Kdy?

Kdy? https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403193/bmid_kdy-Lob-403193.jpg 4 425 130

"Chtěli byste znát datum svojí smrti? Napínavý thriller, který nedokážete odložit. Maddie Fynnová má podivnou schopnost – na čelech lidí vidí čísla. Teprve v den, kdy zemře její otec, si však uvědomí, co znamenají. Znát datum něčí smrti je ale spíš prokletí, než dar. Definitivně se to potvrdí v okamžiku, kdy potká mladíka, jehož poslední den se nezadržitelně blíží. Po té, co chlapec v den své smrti zmizí, obrátí se na Maddie policie. Dívka se tak nechtěně zaplete do pátrání po dalších zmizelých lidech, které odhalí, že byli zavražděni...... celý text

Marbla2004
03.01.2022 4 z 5

Nenadchne, neurazí. Fajn počtení, který si ale asi nezopakuji.

katynka78
12.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Tuto knihu jsem si zařadila jako druhou do kategorie objevila jsem díky Databázi knih ve Výzvě 2021. Nešlo jinak. Jsem nadšená, potěšená, mile překvapená a čtení jsem si velice užila.
Anotace knihy mne velmi nalákala, protože to téma je velmi neotřelé a i když jsem se dočetla, že není úplně originální, tak co dneska je. Na světě je nás skoro 9 miliard lidí, plno lidí chce psát a píše a tudíž se prostě musí stát a to i nechtě, že se téma bude opakovat a že čtenář narazí na něco, co už někde četl, nebo viděl a že mu to něco připomíná. Ono záleží, co chytnete jako první.
Pro mě to originální je. Pravda - připomíná mi to píseň od skupiny Nickelback - Save me, kde je taky v klipu osoba, co vidí nad hlavami jiných lidí ubíhající čas, než umřou. A toto právě byl důvod, proč mě ta kniha tak zaujala a musela jsem ji číst.
A vůbec mi nevadilo, že je mi přes čtyřicet a ta kniha je YA. Lákala mě, tudíž jsem musela.

Příběh je moc hezký, dokáže v člověku vyvolat tolik otázek a tolik emocí, to mám moc ráda. Díky tomu na tu knížku nezapomenu, protože to ve mně vyvolávalo tolik pocitů. Bylo to zajímavé, bylo to napínavé, bylo to laskavé. Detektivní linka nesla pocit zoufalství, beznaděje, pro hlavní hrdinku jsem to viděla kolikrát hodně a hodně zle. Cítila jsem, jak je nešťastná, smutná, jak neví, jak to dopadne. Navíc ten příběh nese hodně témat - úmrtí rodiče, alkoholismus v rodině, šikana ve škole, spoustu předsudků od okolí i v sobě samém. Ukazuje mladým čtenářům i to, že ne vše se může být tak, jak se jeví a naopak.
Ale také ten příběh ukazuje lásku, odhodlání, víru, sílu, chuť to nevzdávat, úctu ke stáří a k rodičům.
Pár kliše tam bylo, ale tak malinko, že to bylo naprosto v pohodě. A ten závěr byl moc roztomilý, zkrátka pro ty teenagery.
Těším se, až si tuto knížku jednou přečte moje dcera. Už teď po ní pokukovala, ale ještě je brzy.

Takže rozhodně doporučuju a dávám plný počet hvězd. Bylo to super.

strana394
15.11.2021 5 z 5

Příběh je už od začátku napínavý, a čím více děj pokračuje, tím víc se napětí stupňuje. Určitě musím pochválit originalitu námětu. Postavy jsou vykresleny uvěřitelně, nejsou to žádní akční superhrdinové, ale obyčejní lidé, kteří mají své strachy a obavy a velmi dobře se do nich dokážete vžít.

I když jsem měla svého podezřelého, ukázalo se, že jsem byla vedle jak ta jedle. A když už jsem si myslela, že je vše vyřešeno, autorka přišla s dalším zvratem. Hodně mě to překvapilo, ten člověk by mě ani ve snu nenapadl.

V knize dokonce téměř chybí romantická linka. Občas se sice někde mihne chlapec Maddiiných snů, ale jelikož je natolik stydlivá, a navíc zabraná do vyšetřování vraždy, je to vrchol Madiina milostného života. Ale konečné zjištění, čí syn je, mě dostalo. Krásná náhodička a velmi milé zakončení.

Levianka
08.11.2021 4 z 5

Tak tudle knihu jsem přečetla za jeden večer. Osobně se mi moc líbila a příběh mi hezky plynul před očima. Osobně se mi TÉMA knihy moc líbílo. Není to nic pro náročného čtenáře - řekla bych taková hezká oddechovka.

KateřinaW.
14.09.2021

Z knihy jsem nadšená. Téma bylo velmi originální a celkově je kniha velmi čtivá.
Čekala jsem od ní možná trochu něco jiného, ale vůbec to nevadilo, moc jsem si to užila :-)

anngelina
06.09.2021 5 z 5

To se vážně povedlo! Podle anotace jsem čekala naivní honbu za pachatelem ve snaze zachránit lásku svého života. Ale na této knize není naivního téměř nic. Možná kniha má své mouchy, ale četla se sama, udržovala čtenáře v napínavém tempu. Mela originální námět, slušnou krimi zápletku, promítla se také aktuální společenská témata (alkohol, šikana,…) a ta fantasy část zněla dokonce uvěřitelně. Celá ta kniha bylo moc příjemné překvapeni. Doporučuji všemi deseti

VůněKnih717
14.08.2021 4 z 5

Líbil se mi už ten nápad - že hlavní hrdinka vidí data úmrtí. Četlo se to samo, taková spíš dost napínavá krimi a ten závěr byl pro mě fakt skvělý a krásný... a hlavně po tom všem překvapivý!

knihomolka27
05.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Kniha mě především překvapila svou vyzrálostí. Na to, že je určená spíše mladším čtenářům, se vyhýbá typickým šablonám pro tento žánr. Například Hlavní hrdinka sice potajmu slintá po svém vysněném klukovi...což zavání zase oním naprosto ohraným klišé, že ten kluk tam bude většinu času jen jakoby do počtu, aby po něm hlavní hrdinka mohla vzdychat..navíc ona zjistí, že on má na mále a neví co s tím. Přesně tohle by se tady nabízelo a Maddie by řešila celou knihu jak zachránit svého kluka. Proto mě příjemně překvapilo, že Maddie vlastně už ze začátku odsouvá kluka na další kolej a Aiden tam v podstatě není skoro vůbec důležitý, jen představuje nadějnou budoucnost pro M. Díky tomu se tam mohou řešit důležitější a dospělejší věci jako je život s matkou alkoholičkou, sériovou vraždu mladých lidí, ztráty blízkých a vyrovnávání se hlavní hrdinky se svou odlišností. Hodně lidí to určitě ocení, jelikož mi jako obvykle přišlo, že vztah mezi Aidenem a M je hodně plochý...ano neměli tam moc času a musí se ještě poznat. Ale moc jsem nebaštila to jak se Aiden zamiluje do naprosto průměrné holky jako je M, a potom jí tak jako pořád nadbíhá jako kdyby byla nějaký extra terno.Trochu to na mě působí jako romance od Kierry Cass z její Zaslíbené nebo Dcery. Jenomže tam to byl skoro hlavní pilíř knihy, což tady naštěstí není.

Knihu vlastně můžu jenom pochválit. Má určitě nějaké to poselství, je velmi čtivě napsaná. Hlavní hrdinka je velmi fajn i její životní příběh je velmi zajímavý. U konce u pasáže se sousedkou ukápla i slza. Fantasy linka příběhu dávala smysl a i ta detektivní byla podařená. Přeměna komisaře F mi přišla trochu zrychlená, ale budiž. Vrah mi byl u konce už jasný...takže velké boom se nekonalo, navíc nechápu proč toho jeho bratrance tam autorka dala už u konce knihy...prostě to bylo takovéto - ,, Jo, už jsem si vzpomněla, že vlastně musí být někdo hlavní podezřelý." Trošku bez budování nějakého podezření už od začátku.
Taky mi vadilo, jak se chovali zezačátku policisté k M, to bylo vážně hodně drsné a nelidské. Jak už jsem řekla romantickému vztahu A a M jsem moc neuvěřila, daleko víc fungoval vztah mezi M a S.

Závěrem chci říct, že kniha je velmi dobře napsaná, na svůj žánr i dostatečně originální. Vztahy mezi postavami, které se v knize objevovaly často jsou popsány velmi dobře a do postav se dokážete vžít.I když tedy chování matky M mi občas přišlo neskutečně na ránu a měla jsem chut jí profackovat... obzlášt když řídila podnapilá bez řidičáku , s autem svého zesnulého manžela, které mělo pro její dceru duševní hodnotu a s penězi, opět své dcery, které měla na školu, a které její matka měla v plánu utratit za chlast.

Kriminální zápletka je velmi ucházející. Dokonce i realistická, jelikož hlavní hrdinka nemá potřebu zasahovat do vyšetřování během přestřelky, nebo se plést do práce policie v tu nejméně vhodnou chvíli. I tak, ale není stranou a snaží se pomoct ve chvíli, kdy je to třeba. Samozřejmě jako na potvoru vždycky zapomene policii říct ty nejdůležitější věci jako třeba to, že jí sleduje nějaká černá dodávka, nebo jméno muže, který jí obtěžoval. To s tou dodávkou pořád moc nechápu, proč si zrovna tohle nechávala pro sebe, když jí šel někdo po krku... jinak svému strýčkovi volala kvůli kdejaké blbosti a tohle mu neřekla? nevím no

Knihu všem doporučuji. Proč, ale nemá 5 hvězdiček? Kniha je sice velmi dobrá, ale pro mě jí chybí takováta jiskra, kterou mají mé velmi oblíbené knížky...proto už si jí znovu pravděpodobně nepřečtu. Zkrátka mi tam pořád něco málo schází, co by mě úplně vystřelilo. Ale ostatní to tak mít nemusí.

PetraBery
30.07.2021 4 z 5

I já se řadím k těm, kteří věkem již neodpovídají skupině, na kterou je kniha cílená. A přesto jsem si to parádně užila. Maddie vidí nad každým člověkem jeho datum úmrtí. Dá se ale smrti zabránit? Ke konci mělo téma mírné trhliny, ale jako celek se mi to líbilo.

akinomV
01.07.2021 5 z 5

Hodně zajímavá zápletka, četlo se to rychle a určitě doporučuji dál :-)

behunka
07.06.2021 4 z 5

Chtěla jsem v komentáři knihu úplně strhat a až teď jsem zjistila že je pro děti a mládež. Tak to vše vysvětluje. Vlastně jsem úplně pitomá já. V tom případě byla velice hezká. Ve svých 50 letech jsem jí přečetla celkem s nadšením, ale celou dobu jsem se chytala za hlavu, jak je to naivní a hloupoučké. Námět neotřelý.

Zruzana
09.05.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila. Není to velmi náročná detektivka, spíš taková oddechovka. Byla hezká.

barbb8k
28.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Na to, že detektivky vážně nemusím, se mi tato velice líbila.
Do děje jsem se začetla už v prvních kapitolách a nedokázala přestat číst, protože tolik zvratů a akce, které do této knihy autorka zasadila (?)… Jakože vážně wow.
Celkově nápad se mi zdál úžasný. Silná a statečná hlavní hrdinka, která vidí u každého datum, kdy zemře. Deník plný jmen a datumů. Lidé, kteří jsou v šestnácti letech mučeni a zabíjeni (toto tu nebylo popsáno nijak hnusně, takže v pohodě). Přátelství až za hranici možností… Takto bych lehce popsala děj, který se tu odehrál.

Postavy mi přirostly k srdci hned, jakmile se objevily na scéně. Třeba Maddie. Dívka, které zemře otec, matka je věčně mimo kvůli alkoholu, vidí data kdy, kdo zemře, je šikanovaná ve škole kvůli něčemu, co neudělala… Nechápu, že se z toho nezbláznila. Už jen tímto popisem vám chci ukázat, jak je Maddie statečná a silná. Další je například Mack (příjmení, které kdybych napsala, tak vám to vyspoileruje), kterého jsem na začátku neměla ráda, protože to tak mělo být, ale na posledních asi sto padesáti stranách jsem si ho zamilovala.

Celou knihu autorka zakončila nádherně. Všechno se vyřešilo, nikdo už nepochyboval o tom, co bylo jasné už od začátku…
Prostě pokud máte rádi / chcete dát šanci detektivkám, tuto knihu rozhodně doporučuji.

janik6969
26.04.2021 5 z 5

naprosto fantastické, neotřelý námět, napínavé od začátku do konce. Vřele doporučuji

Nissi
24.04.2021 5 z 5

Za mě naprostá paráda. Zajímavý námět, strašidelný. A miluju když do konce není znám vrah a musim hadat kdo to je.

Míjuš
27.03.2021 4 z 5

Originální námět. Originální charaktery. Poutavý, akční a napínavý příběh, který nelze předvídat. Nádech detektivky, kdy se pátrá po vrahovi...Pro YA thriller prostě ideální kombinace.

Akorát skutečnost, že Aiden nedostal více prostoru v příběhu, mi bylo celkem líto. Čekala jsem, že se tam bude objevovat trochu častěji, vzhledem k Maddiině schopnosti a její zakoukanosti do něj. Ale ten konec? Dokonalost. Neumím si představit krásnější konec.

lištička123
16.03.2021 4 z 5

Napínavá čtivá kniha, která stojí za přečtení.

bergle
27.02.2021 5 z 5

Kniha Kdy? mě pohltila už od první věty. Naprosto mě pohltila a celou dobu držela v napětí. Knihu doporučuji všem co mají rádi krimi s kapkou sci-fi.

AniDi
11.02.2021 5 z 5

Napínavé čtení s originálním námětem. Perfektně se četlo, popravdě ani v půlce knihy jsem netušila jak zápletka dopadne. A konec se sousedem mě naprosto dostal. Rozhodně můžu doporučit.

AnniePo
06.02.2021 5 z 5

Tak tohle byla opravdu jedna z nejlepších knih. Fajn nápad, pěkně napsané. Bylo to hrozně napínavé a zajímavé. Opravdu doporučuji. Podobných knih by mělo být více.
SPOILER: Jenom mi bylo líto, že tam Aiden nebyl tak moc. Těšila jsem se na ně, že budou spolu :-)