Kdo chytá v žitě

Kdo chytá v žitě https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/1953/bmid_kdo-chyta-v-zite-u8T-1953.jpg 4 4162 4162

Tento psychologický poválečný román poprvé vydaný v roce 1951 patřil v padesátých letech k těm nejčtenějším. Příběh vypráví sedmnáctiletý mladík Holden Caulfield, který byl vyhozen z přípravné školy a popisuje tedy jeho cestu domů. Cestou se setkává s různými typy lidí a získává nejednu zkušenost. Černý humor, kterým nám je tento příběh vyprávěn, nás více přibližuje k povaze pubertálního hocha, který cestou poznává nejen nové lidi a nová místa, ale také tak trochu sám sebe.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Volvox Globator

The Catcher in the Rye , 1951

bararich8
28.08.2012 4 z 5

Je to zvláštní knížka o zvláštním klukovi. Místy pobaví a místy, jak píše Lady Ef, zůstává rozum stát. Ale co, mně se líbila a bavila mě od začátku do konce:-)

Lady_Ef
23.08.2012 5 z 5

Jako bych se v tobě viděla, Holdene. Přesto mi někdy nad tvým chováním zůstává rozum stát..

Pájice
22.08.2012 4 z 5

I když jsem se snažila ostopéro, něco mi tam trochu chybělo. Nevím, co přesně, ale něco málo tomu scházelo-- nebo jsem to tam prostě nepostřehla. Ale i tak doporučuji, bez psiny - čte se to skvěle.

Charlie
19.08.2012 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších.

Alenas
23.07.2012 5 z 5

Kniha, kterou bych asi nedoporučovala na potkání, protože vím, že je prostě jiná než ostatní a většině se může zdát jako 146 nudných stránek bez děje. Ani vlastně nevím, proč zrovna já, jsem si ji tak zamilovala :) Přemýšlím jestli v sobě nemám trošičku Holdena a nenávidím lidi s lacinejma kuframa, protivný kluky, co si mačkaj uhry, pitomý prašivý party, co táhnou za jeden provaz a tajtrlíky, co sedí v pitomejch kostkatejch vestách v baru a nudným afektovaným hlasem kritizujou hry, knížky a ženský. Vážně mě dost věcí deprimuje. Knížka pro mě neoplývá geniální spisovatelským umem, spletitostí děje, vykreslením postav, nečekanou důmyslnou pointou, ale přece jenom, pokud si k ní najdete cestu, ukáže celou svou krásu jednoduchosti, krásu příběhu.
Achjo, doufám, že mě někdo vysvětlí, kam se vlastně podějou kachny, když jim zamrznou rybníčky? Já si teda myslím, že je někdo odveze do zoo dvoukolákem.
(Strašně se těším, až ji za pár(desítek) let vytáhnu ze své vlastní knihovny a znovu se setkám s Holdenem, Phoebulkou a Ackleym :)

Andynka
18.07.2012 3 z 5

Tato knížka nenaplnila mé očekávání. Celou dobu čtení jsem čekala na nějakou zápletku....pořádny děn. Četla jsem a četla až jsem byla u konce. Chápu, že pro lidi, kteří se zrovna nacházejí v pubertě, tak je to můžu zajímat, protože sdílejí stejné pocity, ale jinak se mi tato knížka zdála zcela o ničem a rozhodně bych ji nedoporučila. Byl to je vyprávěný kus života, který může vyprávět hodně lidí, ale nikdy to nebude natolik dobré , aby to zaujalo opravdu všechny.

kniholka
12.07.2012 5 z 5

Mít tak Holdena za kamaráda, to by bylo něco! Mohli bychom si povídat do noci a on by mi třeba představil Phoebulku.Stejně jako jeho i mě některé věci vážně umrtvují.

SolanaBeach
27.06.2012

Podívejte se, jestli tahle knížka inspirovala Chapmana k vraždě nebo ne, to se asi s jistotou nedozvíme. Koukněte se na film Chapter 27 a udělejte si obrázek sami. I kdyby, nic to nemění na tom, že je ta kniha poselství. Bud tu knihu milujete a nebo nenávidíte. Pro mě je to moje bible místo Bible. Je to něco, co mě nutí denně přemýšlet nad dnešním světem. Chtěla bych být Phoebulkou. A Strandlerem no prostě kýmkoliv, s kým by chtěl Holden mluvit. Vážně, kýmkovliv. Víte co je nejlepší? Že až potom, po dvou měsících, co jste to dočetli vám dojde, že má ten zatracenej parchant pravdu. Že zacínate mít fakt chut pokecat si se Salingerem a že Vám začíná byt smutno po tom, o kom jste právě vyprávěli. Začnete mít neskrotnout touhu jít si dát s Holdenem skleničku. Všechno to na vás přijde pak. Dnes to bude skoro rok, co jsem tuto knihu precetla a nikdy se mi nezacne líbiti jiná. Je to závislost.
p.s. Frank a Zooey je taky bomba. ale na Holdena namají.

Hovy
26.06.2012 5 z 5

My dneska asi těžko pochopíme, proč byla knížka po svém vydání v nekolika zemích a amerických školách zakázaná. Snad proto, že v ní mladý člověk nesouhlasí s falešným světem dospělých a používá nevhodnou / vulgární mluvu.

Je asi potřeba si uvědomit, jak vypadaly 50. léta v USA. Elvise taky považovali za "mravokazce" (nebo jak to nazvat), když vystupoval na pódiu. Dnešním mladým už to ale taky nic neřekne. Vy, co nechápete tak vysoké hodnocení, nic si z toho nedělejte. Třeba na to jednou přijdete.

A co se týká Chapmana. Když zastřelil Lennona, našli ho, jak si z téhle knížky čte. Když si přečtete na Wikipedii (AJ) odstavec o motivaci a mentálním zdraví, zjistíte, že Chapman neměl jednoduchý dětství - jeho rodiče se hádali, ostatní se k němu nechovali s úctou atd. - jako k Holdenovi. Informací je dost, stačí jen hledat a udělat si názor sám.

kapllu
24.06.2012 2 z 5

Jak už zde někteří psali, také moc nechápu tak vysoké hodnocení. Knížka mi nepřipadá ničím příliš výjimečná. Dokonce jsem ji už už chtěla odložit, ale pak mě zaujala kapitola se Sallynou. A říkala jsem si, že to třeba už bude lepší, ale ono zase nic... Ještě bych vyzdvihla rozhovor s profesorem Antolinim, ale to je tak všechno.

gabim
29.05.2012

Kdysi jsem četla, ač ve správném období (puberta), byla to nuda. Možná se s tím ztotožní někteří pánové, možná kniha ve své době způsobila pohoršení a tak se stala tak známou, nevím. Naštěstí to není dlouhé.

norbylo
03.04.2012 5 z 5

Nechápu proč podle této knihy byl zabit John Lennon.. Vážně mě zajímá kde se v knize ztotožňuje Mark Chapman s Holdenem Caulfieldem. Nějaké návrhy??

Michalala
06.02.2012 4 z 5

Veľmi zvláštna vec. Knižku som otvárala napätá, zatvárala mierne znechutená. bol to jeho zámer? možno, hlavná postava ma neuveriteľne vytáčala počas celého príbehu, no zároveň som si na ňu tak zvykla, že mi začala chýbať, keď som knihu zavrela. nemal mi kto niečo skritizovať. :)

sharkamellita
03.02.2012

velice pěkná knížka.. i když mě ze začátku moc nechytla.

pufina
02.02.2012 3 z 5

Trochu mi uniká "velkolepost tohoto díla", nicméně po druhém čtení jsem měla z celé knihy lepší dojem. Nicméně se musím přiznat, že mi furt ta úžasnost stále uniká. A Holden je hrozně nepříjemná postava, mít možnost, tak mu nafackuju!

vejnar
12.01.2012 4 z 5

Koukám, že na knížku jsou docela rozporuplné reakce, nedivím se:) No mě celkem zaujala, více jsem o tom napsal tu http://blog.vejnar.com/kdo-chyta-v-zite.htm - Kniha inspirující k vraždě Johna Lennona?

THERISA
10.01.2012 2 z 5

O čem, že to bylo???
Obdivuji všechny, kteří se tváří, že knihu pochopili...chtěla bych být jedním z vás, lidi!

Violetti
04.01.2012 5 z 5

Příjemná oddechová záležitost. Holdena si po pár větách zamilujete, ať už pro jeho roztomilou zabedněnost, či pro jeho "To by mě umrtvilo".
I podruhé mě maximálně bavila a v podstatě i duševně uklidnila svou bezprostředností :)

Slečna L.
02.01.2012 3 z 5

Tato kniha mě hold za srdce nechytla. Snažila jsem se jí "ostopéro" prokousat k nějaké zápletce nebo zvratu, který se bohužel nekonal.

zuzulique
29.12.2011 2 z 5

Pre mňa absolútne nepochopiteľný úspech knihy, prežívala som takmer gigantickú nudu pri čítaní...Ktosi mi raz povedal, že ak sa mi kniha nepáči, tak som mala bezproblémové dospievanie...