Kobercové

Kobercové https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/1825/kobercove-1825.jpg 4 514 39

Na začátku nebylo nic, jen obyčejná nekonečná plochost. Pak se zjevil koberec... Ten starý příběh všichni znají a všichni milují (i když mu doopravdy nevěří). Postupem času se však koberec stal domovem mnoha rozličných kmenů a lidí a vzniká i nový příběh. Je o Velké pračce, která po sobě zanechává cestu zkázy napříč celým Kobercem. Příběh o Pelichánech posedlých touhou po moci a o dvou bratrech z kmene Munrungů, kteří se potom, co byla jejich vesnice vyhlazena, vydali za dobrodružstvím, aby ukončili všechna dobrodružství...... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

The Carpet People , 1971

PanTomina
13.01.2017 4 z 5

V rámci čtenářské výzvy 2017 jsem narazil i na bod Autorova Prvotina. Má volba padla na Pratchetta a jeho staronový román Kobercové. Já jsem velmi spokojen. Kniha mě bavila a přečetl jsem ji v podstatě na jeden zátah a lidem mého (a které to je?) ražení ji mohu doporučit :)

dpxcz
03.09.2016 3 z 5

Naštěstí jsme koberce zrušili už dávno!

MarekG
30.06.2016

Zkoušel jsem to číst 3x, ale nikdy jsem se nedostal ani ke 3. kapitole.

Verrrunka
12.06.2016 3 z 5

Pro mě trochu nevyrovnaná kniha... Místy neuvěřitelně zábavné, jindy naopak nuda. Dost jsem se ztrácela ve jménech hlavních hrdinů, ale nápad na svět v koberci mi učaroval. Obecně tyhle maličké světy, o kterých ani nemusíte vědět, mají své kouzlo

Totojsemja
03.02.2016 4 z 5

Skvělá kniha ale asi nejslabší od Pratcheta. Na jedné strane se pětkrát opakovalo tucet nebo půltucet. Ale ten nápad je báječný. Škoda že nenapsal někdy později druhý díl.

nocnymotyl38
26.01.2016 5 z 5

S Pratchettom som sa zoznámila až nedávno. Šla som na to chronologicky a začala som teda Koberčanmi, bola to láska na prvé prečítanie.

ArtieLoony
21.01.2016 4 z 5

Jde krásně vidět rozdíl vnímání tohoto světa očima sedmnáctiletého a třiačtyřicetiletého člověka. Mnoho zcela očividně upravených obratů a situací, ale nádherná spolupráce.

"Není to přesně ta kniha, kterou jsem napsal tehdy. Není to přesně ta kniha, kterou bych napsal teď."

vlkodlaq
16.06.2015 4 z 5

S okamžitou platností přestávám vysávat a zvažuju plovoučky..

kalache
01.01.2015 4 z 5

Zeměplocha se nedá s kobercem srovnat....

Samaret
16.11.2014 5 z 5

Lehce surový a poněkud nudnější Pratchett, ale je zde vidět, že v době psaní byl velmi mladý a v oblasti psaní nezkušený. Nakonec se mi ale kniha líbila musím přiznat, že nakohnec mě kniha vtáhla i přes veškeré překážky. Vtip a sympatické postavy vyhrály nad hrbolatým stylem psaní.

vpadysak
02.04.2014 4 z 5

Na prvý pohľad sa jedná o taký jednoduchý a naivný príbeh. Príbeh národa, ktorý žije v koberci a rieši svoje každodenné radosti a starosti. Pri bližšom zamyslení však ukrýva veľké množstvo narážok a právd, ktoré sú také jednoduché, ako koberec po ktorom dennodenne šliapeme a ani na um nám nepríde, že by sme sa mali nad tým zamyslieť.

BooksLucyKing
12.06.2013 5 z 5

Výborná knížka. Moc jsem se u ní pobavila. Četla se jedna radost.

yueh24
09.05.2013 3 z 5

Proložil jsem Zeměplochu jinou knihou od Pratchetta a nějak jsem z toho nebyl nadšený jako ze zeměplošských titulů. Asi to není špatné, ale tak nějak mě to nebavilo a ke čtení jsem se musel trochu nutit.

lanusinka
06.03.2013 5 z 5

Během čtení jsem chvílemi koukala na koberec a říkala si, do všechno se tam může odehrávat... Originální zpracování klasické pouti za Dobrodružstvím plné fantazie a skvělých nápadů...

valda
07.03.2011 4 z 5

Příběh o několika národech, které žijí v jedné velké říši jménem Koberec. Dva bratři z kmene lovců Mizvoňů, silný Nerudel a přemýšlivý Vzteklan, moudrý, ale netradiční šaman Pomočul, bojovníci: Zkáza, z uspořádaného národa Kašírijců a Brokando, z bláznivého drobného národa Tupomentálů, se vydávají na záchranu své říše, před zlými chlupatými Pelichány. V lecčem jim pomohou i tajemní Chrabrodějové.
Jedná se o knihu, kterou napsal Pratchett, podle svých slov, už v sedmnácti letech, ale později jí přepsal a upravil. Nevím, kolik z knihy je z pozdějšího věku, ale už tato první kniha je velmi dobře napsaná a autorův sloh je tam jasně rozeznatelný. V plochém koberci se už dá cítit závan budoucí Zeměplochy se vším, co k ní patří. Je vidět, že už v té době měl Pratchett obrovskou fantazii a spoustu netradičních nápadů. Dobře lze rozeznat silnou inspiraci Tolkienem a celá kniha je pojatá, jako takový lehce poblázněný, ale na Pratchetta mírně temný, Pán Prstenů. Líbilo se mi, že kniha je krátká a velmi čtivá. Neobsahuje moc zdlouhavých míst, i když sloh je přece jenom o trochu jednodušší.

MartyMcFly
16.02.2011 2 z 5

Nebylo to úplně špatné. Nene, už tady se daly vidět zárodky jeho stylu, ale byla to "jen" kniha v cizím (zajímavém, ale ne moc rozpracovaném) prostředí, která byla tak nějak pustá. To je její největší problém. V Zeměploše má Pratchett prostor pro vyvíjení postav, kultury, filozofie a vtipů. Tady ? Jen průměr.

zlovlk
28.01.2011 4 z 5

První verzi Koberců napsal Pratchett skutečně v sedmnácti, před druhým vydáním ji ale dost rázně přepsal - vyjádřil se k tomu v tom smyslu, že kniha má vlastně dva autory. Z nějakého důvodu to oceňuji skoro víc než jeho ryze dospělé knihy - cítím z toho ty dva různé přístupy jednoho člověka, což je vcelku originální. Něco takového se nedá dost dobře napodobit, musí se to jednoduše nechat to čtvrtstoletí uležet.

Považoval bych to za takový dialog mezi klasickou a neklasickou fantasy. Humor je v tom spíše milý než ztřeštěný, ale i milé knížky mají v literatuře své místo.

pistalka
28.01.2011 3 z 5

Máte doma koberec?
A umíte si představit, že ho obývají živé bytosti? Nemyslím tím samozřejmě blechy, mikroorganismy, ale skuteční lidé. Lidé, kteří jsou menší, než si dovedete představit. Lidé, pro které je jeden Koberec celý svět. Jestli skutečně věříte, že právě takoví lidé žijí zrovna ve vašem tepichu, směle do přečtení této útlé knížečky. Ona přesně o tomto je!

PS: Není to tak dobré jako série Úžasná Zeměplocha, ale pokud to Pratchett skutečně napsal v sedmnácti, tak pak klobouk dolů!

Okřídlená li
30.11.-0001 4 z 5

Pratchettovská prvotina :) Prý to psal v sedmnácti letech :)

humor

Terry Pratchett