Velké a tajné show

První kniha série Knihy Umění. Existuje moře snění, do kterého se může člověk ponořit jenom třikrát za život. Ten, kdo ovládne moře snění a přizpůsobí si ho k obrazu svému, může se světem, ve kterém bojují dva základní principy, manipulovat jako bůh a zanechat po sobě neodstranitelný odkaz. Svět ani moře snění už nikdy nebudou takové, jako byly do osudového střetnutí... Skutečnost není tak skutečná, jak si lidé myslí. Někteří něco tuší a své předtuchy si navzájem sdělují. Nicméně ne každá zpráva dojde na místo určení. Zaměstnanec pošty Randolph Jaffe při pročítání nedoručených dopisů začne do tohoto tajemství pronikat. Ale to mu nestačí. Rozhodne se být jeho součástí. Stane se z něj Jaff, bytost posedlá temnotou a neohlížející se na nic a na nikoho. Co se stane, pokud získá a ovládne tajemné Umění? Dokáže Jaffa zastavit Fletcher, který se mu vyrovná silou, ale ne krutostí? Malé kalifornské městečko Palomo Grove ještě netuší, že se má stát dějištěm boje na život a na smrt, který hned tak neskončí. Protože Jaff a Fletcher mají děti... Romány Cliva Barkera ohromují čtenáře po celém světě neuvěřitelným rozsahem předkládaných vizí a každá jeho kniha se ihned stává besstselerem. Velké a tajné show se pak dostává až k děsivě novým výšinám. Fantasie, hrůzný příběh, znepokojivá báje - to vše dohromady v tomto nezapomenutelném eposu Clive Barkera dopadá plnou silou autorova mimořádného talentu. „Jednoduše vyjádřeno," říká Barker, „je to o Hollywoodu, sexu a Armageddonu." První knihou Umění vytvořil Clive Barker veledílo obrazotvornosti, které zkoumá zakázaná území naší duše i nejzazší kouty srdce. Rozsáhlý, triumfálně kouzelný a komplexní román Velké a tajné show je právě o lidském životě. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/6141/velke-a-tajne-show-6141.jpg 4.4128

Knihy Umění (1.)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Classic

The Great and Secret Show (1989)

Kniha Velké a tajné show

Ryorka

úžasná, úchylná psychofantasmagořina........prostě typickej Barker. Prolínání normálního světa s jinými dimenzemi, Kosmem, Metakosmem, síla myšlenky, astrální těla, směska víry, touhy, snů, nechutností, násilí i lásky.......to všechno je Barker. Píše o všech a přece není pro každého. Nedávno přibyl do mé skromné knihovničky druhý díl Umění, tak se do něj pustím.

Israha

Barkera vnímám jako autora, který je silnější na kratším povídkovém rozsahu (Knihy krve), případně v románech s omezeným počtem aktérů a sevřenějším dějem (Věčně zatracení). Už s Utkaným světem jsem chvílemi trochu bojoval, ale ten alespoň dokázal strhnout pozornost tím, jak přetékal až nepochopitelně květnatou autorskou imaginativností. Velká a tajná show už nabízí spíš pouhé fragmenty geniálně zvrácené Barkerovy tvůrčí síly, a topí se v přepáleném počtu stran a dílčích dějových linek, rozbíhá se do všech stran a ve své zředěnosti nakonec nedokáže opravdu v plné míře ohromit, zneklidnit, zděsit, vzrušit ani znechutit. Vždy jen dočasně, chvilkově. Clive má nedostižnou fantazii a umí skvěle psát, ale tady mu hodně ujela z pod kontroly stavba celého románu. Nejpůsobivější momenty si navíc vyplincá hned zkraje (Legie panen), a pak na ně dostatečně silně naváže až v samotném apokalyptickém závěru. To mezi tím jsou jen střípky úžasností, spojené do příběhu, který je velkolepý, ale podaný jaksi nesoustředěně a chvílemi snad i unaveně. Nevěřil bych, že někdy prohlásím, že jsem se ke čtení Clivea Barkera musel nutit...

Lazy
15.11.2018

Barker chvílemi úchyl a občas trochu hodně mimo:) Chápu, že fantasy a ne, že bych neměl fantasy rád, teda spíš trochu horror. Za mne je jeho nejlepší dílo Abarat. No, ale přečtu si i další: Everville.

GOD-Complex
24.02.2018

Konecne to muzu rict naplno - Cistokrevnej Barker! Muj zatim jednoznacne nejoblibenejsi Barkeruv kousek. Je to plne snu, umeni, lasky a horroru. Masterpiece. a uz se tesim na Everville... 10/10

danny_21
18.12.2016

Jestli to není to nejlepší od Barkera od dob Hellraisera, ať si pro mě přijdou Cenobité. To smutné ale na tom je to, že to ani tak nestačí na lepší průměr. Co někomu po stránce nápadů stačí na celou kariéru, Barker je schopný nacpat do jedné knihy, v mých očích ale nedokáže poskládat do nějaké dechberoucí konzistentní formy a nezůstat jen u fragmentů a záblesků geniality ... a navíc ty dialogy, proč jsou většinou tak fádní a umělé ? - ale do Everville se přesto vydám - 60 %

rene6927
04.09.2016

A zase... Barker se mě na nic zbytečně neptal, vzal mě a stáhl mě sebou do svého světa. Perfektně propracované. Znepokojující hrůza. Část "legie panen" na mě asi zapůsobila nejvíc. Nejradši bych dal deset hvězdiček. Prostě skvělý!

Knišíl
16.06.2016

Na mě z dnešního pohledu kniha oplývá asi až mocnou dávku "devadesátkových" stereotypů. Barker odvedl skvělou řemeslnou práci, takže se kniha čte sama. Je také třeba vystihnout Barkerovu představivost, a jak dokázal sesmolit tento epický příběh do srozumitelné podoby, ale za mě to na maximum není.

Dax
20.04.2016

Old school! Před fantazií páně Bakera nelze než smeknout. Zřejmě frčí v nunciu, protože Nápadů má v knize tolik, že by jiným autorům vystačili na knihy tři. Na druhé straně mi toho chce ukázat vždycky tolik najednou a všechno tak podrobně, že to brzdí děj a kouzlo se trochu vytrácí.