Kmotr

Kmotr https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34837/bmid_kmotr-Ytz-34837.png 5 4920 631

Kmotr / Krstný otec série

Když v roce 1969 vyšel v Americe poprvé, figuroval celých dvaadvacet týdnů na první příčce v seznamu bestsellerů. Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola."Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questra guerra e cosa nostra - Tato válka je naše věc. Dnes už klasický román americké literatury 60. let nelítostně potvrzuje Balzakova slova: V pozadí každého velkého majetku je zločin.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda

The Godfather , 1969

jana1976
07.08.2016 5 z 5

Jelikož film, který jsem viděla už dávno si nepamatuji, knihu jsem si opravdu užila. Každou stránku jsem hltala.

hanoule
01.08.2016 5 z 5

Prostě kvalitní kniha.

lump23
15.07.2016 5 z 5

Moc hezky napsana kniha.Rad si ji vždy přečtu.

Domuly
14.07.2016 5 z 5

Skvělé! Velice čtivě napsané, postavy dobře vykreslené, přemýšlím, jestli můžu vůbec něco vytknout. Po dlouhé době to pro mě byla kniha, kterou prostě nemůžete odložit, ale chcete vědět, jak to bylo dál. Možná mě jen trochu mrzí, že nebylo víc prostoru věnováno samotnému donu Carleonovi, který byl bez diskuze nejlepší postavou. Rozhodně se k tomu ještě někdy vrátím.

RudýOnkel
14.07.2016 5 z 5

"Kmotr" by měl být povinná četba pro začínající spisovatele, aby viděli, co to je dopře napsaná kniha :) Za mě je to nejlépe napsaná kniha a jen málo je na její úrovni. Mohl za ni dostat Nobelovku :)

Pampeliishka
06.07.2016 5 z 5

Parádní gangsterka, jsem sice trochu ovlivněna filmem, který jsem viděla dřív než četla knihu. Doporučuji anglickou verzi knihy.

Nunynka
26.06.2016 3 z 5

Vůbec nevím,jak knihu ohodnotit. Pořád jsem čekala a čekala co příjde a ono pořád tak jako nic. Podle komentářů jsem byla natěšená a moc jsem se na knihu těšila,ale takový zázrak to nebyl. Možná je to tím,že jsem neviděla film.

Brace
19.06.2016 4 z 5

Jelikož jsem před četbou knihy třikrát viděl film, měl jsem trošku pokažený pocit překvapení, protože film se dost přísně držel linie knižní předlohy. Rozhodně je to působivá kniha, která dala vzniknout filmové trilogii, jež patří ke klenotům celosvětové kinematografie. Ovšem podle mého se ani Puzův příběh nevyhnul nudným kapitolám (ty s Johnnym Fontanem či Lucy Manciniovou), které příběh nikterak nerozvíjely, a proto za mě "pouze" 4 hvězdy. A nyní hurá na čtvrté shlédnutí Coppolova zfilmovaného příběhu, který se nebojím označit za o chloupek zábavnější než to knižní.

daniel1313
18.06.2016 5 z 5

Nevím , zda bylo do dnešní doby napsáno něco lepšího než je Kmotr .
Ať pátrám v paměti , tak si momentálně nemohu na nic vzpomenout ,
co by dosahovalo kvality Kmotra .
Po prvé jsem ho četl ve slovenštině v 1971 na vojně . Za mě jasných pět hvězd !

BorisGodunov48
05.06.2016 5 z 5

No.... těžko to popsat, tohle se musí přečíst. U mě jasných 5 hvězd!

tanuki
23.05.2016 4 z 5

Kmotr je pro křesťana stejně důležitý jako rodič. Je mu důvěrníkem, rádcem i ochráncem. Kmotr dbá na to, aby Vaše cesta byla umetená a pomáhá Vám odstranit překážky, které se před Vašimi kroky vždy nakonec objeví. Na oplátku nechce mnoho. Uznání, přátelství a službu na výměnu, bude-li ji někdy potřebovat. Můžete si být jistí, že k tomu dřív nebo později dojde a pak nesmíte za žádnou cenu couvnout.
Kmotr je politický román. Jenže jde o politiku nestátní, která problémy řeší jakýmikoliv dostupnými a efektivními prostředky, neřídí se žádnými konvencemi ani úmluvami. Násilí je stejně dobré jako diplomatické vyjednávání, pokud vede k zdárnému vyřešení krizové situace. Jde o obchod, získávání vlivu, kontrolu území a zajištění zisků.
Kmotr má také druhou rovinu. Osobní, která je neméně zajímavá, jako ta politická. Zblízka ukazuje rodinný a intimní život členů blízké rodiny i lidí, kteří jsou s rodinou nějak ve spojení. Puzo rozhodně není žádný puritán a pokud by se rozhodl napsat vztahové drama, jistě by bylo čtenářsky velmi zajímavé i bez mafiánů. Kdo by ostatně čekal, že se v této knize dozví o tom, co to znamená, být zasažen bleskem? Je to horkokrevné, je to velmi italské. Taky lze se znepokojením sledovat, jak je těžké s vyrovnat s bohatstvím a slávou, když Vám nečekaně spadnou do klína. Když někdo mocnější pomůže Vašemu osudu domněle ve Váš prospěch. Když na to nejste připraveni. Inu, cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.
Kmotr má mnoho vrstev. Sledujeme rodinu na přelomu doby, kdy zaběhnuté pořádky odchází, ovzduší se začíná měnit a věci se dávají do pohybu. Zvedá se vítr, který mnohé odnese, způsobí mnoho bolesti a přináší nové uspořádání. Jen pružní a přizpůsobiví lidé najdou v tomto světě své místo a rodina Corleonů takové lidi ve svém středu má.

SnowCat_5
23.05.2016 4 z 5

Nevím co mam napsat. Kniha byla čtivá a zatáhla mne do děje. Plná nečekaných zvratů.

Netopyr07
23.05.2016 4 z 5

Ano, přidávám se k pochvalným komentářům, i když mně osobně trvalo přečtení této knihy dosti dlouho. "Utíkala jsem" k lehčí literatuře. Mafiánské prostředí a přesné popisy všech mordů byly na mě silné kafe. Každopádně bylo zajímavé si knihu přečíst.

Aymira
19.05.2016 5 z 5

Poprvé jsem Kmotra četla před spoustou let a pamatuji, že se četl jedním dechem. Stejně tak celá filmová triologie je naprosto úžasná a dá se na ni koukat pořád, tak i kniha se dá číst čas od času znovu a znovu. Charisma z děje přímo čiší a to jsem poprvé vlastně ani netušila, že si s tím skutečným kmotrem mám spojit tvář Marlona Branda. I bez něho je kmotr dokonalá postava a mafiánský příběh je promyšlen do posledních detailů.

Michi.01
16.05.2016 4 z 5

Kmotra už jsem měla v hledáčku několik let, ale teprve díky čtenářské výzvě jsem se odhodlala do knihy pustit. Příběh mě opravdu bavil (kromě pasáží s Johnym Fontanem). Je pravda, že hlavní postavy jsou popsány jako morální a zásadové vzory a tak se člověk neubrání jim fandit, i když to vlastně vůbec není správné (podobně jako v seriálu Dexter :). Mimo jiné mě zaujal popis rodinného života a postavení ženy, manželky.. Jen mlčet, vše snášet a rozhodování o osudu celé rodiny nechat jen na muži je těžko představitelné. Jsem ráda, že žiji v jiné době a společnosti a doma nám funguje "demokracie".

sgjoli
08.05.2016 5 z 5

Kmotr v mém případě patří mezi ten typ knih, u kterých jsem doslova nadávala, že jsem se k nim nedostala už dřív a že jsem s jejich přečtením dlouho otálela. Mariu Puzovi se podařilo detailně zachytit mafiánské prostředí a vztahy mezi jednotlivými charaktery a to tak působivě, že jsem při čtení dost často měla pocit, jako bych měla tento svět takřka na dosah a byla přímo jeho součástí, ne jen jeho pozorovatelem. Silnou stránkou knihy jsou také skvěle propracované charaktery, hlavně hlavní postava, don Corleone, který zde působí jako skutečná osobnost, charismatická, zásadová a přirozeně autoritativní.
Začátek knihy je možná trochu těžší, ale jakmile si člověk na styl psaní zvykne, velmi rychle se do příběhu ponoří. Román nabízí velmi intenzivní čtení, od kterého se nelze odtrhnout. Za mne nadšení a spokojenost!

Hejtmy
17.04.2016 3 z 5

Kniha je sice dobrá, ale přece jen se jedná o jeden z velmi mála případů, kdy mám film mnohem raději než knihu (mám na mysli prvního filmového Kmotra). Coppola dokázal děj knihy pojmout takovým způsobem, že odebral ty nejméně zajímavé pasáže (hlavně s Johnny Fontanem) a naopak se soustředil na děj okolo dona Corleoneho a Michaela. U čtení knihy jsem se chvílemi nudil. Možná kdybych nejprve přečetl knihu a až poté viděl film, tak bych měl jiné pocity, ale mě kniha prostě příliš nezaujala.

Mydli
17.04.2016 5 z 5

Mafiánský příběh který snad ani nelze překonat. Kniha nabízí více než výborný film. Ač mám rád televizi a pány Branda a Pacina musím prostě číst knihu.

barbarera
08.04.2016 5 z 5

Četla jsem ho poprvé ve slovenštině a byla jsem nadšená, česká verze byla trochu slabší a film mě naprosto zklamal.

bob9249
05.04.2016 5 z 5

Doplňuje prázdná místa ve filmu, který jsem viděl jako první. Doporučuju, skvěle napsáno.