Křídla ve větru

Křídla ve větru https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/265214/bmid_kridla-ve-vetru-oWu-265214.jpg 4 251 62

Sarah Grimkéová, děvče z významné rodiny, oplývá nenasytným intelektem a buřičskými názory. Již od útlého věku tuší, že je předurčená pro něco velkého, ale brání jí v tom konvence omezující ženy na začátku devatenáctého století. Na své jedenácté narozeniny v roce 1803 dostane od rodičů do vlastnictví černošskou hospodyni Hetty zvanou Drobek. Sarah se otroctví protiví a Drobka by nejraději vůbec nepřijala a darovala jí svobodu. Něco takého bylo ale v oněch časech nemyslitelné. „Otroctví je náš životní styl,“ říkávala jí matka, „smiř se s tím.“ Osudy Hetty a Sarah Grimkéové se tak navždy spojí a čtenář sleduje třicet pět let jejich společného života naplněného touhou po svobodě a spravedlnosti. Zničené naděje, zradu, neopětovanou lásku a společenské vyhoštění, to všechno musí Sarah přetrpět, dokud si nenajde místo po boku své nebojácné mladší sestry Angeliny, bojovnice za ženská práva a zrušení otroctví. Jejich odhodlání proslaví sestry v dalekém okolí. Sue Monk Kiddová se při psaní románu Křídla ve větru inspirovala historickou postavou Sarah Grimkéové a prostřednictvím skutečných i fiktivních postav mistrovsky vykreslila jedno z nejbolestnějších období amerických dějin.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Invention of the Wings

Arev122
18.01.2020 5 z 5

Fiktivní románové zpracování života téměř neznámé bojovnice proti otrokářství a za alespoň minimální emancipaci žen v Americe v 19.století mě zaujal, že jsem si vygooglovala skutečné informace o hrdince této knihy.
Kniha je psána v krátkých kapitolách , kde se střídá pohled na život bělošky Sarah a černé otrokyně. Mě se příběh líbil.

Rossel
11.08.2019 4 z 5

Velmi šikovně uchopené vyprávění. Téma je ukázáno ze všech stran, příběh se plynule přelévá a autorka dobře snoubí realitu s fikcí.
Díky knize jsem se dozvěděla o sestrách Grimkéových, o kterých jsem nikdy před tím neslyšela. Což je s podivem. Velmi překvapená jsem ale byla, že ani v Americe, která je s historií otroctví mnohem blíže spjatá a je na toto téma (z pochopitelných důvodů) háklivá, jsou prakticky neznámé!

helena8550
28.06.2019 5 z 5

Vždycky mám problém neubrat knize z hodnocení, když mi hlavní hrdina není úplně sympatický (ač to objektivně nepovažuji za podmínku kvalitní knihy). Až do konce knihy jsem měla ze Sarah rozporuplné pocity. Na druhou stranu - neumím si ani představit žít v té době. V dané společnosti. A být ženou. A co teprve být černoch. Nebo rovnou černá žena. Stejně jako její kamarádka Drobek.
Je něco úplně jiného číst o otrokářství nebo postavení žen v minulosti v "encyklopedie" a číst o tom v osobních příbězích (částečně vycházejících z reálných postav). Jediné, co na mě působilo rušivě, byl překlad do češtiny některých "negerských" slov (hlavně třeba jmen). Ale neuměla bych to líp (a nevím, jestli k tomu čeština dává prostor) a naopak smekám před viditelným ale nenásilným/"nepřehrávajícím" rozdílem mezi tím, když vypráví Sarah a kdy Drobek.

Pisquosus
05.06.2019 5 z 5

Velmi zajímavé a neotřelé téma. Knihu obdobnou tematikou jsem četla poprvé, byla velmi zajímavá především tím, jak se prolínaly dvě linie vypravěče, na jedné straně stojí emancipovaná žena a na druhé straně stojí černá otrokyně.
Další plus knihy je, že vychází z reálných situací, které se skutečně staly. Myslím, že se spíše jedná o čtivo pro ženy, protože je kniha navozuje pocit, že se jedná o romanci, ale není tomu tak.
Po přečtení knihy jsem si vyhledala další informace, které se vztahují k této tématice, a to mě právě na čtení velmi baví, když se dozvím něco nového a že mě obohatí a další vědomosti.

Lena79
31.01.2019 5 z 5

Pohled na otrokářství z obou úhlů, vlastně tak trochu ze tří, protože Sarah se s rolí majitelky otroka smířit rozhodně nechtěla. Dlouho jsem se do knihy nemohla začíst, často jsem bojovala s odhodláním knihu odložit...Nakonec jsem vydržela a knihu dočetla. Určitě zajímavé téma.

6839
13.09.2018 4 z 5

Stále vidím Drobka procházet se po městě, spát za dveřmi na studené podlaze, přihlížet bičování jiného otroka ve vlastnictví rodiny G., Zde vystupuje Sarah, a její neméně poutavá část vyprávění, její pohled na Drobka, s mašlí, jejího dárku. Jak jsou lidé schopni podrobit si jiného člověka, a udělat z něj otroka?

evickakyticka
14.07.2018 4 z 5

Otroctví bylo nepochybně tou částí lidské historie, na kterou nemůžeme být pyšní. Tady se dozvídáme pravdivý příběh o boji za jeho zrušení. Příběh je podán z obou konců . Tedy o Sarah, která byla bojovnicí za práva žen a zrušení otroctví a taky o Drobkovi, která byla černoškou, tedy otrokem. Vyprávění se mi líbilo, bavilo mě, až na konec, kdy se pitvá nábožensví a vztah k Bohu (tady přivírám obě oči při hodnocení).

kasavubu
22.02.2018 4 z 5

Tak z téhle knihy na mě dýchlo hodně smutku. Sarah i Hetti-Drobek byly každá svým způsobem neuvěřitelně silné ženy. Upřímně obdivuji jejich odvahu, s jakou dokázaly jít za tím, po čem toužily. Nejvíce mě ale rozesmutnila Drobčina matka Charlotte, jejíž nezlomnost jsem obdivovala snad ze všeho nejvíc. Právě její životní osudy mi přišly z celé knihy asi nejdojemnější. O sestrách Grimkeových jsem nikdy neslyšela, autorce se, myslím, podařilo vylíčit jejich příběh poměrně dost autenticky, prostudovala hodně pramenů a sekundární literatury k jejich tématu. Kniha byla skvělá, jediným jejím nedostatkem byl pomalý rozjezd. Až téměř do poloviny mě kniha moc neoslovila, všechny hrdinky se mi ale postupně dostaly natolik pod kůži, že mi nezbývalo než jen číst a číst až do poslední strany.

caracol
22.02.2018 3 z 5

Hezké téma, ale místy mi kniha přišla zdlouhavá. Trvalo mi, než jsem se začetla. Konec je lepší než začátek. Ve finále jsme ráda, že jsme knihu přečetla, ale znova bych se k ní asi již nevrátila.

PavlaJirka
10.02.2018

Krásný příběh,hltala jsem každou stránku a těšila se na další. Knihu jsem přečetla za dva dny a neubránila jsem se slzám

Káča2015
08.02.2018 5 z 5

Četla se lehce, téma sice stokrát probrané, ale nenudilo. Postavy sympatické tím, že nejsou černobílé.

whiolet
13.12.2017 3 z 5

Kniha mě bavila do první poloviny, bohužel druhá polovina knihy přebila všechna superlativa a spadla do průměrného čtení.

Audrina
05.11.2017 4 z 5

Kniha o otrokářství a jeho zlovůli. Při čtení takovýchto příběhů se mi ani nechce věřit, že se něco takového dělo...a není tomu ani tak dávno.
Knížka není moc dějová, tím, že je podle skutečných událostí, spíše popisuje každodenní životy otrokyně a otrokáře. Čte se ale dobře.

Acquenta
21.10.2017 3 z 5

Ač nebyl příběh zvláště poutavý a napínavý, kniha mě bavila a líbila se mi :-)

ritz
13.09.2017 5 z 5

Velmi čtivě napsaná knížka o hrdinkách své doby, překvapilo mě, že je to o skutečných osobách.

Silmarien
14.08.2017 4 z 5

Príbeh o dievčati z amerického Juhu a jeho otrokyni. O dievčati, ktoré predbehlo svoju dobu a o otrokyni, ktorá chcela viac. Páčila sa mi štruktúra príbehu, štýl mi prišiel trošku ťažkopádny, aj keď v zmysle dobovosti mu rozumiem. Ako čisto fiktívny príbeh by to bolo na tri hviezdy a ok oddychovku na dovolenku (hoc o ťažkej téme). Keďže ide o príbeh založený na skutočných osobách (Sarah a Angelina Grimké), tak dávam o hviezdu viac a idem študovať, lebo som tie mená videla v tejto knihe prvý raz.

Dandy1
03.08.2017 3 z 5

U této knihy čas plyne pomalu. Žádné napínavé a dramatické chvilky nečekejte. Celou dobu jsem si říkala, že na téma otroctví byla napsána spousta lepších knih, dokud jsem nepřišla na to, že je to podle pravdy a hlavní hrdinka opravdu žila.

cace
11.05.2017 5 z 5

Poutavý příběh o odvaze. Četla jsem ho jako fikci. To, že mají postavy skutečný historický podklad umocňuje zážitek několikanásobně. Nejraději bych se do domu Grimkeových jela podívat.

jajinka111
29.04.2017 5 z 5

Moc pěkné čtení.

intelektuálka
14.03.2017 4 z 5

Silné téma. Otrokářství je mi vzdálené, neuznávám rozdíl mezi rasami. Cítím s hlavními postavami, chtělo to hodně odvahy.