Konec léta

Konec léta https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401762/bmid_konec-leta-xW6-401762.jpg 4 1028 292

Roční období série

Strhující krimidrama z pera oceňovaného švédského bestselleristy Anderse de la Motte. Za soumraku na konci léta roku 1983 prolezl pětiletý Billy Nilsson dírou v plotě ze zahrady do kukuřičného pole – a nevrátil se domů. V poli našli jen jednu jeho botu. Příbuzní, policie i sousedé po něm několik dní marně pátrali. Příběh ze zapadlé jihošvédské vesnice obletěl celou zemi, zdevastoval rodinu Nilssonových a po čase se na něj zapomnělo. A pak, dvacet let poté, potká Billyho starší sestra Veronica na skupinové terapii ve Stockholmu mladíka, který začne vyprávět o svém zmizelém kamarádovi. O tom, jak si s ním hrál v zahradě. O skrýších, které důvěrně znala i Veronica… a které měly zůstat neodhaleny. Stejně jako pravda o tom, co se stalo onoho horkého večera.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Slutet på sommaren , 2016

SakuraLuci
11.02.2018 5 z 5

Super příběh, nečekané rozuzlení, super severské krimidrama. Doporučuji a dávám do výzvy č.14 :-)

happy-smile
11.02.2018 4 z 5

Čekala jsem od tohoto autora další špionážní thriller, a tak jsem byla velmi překvapená, že se jedná spíše o příběh z jiného soudku, který se více blíží ostatním severským autorům. Musím říct, že i tento žánr jde autorovi velmi dobře a kniha mě opravdu bavila. Doufám, že podobných knížek napíše více.

Agatha84
11.02.2018 4 z 5

Příběh byl fajn,jeho podání však spíše slabší. Hlavní hrdinka více nesympatická, těžko si hledat bližší vztah ke komukoli ze zmíněných postav. Přesto nelituji a doporučuji!

Illaa
06.02.2018 3 z 5

U výběru knihy mi hodně pomohla obálka, která je moc podařená. Detektivka sama o sobě nepatří mezi nejlepší. Zhruba do půlky knihy se děj odvíjí velice opatrně a pomalu. V posledních pár stránkách se to autor snaží strhat, všechny indicie k odhalení minulosti odkryje najednou. Za přečtení ale kniha stojí.

Peslik
06.02.2018 3 z 5

U této knihy jsem se nechala zlákat davovým šílenstvím po její koupi, a hodnocením na sociální síti, že je to je pecka. No zas taková pecka to pro mě nebyla.
První polovina knihy je soustředěná na minulost a přítomnost po 20-ti letech. Má to něco do sebe a člověk se i orientuje. Pro mě, bych řekla začala být kniha zajímavá až někdy u 240 strany. Hlavní postava se mi líbila, jen její vztah s Leonem byl vysvětlen velmi málo a přesto o něm čtete skoro v každé kapitole první poloviny knihy, no nevadí, asi to mělo svůj důvod. Konec knihy mě dost překvapil, takový jsem jej nečekala.
Kniha je čtivá, na delší cesty jako nenáročné čtení doporučuji. Styl psaní je dobrý.

ElissEm333
04.02.2018 5 z 5

Tak tohle byla jízda! Autorův styl mi sedl a ten příběh je prostě tak záhadný, že vás to nenechá v klidu dokud nezjistíte, jak to teda celé bylo. Jeden z těch opravdu dobrých thrillerů. Rozhodně doporučuji. A hlavní hrdinka má můj obdiv!

Lana33
03.02.2018 5 z 5

Do poloviny knihy jsem se nemohla pořádně začíst. Neustále jsem přemýšlela, jaký je ve skutečnosti autorův záměr. Absolutně mě štvalo, že hrdinčina nedávná minulost s Leonem byla vysvětlena dost vlažně a přesto tam hrála utčitou roli. Body ale dávám za popis událostí z "onoho" léta, to bylo opravdu velmi povedené. Ke všemu jsem v první půliknihy nějak nemohla vystát hlavní hrdinku a to jsem se o ní vlastně ani nic moc nedozvěděla.
Nicméně od druhé půlky knihy to mělo spád, akci a dalo se to číst. Od nějaké 150. strany jsem nebyla ochotná dát knihu z ruky. Vera mi najednou přišla sympatická a obraz celý její rodiny byl dost pošramocený. Myšlenka rodiny poznamenaná ztrátou syna a bratra je najednou braná z jiného úhlu, ale velmi poutavě.
Konec mě velmi překvapil - tedy něco jsem očekávala, ale úplné rozuzlení a detaily mě trošku šokovaly.
Knihy hodnotím nakonec 5 hvězdami, bylo tam všechno, co jsem chtěla - akce, drama, vztahy a nakonec i trocha té romantiky.

mira.l
02.02.2018 3 z 5

Nechal jsem se zlákat na novinku. Víceméně s jedním jasným vědomím - po přečtení ji asi poslat dál. Ano, přesně ten typ knihy to je. Já neříkám, že je to špatné, to ne, čte se to velmi dobře, čtenář je v pokušení číst dál a dál, aby se dozvěděl, jak že to dopadne.
Děj už tu zhruba popsán byl. Takže k dojmům. Nemám nic proti knihám, ve kterých je napětí a jistá dávka tajností uržuje čtenáře ve střehu, ale zase mě úplně nebaví, když ještě za polovinou knihy nevím vlastně nic určitého, co by děj posouvalo nějak dál. Nemám moc rád v knihách nepřiměřeně dlouhé kapitoly, tady je to ovšem skoro druhý extrém, kapitoly jsou dost často tak krátké, že se děj nestačí posunout vůbec nikam, navíc díky až víc jak do poloviny knihy střídajícím se kapitolám ze současnosti a minulosti to působí díky minimálním dějovým posunům trochu až chaotickým dojmem.
Co tedy vím? Hlavní hrdinka Vera nebo Veronica, podle toho, v jakém je zrovna rozpoložení, přesto, že vede duševní terapie, by sama spíš potřebovala cvokaře, její jistou úchylkou je poslouchat bolestné příběhy jiných osob, které přišly o někoho blízkého, protože sama moc dobře ví, jaké to je. Ale čtenář moc neví. Jen pomalu si skládá dohromady to, že v té rodině asi nebude všechno úplně v pořádku už dlouhé roky, že v nedávné době asi ukončila vztah s přítelem (jak to s ním bylo vážné?? - kdo ví??) a psychicky se zhroutila, na ruce má od něčeho jakousi jizvu, o které taky pořád nevíme, jestli má nějaký význam, a tak dále, zkrátka mozaika jejího příběhu se skládá na můj vkus až moc pomalu. Pak se vše objasní doslova na pár stranách, dojde na nějaké to lehké drááámo, trochu překombinované rozuzlení a...a je po všem.
Jak už jsem zmínil v úvodu, kniha je sice čtivá, ale asi není důvod ji dál držet v knihovničce.

ally74
01.02.2018 4 z 5

Pro mě hodně dobrý příběh, místy strašidelný. Prolíná se minulost a současnost. Kniha se četla sama. Mám ráda příběhy plné střípků, které do sebe nakonec zapadnou a vše dává smysl.

maizy
29.01.2018 4 z 5

Kniha se četla moc hezky - dala jsem si jí do čtenářské výzvy a výzva to pro mě ani moc nebyla, jelikož mám podobné zápletky ráda.
V první polovině se prolíná minulost (tedy rok, kdy zmizel malý Billy) a současnost (o 20 let později - příběh Billyho sestry).
Billyho sestra Veronica se snaží po 20 letech na základě nových informací zjistit, co se jejímu bratříčkovi přihodilo. Jakmile začne zkoumat minulost, začnou se kolem Veroniky dít divné věci...
Kniha se četla dobře a i docela rychle, konec odsýpal rychle, avšak s podobnou tématikou se dají najít i lepší kousky...

*Čtenářská výzva 2018 - č. 14

pankaplan
28.01.2018 3 z 5

Konec léta určitě není nejlepší detektivka, kterou jsem kdy četl. Ona to vlastně ani není detektivka. Ve stručnosti jde o to, že sestra dávno ztraceného chlapečka získává novou motivaci pátrat po tom, co se mu vlastně tehdy stalo a začínají se kolem ní dít dost zvláštní věci. Objeví se někdo, kdo zná podrobnosti o tom případu a v jejím rodném městečku začne houstnout atmosféra.

První polovinu knihy se pravidelně střídá minulost a současnost, takže sledujeme tehdejší vyšetřování zmizení malého Billyho a zároveň to, co se jeho sestře děje v době přítomné. Anders de la Motte je zkušený autor, takže knize nechybí švih a odsejpá to značně dobře. Čím víc se blíží závěr, tím víc jste napjatí, jak to vlastně skončilo.

A podle mě ten konec Motte moc nezvládl. Začalo to být moc komplikované, moc se do příběhu zamotával, bylo tam moc překvapivých věcí. Já mám prostě rád jednoduché zápletky, tohle na mě bylo moc velké klubíčko.

Nicméně, jestli chcete nějakou obyčejnou knihu na dlouhou cestu vlakem, nebo něco na ukrácení večera, Konec léta vás asi nezklame. Jen od toho příliš nečekejte. Na promyšlené příběhy si vezměte jiné autory, jiné knihy.

Hodnocení: 50%

jana3099
24.01.2018 4 z 5

Hodně tajemný, strastiplný, smutný a překvapivý příběh jedné rodiny, dalších rodin a dalších lidí v jedné vesnici........