Kde zpívají raci

Kde zpívají raci https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456192/bmid_kde-raky-spievaju-pXI-456192.jpg 5 4193 1064

Celá dlouhá léta kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Když je roku 1969 objeveno tělo místního krasavce Chase Andrewse, obyvatelé města začnou z jeho vraždy podezírat právě holku z bažiny, Kyu Clarkovou. Jenže Kya vůbec není taková, jak se o ní povídá. Je to inteligentní a citlivá dívka. Žije odkázaná sama na sebe v bažině, které říká domov, jejími nejlepšími kamarády jsou racci a místo školy ji učí okolní příroda. I v jejím životě přichází chvíle, kdy zatouží po blízkosti jiných lidí, dotecích a lásce. Její divoká krása okouzlí dva mladé muže z města a před Kyou se otevírá úplně nový život. Pak se však stane něco nepředstavitelného… Román Kde zpívají raci je překrásnou ódou na přírodu, příběhem opuštěné dospívající dívky, která se učí důvěřovat lidem, a líčením záhadné vraždy s překvapivým koncem. Delia Owensová nám připomíná, že dětství nás všechny poznamená na celý život a že každý z nás podléhá úžasným tajemstvím přírody.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Jota

Where the Crawdads Sing , 2018

StihOMam
31.05.2022 5 z 5

Nádhera! Za mě mimořádně vybarvený, poutavý příběh se vším, po čem čtenář lační. Autorce se podařilo zachytit nevšední dějovou linku pomocí skvěle psychologicky vykreslených postav, které podtrhla realitou společenské sounáležitosti i závislosti, a to na pozadí bažin popsaných tak bravurně, až se vám samým chce vyrazit na malý průzkum. Postavy nejsou ploché, příběh není od počátku čitelný, líčení bažinatých krás není náhodné a tím vzniká pozoruhodné literární dílo, které rozhodně stojí za vaši pozornost.

evelýny
25.05.2022 3 z 5

,,Pod temnou oblohou sledoval stovky světlušek. V dalekých zákoutích bažiny vábily samečky. Až támhle do dálky, kde zpívají raci."

Kya Clarková ze Severní Caroliny, které neřeknou jinak, než ,,ta holka z bažiny,"
Je na všechno sama, dělá kormidelníka i kapitána.
Je pro ni samota a láska pastí...?
Se zákonem přírody přijde i řešení nedobrovolných strastí.
Přítelův kompas snad napoví.
A racek stříbřitý magické noci vše vypoví...

,,A láska plyne až tam, kde byla, než to celé začalo..."

V tomto příběhu se spojila fantazie básnířky se srdcem zooložky. Uchvacující přírodní lyrika, poetická, vábivá, magická, však v realitě kulhající (podoba mateřství v této knize nelogická, řekla bych i trestuhodná). Určité pasáže zdlouhavé, nudící.
Nesuďme dne před večerem, nehodnoťme knihu před koncem.
Konec pro mě překvapivý, trochu vše napravující.

,,Některé věci nejdou vysvětlit. Jenom odpustit a nebo ne."

P.S.: Tak tedy odpouštím, ale na plný počet hvězd to u mě není.

Audiokniha: čte Jana Štvrtecká, citově, zbytečně rozvláčně, v modifikaci afektovaně

Toňula
21.05.2022 4 z 5

Nejprve jsem viděla upoutávku na film, poté jsem přečetla knihu, která překvapila zajímavým a hlavně originálním příběhem o jedné výjimečné dívce a o lidech kolem ní, jejichž pravá tvář se odráží ve vztahu k ní..

rozalupe
19.05.2022 5 z 5

Nádhera, nádhera

Melaanie
19.05.2022 5 z 5

To byl tak hezký příběh. Kya dívka z bažiny, která se životem protloukala jak nejlépe mohla. Bylo to smutné ale i krásné. Líbil se mi popis bažin a mokřadů, ptáků a všeho kolem.

Tammy11
16.05.2022 4 z 5

Krásný příběh, i když těžko uvěřitelný. Poslední kapitoly popisující soudní proces mi přišly zbytečně rozvláčné a natažené. Nicméně vykreslení hlavní postavy románu a popisy přírody mistrovské.

Alto98
16.05.2022 5 z 5

Zvláštní příběh. V hlavní roli krajina - pobřežní mokřady a bažiny, ptáci, rostliny.

zimolka
13.05.2022 5 z 5

Nádherný příběh,také jsem u knihy seděla do noci a nemohla se odtrhnout.Dle komentářů bylo už asi vše napsáno a nezbývá než jen souhlasit.

misa.novakova
09.05.2022 5 z 5

Nádherná dojemná kniha, krásné popisy krajiny. Velice čtivě a napínavě napsaná. Určitě doporučuji přečíst

rennata
09.05.2022

Veľmi mnohorozmerná kniha písaná nejednotným spôsobom. Je tam toľko rôznych vnemov a myšlienok, sleduje tak dlhý časový úsek, že autorka zrejme ani nemohla napísať knihu, o ktorej by sa dalo povedať, že je celá extrémne úžasná, no niektoré jej časti také sú. Ťažko ohodnotiť hviezdičkami, no rozhodne je to z mnnohých hľadísk uchvacujúca kniha, ktorej osobitú krásu dodáva i to, že ju napísala prírodovedkyňa.

happystar
07.05.2022 5 z 5

Nádherná kniha!!!!!!!! Dlouho jsem nic tak skvělého nečetla, věřím, že ten příběh je nezapomenutelný.

OFKitsune
07.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Konečně bestseller, který si toto označení zaslouží. Příběh o dívce (později ženě), která se musí o sebe postarat úplně sama, bojuje s mnoha životními překážkami a snaží se alespoň trochu přiblížit ostatním lidem, přestože od mala bojuje s předsudky okolí. Paráda. Krátké kapitoly, kde se "vyšetřuje" vražda parádně vykreslily, jak moc jsou lidé schopni domýšlet si "důkazy" a spřádat teorie jen na základě předsudků vůči někomu. Moc se mi líbil motiv přírody a to, jak se Kya naučila v tak nebezpečné oblasti přežít tím, že s okolím splynula.

Ale kniha má i pár mínus.

Provedení vraždy bylo za mě trošku nešťastné a předně asi plnilo funkci "jak se dokážu sama ochránit" a samozřejmě mělo být podezření z této vraždy další ukázkou, jak moc jsou proti Kye lidé z města zaujatí. V jistých momentech daný kriminální případ působil nepromyšleně a podle mě by měl i samotný soud být více propracovaný. Ale člověk nemůže mít všechno.
Stejně tak mi trošku vadil fakt, že Kya je A.H. či spíše, že se to v knize ani nesnažili trošku více skrýt. Básně přímo popisovaly, co se zrovna dělo. Upřímně mi taky věty typu "Kyina oblíbená básniřka" použité jinde než v poslední kapitole (kde Tate vzpomíná, že si schovávala výstřižky, což je logické, když to byly její básně), přišly směšné. Taková až moc velká snaha zakrýt fakt, že A.H.=Kya, aby na konci knihy pravděpodobně přišel šok, že Kya píše básně doplněný faktem, že Kya vraždila. Ale obě šokující zjištění jsme vlastně dostali naservírované v průběhu knihy na stříbrném podnose. Hlavně proto, že se v jedné kapitole dozvíme, že Jodie naučil Kyu zahlazovat stopy a o kousek dál máme mrtvé tělo, kolem nějž nejsou absolutně žádné stopy, ať už jiný osob nebo zesnulého.

Ale celkově byla kniha parádní atmosférou, přírodním prostředím, vnímáním světa z pohledu Kyi aspol. a detaily ohledně básní a vraždy jsou pro mě vážně jenom detaily, protože se nejedná o, aspoň z mého pohledu, hlavní podstaty díla.

Renatka11
06.05.2022 5 z 5

(SPOILER) ‌Po pár nedávných zklamáních z knížek označených jako bestsellery jsem byla předem trochu skeptická, ale u zpívajících raků byly moje obavy zbytečné. Knížka je krásně a citlivě napsaná a má originální poetický příběh z úžasného prostředí. Přitom ale působí celkem reálně, stejně jako jeho zajímavá hlavní hrdinka Kya. Tu jsem si téměř okamžitě oblíbila a v průběhu čtení ji měla často chuť obejmout a ubezpečit, že máma se určitě vrátí. 4,5*

maryska09
05.05.2022 5 z 5

Velmi silná kniha, která vezme za srdce, plná lásky k životu a přírodě. Autorka dokáže skvěle popsat život v bažině, při čtení je doslova cítit slaná voda, písek a nepřeberná vegetace a hmyz. Hlavní zápletka je trochu rušivá, úplně by mi stačilo pozorování přírody. Na knihu budu dlouho vzpomínat.

marciana
05.05.2022 4 z 5

Možný spoiler.
Příjemné čtení, hlavně první polovina. Kdo má rád přírodu, přijde si zde určitě na své. Co mi nesedlo a působilo na mě až neuvěřitelně je rodinná situace hlavní hrdinky a její následné "dokonalé" znalosti. Nevím, zda je možné za těchto podmínek dosáhnout takových výsledků. Knihu každopádně doporučuji.

simona g.
02.05.2022 5 z 5

Nádherná, úžasná, milá, krásná, smutná i bolavá... už dlouho jsem nečetla tak krásnou záležitost, rozhodně doporučuji velmi.

hankapimi
02.05.2022 5 z 5

Malá Catherine-Kya tedy nevyfasovala tu nejlepší rodinu do životního startu, musela se od malička naučit spoléhat se hlavně na sebe. Zápasila s nedůvěrou k lidem, nouzí, samotou, přehlížením, předsudky. Přesto vyspěla v inteligentní ženu, která má v malíčku veškerou přírodu bažin a mokřadů, ve kterých vyrůstala. Krásně napsaný příběh o malé holce z bažiny, která by dala na frak většině zazobaných lidí z města... Doporučuji k přečtení, příběh od Delie Owens vás určitě chytí za srdce, netradičně plný počet.

Dixinka
30.04.2022 5 z 5

Tak to mě úplně vyrazilo dech. Úžasná kniha!

munka
28.04.2022 5 z 5

Krásna kniha o tom , ako sa z malého dievčatka vplyvom okolia a prírody stala silná žena. Doporučujem.

qydko
28.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Z knihy přímo křičí, že ji napsala bioložka, která svoji práci dělá srdcem. Popisy přírody jsou to, co dělá z Raků výjimečnou knihu. Příběh osamělého lidského života je dojímavý, citlivě popsaný, ale bez přírody v bažinách by byl tuctový.
Na rovinu přiznávám, že závěr knihy mne zastihl nepřipravenou.