejich otroci...Hodně mi to připomínalo Černobílý svět od K.Stockettové. Sarah si ze svého otroka udělá přítelkyni a snaží se i se svou mladší a krásnější sestrou dokázat, že lidé mají být svéprávní a svobodní. Činy, které se zaznamenaly do dějin a které jim zaručily stoprocentně lepší karmu :-)

LaurielStilton
29.07.2015 3 z 5

Príbeh belošky Sarah a jej černošskej otrokyne Hŕstky ma oslovil najmä kvôli téme, ktorou je odvaha žien meniť svet. Sarah aj napriek tomu, že je ženou na začiatku 19. stor., t. j. predurčenou nanajvýš na to, aby sa starala o deti, vystúpi so svojou sestrou verejne proti otrokárstvu a postaveniu ženy v tej dobe. Vďaka postave Hŕstky sa na druhej stane dozvedáme o krutom živote otrokov a ich túžbe po slobodnom živote. Na vzťahu týchto dvoch postáv vidíme formovanie myšlienok na zmenu zmýšľania vtedajšej spoločnosti. Pri tejto knihe, ktorá je okrem iného veľmi dobrým spracovaním životov skutočných sestier Grimkéových, som bola vďačná za takýchto hrdinov minulosti, ktorí prispeli k tomu, kam sa naša spoločnosť posunula.