Kde zpívají raci

Kde zpívají raci https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447981/bmid_kde-zpivaji-raci-blU-447981.jpg 5 4190 1064

Celá dlouhá léta kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Když je roku 1969 objeveno tělo místního krasavce Chase Andrewse, obyvatelé města začnou z jeho vraždy podezírat právě holku z bažiny, Kyu Clarkovou. Jenže Kya vůbec není taková, jak se o ní povídá. Je to inteligentní a citlivá dívka. Žije odkázaná sama na sebe v bažině, které říká domov, jejími nejlepšími kamarády jsou racci a místo školy ji učí okolní příroda. I v jejím životě přichází chvíle, kdy zatouží po blízkosti jiných lidí, dotecích a lásce. Její divoká krása okouzlí dva mladé muže z města a před Kyou se otevírá úplně nový život. Pak se však stane něco nepředstavitelného… Román Kde zpívají raci je překrásnou ódou na přírodu, příběhem opuštěné dospívající dívky, která se učí důvěřovat lidem, a líčením záhadné vraždy s překvapivým koncem. Delia Owensová nám připomíná, že dětství nás všechny poznamená na celý život a že každý z nás podléhá úžasným tajemstvím přírody.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

Where the Crawdads Sing , 2018

ADE138
22.02.2023 3 z 5

Téma dívky z chatrče a prostředí bažin a mokřadů bylo skvělé.

janadibelkova
22.02.2023 5 z 5

Dobře napsaná kniha má vyvolat emoce a mě se tady u té povedlo i rozplakat. Skvěle napsaný příběh, velmi čtivý, jemný, úchvatný…budete chtít pořád víc.

Becca_
21.02.2023 1 z 5

(SPOILER) Čtení této knihy pro mě bylo utrpením. Zde několik důvodů…
1. V knížce je neustále odkazováno na racky, přesto se v názvu knihy objevují k velkému překvapení raci.
2. Snaha autorky o poetičnost a uměleckost působila velmi trapně. Například bratr hlavní hrdinky ji neviděl cca dvacet let (naposledy jako malé dítě), přesto autorka použije citově účelnou větu, že bratr ji zná, a proto věděl…
3. Styl psaní mě neoslovil. Jistě k tomu dopomohl i nepovedený překlad. Některé věty a popisy skutečně nedávají smysl.
4. Milostný trojúhelník je naprostá laciná fraška, až jsem se styděla.
5. Dialogy detektivů při vyšetřování a pak už samotný soudní proces považuji za parodii. Tohle myslela autorka opravdu vážně?
6. Do některých kapitol vsazeny básně, souhlasím s Tatem, opravdu nepovedené.
Celkově mám po přečtení knihy pocit, že se tisíckrát dokola opakovalo jen pár slov, jako racci, mušle, bažina, chatrč…
Jedna z nejhorších knih, jakou jsem kdy četla.

boxas
20.02.2023 4 z 5

Nějak nedokážu sdílet víceméně všeobecné nadšení z této knihy.
Sice jsem se dozvěděla hodně zajímavostí o květeně a fauně Severní Karolíny, z nichž některé mě skutečně překvapily, ale když si odmyslím tuto botanicko-biologickou linku, co mi zůstane?
Plytký příběh jako z nějaké nekonečné telenovely na téma, kterak chudé, opuštěné děvče, pronásledované osudem, se snaží najít si přátele, lásku a především svoje místo v životě.
Tečka.
Všechno ostatní, včetně "záhadné" vraždy, to je jedno klišé za druhým. Je škoda, že autorka nedokázala využít potenciál, který jí vyprávění o kusu krásné přírody poskytlo, a že zůstala tak nějak na půl cesty mezi romantickým příběhem a thrillerem.
Tak snad někdy příště...
A ještě jedna poznámka - tentokrát se mi výjimečně mnohem víc líbil film. Má lepší "tah na branku", sympatickou hlavní představitelku a jsou tam nádherné záběry přírody.

Barcasss
20.02.2023 2 z 5

Doporučuji přečíst lidem se silným vztahem k přírodě.

Michla76
19.02.2023 4 z 5

Za mě 4,5 hvězd; tohle je bohužel prokletí pětibodového hodnocení.
Hlavně, po dlouhé době překlad, který není pouhým přetlumočením originálu do češtiny. Bravo!
V každém případě krásná s něhou psaná kniha, kterou stojí za to číst. Chybějící hvězdička mně docela vadí. Možná ještě přehodnotím. Jenže jsou tam rušivější pasáže, které jakoby do knihy ani nepatřily.

Charmedka
19.02.2023 4 z 5

Kniha mi rvala srdce, ten pocit samoty, toho, že Vás všichni opustili a jste na světě úplně sami, ta tíseň byla úplně hmatatelná, stejně jako nedůvěra v lidské úmysly.

I když kniha působila velmi smutně, byla plná samoty a zrady, tak ale na druhou stranu byla až pohádkově krásná. Popisy bažiny a života v ní, zajímavosti nejen o přírodě, ale i některých obyvatelích říše zvířat. A nemusíte se bát nudné encyklopedie, je to kouzelné vyprávění.

vikaa
19.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Příběh malé opuštěné a stále znovu opouštěné holčičky, která dospívá v mladou, nezávislou a osamělou ženu. Ženu, která si musí většinu času vystačit sama se sebou a přesto nepřestává podvědomě toužit po hřejivé lidské sounáležitosti a lásce. Malá Kya je připoutána svým osudem k bažině, kterou miluje nade všechno na světě. Bažina je její domov a je pro ni naprosto nepředstavitelné, že by ji mohla někdy opustit. Kya nachází ve svém životě spoustu opovržení, ale nakonec i pochopení a lásku. Lásku k Tateovi, který ji nakonec do konce života miluje takovou jaká je a nehodlá na ní nic měnit. A smrt Chaseho, kterému by Kya možná odpustila zradu a ponížení, ale nemohla mu odpustit násilí, které zažívala i její matka, je možná pochopitelná z pohledu dívky z bažin, ale...
Už se moc těším na film, který jsem dosud neviděla.

Ivanule
18.02.2023 5 z 5

Nádherná knížka popisující krajinu bažin, kterou autorka dokázala vykreslit do dokonalých detailů, dále se zde setkáváme s osudem "dívky z bažiny", která i přes svůj nelehký osud žila vlastně šťastný život, i když v některých případech se k ní osud nezachoval přívětivě, kniha opravdu dokáže chytnout za srdce!!!Těším se na film:)

Monul.ka
17.02.2023 4 z 5

Krásná knížka. Velmi dobře se čte
...ale ten závěr...ten mi to úplně zkazil :D Po rozhodnutí soudu bych dala knížce 5/5

Zuna1990
16.02.2023 5 z 5

Ja sa k niektorým knihám dostanem so značným omeškaním, keď už po internete kolujú mnohé recenzie, je to doslova všade a ja po danej knihe radšej siahnem až keď ten najväčší ošiaľ trochu ustane. Nebolo to tomu inak ani v prípade Kde spievajú raky.

Čo som od knihy čakala? Ťažko povedať, niektorí ste ju chválili, niektorí aj hanili. No podľa mňa bola FANTASTICKÁ. Čítala som mnohé recenzie o priemernosti, či ďalšej americkej rozprávkovej dráme, no ja za seba hovorím, že som hltala každú stranu a na konci ani nedýchala.

Je to príbeh divožienky, ktorú spoločnosť neprijala ako „dievča z močiara“, v ktorej živote vládla hrozná samota, kde jediní priatelia boli vtáci a príroda jej jediná mama. Príbeh si podmaní vaše srdce, je krásne spracovaný, plný opisov prírody, ktoré umocňuje fakt, že autorka je vyštudovaná zoologička.

Minulosť a súčasnosť sa prelínajú v jednom bode, v súdnej sieni počas súdneho procesu vyšetrovania vraždy, kde Kya sedí na lavici obžalovanej. Sedí oproti porote, ktorá má rozhodnúť o vine, či nevine. Porota zložená z ľudí, ktorí ňou celý život opovrhovali, mali predsudky a súdili ju.

A ten záver? Toto si dajte!

Raszkulce
14.02.2023 4 z 5

Moc krásný opravdu! Líbilo se mi, ja kniha odvyprávěla celý příběh holky z bažiny! Ale jedna technická a neustále mi to vrtalo hlavou. Neměla se ta knížka jmenovat: Kde zpívají racci? :-D o racích tam nebyla ani řeč :-D

lenka2557
12.02.2023 5 z 5

Kéž bych mohla dát těch hvězdiček mnohem víc. Nemám moc slov na jazyku, kdežto na srdci asi milion... Přesně tohle jsou ty chvíle, kdy nechám, podobně jako hrdinové románů, mluvit ticho. Nádherná, silná kniha, určitě jsem ji nečetla naposledy.

That_lil_Suzz
12.02.2023 4 z 5

Velmi zajímavá a nesmírně originální kniha. Něco podobného jsem ještě nečetla, takže to pro mne bylo příjemné čtenářské osvěžení. Ještě víc jsem se pro knihu nadchla, když jsem se dozvěděla, že i ve skutečnosti sloužily bažiny Severní Karolíny v USA jako útočiště uprchlým otrokům a dalším "vyvrhelům" společnosti.

Zhruba prvních sto stran je takový velmi pomalý rozjezd. Dozvídáme se zde o malé Kye, kterou opustila její rodina a nechala ji napospas bažinám. Kya se postupně učí sama se o sebe postarat. V knize je spousta popisů přírody, z nichž má člověk pocit, že tamní bažiny jsou nádherné místo, na které by se hned rád podíval. Avšak knižní hrdinka zde žije dlouhé roky zcela sama a z příběhu cítíme tíživou samotu jejího života.

Na knize velmi oceňuji ony popisy přírody, které jsou zde podané z odborného biologického hlediska, takže my, co se o biologii jinak nezajímáme, se zde dozvíme i nové informace a zajímavosti o přírodě a zvířatech z bažin. Jak bylo psáno v jedné recenzi, kniha je nádhernou ódou na přírodu. A vyznívá velmi poeticky, k čemuž také přispívají básně.

Co se týká těch pár vztahů, které Kya za svůj život naváže, hodně jsem fandila jí a Tateovi. Jinak kromě toho, že sledujeme dospívání Kyi z šestileté holčičky v dospělou ženu, se příběhem prolíná také vyšetřování záhadné vraždy místního populárního kluka Chase. V průběhu případu jsem měla pár tipů, avšak na konci knihy vyšetřování vyplynulo tak nějak do neurčita. Ale to jsem ještě nevěděla, že těsně na konci nastane odhalení, které... jsem vlastně už tak nějak dost tušila předtím, takže to pro mne nebyl až tak šokující zvrat. V příběhu bylo hodně nápověď, které mi místy přišly možná až moc očividné a podle nichž se dala odhalit pravda. Každopádně v druhé půlce románu, kdy probíhá soud, jsem byla celou dobu velmi napjatá a nedokázala jsem přestat číst. Byla jsem neskutečně zvědavá, jak to nakonec dopadne.

Knižnípauza
11.02.2023 5 z 5

Tahle kniha je prostě nádherná!
Jazyk je nádherný a sedí k prostředí příběhu.
Postavy jsou dobře napsané a to jak ty záporné tak ty kladné. Popisy přírody bažin, ptactva.....ty neměly chybu, člověk tam najednou byl společně s Kyou. ️
Kya jako hlavní postava je za mě opravdu neskutečně silná hrdinka, její soběstačnost a nezávislost vám nejednou vezmou dech. Dalším velkým tématem knihy je samota a předsudky. Kyinu samotu při čtení cítíte všude okolo sebe a máte chuť ji vytáhnout z knihy a pořádně ji obejmout.
Detektivní prvky byly taky moc fajn.

Doporučuji!

Lenča727
10.02.2023 3 z 5

Neodolala Jsem a musela se přesvědčit, zda ta skvělá doporučení, která jsem od známých slyšela, budou pro mě akceptovatelná. Nějak si nejsem jistá. Tahle kniha se snaží mít asi úplně všechno, co se od románu s velkými ambicemi očekává - hlubokou a nekonečnou celoživotní lásku, romantiku, zklamání, pokryteckou maloměšťáckou společnost, odcizení, odpuštění, zradu, bolest, strach, nepochopení, pohrdání, dokonce i ta vražda tam je...Navíc z úplné nuly na sto - z malého špinavého děvčátka žijícího v bažině až ke slávě - no zkrátka hollywoodský sen. Jazykově je zpracována bravurně - krásná líčení přírodních zákoutí, přírodních procesů, rostlin a živočichů - tomu nelze naprosto nic vyčítat, formálně nádhera... Ale přestože se tam toho děje tolik, paradoxně se mi zdálo, že se tam toho zas až tak moc nestalo - jako by autorka přespříliš tlačila na pilu, aby si to čtenář co nejvíc užil a to mi asi vadilo. Na mě bylo čtení místy hodně zdlouhavé a některé popisné pasáže až zbytečné, i když byly hezké. Jen jsem chtěla vědět, kdo zabil a zda vůbec... Každý jsme nějaký, někdo je z toho úplně odvařený, jiný už méně, což je asi bohužel můj případ. Na film se podívám zase ze zvědavosti, ale už toho tolik nečekám.

tomkve
09.02.2023 3 z 5

Asi jsem měla jiná očekávání. Popis přírody úžasný, popis maloměsta a společnosti jen okrajově, popis samoty hlavní hrdinky...až moc. Všichni odešli, moc jí chyběli, ale nikdy je nehledala, nic pro to neudělala... Od půlky nuda, dočetla jsem to na sílu, abych věděla, jestli to byl zase zahradník...

Máma001
08.02.2023 5 z 5

Kniha mě uchvátila. Přišla mi velice čtivá už od začátku. Příběh se krásně vyvíjel, překvapoval, do 3/4 jsem považovala četbu za relax, a potom už jsem ji zase nemohla odložit kvůli napětí. Silné.

alabra
07.02.2023 3 z 5

Taková trochu červená knihovna, příroda je krásná, lidé až na výjimky oškliví, závěr překvapující. V náznaku rasismus, maloměšťáctví, nepochopitelná necitlivost, krutost obyvatel městečka, hodně věcí nedořešeno, například sourozenci. Kniha zdlouhavá, postavy ploché, většinou bez vývoje.

ivusse
07.02.2023 5 z 5

Četla jsem jedním dechem, doufala ve šťastný konec.