Kde zpívají raci

Kde zpívají raci https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447981/bmid_kde-zpivaji-raci-blU-447981.jpg 5 4190 1064

Celá dlouhá léta kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Když je roku 1969 objeveno tělo místního krasavce Chase Andrewse, obyvatelé města začnou z jeho vraždy podezírat právě holku z bažiny, Kyu Clarkovou. Jenže Kya vůbec není taková, jak se o ní povídá. Je to inteligentní a citlivá dívka. Žije odkázaná sama na sebe v bažině, které říká domov, jejími nejlepšími kamarády jsou racci a místo školy ji učí okolní příroda. I v jejím životě přichází chvíle, kdy zatouží po blízkosti jiných lidí, dotecích a lásce. Její divoká krása okouzlí dva mladé muže z města a před Kyou se otevírá úplně nový život. Pak se však stane něco nepředstavitelného… Román Kde zpívají raci je překrásnou ódou na přírodu, příběhem opuštěné dospívající dívky, která se učí důvěřovat lidem, a líčením záhadné vraždy s překvapivým koncem. Delia Owensová nám připomíná, že dětství nás všechny poznamená na celý život a že každý z nás podléhá úžasným tajemstvím přírody.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

Where the Crawdads Sing , 2018

DominaCZ
07.02.2023 1 z 5

Hvězda za obálku, ta je krásná.
Já se omlouvat nikomu nebudu, naopak by se měli všichni pětihvězdáři omluvit mně.

Banální a stokrát omleté téma.
Bahenní život tu mám vždycky když tady, v Jeseníkách, zaprší a místo raků nebo racků, těžko říct CO to má teda být, mi tu zpívají ptáci.
Sama se spíš straním lidí, což teď ale dělá kdekdo, takže vlčím člověkem bych se jen proto nenazývala.
V trojúhelníku jsem už taky byla, takže já mám ten její život odžit, byť v jiné přírodě. Asi proto mě to nezaujalo.

Vskutku nebylo čím. Opěvy na nádheru jsou buď zcestný, nebo koupený.
Jak říkám, jedinou chválu zasluhuje obálka, za kterou zas nemůže autorka no.
Chtělo by to databázi i pro ilustrátory fotografy grafiky a obálky.

p.pavlina
06.02.2023 4 z 5

Zpočátku jsem měla problém se do knihy začíst. Nakonec se mi i líbila, ale žádný TOP to za mě není. Detailní popisy přírody byly sice hezké, ale trochu odváděly od příběhu samotného.

sweeney
05.02.2023 4 z 5

Myslím, že v předchozích komentářích ostatních členů je řečeno naprosto vše, co řečeno mělo být :) Knížka plná krásných a detailních popisů přírody Severní Karolíny, konkrétně jejích bažin se všemi jejími rostlinnými i zvířecími obyvateli :) Příběh života dívky Kyi čtenáři ukazuje, že ne každý na první pohled osamělý člověk se tak musí nutně i cítit. Ono totiž obklopení se "jen" přírodou bývá kolikrát více naplňující, nežli obklopení se celým houfem lidí :)

Michell421
05.02.2023 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, s krásným vylíčením přírody a napínavým příběhem. Za mě 5/5 hvězdiček.

Seyris
04.02.2023 5 z 5

Zase jedna knizka, kterou jsem cetla do jedne do rana a pak za dopo dorazila. Pro me neni moc uveritelne pribeh male holcicky, ze by vyrostla v podstate sama. Ale je to tak dobre napsane a priroda tak hezky popsana, ze jsem ani nedutala a cetla dal. A ze jsem u toho i brecela, to priznam. V posledni dobe preferuju ceske autory, ale tady doporucuju precist.

Margherita_N
04.02.2023 3 z 5

(SPOILER) V lyrické poloze hezké, jinak je to taková Modrá laguna 3. Holčičku opustí jen tak celá rodina a nechá ji v chatrči v bažině napospas nebezpečnému otci, který je opilec a násilník a nemá práci. Holčičce je šest. Nicméně Kya má velkou vůli k životu, a tak se rozhodne nikam nejít (ani do školy), protože pobíhat po bažině je stejně nejlepší, jíst může nějaký kořínky a občas si sběrem mušlí vydělá i na kukuřičnou kaši, o kterou se ještě rozdělí s otcem, jemuž oddaně slouží až do jeho zmizení (v té rodině to tak prostě chodí, všichni jednoho dne bez rozloučení odejdou).
Negramotná, ale krásná holka samozřejmě v patnácti zaujme puberťáky z nedalekého městečka, kteří na ni podnikají hon, a ten nejmazanější přijde s učebnicí. Kya se samozřejmě ukáže být neuvěřitelně inteligentní, a tak za pár dnů zvládne čítanku a pak přejde plynule k učebnici biologie. Citlivý chlapec jí ještě s odkazem na učebnici zvládne vysvětlit, co se to s tělem dospívající dívky děje (proto ten můj odkaz na Modrou lagunu). A pak jednou najdou největšího frajírka z místní mládeže ležet ráno venku bez života.
Kniha má tedy dvě roviny, popis Kyina smutně idylického samotářského života v bažinách (později už ne tak samotářského) a pak vyšetřování vraždy místními policisty. Román se čte hezky, ale je přeceněný, mnohé je tam přitažené za vlasy. Co jsem nechápala, bylo její hospodaření s penězi - jednak jak dokázala živit sebe i otce, kterej svůj veteránskej důchod propil, a jednak jak si z toho naspořila natolik, že pak začala rekonstruovat barák?

Mája777
04.02.2023 5 z 5

Óda na přírodu, krásu, bažinu a jedno čisté srdce. Opravdu nádherná kniha. Přečetla jsem ji na jeden zátah. Spisovatelka s citem popisuje život děvčete Kyi v přírodě, od útlého dětství až po dospělost. Prožíváme s ní její velká trápení a malé i velké radosti. Doporučuji. Přečtěte si příběh Catherine Danielle Clarkové ,,Kyi” holky z bažiny.
(3. 2. 23 - 3 875 - 11)

michal2601
01.02.2023 5 z 5

Fantastická kniha, co se příběhu i literárního stylu týká.

kaczka79
30.01.2023 5 z 5

Opravdu bolestně krásný příběh....nenacházím slov.... myslím, že bych znovu opakovala, co napsali druzí. Na tuto knihu dlouho nezapomenu, bude ve mě dlouho. A má u mě čestné místo v knihovničce. Doporučuji všem.

DorianGreene
30.01.2023 5 z 5

Konečně se mi dostala do rukou TA kniha. Příjemné oživení mezi těmi všemi českými autorkami a detektivkami. Nádherná oslava přírody, příběh o osamění, lásce i nenávisti. Holku z bažiny mám od dočtení pořád v hlavě.

bigben
30.01.2023 4 z 5

Červená knihovna s prvky detektivky, výborně se četla...zkusím i film

Ivka2
30.01.2023 5 z 5

Tak ani já jsem neodolala. O knize tady je zmíněno mnoho a nerada bych opakovala již napsané názory. Pro mne osobně je to velmi mimořádná kniha. Snažila jsem se příběh uždibovat jako kousky lahodného dortu, aby mi co nejdéle vydržel. Při posledních stranách jsem měla husí kůži. Knihu na nějaký čas odložím do knihovny a těším se, až si ji zase za nějaký čas znovu přečtu.

KatarínaK.
30.01.2023 5 z 5

"Ráno se chvělo srpnovým žárem a vlhký dech bažiny rozvěsil po dubech a borovicích mlžné závoje..."
Když se vnoříte do světa, kde zpívají raci, ocitnete se v úplně jiném časoprostoru, z kterého se vám nechce ani odejít. Pohltí vás. Úchvatný, tak jednoduchý a složitý zároveň, čistý, poetický.
Autorka píše překrásným jazykem. Dlouho se mi nestalo, že by mě příběh doslova vcucl. Byla jsem v té divočině spolu s Kyou, viděla jsem, slyšela jsem a cítila vše, co ona...
Kromě excelentního vylíčení místní přírody, autorka přinesla ve své knize i těžká témata. Odsuzující a lhostejná společnost plná předsudků, rasismus, domácí násilí.
Kde zpívají raci je v moři současné beletrie perlou.

alzbeta2843
30.01.2023 5 z 5

Čo o tejto knihe napísať? Myslím, že táto kniha bude mať navždy v mojom knižnom srdci svoje miesto. Príbeh je tak krásne a zároveň smutne napísaný, že som ho musela čítať jedným dychom. Príbeh dievčatka, neskôr dospievajúceho dievčata a nakoniec i dosplejej ženy ma zasiahol. Je to ukážková kniha, že netreba dávať na prvý dojem. Nie všetko je tak ako to vyzerá a i ufúľaná a utiahnutá dievčina, čo čas radšej trávy s čajkami na pláží než s ľudmi, môže byť veľmi inteligetnou a citlivou bytosťou. Autorka veľmi pekne vykresluje prírodu, takým reálnym spôsobom, že som si ju živo predstavovala. Kniha obsahuje všetko, čo mám rada v knihách: príbeh, smútok, úsmev, záhadu, romantiku.

P.S.: Ten koniec OMG!

katerina3502
28.01.2023 5 z 5

Děkuji letošní čtenářské výzvě, že mě přivedla ke knize, kterou bych asi jinak neotevřela. Zajímavý příběh, krásné vykreslení postav a přírody, velmi čtivý styl a ten závěr prostě top, to jsem fakt nečekala! Prostě super oddychovka, kterou všem můžu jedině doporučit.

hanzmb
27.01.2023 5 z 5

Nádherný příběh zasazený do nádherné krajiny a napsaný nádherným jazykem. Co víc si čtenář může přát. Co ale nejvíc obdivuji na spisovatelce je to, jak dokázala toto dojemné vyprávění udržet po celou dobu ve zvoleném stylu. Nedopustila ani na chvíli (a že to určitě muselo svádět), aby to sklouzlo do podbízivého stylu literatury pro ženy. A závěrečná strana knihy to vše jen perfektně doplňuje a uzavírá.

Holly.W
26.01.2023 5 z 5

Hlavní hrdinka Kya, která vyrůstá v bažině na pobřeží Severní Karolíny, je opuštěna celou svojí rodinou, musí žít od malička sama, musí se vyrovnávat s nepřízní osudu, osamnělostí a odsudky druhých lidí. Kya dospěje v krásnou a chytrou mladou ženu, do které se zamilují dva muži. Je souzena za vraždu s překvapivým vyústěním, které se čtenář dozvídá až v samotném závěru.
Tato kniha je oslava života a přírody. Nádhera Severo-Karolínské přírody na nás dýchá snad z každé strany.
V knize je spousta témat k zamyšlení. Jak člověk může žít v souladu s přírodou a vlastně mu nic nemusí chybět. Jak by si každičký člověk na této planetě měl vážit přírody a zvířat a občas se zastavit a tuto nádheru pozorovat. Jak není vůbec důležité, kolik člověk vystuduje škol a kolik má titulů. A co je snad nejdůležitější, a s čím se setkáváme každý den i my zde, v této republice - člověk by se měl zdržet soudit druhé lidi. Jenom proto, že je někdo odlišný neznamená, že je špatný, nebo zlý. Nikdy nemůžeme soudit někoho, jehož život nežijeme.
V knize je všechno dořešeno, všechno vysvětleno.
Jsem nadšená. A musím se brzo podívat i na film.

Vlasta155
25.01.2023 5 z 5

Opravdu krásná kniha.

MakiMel
25.01.2023 5 z 5

Nic krásnějšího a pokornějšího jsem ještě v životě nečetla.

FejKýý
25.01.2023 3 z 5

Popisy, popisy, popisy.. Takové knihy nemusím a když je to pořád dokola, je to ještě horší. Tohle už mě nebavilo a bylo mě opravdu jedno co naše hlavní postava jí. ‍️ Čekala jsem od knihy větší pecku, všichni ji chválily a tady má opravdu krásné hodnocení a hodně lidí ji tu četlo. Ale abych knihu jen nehejtila, příběh to byl krásný. Klidně bych však knihu osekala o 50-100 stran, aby tam stále nebyly ty popisy. Ze začátku mě kniha vůbec nebavila, ale pak to začalo být lepší. Byly tam dvě dějové linky a po čase se krásně spojí. Teď k hlavní postavě, na Kyu jsem se snažila celou knihu zvyknout, ale nakonec se to nepovedlo, byla pro mě dost divná. Některé její chování jsem opravdu nepochopila a za hodně věcí si mohla sama. Musím tu však říct, že jsem viděla nejdříve film v kině, než jsem přečetla tuhle knihu a proto možná mám názor jaký mám. Většinou se mi zdají knihy lepší než filmy. Tady u toho je však opět výjimka a mě se i po přečtení celé knihy, líbil více film než kniha. Na film bych se klidně někdy znovu podívala, knihu bych však už po druhé nečetla. Nemůžu se moc rozhodnout jak knihu ohodnotit.. Ale víc mě to táhne ke třem hvězdičkám než čtyřem. Tak tedy asi 3,4*.