Kráľovná vetra a tmy

Kráľovná vetra a tmy https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420131/bmid_kralovna-vetra-a-tmy-qNR-420131.jpg 4 326 66

V posvätnej pevnosti Tieňolovcov bola preliata nevinná krv a Sesia sa ocitla na pokraji občianskej vojny. Časť rodiny Blackthornovcov utiekla do Los Angeles a snaží sa nájsť príčinu choroby, ktorá zasiahla všetkých bosorákov. Julian a Emma sa zatiaľ zúfalo snažia zabudnúť na zakázanú lásku a vydávajú sa na nebezpečnú misiu do Férie, aby získali späť Čierny zväzok mŕtvych. Na férskych dvoroch sa však dozvedia tajomstvo, ktoré by mohlo zničiť celý Tieňosvet a otvoriť bránu do temnej budúcnosti, akú by si nedokázali predstaviť ani v tých najhorších snoch. V záverečnej časti bestsellerovej trilógie Tajomná temnota budú musieť Emma a Julian zachrániť svet Tieňolovcov, skôr ako temná sila kliatby parabatai zničí nielen ich, ale aj všetkých, na kom im záleží.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Queen of Air and Darkness , 2018

Peťulka3
16.05.2021 5 z 5

Zase jedna velká paráda.

Neitiri
11.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Přečteno za pár dní a rozhodně nejsem zklamaná.
Přesto se mi zdá, že hlavní zápletka se tak nějak... ztratila. V prvním díle to byl Malcolm a jeho nekromancie, ve druhém v návaznosti na něj šílená Annabel a ve třetím... občanská válka, fanatici, víly, jiné světy? Vlastně se to úplně všechno slilo dohromady do jedné polévky, až by si jeden řekl, že nebýt hlavních postav, tak to snad do stejné série ani nepatří. Ne že by to působilo rušivě, C. Clare umí psát a tím pádem i všecho tohle i nějakým způsobem spojila dohromady, jen to s odstupem působí jako obrovský chaos. To každopádně nevnímám vyloženě jako mínus - jen je to zarážející okolnost.
Zato jsem však viděla více potencionálu v Annabel. Ten ale nějakým způsobem vyšuměl do ztracena.
Vílí trojka tady mnohým vadila, čemuž naprosto rozumím, je to rozhodně ujetá myšlenka a už lehce přes čáru, ale taky mi to tolik nevadilo (i když jsem na to hleděla jako vyoraná myš a párkrát se chytila za hlavu). Transgender (na můj vkus se vztah Gwyna a Diany vyvinul moc rychle, vůbec jsem si to neužila, jak bych chtěla), lesby, gayové, bisexuálové a nevím co všechno - to mi jako takové taky nijak nevadilo. Jen už to spíš smrdí politickou a genderovou korektností. V normálním životě se snad nestává, aby se v jedné rodině a blízkém okolí obsáhlo úplně všechno, nebo snad jo?
Co mě ale vyloženě vytáčelo byla nevděčná Dru (a někdy i Tavy) a všemi opatrovaný Tibo. Rozumím, že je to autista, ale nepotřebuju za každou větou o něm slyšet, jak je křehký a zranitelný a všechno tohle okolo. Párkrát stačí. Linky z Kitova pohledu mě tudíž nebavily, už jen proto, že mají všichni (Kit) strach Tibovi narovinu říct, ať zanechá toho šílenství, aby ho náhodou nerozrušili.
Touhle dobou už svět lovců stínů obsahuje pěknou řádku známých postav a každý z nás by chtěl vidět v pořádné akci jinou, proto je jasné, že není možné, aby každá postava dostala svůj prostor. Hlavně proto, že mnohé z nich už mají svůj hlavní příběh vypovězený. Přesto se autorce daří obratně pracovat s postavami stejně jako se slovy.
Romantiky je tady nad hlavu, až to působí směšně, číst u každého polibku ty procítěné řeči.
Konec je lehce přeslazený a kýčovitý, ale nic, co by se nedalo skousnout.
Více nedokážu slovy vyjádřit, nic, co napíšu, nereflektuje moje pocity správně.
Celkově se mi celá série líbila, většinu postav jsem si oblíbila (hlavně Juliána, a to mi hlavní postavy většinou lezou na nervy), ráda viděla ty staré a ráda se do světa lovců stínů zase vrátím. Čichám tady totiž pokračování, soudě podle epilogu.

VRHK
15.03.2021 5 z 5

Skvělé zakončení této třídílné ságy. Při jejím čtení se člověk přenese do mistrně vytvořeného světa, kde s hrdiny prožívá starosti i radosti - což je v současné době vítaným rozptýlením.

Ivka14
14.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Poslední díl nezklamal. Autorka propojuje světy a dimenze velice zajímavě. Jsem rád, že všechno dobře dopadlo a autorka nechala celkem otevřený konec a doufám, že bude časem pokračovat se stejnýma postavami.

Líbil se mi vztah mezi Kieranem , Cristinou a Marekm, bylo zajímavé číst o poly vztahu. Taky se mi líbil vyvíjející se vztah mezi Tibem a Kitem. A samozřejmě Malec byl můj nejoblíbenější pár.

Doporučuji přečíst všechny knihy o autorky, když se jednou do světa lovců stínu dostanete, už není cesty zpět. :)

houdkic
17.12.2020 3 z 5

Oproti ostatním finálovým dílům mi tohle přišlo úplně nejslabší a některý scény až přehnaný či zbytečný. Začátek byl ještě celkem ok, u prostřední části jsem se hodně přemlouvala, až to došlo do takového stádia, že jsem musela knihu odložit a vrátit se k ní až za několik měsíců.

Co mi tady ale vyloženě vadilo bylo “vecpání” absolutně každý orientace, preference vztahu apod. Přijde mi to už jako moc, protože není možné, aby se v tak malé skupině sešlo všechno, čím člověk může být a čím se může cítit.

Kulivlad
30.08.2020 3 z 5

(SPOILER) Na tu knížku jsem se strašně těšila a byla jsem nesmírně zklamaná. Od autorky jsem četla všechny knížky a ač mě předchozí série Nástroje smrti tolik nebavili jako Pekelne stroje, autorka umí psát naprosto úžasně a vždy ma skvělé konce. Proto jsem nepředpokládala, že budu zklamaná. Pani půlnoci byl skvělý začátek nové trilogie se zajímavými postavami. Druhý díl Pan stinu byl o dost slabší a třetí díl byl hodně špatně. Prvních sto stránek se řešil pohřeb postav, které vůbec nemuseli umřít. Dokud nevstoupili do jiné dimenze, tak to bylo docela dobrý, ale ta jiná dimenze, ve které se jen šťouralo do šestého dílů TMI, tam vůbec nemusela být. Odkazy na předchozí série jsou fajn, ale tohle už je spíš pokračování TMI a mohla to řešit Clary a spol a nové postavy s komplikovanými milostnymi problemi tu vlastně nemuseli být. Chápu, že v dnešní době se tohle všechno řeší, ale přesto si myslím, že vztahem Kieran+Kristina+Mark to trochu přehnala.
Závěrečný souboj byl vcelku fajn a rozuzlení kledby parabaitu bylo dobré a pak to přijde. Víc jak sto stránek do konce. Těšila jsem se na vylíčení budoucnosti Lovců stinu a uzavření příběhu našich nových postav. Žádné uzavření osudů našich postav se nekonalo a ani se neřešila budoucnost Spolku místo toho jsem si mohli přečíst dokonalý popis svatby Aleca a Magnuse. Ty dva mám ráda, ale opravdu bylo nutné číst sto stránek o jejich svatbě. Chápu, že si autorka chce připravit půdu pro další sérii, ale tohle mělo být epicke finále.
Ale abych jen nekritizovala a vyzvedla i plusy knížky. Skvělé se to četlo a i přes tu délku jsem to měla velmi rychle přečtené a nenudila jsem se.
Na závěr chci dodat, že Cassandra Clar patří mezi me nejoblíbenější spisovatelky a svět, který vymyslela je prostě skvělý.

luculi
30.08.2020 2 z 5

Co to sakra bylo? Nejhorší autorčina kniha, jednoznačně. Dlouhá, nudná, plná keců o lásce, až mi to teklo ušima. Kde je boj, válka, démoni, upíři a vlkodlaci. Já chci démony a ne tuhle frašku, která mi totálně zprotivila svět lovců stínů!

dontbullshitme
13.08.2020 2 z 5

Panebože, konečně to mám za sebou, to bylo úmorné. Líbí se mi, jaký svět vymyslela, to jí nemůžu upřít a je to důvod, proč se ke Clare pořád vracím, ale proboha, ta romantická linka je otravná! Nechápejte mě špatně, jsem romantik, ale čeho je moc, toho je příliš a tady to bylo snad ještě horší než v předchozím díle.

Dani3
06.08.2020 5 z 5

Velmi zdařilý závěr trilogie lovců stínů. Hodně dějových linek se tu uzavřelo, ale samozřejmě jsou tu na konci zase otevřená zadní vrátka pro další příběh.

Líbilo se mi zapracování jiné dimenze a povedená byla i závěrečná bitva na Velkých pláních. Nejsem zrovna fanoušek těchto bitev, nejdřív jsem si myslela, že mě autorka nijak zvlášť nemůže překvapit, ale stalo se. To, jak tu vyřešila problém s poutem parabatai, bylo opravdu originální.

Konec mohl být méně přeslazený, kdyby všichni neskončili v nějakém vztahu a nebylo to tak moc politicky korektní, tak by to nepůsobilo tak okatě a nebylo to tak zdlouhavé.

Veeria
05.08.2020 5 z 5

Jsem hrdá fanynka světa lovců stínů, tento svět mě nepřestává překvapovat a bavit! Tak pestrobarevný, rozmanitý.... tolik zvratů. Je tam všechno! Kouzlu tohoto světa jsem propadla již v prvním dílu, s každým dalším novým dílem se láska prohlubuje. Tolik báječných postav, které si zamilujete a fandíte jim. Dojemné, vtipné, roztomilé, láskyplné, napínavé, místy smutné. Tento díl je nadupaný akcí a šokujícími zjíštěními, stejně jako starší díly oslavuje sílu přátelství a rodiny, jedinečnost každého z nás. Každá z postav je osobitá, jedinečná. Cassandra dokonale vykreslila jednotlivé charaktery, jsou tak lidské! Epilog otevírá prostor k pokračování. To, že i tato kráska je nesmírně čtivá a styl psaní je dokonalý, ani nezmiňuji. :)

Lea_41
19.07.2020 5 z 5

Řekni tě mi, jaký cit v knize nebyl? To byla jízda, Moc se těším na další knihy o lovcích stínů. Tolik zvratů v jedné knize. ❤❤❤❤

Mishak
17.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Už na začátku knihy jsem si říkala, že má krásně nastartováno k tomu, aby skončila špatně a docela bych to uvítala. Šílenství Juliána, zoufalství Emmy? Prostě cokoliv. A ono nic. Opět je každý nacpaný do nějakého vztahu, opět svatby. Sakra proč? V normálním životě jsou také lidi, kteří jsou nejšťastnější sami…

I přes menší nespokojenost s obsáhlými popisy pocitů (ano, někdy o nich byla i celá kapitola), jsem se u knihy bavila a musím říct, že je velmi povedená. Ovšem najdou se v ní věci, které mi přímo nesedly – například trojice Cristina, Mark, Kieran, bez toho bych se obešla. Ale jsou v ní i věci, které mě neustále dokážou překvapit – paralelní světy a jejich propojování? Bezva tah! Už delší dobu si říkám, že mě svět Lovců stínů už nemá čím překvapit, že už mi nemá co nabídnout, ale opak je pravdou. Myslím, že autorka má svět tak promyšlený a knihy tak krásně ukončené/neukončené, že přímo k dalším sériím vybízejí.

Na závěr se nevyhnu trochu srovnání: Voldemort a smrtijedi = Dearbornovi a Kohorta. „Čistota je síla.“ To určitě! (Podobnosti bychom mohli najít i v našich dějinách.)

LilyAlex
08.07.2020 5 z 5

Tak jsem se konečně taky touhle bichlí prokousala. :D Trvalo mi to dost dlouho, poslední dobou jsem neměla moc času na čtení, knihu jsem musela na pár týdnů odložit kvůli zkouškovému, jakmile jsem se k ní ale vrátila, už jsem se pomalu nemohla odtrhnout. Stejně jako předchozí dva díly je i tenhle čtivý, plný akce a zvratů. Jak už tu psali ostatní, konec je trochu přeslazený, což mi ale nijak nevadilo. Některé postavy se (aspoň prozatím) dočkaly svého šťastného konce, u některých zůstala jejich dějová linka otevřená pro další pokračování. Už se těším na další knihy autorky.

zuzana4291
27.06.2020 4 z 5

Velmi hezké završení celé série. Tato poslední kniha se dá srovnávat s druhým dílem. Opět plná zvratů a zajímavých příběhů. Vadila mi tam návštěva jiné "dimenze" a malinko zbytečně zdlouhavý konec. Ale zůstal v některých otázkách otevřený.

Viral
21.06.2020 4 z 5

(SPOILER) Než začnu psát mé pocity z této knihy, chtěla bych nyní promluvit k minulým i budoucím pisatelům recenzí. Protože tomu není tak dávno, kdy se před každým komentářem, který obsahoval byť jen náznak popisu děje knihy, objevovalo slovíčko SPOILER. Kdo nezná, googlí, kdo ví.. tak prostě ví. A byla bych ráda, kdyby se tento zvyk opět zavedl.
A nyní ke knize, předem upozorňuji, že komentář obsahuje spoilery.

Neveřila bych, že mě Cassandra po těch letech dokáže překvapit a ono ejhle :D Co se týče dějové linky Julián a Emma, nedá se vytknout snad nic.. kombinace paralerních vesmírů, postav, které jsme doufali (nebo ne?), že už neuvidíme a naprosto božské zakončení na Věčných pláních. Co této knize ubírá a na jejím kouzlu, je trojice Mark, Christina a Kieran. Bez této kombinace, neříkám postav samotných, bych se docela ráda obešla.
Co mi také přišlo na škodu, bylo poměrně odfláknuté zabití Sebastiana. Autorka si s tím mohla více pohrát, malinko více nás napnout, ale chápu, že ji asi více zaměstnávalo, aby naší LGBT trojka měla aspoň trochu smysl.
Každopádně kniha mě, jako asi každé dílo této autorky, bavila. Občas byla až trapně předvídatelná, občas jsem nestačila valit oči, párkrát jsem musela číst přes slzy. Každopádně jsem zvědavá, co přijde v další knize, protože svět Lovců stínů toho má opravdu ještě hodně co nabídnout.

VeronikaInken
23.05.2020 3 z 5

Bavilo mě to,ale konec byl kýčovitý,přehnaně kýčovitý.Všichni se museli vzít a zasnoubit jak v nějakém večerníčku pro malé děti..Taky mě celkem odpudilo, jak se autorka snažila zahrnout do knihy zcela prvoplánově LGBT tématiku...cristina,kieran,mark a velká láska v chaloupce?fuj...snaha být moderní neznamená umět tuto tématiku zpracovat...nástroje smrti a pekelné stroje byly dalekosáhle lepší..

Luigi1
07.05.2020 5 z 5

Pobudete v městě ze skla na phřbu,objevují se zde známí hrdinové,je zde hodně humoru,smíchu,pláče a hněvu.Měl jsem příjemný pocit.

marianna7090
04.05.2020 5 z 5

Čo mám teraz robiť so životom po tejto knihe? Všetci šťastní, spolu, zasnúbení, zaľúbení, ale to čo má byť ten koniec? Čo si o tom mám myslieť? Bude pokračovanie ako s Nástrojmi smrteľníkov? Potrebujem okamžite vysvetlenie.
Mimochodom kniha taká perfektná, že sa čudujem, že som aj spávala v tomto období. Smiech, plač, hnev, zlosť, všetko čo tam malo byť aj bolo a omnoho viac. Mojou najväčšou chybou bolo, že som ju začala čítať pár týždňov pred štátnicami - verte mi, neurobte takúto chybu.

kindlova42
01.05.2020 5 z 5

Třetí knížka pěkně zakončila tuto dějovou linku ve světě Lovců stínů a nechala otevřené dveře pro další pokračování, což na Cassandra Clare miluju. Tvoření nových dějových linek s dalšími postavami, ale stále se objevující známí hrdinové z minulých sérií. V knize byly pasáže, kdy jsem si nebyla jistá, zda mi to do příběhu úplně sedí, ale během čtení se to vždy vyvinulo tak, že to zanechalo pozitivní a spokojené čtenářské pocity :)

JolankaP
05.04.2020 4 z 5

Na knížku jsem se velmi těšila, ale jakmile se mi dostala do ruky, trochu mě zklamala. Příběh dobrý, jen někdy až příliš natahovaný. Například ke konci, myslím, že by autorka mohla zkrátit dlouhé odstavce vyprávějící o pocitech postav. Chápu, že je to někdy nutné do příběhu, ale ke každé postavě mít skoro až celou kapitolu jejích pocitů je podle mě moc. Pak se v knížce ztrácí hlavní děj, a kniha je zbytečně dlouhá. Co se postav týče, někdy bych některé nejraději přetáhla něčím po hlavě. Také bych ocenila, kdyby autorka necpala každou postavu do nějakého vztahu. Připadá mi, že je tam toho už příliš.
Ale i tak jsem se do knihy začetla, a příběh byl někdy doopravdy zajímavý.