Křídla ve větru

Křídla ve větru https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/265214/bmid_kridla-ve-vetru-oWu-265214.jpg 4 251 62

Sarah Grimkéová, děvče z významné rodiny, oplývá nenasytným intelektem a buřičskými názory. Již od útlého věku tuší, že je předurčená pro něco velkého, ale brání jí v tom konvence omezující ženy na začátku devatenáctého století. Na své jedenácté narozeniny v roce 1803 dostane od rodičů do vlastnictví černošskou hospodyni Hetty zvanou Drobek. Sarah se otroctví protiví a Drobka by nejraději vůbec nepřijala a darovala jí svobodu. Něco takého bylo ale v oněch časech nemyslitelné. „Otroctví je náš životní styl,“ říkávala jí matka, „smiř se s tím.“ Osudy Hetty a Sarah Grimkéové se tak navždy spojí a čtenář sleduje třicet pět let jejich společného života naplněného touhou po svobodě a spravedlnosti. Zničené naděje, zradu, neopětovanou lásku a společenské vyhoštění, to všechno musí Sarah přetrpět, dokud si nenajde místo po boku své nebojácné mladší sestry Angeliny, bojovnice za ženská práva a zrušení otroctví. Jejich odhodlání proslaví sestry v dalekém okolí. Sue Monk Kiddová se při psaní románu Křídla ve větru inspirovala historickou postavou Sarah Grimkéové a prostřednictvím skutečných i fiktivních postav mistrovsky vykreslila jedno z nejbolestnějších období amerických dějin.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Invention of the Wings

Jana283
22.02.2017 5 z 5

Miluji příběhy osobitých statečných nekonvenčních žen. Miluji knihy, které dodávají člověku odvahu a energii pro každodenní malé boje. Taková jsou křídla ve větru.

MichelleS
29.01.2017 3 z 5

Za tímto čtivým a citlivým příběhem je ohromný kopec práce, obdivuji jak autorka dokázala vsadit příběh do doložených faktů, zůstat jim věrná, je výborná vypravěčka, z některých scén čtenáře až mrazí. Ale byly i věci, které mi vadily. Některé dějové zápletky trochu přitažené za vlasy, právě k vytvoření nějaké té efektní situace, dětské uvažování stejné jako dospělé, mužské postavy nepropracované. 3 hvězdy je málo, ale 4 moc.

gossipavlina
17.11.2016 4 z 5

Knížka se mi hodně líbila. Samotné téma boje za zrušení otroctví a boje za ženská práva je zajímavé, a pak i to, že se autorka nechala inspirovat příběhem skutečných osobností.
Se Sarah a s Drobkem jsem strávila několik příjemných večerů.
Doporučuji.

Karcoolka2210
23.10.2016 5 z 5

Dávam 5, lebo tento príbeh ma prekvapil. Netušila som, že autorka vychádzala z historických postáv a mnohé skutočnosti v knihe sa odohrali naozaj. Aj ma to dosť prekvapuje, keďže súčasťou môjho štúdia bola aj história USA, ale o Sarah a Angeline Grimke a ich boji o zrušenie otroctva a zrovnoprávnení žien som nikdy nepočula. Skvele podaný príbeh a pohľad zo strany otrokárov aj otrokov. Človeku sa rozum zastavuje ako sa narábalo v minulosti s černochmi a že sa to žiaľ deje aj dnes. Fakt stojí za prečítanie táto kniha.

bookcase
25.09.2016 4 z 5

Nebylo to špatné, ale na můj vkus příliš zdlouhavé, hodně jsem přeskakovala.

Privda
16.07.2016 5 z 5

Tato kniha se mi četla celkem pomalu. Každopádně námět této knihy je dobrý. Konec knihy mě trošku zklamal, přála jsem hlavní hrdince Sarah trošku jiný konec. :)

pocketka
14.07.2016 3 z 5

Ač nerada, zde asi půjdu proti proudu. Kniha pro mne byla docela zklamáním. Velice zdlouhavý a natahovaný děj, knihu jsem stále odkládala a vracela se k ní. Je to má nejdéle čtená kniha, trvalo mi asi 6 měsíců se jí prokousat. Velice mi vadil překlad u Drobka. Je mi jasné, že otroci nemluvili spisovným jazykem, ale velmi mi vadily výrazy jako "velkej, divnej...". Tři hvězdičky dávám pouze za téma knihy.

Danka1975
09.07.2016 3 z 5

. . Tak je mi z té knihy tak nějak smutno. . obdivuji autorku s jakou pečlivoští a studium k postavám přistupovala. . zase jsem o něco chytřejší a přiznávám, že tentokrát jsem bratra Googla moc na pokoji nenechala :-) . .(hlavně jak představitelky a představitelé vypadali, co jaký výraz obsahoval apod. . . ).jinak paradoxně za mě vykreslaní Drobka bylo živější a přesvědčivější. . . ale zase: poněkud zdlouhavé. . . . a pokud mohu porovnat, tak Černobílý svět mě zasáhl podstatně více. Tady pořás čteme o počátku 19.st, ale když si vezmu co se dělo ještě za vlády Kenedyho, což je doba nedávno minulá, tak z toho se chce plakat . . Z hlavní hrdinky na mě dýchal smutek, snad dobrovolná samota. Poznala jsem, že pořád platí, že "kážou vodu, pijou víno". . všichni jsme tolerantní, chceme spravedlnost, ale hlavně, ať se to netýká nás osobně. . .knihu určitě doporučuju a jen podotýkám, že jsem ji akorát "zaklapla". . .takže se mé pocity ještě ustálí, usadí . . .

rubit
17.04.2016 4 z 5

Kniha byla pěkná a čtivá, ale taková standartní, klasika. Když srovnám s Černobílým světem, tak ten u mě vyhrává.

milunka21
25.03.2016 5 z 5

Skvely,silny pribeh zalozen na skutecne udalosti.Moc se mi libila :-)

Katka81
19.03.2016 5 z 5

Krásná kniha. Pár stránek trvalo než jsem se pořádně začetla, ale nakonec se z toho vyklubal velmi zajímavý a dojemný příběh umocněný navíc tím, že byl sepsán na základě historických událostí. Jedno zůstává neměnné "všichni toužíme po kousku oblohy".

Paja85
03.03.2016 5 z 5

Opravdu pěkná knížka o težkých časech otroků ve Virginii. Četla se sama. Doporučuji

putpuda
01.03.2016 5 z 5

Krásná kniha. Čtivě napsaná. Téma podobné Černobílému světu, spíše předchůdce (co se doby týká) a alespoň podle mého názoru se tato kniha blížila více realitě.

Určitě se budu těšit na další od této spisovatelky a doufám, že bude mít podobné téma.

zulanek
21.02.2016 4 z 5

Pěkné počtení,tématem podobné knize Černobílý svět. Velmi lidsky a poutavě popsané postavení černošských otroků v rodinách "bílých",jejich touha po svobodě a po vlastním "Já".

hanka616
15.02.2016 5 z 5

Kniha založená na skutečných událostech. Kniha o zoufalství, krutosti, smutku, přátelství, ale především o odvaze a touze dvou žen, které se snaží změnit svět. Rozhodně doporučuji přečíst.

josska
11.02.2016 4 z 5

pěkně se četla ale čekala jsem lepší konec

Šánka
20.01.2016 5 z 5

Děj knihy začíná počátkem 19. stoleti na americkém otrokářském Jihu a provází nás po několik desetiletí úzce spjatými životy bílé dívky Sarah a její mladičké otrokyně Hetty. Sarah, která nesnáší otroctví, touží po vzdělání, po svém snu, doplňuje Hetty a její sen o svobodě, kterou ničí krutost, nelidské zacházení s otroky a daný řád.
I když je to smutné čtení a černý mrak nad americkými dějinami, i tak je to kniha o velké síle a nezdolnosti lidského ducha, která ve mně zanechala hluboký dojem nejen svou vyprávěcí hodnotou a odkazem, ale i tím, že je inspirována skutečnými postavami.

PetraBery
15.01.2016 5 z 5

Opravdu dobře pojatý a vyprávěný příběh o krutosti, kterou sebou přinášelo otroctví. Hetty Drobek mi byla hodně sympatická, krásná myšlenka, jak vyprávět životní příběh - formou ručně vyšitého přehozu. Příběh o odvážné Sarah, která se svojí sestrou prokázala neuvěřitelnou odvahu a dokázaly jít proti proudu a proti otroctví se prosadit. Jsem ráda, že kniha je inspirovaná skutečnou postavou. Určitě doporučuji.

silazwyku
14.01.2016 4 z 5

Pěkný příběh

JanaDor
30.11.2015 5 z 5

Přes sílu sdělení je příběh vyprávěn jemně a lehce. Až výborně popsané pocity postav mi pomáhali domyslet si šílenou bezmoc, krutost a neuvěřitelnou víru některých lidí. Kdybych to přirovnala, při čtení jsem neslyšela bubny, ale housle, které vyjadřovaly intenzitu působnosti prožitku na mé city a myšlenky. Asi nelze říct nic jiného, pokud jsem vás zaujala, než přečtěte si Křídla ve větru a pochopíte, co symbolizuje název.
Autorka dle mého perfektně propojila dvě rozdílné dívky, které zdánlivě neměly nic společného. Velmi dobře ukazuje na lidi, z nichž někteří si uvědomovali, že otroctví je špatné, ale z chamtivých příčin mlčeli. A na lidi, kteří opravdu věřili, že bílá rasa je nadřazena nad černou a dokonce se odvolávali na Boha. Jako kdyby za to mohl…..