Kdo šije u Podolské?

Kdo šije u Podolské? https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421380/bmid_kdo-sije-u-podolske-Raj-421380.jpg 4 559 156

Osudy slavného salonu v 50. letech. Salon Podolská býval v dobách své největší slávy spojován s elegancí a luxusem. Po znárodnění v roce 1948 zde díky protekci Marty Gottwaldové mohla bývalá majitelka zůstat zaměstnána na podřadné pozici. Na osudech lidí spojených se salonem můžeme sledovat dobu, kdy modely z pařížských přehlídek vystřídaly rudé šátky a vykasané rukávy údernic. Z ulic mizela elegance, ale mnohem horší bylo, že mizela i svoboda a mizeli doslova i lidé.... celý text

Jessica007
22.10.2021 5 z 5

Kniha mě bavila, dozvěděla jsem se něco o Haně Podolské, o jejím synovi Viktorovi, více o 50. letech. Jsou zde i osudy dalších, smyšlených postav, zasazené do kontextu doby. Líbí se mi i obálka knihy.

marwinmh
19.10.2021 4 z 5

Čekala jsem asi něco jiného, přesto se mi kniha, která vykresluje poválečnou dobu, kdy se k moci dostávají komunisté, líbila a čtení mě bavilo. Osud Hany Podolské a jejího syna Viktora je zachycen spíše okrajově, ale zase zde byl prostor pro osudy dalších postav - Květa, Milena, Boženka, Gustav, které nejsou o nic méně zajímavé.

HanulkaK.
16.10.2021 5 z 5

Líbila se mi, byl by to hezký film, o Haně Podolské si určitě ještě něco přečtu.

jaroiva
17.09.2021 3 z 5

Nečetla jsem anotaci a štítky, takže jsem byla vržena bez varování do mého nejméně oblíbeného období 50. let. Ale na tu bídu, do jakého období je kniha zasazena, je to ještě dobrý.
Postavy mi moc nepřirostly k srdci a celkově se mi zdá, že kniha nejde moc do hloubky. Ale pro mě možná dobře, protože dostat se hlouběji do padesátek bych asi ani nechtěla.
Aktuální hodnocení 80% se mi zdá trochu přehnané.

Knihobolka
04.09.2021 3 z 5

Asi jsem čekala víc, ale zase to bylo takové správně ulítlé.
Každopádně příběh paní Podolské bych asi víc rozvinula.
Je to hezký vhled do historie, kde prostě jen nevěřícně kývete hlavou a ptáte se: jak tohle mohl někdo dopustit...

alibaba72
25.08.2021 4 z 5

Zajímavý pohled na poválečnou dobu u nás, škoda, že Hana Podolská je jen okrajová postava a moc se toho o ní nedozvíte. Ale jinak je to čtení zajímavé a nechtěl bych v té době rozhodně žít.

milena8281
13.07.2021 5 z 5

Zajímavý náhled na dobu poválečnou. Jako historii celkem nedávnou bychom ji měli znát a nezapomenout. Od knihy jsem nic nečekala, tudíž jsem nebyla zklamaná.

Iluš
06.07.2021 2 z 5

Postavy ploché, děj plochý ..... čekala jsem daleko více. Osud p. Podolské nebyl dostatečně propracován, móda taky zde nemá žádné místo. A kdo šije u Podolské ,tak ten už vůbec není vykreslen dostatečně dobře.

Ella_85
25.06.2021 4 z 5

Mne zaujal nazev knihy a vzhledem k tomu, ze opakuji Prvni republiku, mne tema knihy zaujalo jeste vic. I kdyz docteno jsem mela driv. Postava pani Podolske v pribehu byla velice zajimava a vazne me mrzelo jak jeji zivot nabral po valce jiny smer a ona se s tim musela nejak popasovat. Postava Mileny a Kvety me trochu rozcilovala, takovy nerozhodny holky, i kdyz Milena do toho pak slapla poradne. Trochu predvidatelny konec. Ale rada se k ni nekdy vratim. Pribehy z tehle doby mam rada, i kdyz ne vzdy mel clovek stesti…

Jirinamac
17.06.2021 4 z 5

Původně jsem si myslela, že půjde o čtení z období 1. republiky, ale obsah knížky je o životě v 50.-60. letech, kdy člověk nemohl věřit ani svým nejbližším. Čtení mě bavilo a příběhy lidí byly ze skutečných životů. Moje babička ve skříni vlastnila šaty a nikdy nám nedovolila je vyhodit, protože to byly šaty od Podolské a klobouky od Oulíkové, ty dámy měly úctu zákaznic. Kam jsme se dostali po válce, kdy byla naděje na lepší život a bolševický režim spoustu lidí zničil.

ferdada
21.04.2021 3 z 5

Když jsem zjistila, že existuje Kdo šije u Podolské, pojala jsem ke knížce jistá velmi příjemná očekávání (neboť se jedná o prostředí, které mi příliš známé není).
Ta však nebyla naplněna. Je to jen takový letmý příběh rozstřípkovaný přes pár postav. Dovedu si představit, že by mi jej vyprávěla neznámá spolusedící při dlouhé cestě vlakem.
Co se mi zde líbilo: vhodně vybrané a vložené citace dobových autorů od Pujmanové přes… až…
Nejsem si jista (jsem!), že autorka pečlivě nastudovala tematiku doby, do které zasadila příběh.
V knize je však zřetelně zachycen vývoj od elegance, kvality, vkusu ke "svobodě, úrovni a luxusu".

aša
03.04.2021 3 z 5

Zajímavý život paní Podolské

TeraBla
02.04.2021 3 z 5

Čekala jsem nějaké jiné vyprávění. Ale i tohle bylo nakonec dobré. Temné, depresivní a nepochopitelné. Jak já jim přála, aby v létě k tý Mileně opravdu jeli. Kniha se četla dobře, příjemná jednohubka. Navíc jsem se dozvěděla zase něco nového o paní Podolské.

kika 13
10.03.2021 2 z 5

Tak to nebyla dobrá doba
Każdopádně poučné

DominaCZ
03.03.2021 1 z 5

Tyjo, zklamání jak bič. Já čekala dobovou věc ohledně infa o všem okolo salonování, šití, návštěv, látek atd. jakožto i pikantérií a ne smyšlenin ohledně mladých šiček, který fňukaj, jestli si vrznout s týpkem a nechat se zbouchnout maj nebo ne, jestli s ní bude nebo ne, jak to s ní myslí, jestli si večer vyjdou nebo ne... a vulgární slepice, která jednoho dne zmizí a která mě tak irituje, že je mi to jedno a vůbec ji nelituju...posměch Martě se mi nelíbí, mohli ji nesnášet a nemuset nebo nesouhlasit s dobou, ale to je tak všechno-každej kdo uvažuje si logicky spočítá, že je lepší mít každej svý jistý a být na stejný úrovni, než být žebrákem a čumět na úspěšnýho velkostatkáře žejo no.
Možná mě to irituje proto, že je teď ta doba taková, nevím.

Hlavně ale mám velkou výtku vůči autorce: píšou, jak si vše nastudovala...tak by měla vědět, že by za komunismu NIKDY neoslovili ženu jako PANÍ, protože to jest buržoustní oslovení, proti kterému toto zřízení brojí, natož je-li to žena ve vedoucí pozici jako první dáma. Takže nějaká MILOSTIVÁ PANÍ SOUDRUŽKA, to jako fakt ne.
Mezi komunisty prostě "paní Podolská"? ...beze slov.

Konec a běh času mě tak nějak nezajímal....a happy konce taky ne.

JancaMia
28.02.2021 4 z 5

Poměrně pěkná knížka o naši historii a ve vyhlasenem módním salonu, nicméně je smutná v tom ze to tak zkratka chodilo. Nemohu se zbavit pocitu ze v některých pasážích bylo potřeba jít více do hloubky a jinde zase ubrat.. ale i tak velice kvalitní čtení

Gaboskaaa
23.02.2021 5 z 5

Velmi čtivá kniha protkaná zajímavými příběhy a střípky skutečných událostí z dob mě hodně vzdálených, o to víc fascinují, i když ne v pozitivním slova smyslu.

Mabie
14.02.2021 5 z 5

Hana Podolská, česká Coco Chanel, za první republiky synonymum pro luxus a českou haute couture. Kdo u ní nešil, jako by nebyl.
Trochu zavádějící název, protože kniha se salonu paní Podolské věnuje spíše okrajově, ale to je nejspíš jediná výtka, kterou mám.
Autorka se vrací do věhlasného krejčovského salonu těsně po znárodnění, kdy v něm paní Podolská byla už jen řadová zaměstnankyně a hlavními hrdiny románu jsou kromě Hany Podolské a jejího syna Viktora také švadlenky Květa, Milena a Boženka a jejich partneři Josef, Gustav a Otto. Docela nesourodá skupina, osudy se proplétají, s těžkou dobou let padesátých i šedesátých se potýkají švadlenky i osobní řidič Marty Gottwaldové, socialistický kádrovák, vyšetřovatel StB nebo syn bývalé majitelky salonu. Ti všichni, podle své povahy, buď jen nenápadně přežívají, vzdorují nebo dokonce i kolaborují. Autorka popisuje tuto temnou dobu tak věrohodně, až člověka mrazí a občas má pocit, že se jedná o literaturu faktu.
Kromě jednotlivých příběhů si můžete “vychutnat” i úryvky socialistických básní a dobové anekdoty o Martě Gottwaldové, kterými je kniha proložena.
Stručně shrnuto - od poválečné euforie k totalitnímu režimu, od salonu ke komunistickému lágru, od hedvábí k dederonu, od plesových rób k monterkám, o tom všem je tato kniha.
Čekala jsem něco trochu jiného, nejen podle názvu, ale i podle obálky, ale přesto se mi to moc líbilo. Doporučuji!

ZVymetalova
01.02.2021 5 z 5

Kniha je pekna a cetla se mi velmi dobre. Libily se mi zivotni pribehy vsech postav, vykresleni jednotlivych postav. A obalka knihy se opravdu povedla!

marketa6511
03.01.2021 4 z 5

Moc příjemná a obohacující kniha na pozadí známého salónu. Četla se moc dobře a velmi uvěřitelně. Mohla být i delší, propracovanější, slušelo by jí to.