Koule

Koule https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32295/bmid_koule-mvR-32295.jpg 4 500 81

V hlubinách vod na dně Tichého oceánu byla objevena evidentně havarovaná kosmická loď. Odkud se vzala? Je nejméně tři sta let stará, a přesto vypadá neporušeně. Proletěla snad na Zemi z budoucnosti černou dírou? Neskrývá ve svých útrobách nějaké nebezpečí? Neměla její posádka sdělit lidské civilizaci nějaký vzkaz z jiného světa? Odpovědi na tyto otázky hledá skupina zkušených vědců vyslaných v největší tajnosti do podmořské stanice v blízkosti lodi. Jejich pozornost neustále přitahuje záhadná koule, kterou v ní naleznou. Poté, kdy se do ní asi na tři hodiny dostane matematický zázrak Harry, začnou se všude kolem nich dít prapodivné věci. Cosi neznámého s nimi pomocí počítačového kódu začne komunikovat, přibývá napjatých situací, kdy přirozenou zvědavost střídají stavy hluboké úzkosti, hrdinové expedice se stále častěji ocitají na hranici mezi životem a smrtí. Jakou moc v sobě ta koule skrývá? Mají šanci přežít? Příběh plný napětí přináší i řadu typicky crichtonovských otázek o odpovědnosti jednání. Koule je svým způsobem moderním podobenstvím o sisyfovském údělu člověka usilujícího o zachování svého člověčenství.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Svoboda-Libertas

Sphere , 1987

boekwurm
09.08.2017 5 z 5

Film byl celkem odpad, ale kniha nemá chybičku! Fyziku nebo chemii z duše nenávidím, ale tomuhle říkám škola hrou! To by měl pan Komenský radost!

jan0504
06.08.2017 5 z 5

Výborné...mal som trocha obavy, lebo film som videl a trochu som sa v tom strácal, ale kniha je super. Zase sa mi potvrdilo, že treba najprv prečítať knihu a potom pozrieť film. Crichton nesklamal...

Jacck
27.07.2017 5 z 5

Škoda že jsem film viděl jako první a až pak četl knihu. Ten film je taky celkem nedoceněné scifi a byl hodně věrný knize

Katranis
03.07.2017 5 z 5

Jedinečná, úžasná a stále nedostatečně nedoceněná kniha. Film byl taktéž zbytečně kritizován. Přitom je myšlenka tak důležitá. Varuje nás před námi samotnými, před naším strachem, před tím, že sami sebe ještě stále neumíme ovládnout, i když už ovládáme vzduch i vodu, oheň i zemi.

Hanka_Bohmova
20.06.2017 4 z 5

Pořád stejně dobrá. Využívá potenciál sci-fi říct něco zajímavého o lidech spíš než o vynálezech a zelených mužíčcích. A napsaná tak, že se čtenář uprostřed hluboké noci těžko odhodlává nechat zbytek na ráno.

JosefW
11.05.2017 5 z 5

Další kniha, kterou jsem znal jen ve filmové podobě. Jedním slovem: výborné. :o)

Franc
17.04.2017 5 z 5

Z každou další předčtenou knihou přicházím tomuto autorovi více a více na chuť. Z každou přečtenou knihou tohoto autora více a více "nenávidím" zato, kterak nenásilně mi ukazuje, jak miniální jsou mé znalosti z oblasti fyziky, chemie, či fungování života samého. Autor Vás při čtení vzdělává i baví. A to vše tak mimoděk, samovolně, že si musíte říkat, že být on autorem učebnic, bylo by po mnoha problémech spojených se vzděláváním.

Jako u předchozích knih má kniha spád, neustále Vás udržuje v napětí. Autor směřuje k odhalení aby v okamžiku, kdy si myslíte, že teď už přijde rozuzlení, znovu odbočil. A Vám pak nezbyte než znovu hádat, jestli vrahem je opravdu zahradník. Hlavní hrdinové se Vám před očima mění a autor s nimi předvádí takové triky, že by se za ně nemusel stydět ani slovutný David Copperfield.

Takže pokud se chcete knihou opravdu bavit, dozvědět se něco zajímavého, prožít akci i napětí, jste rozhodně na té správné adrese. Věřím, že tato kniha rozhodně osloví i čtenáře, kteří by si jinak mysleli, že sci-fi není jejich šálek kávy. Tato kniha toho může nabídnou mnohem, mnohem více.

novecento
04.04.2017 4 z 5

Inteligence, to je dar našeho druhu a je to i jeho nebezpečí, protože nedokáže ovládat své představy. Představujeme si nádherné věci, ale i strašné věci a za výběr nedokážeme nést odpovědnost. Říkáte, že máte v sobě dobro i zlo, anděla i ďábla, ale ve skutečnosti máte
v sobě jedině sílu představivosti (kniha)
Nejsme připraveni uskutečnit své představy. Někdy je lépe zapomenout (závěr filmu)
Doporučuji přečíst tuto napínavou knihu a pak film, který je výborný, ale má své hranice.

koniklecka
13.03.2017 4 z 5

Koule mě nakonec dějově vtáhla, ale zpočátku jsem měla problém se začíst. Vojenské záležitosti mě příliš nepřitahují. Nicméně pak už se děj rozjel a musela jsem číst pořád dál a dál, abych věděla, co se stane a co to tedy znamená. Konec mě trochu zklamal, čekala jsem nějaké větší rozuzlení. Vše bylo takové tajemné, ale nic se nakonec vlastně nevysvětlilo a nechává se to hodně na fantazii čtenáře, co si odnese z domněnek a zmínek.

Smardik17
27.02.2017 4 z 5

003103270933 093118 23322 17310522239 0931 2322 173 117 152702142233 093118 2322 09172208100922052239... asi tak

Eldar80
05.01.2017 5 z 5

Závidím těm, kdo knihu četli aniž by viděli film. Myslím, že čtenářský zážitek tak mohl být ještě více intenzivní. Osobně se přiznám, že mám pro Crichtona slabost, protože jeho styl vyprávění mi naprosto vyhovuje. Píše takovým způsobem, že vizuální stránka knihy se objevuje jako by sama od sebe, samotné čtení způsobuje přehrávání obrazů v mysli. Bohužel díky filmu nevím, jak by kniha zapůsobila normálně.
Kupodivu i tak jsem si čtení užíval a už od začátku se do příběhu plně ponořil. Napětí roste sice pomalu, ale za to prakticky neustále a situace se postupně stává úplně vyhrocenou. Ikdyž bych knize jinak vytkl z mého pohledu technické nepřesnosti a opět občas nelogické jednání postav, tak nápad a ke konci stoupající filozofický přesah úplně přebijí zmíněné nedostatky. Jediným negativem se mi tak jeví trochu uspěchaný závěr, protože jinak je celá kniha pečlivě propracovaná.
Ikdyž Crichton běžně vyniká v odborném podání příběhu, tak zde se mu i přes některé nedostatky psychologie postav opravdu podařila. Podle mě je kniha perfektní, protože se nad ní můžete hluboce zamyslet a nestane se, že si zpětně uvědomíte spoustu hloupostí, jak se někdy stává. 95%

Miliarda
01.12.2016 5 z 5

Knihu jsem přečetl až po zhlédnutí filmu, který se mně osobně docela líbil. Netušil jsem však, jakou změnu oproti filmu zažiji při čtení knižní předlohy. Kniha mě doslova pohltila, tajemné mystično snoubené se strachem z neznámého prostupovalo celou knihou a oproti filmu do sebe všechny části logicky zapadaly. Nelze proto než hodnotit plným počtem hvězd a navázat četbou nějaké další knihy od Michaela Crichtona.

hetzerjoke
12.09.2016 4 z 5

Můj první Crichton. Knihy s jeho podpisem jsem nikdy nevihledával, ale Koule mě celkem překvapila tím,že jsem při čtení nemohl samým napětím vydechnout. Tahle kniha je právem jedna z nejlepších sci fi, které sem kdy četl. Začínám číst Kongo, tak snad Crichton nezklame.

muchomurka
23.06.2016 4 z 5

Mám ráda napínavé thrilery - napětí, záhada, drama... Knížka se mi líbila, četla jsem a četla, protože jsem chtěla vědět, co to tedy je, co se stalo. Ale závěr se mi nelíbil, doufala jsem v něco jiného, méně abstraktního. Také mi tam chybělo více pátrání v kosmické lodi - proč tam ztroskotala, jaký měl cíl letu, co se stalo s posádkou atd. Bylo to jen vlažně nakousnuté a jinak nic. Chápu, že ta koule byla fascinující, ale i tak, to mě neuspokojilo - skvělá loď s neznámou technologií - a oni jsou k tomu téměř neteční?
U hodnocení váhala, zda dát tři nebo čtyři hvězdičky. Tři byly málo, čtyři hodně. Ten konec to pohřbil, ale zase na druhou stranu v knize bylo dost zajímavých myšlenek (hlavně od Harryho). Na to, jak to ze začátku vypadalo na boží thriler, tak tomu konec neodpovídal. Ale 290 stran bylo napínavých, čtivých, tudíž dávám čtyři hvězdičky.

cantona
30.04.2016 4 z 5

Ano sci-fi jako bič. Film jsem viděl několikrát, takže jsem byl zvědavý jak to bude s knihou a musím napsat, že mě kniha opravdu potěšila a dokonce i předčila stejnojmenný film. A ten se mi líbil. Ale to bývá všeobecně ve většině případech srovnávání knih s filmem. Takže spokojenost.

mrliš
27.03.2016 5 z 5

Kniha je úžasná záležitost. Prvotně jsem před lety viděl film, který je pro mě pěkný, ale takový zmatený (U filmu se měli více držet předlohy). Proto jsem si sehnal knižní předlohu a jsem neskutečně nadšený! Toto je Crichtonovo skvělé dílo. Od začátku do konce je kniha svižná s neustálou akcí. Těžko jsem se od čtení odtrhával. Navíc osvětlení koule je v knize mnohem lepší, než je podáno ve filmu.

Baiba
09.02.2016 4 z 5

Nechápu, proč jsem se Crichtonovi tak dlouho vyhýbala, když umí psát tak poutavé a napínavé knížky. Dokáže neuvěřitelným způsobem zpřístupnit vědu a zároveň vymyslet napínavou zápletku. Tady jsem sice viděla trochu inspiraci Solaris, které je mnohem temnější a "vědečtejší", ale Crichton si s tím poradil po svém. Největší záhadou pro mě ovšem zůstává, jak dokázali z tak dobré předlohy vyrobit tak nudný a fádní film. A proč proboha do role zakomplexované Beth obsadili Sharon Stone???

danny_21
02.01.2016 4 z 5

Jedna z nejlepších Michaelových novel, která těží z výborného nápadu i zápletky v hi-tech světu s kapkou mysteriózna v podobě tajemného Jerryho a jeho Ahoj, jak se máte ? Málokdo uměl tak jako Crichton v devadesátých letech a přispěl k popularizaci vědy svým poutavým, vědecky srozumitelně podaným způsobem. Škoda, že filmové zpracování i přes kvalitní casting neměl podobnou úroveň - 80 %

Azizi
20.02.2015 5 z 5

Pecka! Perfektne premyslené, dokonalá zápletka, dej plný skvelých nápadov a napätia. Krátila som si čítaním tejto knihy čas, keď som bola v nemocnici a nemohla som sa od nej odtrhnúť. A tie prvé Jerryho slová, na tie nezabudnem :D

M.C.
04.02.2015 5 z 5

Úžasná, úžasná kniha. Děj plný napětí a zvratů, emocí a spoustu zajímavých věcí s uvěřitelným příběhem. Prostě starý dobrý Crichton a jedna z jeho nejlepších knih. (90%)