Kouzelný vrch

Kouzelný vrch https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1012/bmid_kouzelny-vrch-vt8-1012.jpg 4 227 63

Román z roku 1924 odehrávající se ve švýcarském plicním sanatoriu, v němž se v slovních soubojích protagonistů uskutečňuje světonázorová diskuse o zániku staré společnosti a současně probíhá i morální a duchovní příprava na lepší budoucnost.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Der Zauberberg , 1924

KosťaLevin
08.12.2017 5 z 5

Ten krásný a svěží jazyk a styl. Slovní přestřelky cynika Naphty a humanisty Settembriniho, soupeřící o duši mladého Hanse, kterého ale nakonec stejně víc přitahuje pohled kyrgyzských očí Klaudie Chauchatové. Večery proležené v horizontální poloze s náčiním Celsiovým mezi zuby a filozofováním o plynutí času. Pach smrti a dezinfekce sanatoria i vůně květin švýcarských hor. A ta všudypřítomná jemňoučka ironie... Nezapomenutelné.

mirektrubak
20.09.2017 4 z 5

Mannův Kouzelný vrch bývá často považován za jedno z vrcholných děl světové literatury. A tak jsem si po dočtení zkusil své pocity porovnat s dojmy, které ve mně vyvolala jiná kánonická díla. A musím říct, že mně vždy něco chybělo. Ne že by Kouzelný vrch nebylo zajímavé čtení - to vůbec ne (třeba zápletka mezi Hansem a Klaudií byla skvělá - ta mě u čtení držela). Ale nebyl jsem okouzlen jazykem jako u Sto roků samoty, ani košatostí děje jako u Mistra a Markétky. Nebál jsem se o Hanse tak, jako jsem se bál o Raskolnikova (a Soňu). A už vůbec jsem neměl pocit, že by Mann dokázal popsat moje nejhlubší obavy, jak se to povedlo v Procesu nebo v Srdci temnoty.

A přitom to začalo nadějně: Hans se stane sirotkem v rodině, jejímž středobodem je křtitelnice. Symbol, kterému každý rozumí. Přichází do prostředí, kde nic z toho, co dosud poznal, nepoužije. Další jasný symbol. Až jsem si říkal, proč tam všichni hledají nějaké složité vrstvy, když je to tak jednoduché. Jenže pak se začaly věci komplikovat, otázek přibývalo a mnohé neměly (pro mě) jasné odpovědi. Je sanatorium modelem světa? Nebo modelem vnitřního světa Hanse? Nebo obojí? Je Hansova nemoc něco, co si přinesl z vnějška? Onemocněl až v sanatoriu? A je vůbec Hans doopravdy nemocný? Není to jen nějaký Behrensův trik?
Zkrátka jsem měl pocit, jako bych byl nějaká postava z pohádky, která bojuje s drakem - jednu hlavu/otázku setnu a nové tři vyrostou.
Ale to by nevadilo - jsem zvyklý na to, číst knihy, kterým přesně nerozumím. Tady mně vadilo, že je román těmi různými významy až přetížen. A že je ta struktura taková příliš artistní, možná příliš dokonalá. A ty dlouhé promluvy Settembriniho a dalších? No já to tedy přiznám, občas jsem se u nich nudil.

Možná je problém v tom, že mám rád příběhy, které se ke svým východiskům dopracovávají „zdola“, přes konkrétní situace a zápletky, přes osudy konkrétních lidí. Od Thomase Manna jsem už jednu knihu četl (Smrt v Benátkách) a moc se mi líbila. Kouzelný vrch přímý zásah nebyl. Ani do hlavy, ani do srdce.

Jacck
25.08.2017 5 z 5

Nemám pochyb, že se jedná o jednu z nejzajímavějších a nejlepších knih, jaké jsem kdy četl, o mistrovské dílo světové literatury, které je kvalitou srovnatelné s giganty jako Bratři Karamazovi. O čem to však celé bylo? V knize je vzájemně propleteno taková spousta různých tématických vláken, že se zdá nemožné vypíchnout je jedno. Pro někoho to může být meditace o podstatě času, života a smrti, pro jiného "zdlouhavá nuda o tuberacích a smrti", pro dalšího alegorie Evropy před první světovou válkou, nebo Bildungsroman nebo parodie na Bildungsroman. Více ke svým dojmům z knihy jsem si poznamenal do blogu

sataras
03.07.2017 5 z 5

Kniha je nádherná, lépe nelze okomentovat, než jak již udělali předchozí s plným počtem hvězdiček.

Eicherik
06.05.2017 4 z 5

Od této knihy jsem si hodně sliboval a měl jsem o ní svojí představu, která se vyplnila tak na 80 %. Většinou to nedělám, ale musím se vyjádřit ke dvěma postavám. Madam Chauchatová byla zpodobněna tak, jako bych ji důvěrně znal již mnoho let, zatímco takový jezuita, od kterého jsem hodně očekával byl napsán tak bezbarvě, že jsem takovou postavu už dlouho nepotkal. V příběhu bylo pár, opravdu jen pár hlušších míst, ale celkově měl děj spád a rozhodně nenudil. Knihu mohu doporučit, i když se k ní sám nejspíše už nevrátím.

Knišíl
28.03.2017 5 z 5

Velmi těžké dílo. Doslova! Nemohu říci, že jsem se v některých fázích textu neztrácel, přesto to stálo za to. Některé pasáže božské jiné nudné, jako celek však obdivuhodné. Každopádně asi to není určeno dnešnímu většinovému čtenáři, a to ne kvůli rozsahu stran, ale rozsahu myšlenkových pochodů, bez studu se přiznám, že jsem leckde nestíhal.

alzbeta4340
28.03.2017 5 z 5

Obdivuhodné dílo, román, na který po přečtení už nikdy nezapomenete. Příběh léčby a zrání Hanse Castorpa. Má nádhernou atmosféru a hlavně zcela zjevné poselství o tom, že i když se člověk na prahu své dospělosti jeví jako nezajímavý až plochý, vlivem času a nejrůznějších okolností může vyzrát v laskavou a plnohodnotnou osobnost.
Tahle kniha chce svůj čas a naladění čtenáře na svoji notu, ale čtenářský zážitek je mimořádný.

Jananaj
24.10.2016 4 z 5

Ani se mi nechce přiznávat, co mě přivedlo na tuto knížku, ale ano - byl to trošku nemravný dialog studentek ve filmu Účastníci zájezdu. Ne že bych knihu neznala už dřív, ale tady byl ten podmět to zkusit. Neříkám,, že se k tomu nevrátím, ale moje čtení to tak úplně nebylo. Jsem spíš na přímější děj, trochu akce a tohle... Nicméně jsem to dočetla a nemůžu říct, že to nestálo za nic. Už jsem podobné žánry četla a číst budu dál. Jen nevím jestli ještě Manna :-)

Makropulos
04.09.2016 5 z 5

Strávila jsem s Hansem Castorpem asi 20 dni a prožívala s ním, v jakémsi ne-čase, jeho vnitřní proměnu a zrání. Na začátku jsem měla strach z velkého objemu knihy i z filozofických diskusí, ale to všechno bylo rychle zapomenuto a i ve chvílích, kdy jsem nečetla, jsem v duchu na Hanse Castorpa myslela, a právě na ty rozhovory o světonázoru, o čase, na jeho tzv. „panování“ i na jeho lásku. Obdivuji, jak Thomas Mann, dokázal čtenáře vtáhnout do myšlenek hrdiny, do jeho prožitků a nabídnout mu, aby ten příběh se svou postavou vlastně prožil. Vyprávění o lyžařské túře, nebo Castorpův zážitek z prvního seznámení s rentgenovým snímkem a hrdinovo prožívání hudby nebo jeho obdiv k přírodě jsou pro mě opravdu nezapomenutelným zážitkem.

Evickar
16.06.2016

Ne, prostě jsem nebyla schopná knihu dočíst. Dala jsem tomu skoro 200 stran. V té knize se absolutně nic neděje. Rozhovory a debaty nad subjektivními tématy jsou strašně nudné. Písmenk utíkala a já jsem nevnímala text. Chtěla jsem tento druh literatury zkusit, ale není to můj šálek čaje.

kirkous
08.08.2015 5 z 5

Nezapomenutelný zážitek. Jen vyžaduje trochu víc času, ale to už tak bývá u věcí, co za něco stojí.

blackholesun32
19.06.2015 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha od Thomase Manna. Velice poklidné, pomalé tempo vyprávění, čtenář je vtahován pozvolna, o to důkladněji. Jak někdo napsal přede mnou, kniha dělá se čtenářem to, co prožívá sám hlavní hrdina. Roste s ním.
Přítomnost skorem nekonečného času, řekl bych velice typickým, právě před vypuknutím první světové války, vykresluje tehdejší dějiné flegma a je jakýmsi bonbonkem celé knihy, i když možná právě v něm lze spatřovat hlavní myšlenku příběhu. Za mě jednoznačně 5.

Elinpe
11.04.2015 5 z 5

Poetika, poetika a vlastně život sám, jako vždy - výborný Thomas Mann.

jaja1989
23.02.2015 2 z 5

zdlouhava nuda o tuberacich a smrti

Atuin
28.10.2014 5 z 5

Kouzelný vrch se nečte lehko,autor se od čtenáře často vzdaluje do jemu vlastních míst. Je to poctivá kniha,kterou si člověk zapamatuje, i kdyby jen proto,že si s knihou pobude nějaký ten čas. Nemohu však říct, že by mi zde Mann nešel někde na nervy, ovšem to je poplátné právě tomu času. Dlouho se rozmýšlím pustit se do ní znovu, ale zatím váhám a jak to tak vypadá, možná to bude váhání navěky, i když mám dojem, že by to mnohé věci osvětlilo a a klikiháky by se staly čitelnými. Pro mě to byla zajímavá kniha,podmanivá, a já vím je to hloupé přirovnání,ale kniha vydatná. Seriózní. Za to vše 5/5, ovšem kdybych měla minout tu serióznost díla, možná bych šla s hvězdičkou dolů, ovšem to jsou jenom takové nesmyslné úvahy o ničem, protože knihy hodnocení nepotřebují a nad každou opanuje jedině subjektivita. Osobně mu jsem za rozměr knížky vděčná, protože pro to co zvolil musel nasadit právě takové tempo.

Janek
20.10.2014 5 z 5

Výborný úvod a pak... stránku od stránky lepší a lepší! "Zapomenutí" hrdinové, cyklický čas, putování na hranici mezi bděním a sněním, úvahy o duchu a těle, o životě a smrti...Na tuhle knížku nelze zapomenout.

Harukišfandoš
07.07.2014 5 z 5

Podle mne jedna z nejlepších knih jaká byla napsána.Paradoxně mi k Mannovi dostal mnohem, mnohem Mladší autor Haruki Murakami a jeho Norské dřevo které taktéž vřele doporučuji

Montezuma
08.05.2014 4 z 5

Nevím, co to do těch Teutonů pokaždé vjelo, ale Der Zauberberg je přesně takový, jako skoro všechny německé romány před rokem cca 1960: nesnesitelně mudrlantský, absurdně patetický a sebestředný; každá dobrá věc je tu pohřbena pod tunami profesorských figur a směšného předvádění vlastního intelektu a důstojnosti (připomíná to trochu Milánka Kunderovic) - je to takové ztělesnění němectví a jeho náhledu na svět optikou before Áda: Německo coby kulturní kolos, vůdce civilizace a humanismu. To vše psáno dnes již těžko snesitelným tónem a jazykem, je to román-artefakt zaniklého světa a myšlení.

Lady Lili
18.09.2013

Tak předně bych chtěla říct, že jsem přečetla Stammel(ův) komentář a mohu se s ním ztotožnit. To mi ale nebrání napsat i něco málo svého.
Nikdy nevím, jestli psát komentář hned nebo nechat myšlenky uležet. Teď jsou dvě ráno a poprvé po dlouhé době jsem si čtení protáhla do noci a tak chci využít čerstvých myšlenek.
Významnost knihy jsem plně pocítila až ze závěrečných slov o autorovi, i když už při čtení jsem vnímala náznaky a dvojsmysly. Musím říct, že cítím, že jsem na Kouzelný vrch ještě mladá. I když mám zkušenosti s filozoficky zaměřenými texty a většinou se orientuju, na tohle jsem byla chvílemi krátká a při diskuzích Naphty a Settembriniho jsem ke konci propadala zoufalství. Kouzelný vrch asi není kniha na jedno přečtení. Ráda bych ještě zmínila za jakých podmínek jsem knihu četla. Část prázdnin jsem si vyhradila pro četbu knih ke státnicím a Kouzelný vrch jsem si vypůjčila, aniž bych se informovala kolik má stran. Zhrozila jsem se, protože 800 stránkové dílo rozhodně nevěstilo rychlý nárust položek na seznamu. Ale chtěla jsem si tuhle knihu přečíst už dlouho. Doufám, že po letech se k ní dostanu znovu. A doufám, že pak do ní lépe proniknu.

Graine
16.08.2012

Kniha nás zavádí na začátek 20. století do sanatoria nad Davosem. Na návštěvu za německým důstojníkem Joachimem, přijede bratranec Hans Castorp. Avšak také u něj se objeví tuberkulóza. Hans se v sanatoriu zamiluje do Rusky Klaudie Chauchatové ...