Konec světa se prý nekonal

Konec světa se prý nekonal https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395304/bmid_konec-sveta-se-pry-nekonal-RL4-395304.jpg 4 67 31

„Jako ve všech svých knihách i v Konci světa rozehrává Ouředník rafinovanou partii se svými čtenáři, partii, která není zdaleka vyhraná předem, neboť sází na čtenářovu inteligenci a zároveň odhaluje neinteligentnost doby – a tedy i každého z nás.“ – tak charakterizuje Jean Montenot ve svém doslovu novou prózu Patrika Ouředníka. A dodává: „Cestovat v Ouředníkově světě je vždy podnětné a čtenář si nakonec uvědomí – a co jiného žádat po literatuře? –, že onen fiktivní svět, sevřený v krunýři své blbosti, hroutící se v permanentní implozi sám do sebe, je k nerozeznání podobný tomu našemu...“ Jsou tu velké dějiny plné válek, letopočtů a podivných statistik. Ale o ně vlastně tak úplně nejde. Jsou tu vtipy o dvou Číňanech, stručné dějiny náboženství, pravidla vegetariánství, maltská hymna, etymologie křestních jmen... Ouředník proniká chatrnou konstrukcí naší doby a bujaře odmontovává šrouby. Ve 111 kapitolách nabízí čtenářskou procházku po jedné civilizaci.... celý text

Literatura světová Fejetony, eseje Literatura česká
Vydáno: , Torst

La fin du monde n'aurait pas eu lieu , 2017

DiskretniBarman
25.06.2019 3 z 5

Europeanu jsem hltal, Ad acta respektoval, ale tohle už mi připadalo příliš samolibé a okázale předvádivé. K dočtení jsem se musel spíš přemáhat a nic moc to ve mně nezanechalo.

-Pečivo-
19.05.2019 3 z 5

Tak konec světa se prý nekonal. Stejně tak se ale nekonalo nic oslňujícího a podobně jako u Ad Acta Ouředník bohužel nenasedl na vlak do stanice Pečivo. Musím přiznat, že jako přednosta stanice jsem lehce zklamaný.

Hrátky autora se čtenářem odjakživa nemám rád a tak jsem se od prvních stránek obával nejhoršího - pan Ouředník mi nejdřív vysvětlil co se bude v krátkých 1-2 strankových kapitolách dít a pak rozjel dva paralelní příběhy, který seděli ve vlaku s nim.

Sarkasmus a důvtip tam asi byl, ale teď s odstupem 3 dnů od dočtení už si pořádně nevybavuju ani jednu scénu. Byla tam grilovačka? Byl hlavni hrdina plešatej? Já nevím. A to mne mezitím nesrazil ani kamión jägra - čestný pionýrský! Kam tendle svět spěje.. 5/10

timelady
04.05.2019 5 z 5

Jak moc mne Ouředníkovi myšlenkové pochody a světy baví! :) Dokonale si pohrává s rozmanitostí českého jazyka. Text je správně satirický, sarkastický, zkrátka v sobě obsahuje vše, pro co máme Ouředníkova tak rádi :)

adnov
28.04.2019 1 z 5

Nějak jsem to nepobrala.

Olia
08.04.2019 5 z 5

celkem žůžo.. pěkně sarkastické a trefné.. proti všem, chladně a věcně varující.. zdá se, že to máme prostě spočítaný.. výborná kniha!

mol378
02.04.2019 3 z 5

Strašlivě vtipná satira, při jejíž četbě se bavím a právem si občas připadám jako blbec. Po dočtení prožívám lehkou depresi, protože autor má pravdu - lidstvo i svět směřuje nezadržitelně do háje.

Musvar
07.01.2019 5 z 5

Europeana byla první objev, možná i pro tu iniciaci do ouředníkovštiny se mi zdají o fous lepší než tahle novinka. Ale je to jízda, dámy a pánové. Ouředník opravdu nemá rád lidstvo. A je naprosto férový, stejnou nakládačku tu dostávají politici, vědci, křesťané, muslimové, věřící všemu, nevěřící ničemu a všichni, kteří mají pocit, že musí ostatním vysvětlit (nejlépe násilím), jak se co má dělat. A přes to všechno mě překvapil úplný závěr, který bych označil takřka za... věřte nevěřte... optimistický. Není to žůžo?

petrarka72
02.01.2019 5 z 5

Sarkastické, přesto soucitné. Každá věta pointovaná, přesto součástí většího příběhu. Vůbec tomu nerozumím. A víte co? Vůbec mi to nevadí. Aspoň bude s čím si pohrávat, až mě závrať dožene a vtip bude řvát o dokončení.

georgearrow
27.12.2018 5 z 5

Stejně jako Europeana je i tato kniha konečně o něčem, není to bezduchý výplod komerčního psaní, ale až na dřeň jdoucí vivisekce kreténské bezduchosti současné doby. Bomba! (asi vodíková ...)

Palanda
14.12.2018 5 z 5

Text je příliš krátký.

laepus
29.11.2018 4 z 5

Na plno bohužel jít nemůžu... protože je to na můj vkus až příliš rozházené a rozříštěné. Ano, je to určitě záměr autora, ale není to zkrátka můj styl. Přesto je to stále ten krásně provokativní Ouředník a jeho lehkost a schopnost v pár slovech totálně shodit (ale zároveň stále přesně popsat) cokoli je neuvěřitelná. Kdysi ve svých esejích měl podobnou lehkost i Kuras, než zmagořil, ale... proč to sem teď píšu, když to s tím vůbec nesouvisí? :) Ouředník je dokonalý v tom, jak zamotat různé kapitoly od sebe a zároveň k sobě a dějepisné zkratky jsou úžasné a na mnoha místech knihy jsem se opravdu od srdce zasmál.
Dovolím si dvě ukázky:
"Co se islamofobie týče, sémantický posun dovoloval napříště proměnit kritiku mimořádně gynofobního náboženství v xenofobii a následně v charakteristický rasismus. Trochu jako kdyby zmrzlinář, pyšný na svůj recept, založil rasu milovníků jahodové zmrzliny a osočil z rasismu ty, kterým jahodová zmrzlina nechutná."
"Kdyby Německo vyhrálo předchozí válku, nedošlo by k následující. Šedesát milionů mrtvých by žilo svůj život: někteří z nich by jaktěživ nezaslechli mluvit o válce; jiní by pokojně živořili pod německou okupací, rakousko-uherskou správou nebo tureckou nadvládou; další by zažili méně vražedné války, ve kterých by přišli nanejvýš o oko nebo o nohu. Ale v roce 1939 vypukla nová válka, ta, která proslavila Adolfa Skopčáka."