Když ještě žili lidé

Když ještě žili lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28591/bmid_kdyz-jeste-zili-lide-c63-28591.jpg 4 328 69

Představme si, že vyhynulo lidstvo a v inteligentní rasu se vyvinula úplně jiná, o které by to člověk nikdy neřekl. Psi. A představme si, že by si psi mysleli, že lidé nikdy ani neexistovali. A také si představme, že tuto knihu napsal někdo podle vyprávění starších psů u krbu a největší psí lingvisté a vědci knihu rozebírají. Určují, co vlastně je pravda a co je symbolika. Tak o tomto je celá kniha. Je to vlastně kronika jednoho lidského rodu a pozvolného vymírání lidstva a vývoje nových druhů. Jakéhosi nadčlověka a také rasy mluvících psů, které šlechtí jeden z členů prastarého rodu Websterů. Popisuje nám postupnou degeneraci lidí, strachu ze samoty a také přetrhání vztahů s marťany a dalších utrpeních lidstva.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Orbis

The City , 1952

lucifuk
07.12.2016 4 z 5

Viac filozofia ako scifi, ale veľmi veľmi zaujímavé čítanie.

Janadvorackova
13.11.2016 5 z 5

Nemám, prostě nemám ráda psy. Nikdy jsem k nim nepřilnula, vadí mi jejich uslintané tlamy, smrad a hluk. Ta nechutná potřeba olizovat obličeje, brr.
Naopak mám ráda sci-fi a tuhle knihu jsem četla dávno, pradávno. Příběh mě dostal. Jak tu někdo psal, působí smutně, trochu definitivně. Psí původ legend mi vůbec nepřišel divný, možná bych nenašla vhodnějšího vypravěče, než odvěkého průvodce člověka :). Jenom kdyby si psi pamatovali, že kdysi měli pány, mrchy :).

endyamon
11.11.2016 5 z 5

Jedno z najlepších sci-fi vôbec, bez tej naivity 50-tych rokov 20. storočia by to nebolo ono. Z knihy cítiť zvláštny smútok nad ľudstvom. Nadčasové dielo!

danny_21
22.09.2016 3 z 5

Nepopírám, že autor má zajímavé myšlenky, ať už se týkají chování lidské rasy, její možné (ne)budoucnosti i s možností vývinu jiné, zvířecí rasy na matičce Zemi, přesto této povídkově navazující sbírce, která mi docela připomínala stylem a formou Asimovova Já, Robota, chyběla nadstavba v podobě fungujícího děje, takže ve výsledku dávám čistý střed - 50 %

Jiří.H
16.08.2016 5 z 5

Pozvolný děj, který s dalšími povídkami získává na originalitě a kráse. Ke konci už jsem si knihu neskutečně užíval. Pro mě zde platilo, že čím méně lidské rasy v příběhu, tím lépe. Možná to samé platí i pro naši planetu...

P.S. Budu si sakra dávat pozor, abych v lese nekopl do mraveniště :)

Schary
03.02.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Moc se mi to líbilo. Ze začátku jsem byla trochu rozpačitá, ale po první legendě se to rozjelo....Jen mě trochu mrzelo, že autor spolu s Jenkinsem (robotem) nadržoval psům. Super kniha!!!

Hanka_Bohmova
23.01.2016 4 z 5

Velmi působivé. Hodně námětů k přemýšlení.
Místy mi překlad připadal trochu neučesaný.

mihal5570
11.01.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek které jsem četl. Hluboká poklona panu Spisovateli.

andrej0867
04.01.2016 5 z 5

Mesto si zasluzi 6 hviezdiciek.

gan112
03.09.2015 5 z 5

Podľa mňa je to skvelá kniha. Simakovi sa podarilo VYTVORIŤ ucelený a zaujímavý svet s vlastnými pravidlami a navyše vysoko zaujímaví. Téma ľudského zmyslu života a jeho cesty naprieč budúcnosťou mi evokovalo Sterlingov Schizmatrix, takže som uchvátený že v dobe vzniku románu(?) vôbec niekomu napadli takéto námety (hovoriace psy, evolúcia, dalšie dimenzie, prevteľovanie…). K naprostej spokojnosti mi ale chýbalo dačo málo. Dielo podľa mňa nieje humanistické, skôr z neho cítiť bezvýchodiskovosť situácie ľudí, ktorý sa neustále zaplietajú v kruhu omylov. A to je ten najväčší problém. Na ľudstvo je nahliadané akoby zvrchu, a tým pádom nemôže samotný človek povedať že nejaké počínanie je dobré alebo zlé pre ľudstvo. Proste príliš ťažká téma knihy. A možno to nieje problém ale devíza. A keďže autor nemôže nadržiavať rase ľudí (inak by bola knižka nezaujímavá, na úrovní socialistického realizmu:), vyzdvihuje skôr negatívne črty ľudskosti. Tieto sa v deji síce evolučne odstránia ale žiaľ cesta to aj tak správna nieje.

SONP
19.07.2015 4 z 5

Tvorbu velmistrů žánru scifi z 40. a 50. let minulého století zbožňuji a stejně tak i sci-fi díla se silným filosofickým poselstvím. A tak mne docela mrzí, proč mi vychvalované Simakovo Město tak docela nesedlo. Kniha přitom obsahuje řadu zajímavých zamyšlení nad vývojem lidské rasy od úprku z přeplněných měst, přes odosobnění lidstva a odchod do atmosféry plynných obrů až po převzetí naší planety mutanty a rasou vyšlechtěných inteligentních psů, kteří nám tak docela nerozumí. Simak vynalezl transhumanismus dávno předtím, než vůbec někdo toto slovo vyslovil. Jenže z literárního hlediska knize chybí něco, co bohužel k příjemnému čtení potřebuji - a to je děj. Takže přes všechny zajímavé myšlenky mne ke knize nic nepudilo a do čtení jsem se dokonce musel nutit s myšlenkou, že takto stěžejní dílo prostě přečíst musím. Na rozdíl od Asimovových a Clarkových klasik se žel k této klasice už asi nevrátím. 70%.

3DD!3
15.04.2015 4 z 5

Nejsem žádný pejskař a na stránku Pes je jídlo, ne kamarád shlížím s pobavenou shovívavostí, ale Město je nádherným popisem psího triumfu věrnosti nad zabíjením. Simakova vize budoucnosti, kde psi převzali po lidech planetu Zemi na lidi nazírá vskutku nelichotivě. Pohodlní a zároveň násilní tvorové, kteří v momentě, kdy si mohli podmanit vesmír zvolili tu jednodušší cestu. Přese všechny proměny, kterými lidé projdou je jedinou dobrou věcí to, že odešli. První povídky nejsou nijak zajímavé, mnohem chytlavější jsou filozofické předmluvy, které jim předcházejí, ale od příběhu z Jupitera nabere sbírka legend o člověku neskutečnou hloubku. Fantaskní výjevy (Jenkins v hradu mutantů) se prolínají s ryzí sci-fi a cestujeme jak vesmírným prostorem tak paralelními světy. Přirozené plynutí času, psí úvahy i ukončení příběhu o předání světa dělají z Města jednu z nejlepších žánrových mytologií a nebýt slabších prvních povídek naprostý klenot.

alfinha2321
16.03.2015 3 z 5

Skalní příznivci sci-fi mě asi ukamenují, ale tohle už je hodně hard-core. Děj je rozvleklý, ale je pravdou, že ta kniha ani není tolik o ději, jako o předání myšlenek. Na to ale nepotřebuji populární knihu, na to mi stačí encyklopedie filozofie. Knihu jsem sice přečetla, protože to asi patří k základní sci-fi literatuře, ale neobsahuje to, co od knihy očekávám - složitého přemýšlení si užiju v běžném životě až dost, takže ve volnu si raději přečtu něco více vykreslujícího a dynamického.

mgeisselreiter
03.02.2015 4 z 5

Nadčasová knížka, která i více než po půl století má stále co říct a je aktuální. Přestože z obsahu knihy se může zdát, že jde s prominutím o nějakou kravinu (mluvící psi...), opak je pravdou. Autor prakticky neřeší technické záležitosti budoucnosti, předkládá je čtenáři jako prostá fakta a já jako čtenář je jednoduše beru. I když se možná mnohé zdá jako nemožné, proč ne? Ona ta kniha je snad víc o vizích, o představách, co bude se zemí a lidstvem, než nějaké prosté sci-fi.
Pravda, některé části nebyly až tak zajímavé, nemělo to zvláštní spád, ale po přečtení je celkový dojem opravdu vysoký. Ve čtenáři zůstanou silné a zajímavé myšlenky. 85% je možná míň, než bych snad měl dát. 3.2.2015. Spoustu dobrých komentářů, vyzdvihnu např. ten od JP.

olle3
01.11.2014 3 z 5

Všeobecné nadšení nesdílím. Dvě povídky se mi opravdu líbily. Ráj, a ta o tom, jak se [SPOILER!] Webster ze strachu z opuštění známého nevydal na Mars[SPOILER!], ale... Možná to v té době bylo něco, ale na mě to bylo moc patetické, nekonkrétní, některé pasáže vyloženě nudné.

Oksalakka
29.09.2014 5 z 5

V podstatě nesmírně smutná kniha, ale zároveň plná naděje a humanismu. Jsem rád, že Simak dopsal po letech epilog, který ve vydání z r. 1970 ještě není a poněkud mění celkové vyznění příběhu.

Lubakus
19.09.2014 5 z 5

Pro mého kamaráda to nejlepší sci-fi všech dob. A já i přes to, že jsem velkým obdivovatelem a fanouškem Duny, mu nedokážu argumentovat. Nadčasové dílo plně si zasluhující býti zavedeno do povinné četby všech středních škol.

piratmartin
25.04.2014 4 z 5

Velice zajímavá kniha, rozhodně doporučuji k přečtení. Nevím co k tomu přesně napsat.. událo se tam toho hodně, je tam spousta myšlenek... no prostě si to přečtěte.

DRALI
22.04.2014 4 z 5

Moc pěkná kniha, plná zajímavých myšlenek a nápadů. Chvílemi trochu zmatenější, jinak ale dobře čtivá a zábavná. Nemyslel jsem si že by mne mluvící psi mohli takhle bavit, tady to ale funguje skvěle. Robota Jenkinse my bylo docela líto..

opic 12
20.01.2014 5 z 5

Stále myšlenkově aktuální i z dnešního pohledu užasná překračující věky. Je čas naslouchat psům a jejich vyprávění...