Konec léta

Konec léta https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401762/bmid_konec-leta-xW6-401762.jpg 4 1013 288

Roční období série

1. díl >

Strhující krimidrama z pera oceňovaného švédského bestselleristy Anderse de la Motte. Za soumraku na konci léta roku 1983 prolezl pětiletý Billy Nilsson dírou v plotě ze zahrady do kukuřičného pole – a nevrátil se domů. V poli našli jen jednu jeho botu. Příbuzní, policie i sousedé po něm několik dní marně pátrali. Příběh ze zapadlé jihošvédské vesnice obletěl celou zemi, zdevastoval rodinu Nilssonových a po čase se na něj zapomnělo. A pak, dvacet let poté, potká Billyho starší sestra Veronica na skupinové terapii ve Stockholmu mladíka, který začne vyprávět o svém zmizelém kamarádovi. O tom, jak si s ním hrál v zahradě. O skrýších, které důvěrně znala i Veronica… a které měly zůstat neodhaleny. Stejně jako pravda o tom, co se stalo onoho horkého večera.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: ekniha , Knižní klub

Slutet på sommaren , 2016

terinkha
terinkha
19.02.2024 4 z 5

06/2024
Začátek byl utahanej jak týden před výplatou. Nešlo se mi začíst, Veronika mě rozčilovala hrozně!
Naštěstí se kniha dost dobře rozjela, čtení utíkalo a já jsem byla fakt zvědavá, co se teda stalo...A nakonec jsem si to fakt užila a celý rozuzlení bylo teda...uf!
Bavilo mě to moc (i když ne tolik, jako třeba Smrt přichází na prohlídku), je to dobrá detektivka :-)
4 hvězdy, 85 % a pokračování si určitě přečtu :-)

Liss93
Liss93
10.02.2024 3 z 5

Od začátku jsem měla jistá podezření, některá jsem trefila, jiná ne, ale nebyla jsem tak daleko od pravdy. Vyprávění se v některých částech vleklo, v dalších bylo zase příliš uspěchané. Ostatní díly mám už stažené, takže sérii asi dokončím, i podle hodnocení je tento díl nejslabší.

sarkafarka1900
sarkafarka1900
14.01.2024 2 z 5

Příběh nedrží pohromadě. Například jednání některých postav v první části knihy nekoresponduje s tím, jak se chovají v druhé části knihy. Navíc všechny postavy jsou v první polovině knihy nesympatické a to včetně policisty kradoucího cukr v restauracích (já vím, to je subjektivní, ale píši své hodnocení :-)). Přitom autor ucelený napínavý příběh s různorodými postavami napsat umí, viz jeho Podzimní případ.

mosem
mosem
24.12.2023 4 z 5

I když v určitém okamžiku se stává příběh předvídatelný, nakonec zjistíte že tomu tak je jen do určité míry. Další ze severských detektivek, která postrádá brutalitu, ale nepostrádá napětí. Příběh je skládankou historie a současnosti, což v tomto případě působí velmi dobře.

Aligator805
Aligator805
19.10.2023 4 z 5

Předvídatelný příběh, ale velice čtivý. Stejně jako ostatní knihy z této série.

lexikon_tf
lexikon_tf
24.09.2023 5 z 5

Další a moje třetí přečtená ze série Ročních období a opět jsem moc spokojená!

Pětiletý Billy se ztratil. Našli jen jeho botičku za plotem. Celá vesnice ho hledá, policejní pátrání je neúspěšné, chlapeček se nenašel.

Po dvaceti letech se Billyho starší sestra Veronica, nyní psychoterapeutka, na skupinové terapii potká s mladíkem, který vypráví o svém kdysi zmizelém kamarádovi z dětství a veškeré detaily, o kterých mladík mluví, jí připomínají dávno zasunutou bolest ze ztráty mladšího brášky. Mohl by tenhle mladík být jejím ztraceným sourozencem Billym?

Veronica se rozhodne pátrat na vlastní pěst a postupně odhaluje temná tajemství vlastní rodiny.

Jelikož mám ráda všechno severské, byla jsem i tímto příběhem lapena a nadšení se konalo i tentokrát. Těším se na další díl s názvem Podzimní případ. A velmi doporučuji všem příznivcům dobrých thrillerů!

Honza23
Honza23
12.09.2023 5 z 5

Asi nejsem tak rozmlsaný jako zbytek hodnotících, ale mě tahle kniha učarovala. Upřímně nechápu, proč má tak nízké hodnocení, ale o to víc se těším na pokračování. Žánrově bych pak knihu neřadil mezi detektivky, ale mezi thrillery, neboť mě tak dlouho držela v napětí, až se mě po jejím dočtení držela husina ještě notnou chvíli. Navíc zde čtenář nejde v příběhu po boku detektiva, ale příbuzné oběti. Dvě časové roviny jsou pak též skvělý nápad a moje fantazie si v tom libovala - jako bych sledoval skvěle sestříhaný film. Knihu tak mohu jen a jen doporučit.

TeaPeter
TeaPeter
12.09.2023 3 z 5

Celkem zamotaný příběh na příliš mnoha stránkách. Jak je v poslední době časté, míchají se tady dvě časové roviny, což čtivosti knihy dost ubližuje. Snad všechny postavy jsou nějak poznamenané po duševní stránce, takže je krajně obtížné si k nim najít nějaký osobnější vztah. Hlavní hrdinka je případ sám o sobě. Závěr knihy je v mnoha ohledech překvapivý - zejména jak to s Billym vlastně bylo a proč. Celkem to stačí na spíše slabší tři hvězdičky.

m2056
m2056
01.09.2023 4 z 5

Hodně dobrá kniha i zápletka sice bych to klidně o nějaké stránky udělal kratší ale nejsem autor kolikrát si myslím že do více stránek je tlačí vydavatelství.

KlaraD851
KlaraD851
26.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Já jsem tak ráda, že jsem ji ještě sehnala. Už mám koupenou celou sérii a pokud tato má "jen" 79%, tak se nemůžu dočkat dalších dílů.
Tenhle autor prostě umí. Těžké a bolestné téma, žádné zbytečné brutální scény a přesto z knihy, která se odehrává v parném konci léta mrazí. Mrazivé, jak strašně moc může snaha ochránit jednoho člověka zničit životy spoustě dalším.

Lienilda
Lienilda
24.08.2023 4 z 5

Příjemná detektivka s dvěmi prolínajícími se časovými rovinami, které mě zezačátku velice bavily. Po čase už se přesuneme jen do současnosti a vyprávění se začíná pribrzdovat, aby pak vygradovalo do slušného finále. Za mě velmi příjemné čtení na letní podvečery bez potoků krve a bez úzkosti z tématu. Přečtu si i další díly z této série.

hana4834
hana4834
05.08.2023 3 z 5

Zajímaví námět a celkem i čtivé ale něco zásadního tomu chybělo

triatlet
triatlet
23.07.2023 3 z 5

Příběh je sice čtivý, ale zároveň předvídatelný.
Ústřední postava Very se chová nesympaticky. Celkové objevování se různých postav na určitých místech působí vykonstruovaně.

kristie
kristie
15.06.2023 4 z 5

Ze všech 4 dílů ročního období mě Konec léta bavil nejméně. Nicméně i jako pro mě nejslabší díl je pořád rozhodně ve velkém nadprůměru oproti jiným thrillerům, které jsem v posledních letech četla. Zmizelé a nikdy nenalezené dítě, s jehož ztrátou se rodina nikdy úplně nevyrovnala a střídání dvou časových os jen přidává na čtivosti. Na autorových knihách oceňuji především jejich uvěřitelnost, nejsou vyhnané do extrému ve snaze co nejvíc šokovat a přesto člověka šokují právě svojí reálností. Ke konci jsem začala tušit díky dopisům, nicméně i přes to mě úplný závěr překvapil.

zd0981
zd0981
05.06.2023 5 z 5

Překvapivě dobré. Snad ani víc nebudu psát, přečtěte si to...

Pavlína2019
Pavlína2019
27.05.2023 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, kterou, ačkoli ji hodnotím po velmi dlouhé době, mám pořád v živé paměti.
Rozhodně si ji přečtěte!

kalinka99
kalinka99
28.03.2023 5 z 5

Narazila jsem na autora náhodou a skvěle napsané. Příběh utíkal a neustále jsem přemýšlela, jak to asi dopadne? Nechybělo napětí, rodinné tajemství a tak si ráda přečtu něco dalšího od spisovatele.

Miriam
Miriam
20.03.2023 5 z 5

Tak tohle se opravdu povedlo. Celou dobu jsem byla napnutá jak struna, jak to vlastně celé bylo a musela jsem číst dál a dál, abych to rozlouskla. Stejně jsem na to nepřišla, ale musela jsem si počkat na ty poslední stránky. Každopádně teorie byly, a že jich bylo hned několik. Označení krimidarma tady opravdu sedí. Žádné prolévání krve ani sáhodlouhé popisy mučení.

Swissman
Swissman
16.03.2023 2 z 5

Tak za mě se tohle moc nepovedlo. Po předchozích pěti autorových knihách jsem čekal větší spád. Tady se furt skoro nic neděje, nuda a šeď. Dočteno po dvojím odložení. Zklamání z konce bylo skoro hmatatelné. A na tohle jsem čekal 352 stran? Jako vážně?! Do dalších dílů z této série se mi zatím nechce, protože mají mnohem víc stran. A já bych už tady dokázal klidně sto stran ubrat.

zandu
zandu
28.02.2023 4 z 5

Taková oddechová krimi. Svižné, krátké kapitoly. Těším se na další.