Kličky na kapesníku

K vydání připravili Vladimír Gardavský, Claudio Poeta a Václav Kadlec. Přebal, vazba a grafická úprava Milan Albich.

https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96026/klicky-na-kapesniku-uDx-96026.jpg 4.454
Povídky, Literatura česká
Vydáno, Pražská imaginace

Kniha Kličky na kapesníku

zanzara

Tohle, co se tady objevuje v textu, býla na záčatku řada velmí otevřených rozhovorů, jež Hrabal vedl na přelomu let 1984-5 u piva v Dunajské Stredě s tehdy mladým maďarským novinářem László Szigetim. Szigeti nahrál povidání do magnetofonu, a rok poté odeslal spisvatelí text. Hrabal žasnul. Nemělo to hlavu a pátu, a navíc bylo v různých jazykach. Tehdy sedl k tomu sám, a úpravíl všechno jako autobiografický román, a zároveň odstraníl příliš osobní otázky a citace z zakázaných tehdy v Československu "Domácích úkolů".

Hrabal hovoří m.j. o své oblíbené literatuře a hudbě a take představuje svůj názor, jak by měli žít spisovatele - zejmena na záčatku sveho literarního dobrodružství. A tak měli by žít mezi normalnimí lidmí, a nikoliv v luxuse. Řika taky, že zármutek a melancholie je tvurčí stav (což si myslel i Jaspers) - bliží se stavu epifanie, a je možné ho vývolavát umělé pomocí alkoholí. Stejně jako Descartes věřil, že pouze skrze negaci můžeme vidět, co je pozitivní, takže jen ateista může pochopit, co je Bůh. Vlastní psání považoval za určitý druh zpověďí.

Název odkazuje na maďarského mistra driblování Nándora Hidegkutiho, kterého obdivoval Hrabal.

Damato
05.10.2017

Hrabal je svůj, občas se mi to v hlavě musí trochu porovnat, abych pochopila, co " tím chtěl básník říci", ale suma sumárum čtu jeho knihy ráda. Občas na mě sice mrkne z toho jeho popisu obyčejného života "depréze" , ale i proto, že jsem to jeho Kersko v 80 letech taky milovala (stejně jako on) si zaslouží plný počet *****.

najiva
19.07.2016

Ke konci už ne tak tažné,ale vynikající, Chytrý člověk s talentem.

TheRaven
22.06.2014

Před touto knihou jsem od Hrabala četl pouze Něžného barbara, který mě však totálně minul a trochu i odradil od jeho dalších knih. Kličky na kapesníku mi však přinesly nový pohled na velmi zajímavého člověka a jeho osobitou tvůrčí duši. Tenhle text mi navíc do hlavy úspěšně zasadil brouka, který pracuje na tom, abych dal Hrabalovu dílu v budoucnu ještě další šanci, a krom toho mi snad bude i jakýmsi pomyslným klíčem k tomuto svérázu české literatury.

Teuška
13.01.2012

"...Mě vždycky všecko, co jde proti mně, tak ohromí, tak zděsí, tak svou krásou poničí, že nejsem schopen se tomu podívat do očí..."

A to si pan Hrabal myslel, že z této knížky nic nebude, byl svým způsoben přesvědčen, že to László Szigeti vzdá. Jenže on to nevzdal. A my se tedy můžeme nechat vyděsit a ohromit specifickou krásou myšlenek a názorů našeho milého pana spisovatele. Jaký je? O čem přemýšlí? Kdo je vlastně ten Bohumil Hrabal?

Vzpomínky na dětství. Vzpomínky na mládí. Hovory o literatuře a oblíbených autorech. Útržky z běžného života. Jeho inspirace. Lidé. Kočky. Psaní. Humorný nádech a krásné fotografie Tibora Hrapky v neposlední řadě. Zkrátka a dobře - nahlédnutí do světa jednoho kouzelného člověka. Obyčejně neobyčejné, neobyčejně obyčejné.

Možná budete mít pocit, že jste si spolu skutečně povídali. A pravděpodobně dostanete nepřekonatelnou touhu ihned přečíst vše, co kdy napsal.

"...A já nemám žádný kód a žádný řád, jsem samoten, avšak ne opuštěný, protože vnímám všechno, co se děje kolem mne, jako úlohu býti zrcátkem, reklamním zrcátkem kulové plochy, nabité krajními událostmi všedního dne..."

Stín kapradiny
Stín kapradiny