Krev prvorozených

Krev prvorozených https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235399/mid_krev-prvorozenych-235399.jpg 4 785 204

Po obrovském úspěchu knihy Mrtvý na Pekelném vrchu přichází druhý případ kapitána Steina a notáře Barbariče ze série historických detektivek. A opět má ty nejlepší předpoklady stát se bestsellerem roku. Zločin se rozmáhá jako nikdy předtím, ulice ovládají tlupy cizích hrdlořezů, náboženské konflikty se stupňují, z politiky se stala nepřehledná změť intrik každého proti každému. Městem se však šíří ještě jedna nová hrůza: tajemný únosce vraždí prvorozené děti významných hodnostářů. Mystické znaky na tělech obětí vedou Steina a Barbariče k okultistům v židovské čtvrti. Zdá se však, že pozadí rituálních vražd je mnohem složitější. Půjde opravdu o rozsáhlé spiknutí, které sahá až ke členům panovnického dvora?... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: ekniha , Argo

Krv prvorodených , 2014

JamaicaJo
04.02.2022 3 z 5

Je tam napětí - i mezi třemi hlavními postavami - je tam humor, čtivost i atmosféra. Někdy až na rozdávání. Ale ta spravedlnost je jakási toulavá, tápavá a bloudivá?

chomic_pisek
23.01.2022 5 z 5

Prostě paráda. Nesourodá trojice vyšetřovatelů běhá po Praze od čerta k ďáblu a pokud by někomu přišlo pozvolné rozplétání zamotaného klubka zločinu za neustálého střetu Steinova katolického asketismu s bohémem Barbaričem málo, vynahradí mu to hmatatelná atmosféra rudolfinské Prahy. Hlavně to vltavské nábřeží musela být opravdu lahoda.
Díky sérii Steina a Barbariče si oprašuju chátrající kusé znalosti historie a rozšiřuju obzory a znalosti dobové módy a zbraní. Přiznávám se, že nejednou jsem musel sáhnout po telefonu, abych se dovzdělal.

ErikaKej
04.01.2022 5 z 5

Perfektná historická detektívka. Celá séria Notár Barbarič a Kapitán Stein je super a kto má rád tento žáner si zgustne. Tento krát nás pribeh dovedie do Stovežatej a je to veru veľké dobrodružstvo.

kuruteku
07.12.2021 4 z 5

Svým způsobem je to rychlejší, krutější, smradlavější než první díl. Ani jsem si nevšiml v prvním díle, jak je Stein oddaný katolické víře. A dozvíme se mnohé z minulosti kaprála Jaroše.
Spojením nízkého (Jarošova historie, mučení, smetiště před ghettem, ...) a vysokého (popisy hostin, očista těla, šlechta (i když místodržící sodomité ? ;-))) se mi zdála kniha velmi blízká Stančíkovým knihám. Kdo se kým inspiroval?
Rozhodně děj utíkal tak rychle jako čas v Praze a těším se na další díl.

Maud22
12.11.2021 5 z 5

Tentokrát se ocitáme v rudolfinské Praze, neboť vyřešení banskoštiavnického případu se doneslo k Rudolfovu bratru Matyášovi a ten naši trojici - kapitána Steina, notáře Barbariče a kaprála Jaroše pověřil vyřešením únosů a vražd šlechtických potomků. Na scénu přichází i mistr kat, Jarošův otec, a je zřejmé, že se otec a syn nepohodli, ale nikdo z nich nechce říct proč. Až později vychází najevo pravý důvod a byl by docela pikantní, kdyby nebyl tak tragický. Do hry vstupuje pražská spodina a znepřátelené "gangy", jež mají rozdělená pole působnosti. Popisy prostředí stojí za to, středověká putyka s prohlubněmi vydlabanými přímo do stolů, do nichž se servíruje odporná šlichta a všudypřítomný zápach jsou líčeny velmi sugestivně. Případ je vyřešen, ale neobešlo se to bez obětí a zranění. Aniž by se zdržoval spád děje, je tu vhled do středověké společnosti, intrikánství šlechty a i nenávisti k Židům. Četlo se to velmi dobře, miluju Červenákovu slovenštinu, styl a slovní obraty.

Alma-Nacida
16.10.2021 3 z 5

Nesourodé trio tentokrát pátrá v Praze, zase sem tam někdo zdupká, někdo něco vykotkodáká a mnozí se potknou, ale nakonec se všechno vyřeší prostřednictvím nečekaného zásahu.
Trvá můj problém z prvního dílu, a sice to, že mi nikdo z hlavních postav není sympatický. A pak jsem si říkala, proč tolik práce s kamufláží, kabalou a shazováním viny na oblíbené obětní beránky - Židy, když stačilo hodit mrtvolu s šutrem do Vltavy. Nikdo by ji nenašel, byl by klid a trojice mohla zůstat v Uhrách. ;)

Chesterton
25.09.2021 4 z 5

[audiokniha]
Taky zde se daří syrovost doby až lehce přepálit a byť se děj odehrává ve vrcholné renesanci, styl páně Červenáka velmi evokuje středověkou atmosféru. Humor a napětí ústřední trojice vše často usazuje do správnějších mezí. Striktní katolík alias přímočarý muž pevné víry (to už si vypůjčuji z charakteristiky broskev 28 a Metla :o) stejně jako vlažný protestant alias vzdělaný požitkář se moc povedli a zvyšují pestrost úhlů pohledu historickou na realitu.
Nicméně hodně souzním s Alma- Nacida výše. Super nadšení zde nedokážu zatím sdílet - třeba to do třetice vyjde??
4/3

Vestička
10.08.2021 5 z 5

Hlavnĕ zápletka byla překvapivĕ dobrá! Ale co je Štajnovi do toho, co dĕlá Jaroš?Mĕl by se vyzpovìdat, strkat nos do cizích vĕcí je hřích!

m_martina
07.08.2021 5 z 5

Historický román z Prahy a ještě k tomu z období Rudolfa II. se mi moc líbil. Doporučuji.

Klaara.cz
05.08.2021 4 z 5

Další z historických detektivek od skvělého autora. Vraždy v rudolfínské Praze, napínavý děj, precizně a historicky přesně zachycené období. Některé scény byly na mě trošku víc krvavé, ale ustála jsem je. Doporučuji.

Mája777
28.07.2021 5 z 5

Tak tohle nemělo chybu. Napětí, tajemno, správní zloduši a skvělí vyšetřovatelé a to vše v mé milované Praze. Co víc si přát? Snad pokračování? No tak jdu na to :)
(28. 7. 21 - 18 288 - 49)

novi74
02.07.2021 5 z 5

Opět skvělé čtení, možná lepší než první díl, ale možná jen proto, že je tentokrát příběh z Prahy a tedy reálie si dovedu lépe představit

Awča
04.05.2021 5 z 5

Velmi čtivé. Snad ještě lepší, než první díl. Bavilo mě vykreslení Prahy, nejen reálie, ale i život, kdy se potvrzuje, že lepší je být zdravý a bohatý... Barbarič a Stein jsou skvělá dvojka, moc mě baví, pochopitelně i s Jarošem, o jehož minulosti se lecos dozvíme.
Posloucháno jako audio kniha, výborně zpracovaná.
Jelikož je tato série silně návyková, spěchám na další díl.

maly.vlada
04.05.2021 5 z 5

bylo to o něco lepší, než díl první. nebo je to možná tím, že si začínám s autorem rozumět. krátká kniha přečtená jedním dechem.

bleekemolen
22.04.2021 4 z 5

Tohle jo. Az tak nejak zpetne zjistuji, jak si me Cervenak ziskal. Pise tak lehce i presto, ze v utlem romanku zvlada mixovat konspirace na nejvyssich mistech, zidovskou kabalu, mysteria stare Prahy a nechybi ani italska mafie (umerne dobe). Svete div se, vysledek drzi pohromade lip nez cerstve z nosu vytazeny holub na prste. Weekend pleasure guranteed.
Jako bonus se dozvime jedno velmi pikantni tajemstvi z minulosti kaprala Jarose! Dejte mi vic!

Hellboy12
17.04.2021 4 z 5

Trošku slabší diel na mňa ,ale to neznamená že to je o čosi horšie ako prvý diel... každopádne teším sa na ďalší diel.

Ella_85
08.04.2021 5 z 5

Ja si poridila celou serii o notari Barbaricovi, tahle je druha prectena. Jsem moc spokojena, v pribehu nejde jen o zapletku, ale o popis tehdejsich pomeru v kralovstvi/cisarstvi. Pribeh se mi libil, cetla jsem behem nocnich sluzeb a pri te pate bylo docteno. Uz ctu dalsi ze serie a ta je taky moc zajimava, i kdyz nektere popisy jsou az moc...ale to by pak nemelo tu pravou „stavu“ kdyz jsme v 17. stoleti

Rade
18.03.2021 4 z 5

Vždycky jsem tak trochu toužila přenést se v čase a podívat se – aspoň na chvíli - jak vypadala známá místa před staletími.
A tady se mi to podařilo; po návštěvě Banské Štiavnice v prvním dílu jsem teď navštívila Prahu 16. století, procházela jsem špinavé temné uličky, prolézala s hlavními hrdiny lokály plné vůní i smradů, nakoukla dokonce do nechvalně známé Jedové chýše, kde se jídlo servírovalo do důlků ve stole a jedlo se lžící na řetězu, setkala se s rabiáty a zločinci, ale taky s významnými historickými postavami – Mordechajem Maiselem, rabi Löwem, a dokonce s Golemem! A bylo to docela bezpečné putování v čase, ve skutečnosti bych se v tehdejší Praze ocitnout nechtěla ani na chvilku, autor vylíčil její podobu a poměry v ní věrohodně a bez idealizování, to na knize asi obdivuji nejvíc…
Hodně krvavý dobrodružný příběh plný násilí, přesto mi to tady tolik nevadilo, možná i proto, že k té době to prostě patří, na naše tři hrdiny si pomalu zvykám, myslím, že autor zvolil protiklady jejich povah, osudů i vyznání hodně povedeně.
Občas mi trochu připomínalo Tři mušketýry, ovšem v mnohem drsnějším provedení. I když jsem chtěla původně tyhle historické detektivky jen zkusit, uvažuji i o třetím dílu, ten dobrodružný výlet se mi prostě docela líbil…

marci8
17.03.2021 5 z 5

Kniha je velmi dobře napsaná, plná napětí. Četla se mi dobře jako ty nejlepší detektivky a thrillery. Oceňuji i zavedení čtenáře do dané doby, kde se příběh odehrává. není to jen povrchní pohled jako u jednoho našeho velmi populárního autora historických detektivek a epopejí, kterého opravdu číst nemohu pro jeho povrchnost. Tato kniha má hloubku.

RHorse
16.03.2021 4 z 5

Další díl mě opět nezklamal. Čte se sám, děj má spád, nikde to moc nedrhne. Je to hodně podobné tomu prvnímu. Zápletka propracovaná, jen mě trochu mrzí, že čtenář nemá moc možností odhalit vraha dříve, ale možná to je jen má nepozornost ;-). Jde se na další díl.