Konec léta

Konec léta https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401762/bmid_konec-leta-xW6-401762.jpg 4 1028 292

Roční období série

Strhující krimidrama z pera oceňovaného švédského bestselleristy Anderse de la Motte. Za soumraku na konci léta roku 1983 prolezl pětiletý Billy Nilsson dírou v plotě ze zahrady do kukuřičného pole – a nevrátil se domů. V poli našli jen jednu jeho botu. Příbuzní, policie i sousedé po něm několik dní marně pátrali. Příběh ze zapadlé jihošvédské vesnice obletěl celou zemi, zdevastoval rodinu Nilssonových a po čase se na něj zapomnělo. A pak, dvacet let poté, potká Billyho starší sestra Veronica na skupinové terapii ve Stockholmu mladíka, který začne vyprávět o svém zmizelém kamarádovi. O tom, jak si s ním hrál v zahradě. O skrýších, které důvěrně znala i Veronica… a které měly zůstat neodhaleny. Stejně jako pravda o tom, co se stalo onoho horkého večera.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Slutet på sommaren , 2016

adelagr
16.03.2020 4 z 5

Četla pomalu a po kouskách, proto z toho nemám ten nejlepší čtenářský zážitek. Ale i tak byla kniha od samého začátku napínavá a závěr zcela nečekaný. Čekala jsem ledasco, ale tohle rozhodně ne ;o(

jokabuki
14.03.2020 5 z 5

Výborný krimithriller.

karol.cadex
10.03.2020 3 z 5

Těšila jsem se na takový to tajemno se ztraceným dítětem s vůní babího léta a urputnými Švédy...
A místo toho jsem dostala změť magorů, nesympatických postav, které se všechny do jednoho chovaly úplně neuvěřitelně, Veronika mě ultimátně srala, flashbacky do minulosti a pátrání mě unudily k smrti...
Ani ten vcelku “překvapivý” konec to nezachránil.

Verča103
21.02.2020

Ten závěr...pro mne veliké překvapení.

alusa4302
14.02.2020 5 z 5

Kniha byla napínavá od začátku, až do konce, rozhodně jsem nečekala tenhle konec. Dobře propleteny děj.

siginek9
21.01.2020 3 z 5

Fajn cteni, nekdy zbytecne dlouhe popisovani okoli, za precteni ale urcite stoji.

trudoš
21.01.2020 3 z 5

Po atraktivním vyložení karet, kdy Anders de la Motte snadno zaujme poutavě vystavěným zločinem i výchozí situací po dvaceti letech, se vyprávění propadá do osidel průměrné šedi, kdy se straší, aby se lekalo. Zápletka ztrácí švih, postavy pouze putují z místa na místo a o nějakém vyšetřování se ani nedá mluvit. Hlavně cesta Veroniky domů za otcem je únavná. Když pak v závěru přijde na odhalování trumfů, ukáže se, že autor žádné nemá. Lépe řečeno, snaha z finálního odhalení udělat šokující zvrat byla podle mě natolik nucená, až to šokující vůbec nebylo. Spíš jen nepříliš uvěřitelné. Láska vocaď pocaď.
Moc pěkný je ale motiv, kdy se největší padouši stanou z těch, co chtěli celou dobu pouze spravedlnost. Jenže ta, jak je jednou slepá, nedá se vždy zcela spolehnout na její dojmy. Za mě ale nejvýraznější slabina románu spočívá v tom, že k žádnému dramatu vlastně dojít ani nemuselo, kdyby spolu aktéři komunikovali, namísto spekulování jak na koho ušít boudu, aby to všechno bylo zajímavější.

petra.vavru
18.01.2020 4 z 5

Nejdřív jsem se nemohla začíst. Hlavní hrdinka mi navíc nebyla moc sympatická. Zhruba od poloviny děj dostal trochu spád a konec byl ... nečekaný. Jak už zde bylo zmíněno, leccos si domyslíte, ale všechno asi ne.

šipek
16.01.2020 4 z 5

Tak za mě lepší čtyři hvězdičky. Trošku pomalejší začátek knihy, ale pak se kniha rozjede až k nečekanému závěru. Dvě časové linie knihy se dobře prolínají a čtenář se velice slušně orientuje. Knihu vřele doporučuji čtenářům tohoto žánru.

PetK
15.01.2020 3 z 5

Takové nic proti ničemu. Jeden až dva překvapivé momenty, jinak to pro mě ničím nevystupovalo z klasického rámce "dobré na čtení před spaním na vygumování mozku". Jeden slovní obrat/přirovnání se v knížce opakovalo snad 30× a už mi to pěně lezlo krkem. Hlavní hrdinka žádná velká sympaťačka, a v podstatě jediný, s kým jsem se ztotožnila a komu fandila, byl nejistý a přesto zapálený okresní vyšetřovatel. Obávám se, že za měsíc zase nebudu vědět, o čem to bylo, ale tyhle knížky u mě prostě vždycky zůstanou v repertoáru, přesně pro tu schopnost před spaním odpoutat pozornost od denních radostí a starostí.

VeronikaAug
29.12.2019 5 z 5

Dávám plný počet. Pro mě opravdu napínavé, emotivní, smysluplne. O dětech moc nečtu, jsem na to precitlivela, takže zápletka pro mě byla originální a ještě jakš takš snesitelná. Vera, prostředí í ostatní postavy byly skvělé vykreslene. Na konci se odhalí hned několik tajemství, některá jsem správně tušila, ale hlavní zápletku jsem neodhalila. Moc smutné, ale naneštěstí uvěřitelné.

Lily101
28.12.2019 2 z 5

Thriller, který mě pohltil a během necelých 24 hodin byl přečten bez ohledu na počet stran. Velmi čtivé, obě dějové linie(současnost vs vyšetřování v létě 1983) bylo napínavé, což hodnotím kladně, neboť vytvořit takové napětí, až nevíte, na které pokračování časové linie se těšíte víc, se nezadaří každému. Leč na stranách 143 až cca 150 se vyskytují popisné části, které možná smysl mají (hlavní protagonistka se navrací po pěti letech domů-popis obce, ale hlavně okolí domu), ale zdrží to čtenáře a sníží to napětí, jež v knize graduje. Za polovinou knihy jsem měla pocit, že knihu na chvíli odložím, ale paradoxně se následně děj rozjel a nabral spád. Když pominu tyto drobnosti, má kniha ještě jeden opravdu velký nedostatek s ohledem na žánr. SPOILER: Úvodní text nesedí se závěrem. Což je u detektivky na marginální snížení bodů, protože autor v úvodu nastolí situaci, ke které nikdy nedošlo, čímž i spolu s gradováním napětí jsme trošku "obelháni" a na konci knihy se můžeme cítit jakožto čtenáři zklamáni. Věřím, že je těžké napsat detektivní příběh, jehož rozuzlení by nebylo hned čtenáři zřejmé, ale zde by stačilo přepracovat těch pár stran na počátku či tomu uzpůsobit závěrečné rozuzlení).

Nikol22
16.12.2019 4 z 5

Musím říct, že tato knížka se mi četla hrozně pomalu a nespočetkrát jsem ji chtěla odložit. Nakonec jsem ale ráda, že jsem to neudělala. Konec jsem vůbec nečekala a byla jsem v šoku, překvapilo mě to. Vytkla bych občas zdlouhavé popisování, jinak se mi ale kniha líbila a klidně bych si ji někdy přečetla znovu.

Metla
12.12.2019 4 z 5

1983. Rok, ve kterém ztráta pětiletého chlapce poznamenala životy nejen jeho nejbližších rodinných příslušníků. Z této severské detektivky je sice poněkud mrazivo na duši, přesto v souladu se svým názvem nabízí místo sněhu spíše vize pozdního léta, lánů zralé kukuřice, maximálně občasných plískanic.
Román v prvním poločase nikam nespěchá, pečlivě tvoří atmosféru, představuje hráče. Děj pendluje mezi rokem Billyho zmizení (a souvisejícím vyšetřováním) až do nedávné minulosti, kde hlavní průvodkyni příběhem představuje ne zrovna vyrovnaná terapeutka Vera. Musela jsem si k této lehce rozporuplné postavě více než pár desítek stran hledat pěšinku, ale postupně si mě svou zarputilostí získala. Navíc z ní autor nedělal nedovtipného kreténa, aby čtenáře svedl ze stopy; někdy to hrdince chvíli trvalo, obvykle se však dopracovala ke správným otázkám a úvahám. O tajemství a napínavé momenty nebyla nouze.
Byla jsem zvědavá, jaký z předpokládaných scénářů spisovatel předloží... a přestože jsem spoustu věcí odhadla správně, pro jednou jsem se v myšlenkách vůbec neotřela o pachatele. Bod pro Anderse de la Motteho.
"Konec léta" mě sice vyloženě nedostal do mých rozvrzaných kolen, přesto má něco do sebe. Příznivcům thrillerů a detektivek s klidným svědomím doporučuji. 75%

nik077
05.12.2019 5 z 5

Super knížka..takové konce mám moc ráda.

konicekbily
21.11.2019 5 z 5

Zajímavý krimi-příběh s velice dobrou detektivní zápletkou. Autor rafinovaně používá hodně problematickou hlavní hrdinku a tu staví do složitějších a i těžko uvěřitelných situací, aby v našem myšlení vytvářel chybné představy. To se mu dokonale podařilo. Závěrem vše převrací naruby - ale je vše vysvětleno.

VasnivaCtenarka
21.11.2019 3 z 5

Právě jsem dočetla Konec léta. Přemýšlím, jak mám knihu ohodnotit. Nebylo to špatné, ale ani to nebylo žádné wow. Knih, kde se pátrá po zmizelém dítěti jsem četla již nespočet a pouštět se do tohoto tématu v dnešní době je poměrně odvážné, protože konkurence je tak vysoká, že aby kniha u čtenářů opravdu uspěla musí se stát v ději něco opravdu originálního. A ta originalita mi tady chyběla. Ale jinak se to četlo dobře.

Restang
12.11.2019 3 z 5

Dobrá letní detektivka, 3 hvězdy pro začátek :)

krisbed
11.11.2019 4 z 5

Kniha se čte strašně lehce a rychle, sotva ji otevřete, už máte za sebou sto stránek, takže to vůbec není zdlouhavé čtení, jak tu padlo v několika komentářích. Na příběhu se mi nejvíc líbilo to, že je jednoduchý i při střídání dvou časových linií, i když se jedná o thriller, tak u něho čtenář nemusí příliš přemýšlet, stačí jen pozorně číst a ke konci knihy mu bude téměř jasné, jak přibližně příběh skončí. Zápletka je vymyšlena dobře, při nalezení Billyho se i tak oklepete. Jen mě mrzí povahy postav, které si jsou strašně blízké.

Už jsem se pustila do dalšího dílu a těším se i na třetí, který vyjde v lednu. Čtení je to příjemné a autora budu dále sledovat.

ZetHolda
25.10.2019 4 z 5

Kniha má takový pomalý rozjezd, Vera mi navíc zpočátku nebyla sympatická. To se však asi od půlky změnilo (včetně náhledu na Veru :) ) a napjatě jsem čekala, jak celý příběh skončí. Sice jsem tipovala jinak, to ale zajímavost konce nesnižuje. Líbil se mi vykreslený sourozenecký vztah Very a Mattiase.