Mrtvý na Pekelném vrchu

Mrtvý na Pekelném vrchu https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193922/bmid_mrtvy-na-pekelnem-vrchu-itY-193922.jpg 4 994 257

Historická detektivka s prvky špionáže a konspiračního thrilleru, ale i hororu, mysteriózního či dobrodružného románu od hvězdy české a slovenské fantasy. Napínavý děj se odehrává v Horních Uhrách v době tureckých nájezdů. Svéráznými hrdiny jsou ostřílený kapitán Joachim Stein - drsný, přímočarý a prostořeký válečný veterán a notář Matěj Barbarič - vzdělanec, diplomat a cestovatel se slabostí pro ženy a víno. Ti musí vyřešit případ vraždy šlechtice i pokus o velezradu.... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Argo

Mŕtvy na Pekelnom vrchu , 2013

zuzca.h
08.08.2023 5 z 5

Moje úplně první kniha od autora a co se týče detektivek tak rozhodně ne poslední. Velmi hezky zpracovaná historická detektivka hezky říznutá thrilerem a okořeněná tajemnem a peklem. Človek úplně cítil všudy přítomný smrad a surovost života té doby. Ústřední trojice se mi dostala velmi rychle pod kůži a líbilo se mi sledovat jak postupně rozpletají extrémně zamotané klubko a jsem zvědavá do čeho se "namočí" v dalším díle.

Harold
24.07.2023 5 z 5

Skvěle napsané, akční, perfektní popisy zbraní i střelných a jejich fungování. Neotřelé téma, zajímavé postavy, surovost doby a prostředí. Jedná se o detektivku i o thriller, historický román. Vřele doporučuji

Andrea81
02.07.2023 4 z 5

Povedené, úplně jsem cítila tu špínu, surovost a bídu té doby. Uf.

Johny_H.
20.06.2023 4 z 5

Zajímavý příběh, který je místy až moc složitý a na můj vkus je zde příliš mnoho postav kde jsem se párkrát ztratil vzhledem k tomu jak kniha končí mám naději, že příští díly na tom budou o poznání lépe.

janka84
17.06.2023 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, žádná stránka nenudila. Ponurá atmosféra, zajímavé postavy i zápletka. Výborné! Už mám nachystané další dva díly.

absa2611
12.06.2023 5 z 5

Tak fajn, polapili mě. Stein, Barbarič a Jaroš se mi během čtení této knihy, kterou jsem začala číst pouze proto, abych měla splněněn další díl čtenářské výzvy, dostali pod kůži...
Takže není čas ztrácet čas a hurá na další díl!

J0hn
03.06.2023 5 z 5

Zábavné, čtivé, zkrátka historická detektivka se vším všudy. Sice mi kniha Krev prvorozených, která v ději navazuje, ale kterou já četl jako první, přišla ještě o chlup lepší, ale i tak si zaslouží plný počet.

BrooksWasHere
02.06.2023 4 z 5

Moja prvá kniha od Červenáka a... Mám z nej celkom zmiešané pocity...

Historickú atmosféru Banskej Štiavnice v 16. storočí sa Ďurovi podarilo zobraziť dokonale a to isté platí aj o všetkých opisoch jedla, ktoré som počas čítania doslova cítil na jazyku :-D
A niečo podobné by som mohol povedať aj o štýle písania, ktorý mi celkom dobre sadol...

Avšak, príbeh mi prišiel ako jeden veľký mišmaš a mal som v ňom menší zmätok, ktorý nezmizol ani po dočítaní knihy. Okrem toho som sa v niektorých pasážach vyložene nudil a ani ten záver ma úplne nenadchol...
No aj napriek tomu sa nejedná o nič strašné a ako jednoduchá oddychovka táto kniha funguje veľmi dobre.
Dávam 70 %

marco026
27.05.2023 5 z 5

"Truhla spadla na zem a telo sa z nej vykotúľalo. Vtedy zdakade pribehli cudzie psiská, veľké čierne ako smola. Rozšklbali telo a odniesli zdrapy von z mesta. Na Pekelný vrch."

Kniha mŕtvy na Pekelnom vrchu je historická detektívka, ktorá sa odohráva vo veľmi zaujímavom období protitureckých vojen. Hlavnými postavami sú kapitán Stein, notár Barbarič a kaprál Jaroš. Táto trojica sa snaží odhaliť zradcu z Banskej Štiavnice, ktorý mal v pláne tajnými cestičkami dostať Turkov až do mesta, ale pátranie po tejto osobe skomplikujú ďalšie záhadné úmrtia.

Musím povedať, že Juraj Červenák sa veľmi vyhral s dialógmi v tejto knihe. Čítal som zatiaľ síce len niektoré časti zo série Černokňažník a Bohatier, takže to môžem porovnať len s týmito knihami, ale naozaj dialógy medzi postavami sú tu oveľa lepšie spracované ako v zmienených sériách. Upozorňujem ale, že ide o moju úplne prvú detektívku a nikdy som predtým nečítal knihu tohto žánru. Zasadenie do obdobia protitureckých vojen bol geniálny nápad a aj preto ma kniha hneď zo začiatku pohltila. Popravde táto skutočnosť ma donútila si toto dielo zaobstarať a to, že šlo o detektívku bolo pre mňa druhoradé.

Vyšetrovanie záhadných udalostí je veľmi pútavé a môžu za to aj vynikajúco napísané postavy, ktoré si hneď čitateľ obľúbi. Krutý a priam sadistický Jaroš je asi mojou novou najobľúbenejšou postavou z Červenákových kníh. Najlepšie na tomto diele je, že vás autor na konci stále drží v napätí napriek tomu, že už pravdepodobne tušíte kto za úmrtiami stojí, no všetky karty stále nie sú odhalené.

Niu
14.05.2023 5 z 5

Myslím, že mám další sérii, kterou přidávám na svůj seznam. I když se jedná o historický román, láká mne právě ta detektivní linka. A i když je to první kniha série, trošku vkládám naděje, že další knihy budou o píď detektivnější. Od historických románů lze očekávat převážně intriky, politikaření a pletichaření, křesťanství a kacířství, hony na čarodějnice a pak taky přehršel smrti. I v tomto díle se o mrtvé jen zakopávalo. Před pár dny jsem dočetla knihu o Jindřichu VIII. a musím říct, že mě stále překvapuje, že se s lidmi v dané době moc nemazali a šup je na špalek. Mučení a tak není moc pro mne. Tady jsem zvědavá, jak se budou vyvíjet vztahy našich tří hlavních vyšetřovatelů. Možná bych v knížce vytkla jen časté obměny jmen - jednou si říkali přijímením, na dalším řádku jménem a na třetím hodností. A propracovat by chtělo i prostředí (zatímco tělesný odér a tekutiny byly vylíčeny vskutku barvitě).

Kuffenbach
11.05.2023 4 z 5

Není to hloupé, děj to má, nečekejte Jméno růže. Solidní detektivka.

Timkim
04.05.2023 4 z 5

Další dobrý díl za mnou. Jen nevím, proč tuto sérii poslouchám odzadu. Tento díl mi přišel poněkud slabší, ale i tak je výtečný. Líbilo se mi to "seznamování" Steina a Barbariče. Objektivně 85%
A pro milovníky této série, zde je odkaz na skutečný Steinuv hrad. https://www.hrady.cz/hrad-brecstejn

Kaik
27.04.2023 5 z 5

Opět mě čtenářská výzva vyhnala do míst a časů, kam bych sám asi nezabloudil. Nelituji toho ani trochu, atraktivní prostředí jsem si parádně užil a další příhody nesourodé dvojice Stein & Barbarič si rozhodně nenechám ujít.
(Mimochodem - kapitán pochází z mých končin a jsem docela rád, že se to tu od středověku alespoň o něco zlepšilo ;)

martin8550
18.04.2023 5 z 5

Skvělá zábava. Spousta akčních scén, ale také nečekané a vtipné rozuzlení. K tomu atraktivní prostředí šťiavnicích dolů. Vadnoucí Barbarič je donucen vzpomenout si na své lepší já a stane se hrdinou. Kapitán Stein je akčním hrdinou od začátku a jeho karabina je smrtelně nebezpečná, ve slabých chvilkách projeví i smysl pro humor. Kaprál Jaroš humor neumí, za to dokonale zná lidské tělo a chladné zbraně.

tlllk
17.04.2023 4 z 5

Celkom príjemné prekvapenie, trojica nemá ten sexepíl ako páni z Chlumu, ale to vôbec nie je na škodu. Dej sa svižne odvíja, zápletka ma hlavu a pätu a po chvíli som si zvykol aj na tú divnú chémiu medzi nimi. Teším sa na pokračovanie. Ako adio sfúknuté za jeden deň.

mauvais-ange
12.04.2023 3 z 5

Musím se přiznat, že mě kniha příliš nebavila. Žádná z postav mi nebyla vyloženě sympatická, v ději jsem se chvílemi ztrácela, jak byl zamotaný. Ale líbilo se mi, že na začátku každé kapitoly bylo krátce shrnuto, co se v ní stane.

Rowana
10.04.2023 4 z 5

Místy hodně naturalisticky podaná detektivka ze středověku, která nepostrádá napětí ani překvapivě momenty. Pánové vyšetřovatelé se s ničím moc nemažou, a rozhodně si nenechají tancovat po hlavě. Připouštím, že i při zvolené míře surovosti mohlo být vykreslení násilností i mučení mnohem explicitnější, prostor na to rozhodně byl. Má zhýčkaná dušička kultivované, přecitlivělé Evropanky 21. století je vděčná, že ji autor přemíry podrobností přece jen milosrdně ušetřil. Posloucháno audio, jako první setkání s autorovou tvorbou.

harena
07.04.2023 5 z 5

Zajímavá, čtivá, napínavá detektivka, kde jsem se po pár stránkách vžila do děje. Příběh se odehrává na sklonku 16. století v zemích pod habsburskou vládou, kde nesourodá trojice vyšetřovatelů pátrá po zrádcích, kteří chtějí umožnit Turkům další nájezdy do hornických měst. Informace se přece nejrychleji získávají mučením, napichováním na kůly, ale to do tehdejší doby patřilo a pan Červenák se v tom naštěstí moc nevyžíval a tak jsem hlavním hrdinům jen držela palce. Čtení ještě okořenil suchý humor v naprosto nehumorných situacích a když jsem v závěru zjistila, že naši hrdinové pokračují s Matyášem Habsburských vyšetřit další ohavný zločin v Praze, hned jsem si objednala druhý díl.

mythos91
24.03.2023 4 z 5

Sympatická historická detektivka kde nechybí mystické rituály spojené s Pekelným vrchem, tak surová tortura používaná v této době pro nalezení "pravdy". Spletité vyšetřování vražd nesourodou dvojicí kapitánem Steinem a notářem Barbaričem tvoří stavební kámen knihy. Rozdílnost povah hlavních aktérů tvoří děj příběhu zajímavým se spoustou vtipných situací nebo i cynických komentářů.

citace z knihy:
Jeden z drábů právě na hajduka vychrstl okov vody. Cinger sebou trhl a bolest ho nadobro probrala kašlal, prskal, sténal, klel. Katolické svině! Všiví papeženci! Proklínám vás! Mor na vaše děti! Ještě že jsem bezdětný protestant!, utrousil Barbarič.

Barbarič tasil rapír a palcem vyzkoušel ostří. Zřejmě by s ním ani neotevřel dopis, ale zatvářil se spokojeně a zastrčil štíhlou čepel do pochvy. Když zvedl pohled, zjistil, že ho Stein a Jaroš častují pohledy dospělých, zneklidněných zbraní v dětské ruce.

Příběh jsem si užil.

alzbeta4340
05.03.2023 5 z 5

Místy detektivka, místy dobrodružný historický thriller, kde běžnou součástí všedního dne je tvrdé mučení a častá smrt nevinných obětí i zloduchů. Přesto je trojice vyšetřovatelů veskrze sympatická a dějí se i humorné okamžiky.